Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.Εχω συμβόλαιο με την ΔΕΗ μέχρι 2/12/2023 στο MyHomeOnline με σταθερή χρέωση 0,096/κιλοβατώρα. Σήμερα που μπήκα στο ebill μου λέει ότι το συμβόλαιο μου λήγει 13/07/2024. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξανε μονομερώς το συμβόλαιο μου άρα και την χρέωση της κιλοβατώρας;

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες μου ηρθε εκκαθαριστικος  και τρελαθηκα !!

Ειμαι στο myHomeOnline N απο Νοεμβριο του 2021 με σταθερη χρεωση 0,096 , και 0,076 για Νυχτα.

Στον εκκαθαριστικο βλεπω πλεον το ονομα να εχει αλλαξει ελαφρως σε Γ1Ν  myHome Online..

ΑΛΛΑ

εχουν επιστρεψει ρητρες προσαρμογης και τιμες οτι να ναι

Αναφορά σε κείμενο

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 271 , 79
Πάγια Χρέωση 1 5 , 22
kWh 1125X0,11058€/kWh 1 24 , 40
kWh 990X0,09600€/kWh 95 , 04
Πάγια Χρέωση Νύχτας 4 , 7 7
kWh 282X0,07897€/kWh 22 , 27
kWh 247X0,07599€/kWh 1 8 , 7 7
Πίστωση ΤΕΜ - 38 , 55
Επιστροφή myHome - 30 , 00
Έκπτωση Ενέργειας - 1 9 , 79
Ρήτρα Αναπροσαρμογης 76,86

Να αρχισω να ριχνω καντηλια απο τωρα ?

Εχει συμβει σε καποιον αλλο ?

Ευχαριστώ σε οσους μπορουν να βοηθησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, crypkratos said:

Παιδες μου ηρθε εκκαθαριστικος  και τρελαθηκα !!

Ειμαι στο myHomeOnline N απο Νοεμβριο του 2021 με σταθερη χρεωση 0,096 , και 0,076 για Νυχτα.

Στον εκκαθαριστικο βλεπω πλεον το ονομα να εχει αλλαξει ελαφρως σε Γ1Ν  myHome Online..

ΑΛΛΑ

εχουν επιστρεψει ρητρες προσαρμογης και τιμες οτι να ναι

Να αρχισω να ριχνω καντηλια απο τωρα ?

Εχει συμβει σε καποιον αλλο ?

Ευχαριστώ σε οσους μπορουν να βοηθησουν

Είχαν εκδοθεί άλλοι εκκαθαριστικοί έκτοτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Παιδες μου ηρθε εκκαθαριστικος  και τρελαθηκα !!

Ειμαι στο myHomeOnline N απο Νοεμβριο του 2021 με σταθερη χρεωση 0,096 , και 0,076 για Νυχτα.

Στον εκκαθαριστικο βλεπω πλεον το ονομα να εχει αλλαξει ελαφρως σε Γ1Ν  myHome Online..

ΑΛΛΑ

εχουν επιστρεψει ρητρες προσαρμογης και τιμες οτι να ναι

Να αρχισω να ριχνω καντηλια απο τωρα ?

Εχει συμβει σε καποιον αλλο ?

Ευχαριστώ σε οσους μπορουν να βοηθησουν

Είναι η ρήτρα για όσο ακόμα δεν ήσουν στο Online.

Γι'αυτό και 76Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Doubt said:

Προφανώς ο πρώτος είναι γιατί βλέπω έχει το δώρο των 30€.

Οι χρεώσεις με άλλες τιμές και η ρήτρα είναι από το διάστημα που ίσχυε Γ1/Ν.

