Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Kostazzz είπε

Γράφει πάνω δεξιά ότι είναι  Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο, ενώ της είπε τηλεφωνικά, και το άκουσε, ότι δεν έχω νυχτερινό μετρητή.

καλά την έκαψες 😁

3 ώρες πριν, Kostazzz είπε

Εγώ θα μπορώ μετά να μπω στο myhomeonline, ειδικά με τιμή Ιουλίου?

ναι , αν έκανες αρχικά αίτηση για online και όχι φυσικά για Γ1 , τότε ζητάς να σου στείλει το συμβόλαιο να γράφει online

Αρκεί φυσικά να τηρούνται οι προθεσμίες

Αναφορά σε κείμενο

1.Ο Προμηθευτής, χωρίς υπαίτια καθυστέρηση και το αργότερο εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την παραλαβή πλήρους Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας, είτε αποστέλλει Προσφορά Προμήθειας, είτε ενημερώνει τον Πελάτη σχετικά με την απόρριψη της Αίτησής του. Σε περίπτωση που η Αίτηση δεν είναι πλήρης, ο Προμηθευτής ενημερώνει άμεσα τον Πελάτη και του παρέχει προθεσμία συμπλήρωσης της Αίτησης που δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ημερών.

Βέβαια μπορεί να αρνηθεί τις παλιές τιμές

Αναφορά σε κείμενο

2.Η απόρριψη της Αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011, και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της Αίτησής του ή ένταξή του σε διαφορετική κατηγορία.

Αν έκανες αίτηση για Γ1 τότε φυσικά και δε δικαιούσαι παλιές τιμές online με τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , αν έκανες αρχικά αίτηση για online και όχι φυσικά για Γ1 , τότε ζητάς να σου στείλει το συμβόλαιο να γράφει online

...εννοείς ότι θα πρέπει αυτή να ελέγξει την ηχογράφηση της συνομιλίας τους; Γιατί αλλιώς πώς θα διαπιστώσει αυτή ότι όντως Ονλάιν της ζήτησε; 

Ή εννοείς την περίπτωση που ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ του έστειλε έντυπο Γ1Ν (αντί για Ονλάιν)...; (Ότι δηλαδή είχε εξ' αρχής καταλάβει ότι αυτός ήθελε Ονλάιν/το έχει σημειωμένο "σε κάποια καρτέλα" κτλ)

14 ώρες πριν, Kostazzz είπε

Δηλαδή, έχω τρόπο να ξέρω την τιμή που θα χρεώνομαι? Δεν το βλέπω κάπου, και φοβάμαι μην γίνει κάνα λάθος.

...κανονικά, ό,τι πρόγραμμα και να σου έστειλε, θα έπρεπε μαζί να σου στείλει ΚΑΙ τον "τιμοκατάλογο" (δλδ τις χρεώσεις) του συγκεκριμένου προγράμματος. ΑΝ τυχόν παραδεχτεί δικό της λάθος [αυτό δλδ που σου λέει ο Κοράκιος να κάνεις = να της ζητήσεις, μέσω reply στο μέιλ που σου έστειλε, να σου στείλει την ΣΩΣΤΗ σύμβαση, δλδ σύμβαση για Ονλάιν, μην παραλείψεις α) να της ζητήσεις να επισυνάψει ΚΑΙ τιμοκατάλογο β) να της τονίσεις ότι επειδή η (τηλεφωνική :ρ) έπαφή σας έγινε ΠΡΙΝ την 1/8, οφείλει να σου στείλει τιμοκατάλογο με τις μέχρι 31/7 τιμές...].

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Christopher_B είπε

Οτι

καταμετρει η ΔΕΔΔΗΕ!

Εννοω
οτι ειχα πολυ χαμηλη καταναλωση, εννοειτε ηταν διαστημα που δεν δουλευε κλιματισμος αλλα και παλι τοσο χαμηλη καταναλωση δεν ειχα ποτε αλλοτε, εσπασα το προηγουμενο ρεκορ χαμηλης καταναλωσης που ειχα λιγο καιρο πριν!

