Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακυρο

  

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι είναι μόνο για τα κυμαινόμενα

Η παρ2 , πάει στην παρ1 η οποία αναφέρει μόνο για κυμαινόμενα

Εγώ πώς είχα φάει φλασιά ότι μπορεί όποιος θέλει να φύγει κι απ'τα σταθερά χωρίς ρήτρα.

Πάει, έχω χαζέψει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2022 στις 8:22 ΠΜ, agnostos13 είπε

Για το έναντι στέλνεις μετρήσεις ή κάνει η ΔΕΗ εκτίμηση;

Οτι

καταμετρει η ΔΕΔΔΗΕ!

Στις 2/8/2022 στις 8:27 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Τι βλέπεις;

Εννοω
οτι ειχα πολυ χαμηλη καταναλωση, εννοειτε ηταν διαστημα που δεν δουλευε κλιματισμος αλλα και παλι τοσο χαμηλη καταναλωση δεν ειχα ποτε αλλοτε, εσπασα το προηγουμενο ρεκορ χαμηλης καταναλωσης που ειχα λιγο καιρο πριν!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 2:06 ΜΜ, doom26 είπε

Για αρχή πλέον σε όλους τους παροχους τα Κυμαινομενα βγαίνουν το ιδια σε τιμη περίπου και κάθε μήνα μπορείς να αλλάζεις παροχο χώρις κάποιο φάουλ. Άρα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι να ξέρεις μόνο ότι το online ονομάζεται για τον λόγο πως το διαχειρίζεται εσύ χωρίς χαρτουρα, με πάγια, κάθε μήνα. Για μένα συνέχισε απλά προσπάθησε να τα έχεις γραπτά αν τυχόν χρειαστουν

Απο οτι φαινεται τελος καλος ολα καλα, ή και οχι,  εστειλα τα δικαιολογιτικα με τις συμβασεις, μου στειλανε κωδικους να μπω στο e-bill εκανα εγγραφη παω κατω στο αναλυτικο τιμολογιο εχει τιμες ΠΡΙΝ Αυγουστου οποτε ολα καλα εκει ελπιζω να μην αλλαξουν οι τιμες

Τωρα στο προγραμμα κατω κατω λεει το παρακατω που λογικα σε 2-3 μερες ελπιζω να πανε ολα καλα
"Το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Απο οτι φαινεται τελος καλος ολα καλα, ή και οχι,  εστειλα τα δικαιολογιτικα με τις συμβασεις, μου στειλανε κωδικους να μπω στο e-bill εκανα εγγραφη παω κατω στο αναλυτικο τιμολογιο εχει τιμες ΠΡΙΝ Αυγουστου οποτε ολα καλα εκει ελπιζω να μην αλλαξουν οι τιμες

Τωρα στο προγραμμα κατω κατω λεει το παρακατω που λογικα σε 2-3 μερες ελπιζω να πανε ολα καλα
"Το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"
 

Ενεργοποιήσες την πάγια εντολή? Αν ναι περιμένεις να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα . Σε καμία εβδομάδα κάλεσε τους για να δεις την πορεία της αίτησης. Αν η αίτηση για το online είχε γίνει πριν από 01/08 θα έχεις τις παλιές τιμές.Να ξέρεις ότι μετά την ενεργοποίηση μπορείς να ζητήσεις αναλυτικά τι αναφέρει το πρόγραμμα και να στο στείλουν. Και εγώ στο" υπό εξέταση"είμαι και δεν το βιάζομαι να σου πω την αλήθεια διότι οι τιμές προς το παρόν είναι πιο χαμηλές στο κυμαινομενο που είμαι. 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ενεργοποιήσες την πάγια εντολή? Αν ναι περιμένεις να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα . Σε καμία εβδομάδα κάλεσε τους για να δεις την πορεία της αίτησης. Αν η αίτηση για το online είχε γίνει πριν από 01/08 θα έχεις τις παλιές τιμές.Να ξέρεις ότι μετά την ενεργοποίηση μπορείς να ζητήσεις αναλυτικά τι αναφέρει το πρόγραμμα και να στο στείλουν. Και εγώ στο" υπό εξέταση"είμαι και δεν το βιάζομαι να σου πω την αλήθεια διότι οι τιμές προς το παρόν είναι πιο χαμηλές στο κυμαινομενο που είμαι. 