Πράγματι τώρα είδα το -30€. Από τον Νοέμβριο τώρα μέτρησε ο δεδδηε; Ωραία πήγε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, marmagia είπε

Είχαν εκδοθεί άλλοι εκκαθαριστικοί έκτοτε;

Αυτο κοιταζα αλλα απο οτι ειδα δεν ειχε αλλο εκκαθαριστικο, βεβαια εδινα τις τιμες απο το ebill και οι λογαριασμοι ηταν

της μορφης

Αναφορά σε κείμενο

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 18 , 25
Πάγια Χρέωση 0 , 50
kWh 158X0,09601€/kWh 1 5 , 1 7
kWh 34X0,07588€/kWh 2 , 58

Εγω εχω αλλαξει απο τον Νοεμβριο ,δεν μπορει τωρα να μου χρεωνει ΤΩΡΑ συνολο κιλοβατωρες 2115, τις 1125 με 0,11 και τις αλλες 990 με 0,096. Μιλαμε για πραγματικο ΧΑΟΣ , πως θα βγαλω ακρη δεν ξερω

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Επιπλεον ο πρωτος λογαριασμος οταν γυρισα σε Home Online το ειχε το 30αρι,

1ος Λογαριασμος με Home Online

Αναφορά σε κείμενο

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 5 , 84
Πάγια Χρέωση 0 , 44
Πάγια Χρέωση 0 , 23
kWh 111X0,11054€/kWh 1 2 , 27
kWh 156X0,09603€/kWh 1 4 , 98
Πάγια Χρέωση Νύχτας 0 , 1 9
kWh 42X0,07905€/kWh 3 , 32
kWh 58X0,07603€/kWh 4 , 4 1
Επιστροφή myHome Online - 30 , 00

ΜΙλαμε για ΧΑΟΣ, ειναι σαν να επιστρεψα στον Νοεμβριο αλλα με κιλοβατωρες 8 μηνων , Βολικο για την δεη εε?

Το θέμα ειναι τι να εξηγησω, και που για να βγαλω ακρη :(

Επεξ/σία από crypkratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Αυτο κοιταζα αλλα απο οτι ειδα δεν ειχε αλλο εκκαθαριστικο, βεβαια εδινα τις τιμες απο το ebill και οι λογαριασμοι ηταν

της μορφης

Εγω εχω αλλαξει απο τον Νοεμβριο ,δεν μπορει τωρα να μου χρεωνει ΤΩΡΑ συνολο κιλοβατωρες 2115, τις 1125 με 0,11 και τις αλλες 990 με 0,96. Μιλαμε για πραγματικο ΧΑΟΣ , πως θα βγαλω ακρη δεν ξερω

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Επιπλεον ο πρωτος λογαριασμος οταν γυρισα σε Home Online το ειχε το 30αρι,

1ος Λογαριασμος με Home Online

ΜΙλαμε για ΧΑΟΣ, ειναι σαν να επιστρεψα στον Νοεμβριο αλλα με κιλοβατωρες 8 μηνων , Βολικο για την δεη εε?

Το θέμα ειναι τι να εξηγησω, και που για να βγαλω ακρη :(

Πιθανόν να έχεις δίκιο που διαμαρτύρεσαι γιατί κι ο πρώτος online που ανέβασες έχει διπλές χρεώσεις.

Δες τους 2 λογαριασμούς αν γράφουν ενδείξεις μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πιθανόν να έχεις δίκιο που διαμαρτύρεσαι γιατί κι ο πρώτος online που ανέβασες έχει διπλές χρεώσεις.

Δες τους 2 λογαριασμούς αν γράφουν ενδείξεις μετρητή.

Μονο ο τελευταιος εχει διαφορα καταμετρησης , οι προηγουμενοι ειχαν μονο το συνολο καταναλωσης ( το ιδιο που εστελνα μεσω e-bill).

Τι προτεινετε να κανω ??

Τυπωνω ολους τους λογαριασμους απο Νοεμβριο και πηγαινω καταστημα ΔΕΗ και χανω μια μερα στην καλυτερη ?

Απο τηλεφωνο υπαρχει περιπτωση αν ο αλλος δεν βλεπει τους λογαριασμους να καταλαβει τι γινεται ?

Ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια ως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos33340 είπε

Καλημέρα.Εχω συμβόλαιο με την ΔΕΗ μέχρι 2/12/2023 στο MyHomeOnline με σταθερή χρέωση 0,096/κιλοβατώρα. Σήμερα που μπήκα στο ebill μου λέει ότι το συμβόλαιο μου λήγει 13/07/2024. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξανε μονομερώς το συμβόλαιο μου άρα και την χρέωση της κιλοβατώρας;

 

24 λεπτά πριν, Brown είπε

Καλημέρα διαβάζω στο ίντερνετ ότι η ΔΕΗ σπάει σταθερά συμβόλαια online enter και τα πάει στο open ξέρει κανείς τπτ; 

Γράφουν στο σαιτ τους ότι δεν θα τροποποιησουν κανένα συμβόλαιο. Στο οπεν θα πηγαίνουν όσων τα συμβόλαια λήγουν, και τους έρχεται επιστολή 3 μήνες πριν λήξουν. Ίσα ίσα είναι καλό, γιατί με τους προηγούμενους όρους θα γινόταν ανανέωση στο αντίστοιχο online/enter που θα παίζει πχ τον Οκτώβρη που θα είναι μισό ευρώ η κιλοβατώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Μονο ο τελευταιος εχει διαφορα καταμετρησης , οι προηγουμενοι ειχαν μονο το συνολο καταναλωσης ( το ιδιο που εστελνα μεσω e-bill).

Τι προτεινετε να κανω ??

Τυπωνω ολους τους λογαριασμους απο Νοεμβριο και πηγαινω καταστημα ΔΕΗ και χανω μια μερα στην καλυτερη ?

Απο τηλεφωνο υπαρχει περιπτωση αν ο αλλος δεν βλεπει τους λογαριασμους να καταλαβει τι γινεται ?

Ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια ως τωρα

Το να κάνεις κάτι θα είχε νόημα μόνο στην περίπτωση που ο τελευταίος εκκαθαριστικός που σου ήρθε έχει κάποιο λάθος, και από ότι έχεις γράψει μέχρι στιγμής δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Edit: Για να ακριβολογούμε υπάρχει ένα λάθος, ή έστω ένα κατάφερα να εντοπίσω εγώ, το δώρο των 30€ πιστώθηκε δύο φορές οπότε θα σε χρεώσουν 30€ για να διορθωθεί αυτό.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το να κάνεις κάτι θα είχε νόημα μόνο στην περίπτωση που ο τελευταίος εκκαθαριστικός που σου ήρθε έχει κάποιο λάθος, και από ότι έχεις γράψει μέχρι στιγμής δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Edit: Για να ακριβολογούμε υπάρχει ένα λάθος, ή έστω ένα κατάφερα να εντοπίσω εγώ, το δώρο των 30€ πιστώθηκε δύο φορές οπότε θα σε χρεώσουν 30€ για να διορθωθεί αυτό.

Εβγαλα καποια ακρη για την αναλογια των κιλοβατωρων , κοιταξα ολους τους λογαριασμους πισω και η προηγουμενη τελευταια καταμετρηση , ηταν ιουλιο του 2021 οποτε αφου το εκαναν παλι τον ιουλιο του 2022 ουσιαστικα ειναι ενας χρoνος

Για αυτο εχουμε απο 2115 κιλοβατωρες , 1125 με 0,11 Γ1 και οι υπολοιπες  990 με 0,096 που παλι οι περισσοτερες κιλοβατωρες επρεπε να ειναι με 0,096 γιατι ειναι περισσοτεροι μηνες απο Νοεμβριο

Συμπερασματα

1.Δεν πρεπει να δινεις δικες σου μετρησεις , το συστημα μπλοκαρει

π.χ γιατι τον νοεμβριο πηρα στον 1ο λογαριασμο και με τις 2 τιμες (0,11 και 0,096) ,μετα ΜΟΝΟ 0,096 και τωρα αφου καταφεραν και εκαναν καταμετρηση θυμηθηκαν ξανα το 0,11 !!!!

2.Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γινει καταμετρηση απο Δεδδηε καθε 4 μηνες αλλιως  δεν βγαινει ακρη..

3.Οσον αφορα το -30 ,για να καταλαβεις τον λογαριασμο της ΔΕΗ χρειαζεσαι απο διδακτορικο και πανω, αδυνατω να πιστεψω μετα απο ολα αυτα οτι εχουν κανει λαθος υπερ εμου.

Τελος παντων θα χασω αλλες 2-3 ωρες απο την ζωη μου να κανω αναλυση ΟΛΩΝ των λογαριασμων και θα επανελθω

 

Επεξ/σία από crypkratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...