Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...νομίζω καλύτερα να περιμένεις τον τελικό, γιατί αν τυχόν έχεις επιστροφή στον τελικό (λόγω εγγύησης πχ), πιθανώς θα "μπλέξεις" (για να τα πάρεις πίσω).

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

....δεν ξέρω αν έχει νόημα (αλλά δεν σου κοστίζει και τίποτα) - μήπως όμως  να τους στείλεις κι ένα μέιλ στο customer care τους να τους τονίσεις ότι επί τούτου δεν θα πληρώσεις τον εκκαθαριστικό που θα εκδοθεί, αλλά περιμένεις να συγχωνευθεί με τον τελικό; (και να τους πετάξεις και καμμιά σπόντα και για πχ την εγγύηση για την ευκαιρία - να τους την "θυμίσεις" δηλαδή, μη τυχόν και την,,,,"ξεχάσουν"....)

Μπας δηλαδή και δώσουν "την δέουσα προσοχή"...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

....δεν ξέρω αν έχει νόημα (αλλά δεν σου κοστίζει και τίποτα) - μήπως όμως  να τους στείλεις κι ένα μέιλ στο customer care τους να τους τονίσεις ότι επί τούτου δεν θα πληρώσεις τον εκκαθαριστικό που θα εκδοθεί, αλλά περιμένεις να συγχωνευθεί με τον τελικό; (και να τους πετάξεις και καμμιά σπόντα και για πχ την εγγύηση για την ευκαιρία - να τους την "θυμίσεις" δηλαδή, μη τυχόν και την,,,,"ξεχάσουν"....)

Μπας δηλαδή και δώσουν "την δέουσα προσοχή"...

Κατάλαβα... παίζουν και τέτοια. Δευτέρα θα στείλω μέιλ, αν και στην εταιρεία που ήμουν δεν είχα θέμα, αλλά καλό είναι να μην γίνει η στραβή τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος το ΔΕΗ myHome HeatPump , έμεινε το plus ,(ΔΕΗ myHome HeatPump+) με υποχρεωτική αγορά αντλίας θερμότητας απο συνεργάτες της με 500€ δώρο έκπτωση

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ΔΕΗ με τις τιμές της αλλά δυστυχώς εμένα με έκανε να θυμηθώ τον λόγο που έφυγα. Λάθη με τις αιτήσεις, υπερβολική γραφειοκρατία που δεν έχει καμία άλλη εταιρία  μέχρι και λάθος email μου έδωσαν στην αρχή για να τους προωθήσω την εξόφληση του προηγούμενου παρόχου που δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ζητήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, snet είπε

αλήθεια πόσος καιρός χρειάζεται για νέα σύνδεση;

Αν πας με ραντεβού σε κατάστημα σε μια εβδομάδα είσαι έτοιμος. Αν το πας ηλεκτρονικά και κολλήσει (συμβαίνει συχνά) μπορεί να πιάσεις και 3 μήνες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ώριμη σκέψη, καταλήγω παλι ΔΕΗ, γιατι βαρέθηκα αυτο το γαϊτανάκι.

Ερώτηση:  αφού επιλέξω να κανω ονλαιν την αιτηση για το Γ1/Γ1Ν, θα εξακολουθω να λαμβανω τους γραφικους λογαριασμούς, έναντι/εκκαθαριστικός; 

Δε γινεται ΚΑΙ σε αυτό το προϊον να επιλέξω μηνιάιο εκκαθαριστικο λογαριασμό; 

(οπως δηλ το ΔΕΗ my home online)

Υ.Γ. δε θεωρείτε πως αξίζει το "ρισκο" απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει ποινή σπασίματος συμβολαίου, να επιλέξω Γ1 που γι'αυτο το μηνα πχ με τις εκπτώσεις ειναι καπου στα 0.16ε, απ'το σταθερό του my home online που εινια πολλαπλάσιο;

Υ.Γ.2 δε ξερουμε βεβαια τι μας ξημερώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, snet είπε

αλήθεια πόσος καιρός χρειάζεται για νέα σύνδεση;