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν καταμετράει για το έναντι άρα πληρώνεις βάση εκτίμησης της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν δε δεις έγκριση με ημερομηνία Ιουλίου, τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Πέρα από πάγια εντολή φρόντισε να είναι ενεργοποιημένο μηναίος λογαρισαμός και ηλεκτρονικός λογαριασμός.

Master με αγχωνεις με αυτα που λες, δηλαδη μπορουν ετσι απλα να με το γυρισουν στις τιμες Αυγουστου παρολλου που η αιτηση εγινε 28/07?

Τα κουμπα για την ενεργοποιηση και των δυο ειναι γκρι δεν μπορω να τα πατησω, ενεργοποιηθηκαν απο μονα τους? Γιατι εγω δεν εκανα κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Master με αγχωνεις με αυτα που λες, δηλαδη μπορουν ετσι απλα να με το γυρισουν στις τιμες Αυγουστου παρολλου που η αιτηση εγινε 28/07?

Τα κουμπα για την ενεργοποιηση και των δυο ειναι γκρι δεν μπορω να τα πατησω, ενεργοποιηθηκαν απο μονα τους? Γιατι εγω δεν εκανα κατι 

Ενεργοποιούνται αυτόματα λόγω αίτησης econtract. Βγαλε φωτό απ'το ιστορικό που φαίνονται ημερομηνίες και ώρες γιατί υπάρχει πιθανότητα να εξαφανιστούν τα πάντα μόλις ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου.

Πιθανότητες υπάρχουν να συμβούν πολλά και διάφορα... στο χειρότερο σενάριο θα φας ταλαιπωρία για να σε πάνε στις παλιές χειροκίνητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyf95 είπε

«το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση»

αυτό ποτέ θα αλλάξει στο ebill ?

Αυτό θα αλλάξει όταν το αίτημα σας θα πάψει να είναι υπό εξέταση :)

Στη δική μου περίπτωση που είχα αιτηθεί το online έτσι έγραφε για μερικές ημέρες, και μετά εξαφανίστηκε εντελώς ενώ θα έπρεπε να γράφει "το προϊόν είναι ενεργό έως τότε". Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη ebill και μου ζήτησαν να ξανακάνω αίτημα για online και να το αποδεχτούν άμεσα, έτσι και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ενεργοποιούνται αυτόματα λόγω αίτησης econtract. Βγαλε φωτό απ'το ιστορικό που φαίνονται ημερομηνίες και ώρες γιατί υπάρχει πιθανότητα να εξαφανιστούν τα πάντα μόλις ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου.

Πιθανότητες υπάρχουν να συμβούν πολλά και διάφορα... στο χειρότερο σενάριο θα φας ταλαιπωρία για να σε πάνε στις παλιές χειροκίνητα.

 

 

Αφοσον γραφει αυτο στην συμβαση "Την από 29/07/2022 αίτηση του «Πελάτη» με την οποία αυτός ζητά να προμηθευτεί ηλεκτρική ενέργεια από τη ΔΕΗ" δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αλλα για καλου και για κακου θα το φροντισω να τα αποθηκευσω ολα, αλλα οπως λες και εσυ ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει σε αυτη την χωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 8:01 ΜΜ, Balrog είπε

Έχει συμβεί και σε άλλον να μην εκδίδεται νέος λογαριασμός λόγω οφειλών; Ο πιο πρόσφατος που έχω έληξε τέλος Απριλίου και ήταν εκκαθαριστικός και πάνω από χίλια. Ήταν ο πρώτος λογαριασμός μετά την αλλαγή σε σταθερό τιμολόγιο.

