Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Προς το παρον οσοι "προλαβαμε" το myhome online με τα 0.23 , πρεπει να ξιωθουμε καλοι "μλκες" με βαση την επιδοτηση Αυγουστου ε?

Αραγε θα γυρισει ο τροχος και θα βγουμε κερδισμενοι το χειμωνα? 😕

Μεχρι τωρα χαμενοι ειναι οσοι πηγαν σε σταθερο εκτος απο το 0.10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σεπτεβρη θα ειναι κοντα στο 0.20 με επιδοτησεις και οκτωβρη βλεπω κανα 0.30+.

μια χαρα ειναι το σταθερο .023. ακομη και να ερθει η κανονικοτητα στην αγορα και στο παγκοσμιο κλιμα, η προσαρμογη των τιμως θα παρει μηνες ενω η κυβερνηση θα κοψει τις επιδοτησεις αμεσως. οι τιμες στην ελλαδα ποτε δεν πεφτουν οποτε kwh με 10-15 λεπτα δεν θα ξαναδουμε ουτως η αλλως. αραξτε στο .23 και μην το ψαχνετε πολυ. του χρονου πιθανον να παρακαλατε να ηταν 2ετες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Προς το παρον οσοι "προλαβαμε" το myhome online με τα 0.23 , πρεπει να ξιωθουμε καλοι "μλκες" με βαση την επιδοτηση Αυγουστου ε?

Αραγε θα γυρισει ο τροχος και θα βγουμε κερδισμενοι το χειμωνα? 😕

...δηλαδή,,,,"εύχεσαι" να,,,,,ανέβει κι άλλο η χονδρική ή/και να μειωθούν οι επιδοτήσεις για να μην,,,,αισθάνεσαι "καλός μλκς"........;!

Αν δεν θες να αισθάνεσαι έτσι, γιατί δεν μεταπηδάς στο Γ1 πληρώνοντας 60€ ποινή πρόωρης αποχώρησης ("χάνοντας" έτσι στην ουσία γύρω στο 30άρι μόνο για πχ 400kWh κατανάλωση Αυγούστου; ). Για να δεις όμως έτσι και την γλύκα του μπριζώματος του "πόσο θα πάει η κιλοβατώρα" κάθε 20 του κάθε μήνα...

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερη προσέγγιση από το "να πάθει εγκεφαλικό η κατσίκα του γείτονα όταν δει τον λογαριασμό τον χειμώνα"...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δηλαδή,,,,"εύχεσαι" να,,,,,ανέβει κι άλλο η χονδρική ή/και να μειωθούν οι επιδοτήσεις για να μην,,,,αισθάνεσαι "καλός μλκς"........;!

Αν δεν θες να αισθάνεσαι έτσι, γιατί δεν μεταπηδάς στο Γ1 πληρώνοντας 60€ ποινή πρόωρης αποχώρησης ("χάνοντας" έτσι στην ουσία γύρω στο 30άρι μόνο για πχ 400kWh κατανάλωση Αυγούστου; ). Για να δεις όμως έτσι και την γλύκα του μπριζώματος του "πόσο θα πάει η κιλοβατώρα" κάθε 20 του κάθε μήνα...

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερη προσέγγιση από το "να πάθει εγκεφαλικό η κατσίκα του γείτονα όταν δει τον λογαριασμό τον χειμώνα"...

Δεν ευχομαι να παθει τιποτα η κατσικα του γειτονα, ουτε να ακριβυνει το ρευμα και οσα αυτο θα συμπαρασυρει σε πληθωρισμο και προφανως και με αγγιζουν.

Απλως μου φαινεται αστειο, αυτος που το ψαχνει και προσπαθει για το καλυτερο, εν τελει να τον πινει γιατι το κρατος ψηφοθηρικα "χαριζει" σε αυτον που δεν ασχολειται καν το 70% του κοστους.

Στην τελικη ας ειχε (μικροτερη) επιδοτηση και στα σταθερα προγραμματα να ερχοταν μθα η αλλη, εμεις φορους δεν πληρωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν είναι έτσι αδερφέ. Το "ασχολείσαι" σημαίνει ότι πήρες το όποιο ρίσκο των επιλογών σου. Πχ να πληρώνεις περισσότερο ή να πληρώσεις ποινή αποχώρησης. Δεν είναι "τιμωρία" το ότι δεν συμπεριλαμβάνονται στις επιδοτήσεις τα σταθερά. Ας έμενες στο κυμαινόμενο "ελπίζοντας σ' επιδοτήσεις". Αλλιώς με την ίδια λογική πρέπει να γκρινιάζουν και όσοι ήταν/είναι σε κυμαινόμενο, διότι όταν η χονδρική έχει πάει 400+ και πχ οι με σταθερό προ 3/12/21 πληρώνουν και ΘΑ πληρώνουν 10 ευρωλεπτά την κιλοβατώρα, σημαίνει ότι την δική τους έκπτωση την,,,,"πληρώνουν" όσοι είναι σε κυμαινόμενο (με τις τιμές που ορίζει ο πάροχος πλέον της χονδρικής)...

Μεγάλη κατά τ' άλλα η κουβέντα, γιατί αν την πιάσουμε θα καταλήξουμε ότι δεν θα έπρεπε καν αν υπήρχαν "όλα αυτά", πχ διάφοροι πάροχοι, χρηματιστήρια ενέργειας, κόλπα και λοβιτούρες, "σταθερά και κυμαινόμενα συμβόλαια", αλλά,,,απλά ΟΛΟΣ ο κόσμος να ζει πληρώνοντας ενιαία λογικά ποσά για την ενέργεια, που αν συμβαδίζουν με το πραγματικό κόστος παραγωγής...(για να μην πω ότι οι χρεώσεις "θα έπρεπε" να ήταν ανα΄λογα την εισοδηματική κατάσταση του καθένα", κι όχι φλατ...)