Σε κατάστημα πιθανώς θα ξεμπερδέψεις γρηγορότερα (ίσως 3-5 μέρες), απ' ό,τι πχ μέσω τηλεφωνικής/,,,μεϊλικής αίτησης (ή ακόμη χειρότερα μέσω κούριερ), όπου συνηθίζουν μάλιστα να στέλνουν λάθος,,,έντυπα (και το "πήγαιν'-έλα" αυξάνει την καθυστέρηση). Το econtract "υποτίθεται" ότι έχει μπει σε μια καλύτερη σειρά και "κάνει καμμιά βδομάδα", αλλά "σίγουρα καθυστεράει περισσότερο από κατάστημα". Τέλος, υπάρχει και η επιλογή της Teleperformance (εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που έχει αναλάβει την προώθηση/σύναψη συμβολαίων ΔΕΗ) που διατείνονται ότι έχουν τέτοια συμφωνία με την ΔΕΗ ώστε α) δεν πληρώνεις εγγύηση β) δεν ασχολείται με την αίτησή σου κανείς από την ίδια την ΔΕΗ - την αποστέλλουν οι ίδιοι κατευθείαν στον ΔΕΔΔΗΕ  και γρήγορα (ενώ της ΔΕΗ ψιλοκαθυστεράνε) και συνήθως είσαι κομπλέ (εξαρτάται πια από την ΔΕΔΔΗΕ) από 5 έως 7 μέρες...(Χθες βράδυ υπέγραψα την σχετική σύμβαση και ίδωμεν αν όλα όσα μου τάξανε ισχύουν και θα ενημερώσω πώς πήγε όποτε γίνει η ενεργοποίηση. Πάντως ούτε καν μισθωτήριο δεν ζήτησαν, μόνο PDF ταυτότητας, τελευταίου λογαριασμού υφιστάμενου παρόχου - χωρίς να ζητήσουν "απόδειξη εξόφλησης" - δίνοντας προφορικά ενδείξεις και η διαδικασία έγινε μέσω "Docusign" και μέιλ μέσα σε πόσο, 5'; Άντε πες 10'. ).

Θεωρητικά ο πάροχος έχει 15 μέρες για να σε ενεργοποιήσει πάντως. Τώρα, ανάλογα την,,,τύχη σου (είπαμε, είναι κι ο ΔΕΔΔΗΕς στη μέση, που επίσης θεωρητικά δεν χρειάζεται να στείλει υπάλληλο να πάρει ενδείξεις ρολογιού, αλλά στην πράξη μάλλον κάνουν τα δικά τους, δώσεις-δεν δώσεις ενδείξεις...) μπορεί να γίνει εντός εργάσιμης βδομάδας, μπορεί και 15νθήμερο, μπορεί και μήνα κ.ο.κ. ....

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, takoulou είπε

Δεν περασε ο Δεδδηε να μετρήσει;; Δεν είχε πρόσβαση; Θα μπορουσες και εσύ να έδινες την ένδειξη.. Έιχες  προθεσμια 3-4 μέρες.. 

Απ' ό,τι φαίνεται δεν πέρασε κανείς, αφού η χελώνα είναι εύκολα προσβάσιμη από το δρόμο. Τελευταία φορά πέρασαν πριν 4 μήνες. Εγώ είχα δώσει ένδειξη στο 2μηνο και όχι μόνο δεν την έλαβαν υπόψη, αλλά ούτε καν έναντι λογαριασμός δεν εκδόθηκε. Και βγήκε τώρα, 4 μήνες μετά (έναντι, όπως είπαμε). Όλο αυτό το διάστημα πάντως μου τηλεφωνούσαν από ένα 211190;;; σε αριθμό που έχω δώσει μόνο στη ΔΕΗ (έχω πολλά), αν έχει καμιά σχέση αυτό. Μάλλον σε δικηγορικό ανήκει γιατί δεν είχα πληρώσει τον προηγούμενο εκκαθαριστικό, περίμενα να έρθει και κανένας επόμενος να τους βάλω σε δόσεις. Τώρα στον έναντι χρέωσαν πάνω από 3000kW για Απρίλιο έως και Ιούλιο, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι η μισή. Ο παλιός ήταν 4500kW αλλά αφορούσε χειμερινούς μήνες.