Πρωτο πραγμα με το που μπηκα το e-bill να βαλω παγια αντε σε καλη μερια να μας βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να επιλέξξξω για να καταχωρώ εγω καθε μήνα τις κολοβατόρες και να μου έρχεται κάθε μηνα λογαριασμός εκκαθαριστικος.  Τώρα είναι έτσι ,πρεπει να επιλέξω κάτι άλλο??

image.png

image.png

image.png

Επεξ/σία από john5757
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john5757 είπε

δε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να επιλέξξξω για να καταχωρώ εγω καθε μήνα τις κολοβατόρες και να μου έρχεται κάθε μηνα λογαριασμός έναντι.  Τώρα είναι έτσι ,πρεπει να επιλέξω κάτι άλλο??

 

 

image.png

image.png

image.png

Εγώ πάντως δεν έχω δικαίωμα και αναγκαστικά πάω ανά 4μηνο. Μήπως δεν έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john5757 είπε

δε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να επιλέξξξω για να καταχωρώ εγω καθε μήνα τις κολοβατόρες και να μου έρχεται κάθε μηνα λογαριασμός έναντι.  Τώρα είναι έτσι ,πρεπει να επιλέξω κάτι άλλο??

 

 

image.png

image.png

image.png

Τα πρώτα 2 κουτάκια, μηνιαίος λογαριασμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγώ πάντως δεν έχω δικαίωμα και αναγκαστικά πάω ανά 4μηνο. Μήπως δεν έχεις; 

για πιο λογο ,εγω είμαι στο Γ1 εδω και μια εβδομα και μου λεει να καταχωρήσω τις κιλοβατόρες στις 15-20 Σεπτεβρη αλλα απο τις 29 Ιουλιου που μπήκα δεη θεωρώ επρεπε να μου λεει να καταχωρήσω ξτις κιλοβατόρες στις 29 Αυγουστου

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τα πρώτα 2 κουτάκια, μηνιαίος λογαριασμός 

τα 2 πρωτα κουτακια λενε 3 διαδοχικους έναντι και ενα εκκαθαριστικο, εγω θέλω 4 εκκαθαριστικούς. Αν είναι σίγουρο αυτό που λες να το επιλέξω

Επεξ/σία από john5757
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Απο οτι φαινεται τελος καλος ολα καλα, ή και οχι,  εστειλα τα δικαιολογιτικα με τις συμβασεις, μου στειλανε κωδικους να μπω στο e-bill εκανα εγγραφη παω κατω στο αναλυτικο τιμολογιο εχει τιμες ΠΡΙΝ Αυγουστου οποτε ολα καλα εκει ελπιζω να μην αλλαξουν οι τιμες

Τωρα στο προγραμμα κατω κατω λεει το παρακατω που λογικα σε 2-3 μερες ελπιζω να πανε ολα καλα
"Το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"
 

Αν δε δεις έγκριση με ημερομηνία Ιουλίου, τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Πέρα από πάγια εντολή φρόντισε να είναι ενεργοποιημένο μηναίος λογαρισαμός και ηλεκτρονικός λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, john5757 είπε

τα 2 πρωτα κουτακια λενε 3 διαδοχικους έναντι και ενα εκκαθαριστικο, εγω θέλω 4 εκκαθαριστικούς. Αν είναι σίγουρο αυτό που λες να το επιλέξω