Τελικά δεν εκδόθηκε ποτέ ο ενδιάμεσος λογαριασμός (για τον οποίο είχα δώσει εγώ μετρήσεις στον δεδδηε), αλλά κατευθείαν ο τετραμηνιαίος. Παρ' όλο που ήταν να περάσουν για μέτρηση στο τέλος Ιουλίου μου έβγαλαν τελικά λογηαριασμό έναντι. Δηλαδή έχει έρθει ένας εκκαθαριστικός από τέλος Μαρτίου αφότου μπήκα στο Enter και ένας έναντι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει και σε άλλους σε αίτηση στη Δεη να στέλνουν 4 φορές τη σύμβαση με γραμμένο λάθος το ονοματεπώνυμο ή μόνο εγώ είχα τέτοια τύχη; Επίσης έχω ένα λογαριασμό ο οποίος λήγει στις 15/08, να τον πληρώσω ή να περιμένω να γίνει η αλλαγή παρόχου και να μου εκδόσουν τελικό στον πάροχο που ήμουν; Έκανα αίτηση 27/07, υπέγραψα 29/07 για κυμενόμενο, οπότε υποθέτω ότι λογικά μέχρι 15 του μήνα θα έχει γίνει και η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balrog είπε

Τελικά δεν εκδόθηκε ποτέ ο ενδιάμεσος λογαριασμός (για τον οποίο είχα δώσει εγώ μετρήσεις στον δεδδηε), αλλά κατευθείαν ο τετραμηνιαίος. Παρ' όλο που ήταν να περάσουν για μέτρηση στο τέλος Ιουλίου μου έβγαλαν τελικά λογηαριασμό έναντι. Δηλαδή έχει έρθει ένας εκκαθαριστικός από τέλος Μαρτίου αφότου μπήκα στο Enter και ένας έναντι τώρα.

Δεν περασε ο Δεδδηε να μετρήσει;; Δεν είχε πρόσβαση; Θα μπορουσες και εσύ να έδινες την ένδειξη.. Έιχες  προθεσμια 3-4 μέρες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Δεν περασε ο Δεδδηε να μετρήσει;; Δεν είχε πρόσβαση; Θα μπορουσες και εσύ να έδινες την ένδειξη.. Έιχες  προθεσμια 3-4 μέρες.. 

Λάθος, την ημερομηνία της προγραμματισμένης καταμέτρησης δεν έχεις προθεσμία 3-4 να δώσεις εσύ ένδειξη, μιάμιση ημέρα έχεις μόνο. Πχ αν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης είναι 08/08 τότε μπορείς να δώσεις ένδειξη τηλεφωνικά στις 08/08 έως και στις 12 το μεσημέρι στις 09/08.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Έχει τύχει και σε άλλους σε αίτηση στη Δεη να στέλνουν 4 φορές τη σύμβαση με γραμμένο λάθος το ονοματεπώνυμο ή μόνο εγώ είχα τέτοια τύχη; Επίσης έχω ένα λογαριασμό ο οποίος λήγει στις 15/08, να τον πληρώσω ή να περιμένω να γίνει η αλλαγή παρόχου και να μου εκδόσουν τελικό στον πάροχο που ήμουν; Έκανα αίτηση 27/07, υπέγραψα 29/07 για κυμενόμενο, οπότε υποθέτω ότι λογικά μέχρι 15 του μήνα θα έχει γίνει και η αλλαγή.

Γιώργο Παπαδόπουλο, σε λένε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogo-36 είπε

έχω ένα λογαριασμό ο οποίος λήγει στις 15/08, να τον πληρώσω ή να περιμένω να γίνει η αλλαγή παρόχου και να μου εκδόσουν τελικό στον πάροχο που ήμουν; 

...νομίζω καλύτερα να περιμένεις τον τελικό, γιατί αν τυχόν έχεις επιστροφή στον τελικό (λόγω εγγύησης πχ), πιθανώς θα "μπλέξεις" (για να τα πάρεις πίσω).

40 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιώργο Παπαδόπουλο, σε λένε ?

...γιατί, υπάρχει ιστορικό που τους Γιώργους Παπαδόπουλους τους γράφουν Λευτέρηδες Παπαδόπουλους ξερωγώ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...