 

7 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Δε γινεται ΚΑΙ σε αυτό το προϊον να επιλέξω μηνιάιο εκκαθαριστικο λογαριασμό;

Υ.Γ. δε θεωρείτε πως αξίζει το "ρισκο" απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει ποινή σπασίματος συμβολαίου, να επιλέξω Γ1 που γι'αυτο το μηνα πχ με τις εκπτώσεις ειναι καπου στα 0.16ε, απ'το σταθερό του my home online που εινια πολλαπλάσιο;

Έχει επιλογή στο ebill για μηνιαίο, αν και θα πρέπει να δίνεις εσύ τις μετρήσεις για τους τρεις μήνες, εάν θες να αντικατοπτρίζουν την πραγματική κατανάλωση. Φυσικά θα επιλέξεις Γ1(N), ούτε η ΔΕΗ δεν προτείνει τα σταθερά της πια.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Balrog είπε

Απ' ό,τι φαίνεται δεν πέρασε κανείς, αφού η χελώνα είναι εύκολα προσβάσιμη από το δρόμο. Τελευταία φορά πέρασαν πριν 4 μήνες. Εγώ είχα δώσει ένδειξη στο 2μηνο και όχι μόνο δεν την έλαβαν υπόψη, αλλά ούτε καν έναντι λογαριασμός δεν εκδόθηκε. Και βγήκε τώρα, 4 μήνες μετά (έναντι, όπως είπαμε). Όλο αυτό το διάστημα πάντως μου τηλεφωνούσαν από ένα 211190;;; σε αριθμό που έχω δώσει μόνο στη ΔΕΗ (έχω πολλά), αν έχει καμιά σχέση αυτό. Μάλλον σε δικηγορικό ανήκει γιατί δεν είχα πληρώσει τον προηγούμενο εκκαθαριστικό, περίμενα να έρθει και κανένας επόμενος να τους βάλω σε δόσεις. Τώρα στον έναντι χρέωσαν πάνω από 3000kW για Απρίλιο έως και Ιούλιο, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι η μισή. Ο παλιός ήταν 4500kW αλλά αφορούσε χειμερινούς μήνες.

 

Έχει επιλογή στο ebill για μηνιαίο, αν και θα πρέπει να δίνεις εσύ τις μετρήσεις για τους τρεις μήνες, εάν θες να αντικατοπτρίζουν την πραγματική κατανάλωση. Φυσικά θα επιλέξεις Γ1(N), ούτε η ΔΕΗ δεν προτείνει τα σταθερά της πια.

 

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2022 στις 9:09 ΠΜ, agnostos13 είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν καταμετράει για το έναντι άρα πληρώνεις βάση εκτίμησης της ΔΕΗ.

Καθε
2 μηνες ερχεται για καταμετρηση ρε συ, τι να σου πω, τωρα εαν αυτο εχει αλλαξει και δε το πηρα χαμπαρι δε ξερω!

Επεξ/σία από Christopher_B
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Καθε
2 μηνες ερχεται για καταμετρηση ρε συ, τι να σου πω, τωρα εαν αυτο εχει αλλαξει και δε το πηρα χαμπαρι δε ξερω!

Ο ΔΕΔΔΗΕ ποτέ δεν ερχόταν κάθε 2 μήνες για καταμέτρηση, κάθε 4 ερχόταν πάντα.

Ή τουλάχιστον υποτίθεται πως έρχεται κάθε 4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Balrog είπε

 

Έχει επιλογή στο ebill για μηνιαίο, αν και θα πρέπει να δίνεις εσύ τις μετρήσεις για τους τρεις μήνες, εάν θες να αντικατοπτρίζουν την πραγματική κατανάλωση. Φυσικά θα επιλέξεις Γ1(N), ούτε η ΔΕΗ δεν προτείνει τα σταθερά της πια.

Προφανώς και πρέπει πρώτα να αλλάξω πάροχο, δηλ να μεταφερθω στη ΔΕΗ κι έπειτα να εγγράφω στο ebill. Ειδα πως ζητάει κάποια στοιχεία που δεν έχω.

Ήθελα να δίνω μετρησεις κάθε μήνα για να λαμβάνω εκκαθαριστικό κάθε μήνα, αλλά δε το βλέπω να γίνεται, αφού αναφέρεις τρίμηνο : (

Υ.Γ. Έχει κάμει κάποιος τη διαδικασία ον-λάιν? Αργούν? Στην ευρύτερη περιοχή μου δεν υπαρχει φυσικό κατάστημα ΔΕΗ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...