Εκκαθαριστικός νοείται μόνο αυτός που βγαίνει μετά από καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (δηλαδή ο 4ος μηνιαίος)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια βοήθεια παρακαλώ. Τρέχω ένα αίτημα από τέλη Ιουλίου για myhomeonline (με τιμές Ιουλίου) σε ένα διαμέρισμα που ανήκει στην οικογενεια μου.. Είχα κολλήσει στο econtract, δεν είχα λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή, δεν μας τον αφησε ο άνθρωπος που το νοικιάζαμε. Long story short, με κατατόπισε μια γυναίκα από την εξυπηρέτηση, ότι θα μου στείλει μια σύμβαση μέσω mail, και να ετοιμάσω όλα τα δικαιολογητικά. Μου ήρθε η σύμβαση, αλλά έχω απορία. Γράφει πάνω δεξιά ότι είναι  Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο, ενώ της είπε τηλεφωνικά, και το άκουσε, ότι δεν έχω νυχτερινό μετρητή. Η απορία μου είναι: έστω ότι στέλνω τα δικαιολογητικά με αυτή τη σύμβαση. Εγώ θα μπορώ μετά να μπω στο myhomeonline, ειδικά με τιμή Ιουλίου? Δηλαδή, έχω τρόπο να ξέρω την τιμή που θα χρεώνομαι? Δεν το βλέπω κάπου, και φοβάμαι μην γίνει κάνα λάθος. Συγγνώμη για την έκθεση, αλλά έχω μια βδομάδα τώρα που τους έχω ταράξει στα τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, john5757 είπε

εγω θέλω 4 εκκαθαριστικούς

....για να έχεις κάθε μήνα λογαριασμό (όχι ακριβώς "εκκαθαριστικό", γιατί αυτός κανονικά βγαίνει μετά την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στο 4μηνο), με "ένδειξη πελάτη", πρέπει αφ' ενός να έχεις ενεργοποιημένο τον "μηνιαίο λογαριασμό", αφ' ετέρου να δίνεις εσύ ενδείξεις στην ΔΕΗ (τηλεφωνικά νομίζω μόνο - δεν είμαι σίγουρος/ψαχ' το) κάθε μήνα. Θα σου βγαίνει όχι εκκαθαριστικός (ο εκκαθαριστικός συμπεριλαμβάνει και ό,τι άλλο υπάρχει πέραν των χρεώσεων του απρόχου, πχ τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"), αλλά έναντι βάζει των ενδείξεων που θα δίνεις ο ίδιος (άρα βάσει της πραγματική κατανάλωσης, και όχι "κατ' εκτίμηση").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Kostazzz είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μια βοήθεια παρακαλώ. Τρέχω ένα αίτημα από τέλη Ιουλίου για myhomeonline (με τιμές Ιουλίου) σε ένα διαμέρισμα που ανήκει στην οικογενεια μου.. Είχα κολλήσει στο econtract, δεν είχα λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή, δεν μας τον αφησε ο άνθρωπος που το νοικιάζαμε. Long story short, με κατατόπισε μια γυναίκα από την εξυπηρέτηση, ότι θα μου στείλει μια σύμβαση μέσω mail, και να ετοιμάσω όλα τα δικαιολογητικά. Μου ήρθε η σύμβαση, αλλά έχω απορία. Γράφει πάνω δεξιά ότι είναι  Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο, ενώ της είπε τηλεφωνικά, και το άκουσε, ότι δεν έχω νυχτερινό μετρητή. Η απορία μου είναι: έστω ότι στέλνω τα δικαιολογητικά με αυτή τη σύμβαση. Εγώ θα μπορώ μετά να μπω στο myhomeonline, ειδικά με τιμή Ιουλίου? Δηλαδή, έχω τρόπο να ξέρω την τιμή που θα χρεώνομαι? Δεν το βλέπω κάπου, και φοβάμαι μην γίνει κάνα λάθος. Συγγνώμη για την έκθεση, αλλά έχω μια βδομάδα τώρα που τους έχω ταράξει στα τηλέφωνα

Λιγο δυσκολο με τιμη Ιουλιου... Το πουλακι πεταξε... Δεν εχεις υπογραψει τιποτα ακομα;;  Αν το ειχες κανει ναι..

Κανε μια αιτηση μετα για το νυχτερινο στον Δεδδηε οταν τελειωσεις...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kostazzz είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μια βοήθεια παρακαλώ. Τρέχω ένα αίτημα από τέλη Ιουλίου για myhomeonline (με τιμές Ιουλίου) σε ένα διαμέρισμα που ανήκει στην οικογενεια μου.. Είχα κολλήσει στο econtract, δεν είχα λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή, δεν μας τον αφησε ο άνθρωπος που το νοικιάζαμε. Long story short, με κατατόπισε μια γυναίκα από την εξυπηρέτηση, ότι θα μου στείλει μια σύμβαση μέσω mail, και να ετοιμάσω όλα τα δικαιολογητικά. Μου ήρθε η σύμβαση, αλλά έχω απορία. Γράφει πάνω δεξιά ότι είναι  Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο, ενώ της είπε τηλεφωνικά, και το άκουσε, ότι δεν έχω νυχτερινό μετρητή. Η απορία μου είναι: έστω ότι στέλνω τα δικαιολογητικά με αυτή τη σύμβαση. Εγώ θα μπορώ μετά να μπω στο myhomeonline, ειδικά με τιμή Ιουλίου? Δηλαδή, έχω τρόπο να ξέρω την τιμή που θα χρεώνομαι? Δεν το βλέπω κάπου, και φοβάμαι μην γίνει κάνα λάθος. Συγγνώμη για την έκθεση, αλλά έχω μια βδομάδα τώρα που τους έχω ταράξει στα τηλέφωνα

...αν κατάλαβα καλά, άφησες στη μέση το e-contract (δεν ολοκληρώθηκε η αίτησή σου/έκλεισες την σελίδα, τέλος), και μετά συνεννοήθηκες τηλεφωνικά για σύμβαση, και ενώ εσύ ήθελες Online (με τιμές έως και 31/7), σου έστειλε σύμβαση για Γ1/Ν και το πρόβλημά σου τώρα είναι το "Ν", ή και το ότι δεν γράφει "Οnline" η σύμβαση (και η απορία σου αν θα,,,,τιμολογηθείς με τιμές Ιούλιου)...;

Γενικά τα έχεις μπερδέψει πολύ. Το ότι δεν προχώρησες με το e-contract, σημαίνει ότι ούτως ή άλλως το ξεχνάς ως μη γενόμενη διαδικασία. Το ότι μίλησες τηλεφωνικά με κάποια και σου έστειλε Γ1Ν συμβόλαιο, σημαίνει ότι αν το στείλεις υπογεγραμμένο θα μπεις στο Γ1Ν (...το οποίο σημαίνει, αν δεν κάνω λάθος, ότι απλά δεν θα έχεις εκπτώσεις νυχτερινού, αφού δεν έχεις νυχτερινό μετρητή - πρακτικά θα είναι σα να έχεις Γ1, χωρίς διαφορά σε πάγιο, αφού πλέον είναι το ίδιο για Γ1 και Γ1Ν). ΑΝ πεις να ενεργοποιήσεις μετά το Online μέσω e-bill, φυσικά και θα έχεις τιμές 6ης Αυγούστου, ήτοι το "παρανοϊκό" 0,53/kWh, αντί για το 0,15 του Γ1.

Με άλλα λόγια : έπρεπε να έχεις στείλει σύμβαση υπογεγραμμένη μέχρι την 30η Ιουλίου πχ, κι αν είχες ebill account ήδη, αν την 31η έβλεπες την παροχή στο ebill, να ενεργοποιούσες το Online από εκεί....Τώρα, παπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...