Όσο για το ερώτημά σου περί "φόρων", ξαναλέω : κανείς δεν σε έχει με το ζόρι στο σταθερό - πληρώνεις αυτό που συμφώνησες σαν ποινή, και φεύγεις (και είναι και μικρή) και πας στο κυμαινόμενο όπου θα,,,,παίρνεις πίσω από τους φόρους σου . Αλλά δεν το κάνεις θα μου πεις, με την προοπτική "να μην την φας όπως ίσως την φάνε όλοι οι υπόλοιποι τον χειμώνα" (χωρίς να σε κακίζω, θέλεις δηλαδή να αποδειχτείς "πιο έξυπνος"/"πιο προνοητικός", παίρνοντας ένα ΡΙΣΚΟ...Ε τουλάχιστον μη γκρινιάζεις και κυρίως "μην τα θες κι όλα δικά σου", απ' την στιγμή που κανείς δεν σ' ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΙ στην "ιδιωτική επιλογή που έκανες"...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δηλαδή,,,,"εύχεσαι" να,,,,,ανέβει κι άλλο η χονδρική ή/και να μειωθούν οι επιδοτήσεις για να μην,,,,αισθάνεσαι "καλός μλκς"........;!

Αν δεν θες να αισθάνεσαι έτσι, γιατί δεν μεταπηδάς στο Γ1 πληρώνοντας 60€ ποινή πρόωρης αποχώρησης ("χάνοντας" έτσι στην ουσία γύρω στο 30άρι μόνο για πχ 400kWh κατανάλωση Αυγούστου; ). Για να δεις όμως έτσι και την γλύκα του μπριζώματος του "πόσο θα πάει η κιλοβατώρα" κάθε 20 του κάθε μήνα...

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερη προσέγγιση από το "να πάθει εγκεφαλικό η κατσίκα του γείτονα όταν δει τον λογαριασμό τον χειμώνα"...

Δεν το εύχεται. Άλλωστε οι όποιες σκέψεις του δεν επηρεάζουν τις καταστάσεις και το μέλλον. Απλώς αναρωτιέται αν θα δικαιωθεί για την επιλογή του. Έτσι το βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν το εύχεται. Άλλωστε οι όποιες σκέψεις του δεν επηρεάζουν τις καταστάσεις και το μέλλον. Απλώς αναρωτιέται αν θα δικαιωθεί για την επιλογή του. Έτσι το βλέπω.

...ούτε εγώ πιστεύω ότι "το ΕΥΧΕΤΑΙ". Ο τρόπος όμως που το διατυπώσε, βγάζει ότι θα είναι,,,δικαιωμένος (και δεν θα γκρινιάζει) ΜΟΝΟ εάν τον χειμώνα τελικά αποδειχτεί ότι "καλά έκανε και πήγε στο 0.23". Και ήταν,,,κρίντζι.

Δηλαδή αν είναι δυνατόν, γιατί κάτι τέτοιο, ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ με την "κατσίκα"...(...συγκεκριμένα εκείνο το "θα γυρίσει ο τροχός και θα βγούμε ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ", εδώ μου 'κατσε...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ούτε εγώ πιστεύω ότι "το ΕΥΧΕΤΑΙ". Ο τρόπος όμως που το διατυπώσε, βγάζει ότι θα είναι,,,δικαιωμένος (και δεν θα γκρινιάζει) ΜΟΝΟ εάν τον χειμώνα τελικά αποδειχτεί ότι "καλά έκανε και πήγε στο 0.23". Και ήταν,,,κρίντζι.

Δηλαδή αν είναι δυνατόν, γιατί κάτι τέτοιο, ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ με την "κατσίκα"...(...συγκεκριμένα εκείνο το "θα γυρίσει ο τροχός και θα βγούμε ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ", εδώ μου 'κατσε...)

Δεν βλέπω διαφορά από εκείνους που "εύχονται" να συνεχιστούν -και μάλιστα να αυξηθούν- οι κρατικές επιδοτήσεις (υποθέτω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι α) η τιμή του ρεύματος θα ανέβει και ότι β) οι κρατικές επιδοτήσεις στέλνουν την παραπαίουσα οικονομία και τη χώρα στο διάολο), άρα καλώς παρέμειναν σε κυμαινόμενο, σε σχέση με κάποιους που υπέγραψαν σταθερό με 0,17 ή ακόμα χειρότερο με 0,23. Η "ευχή" τους -αν πραγματοποιηθεί- με βλάπτει, εμένα και την αποστεωμένη μου κατσίκα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομα εχω 0,096/0,076, λογικα μεχρι να ληξει το συμβολαιο. ΔΙαβαζω κατι για 0,4-0,6 η κιλοβατωρα, δλδ 6πλασια τιμη απο οτι πληρωνω τωρα! Ισχυει οντως;; Για τους εναλλακτικους παροχους κυριως. 

Με εμας οταν τελειωσει το συμβολαιο, τι τιμες θα εχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

Εγω ακομα εχω 0,096/0,076, λογικα μεχρι να ληξει το συμβολαιο. ΔΙαβαζω κατι για 0,4-0,6 η κιλοβατωρα, δλδ 6πλασια τιμη απο οτι πληρωνω τωρα! Ισχυει οντως;; Για τους εναλλακτικους παροχους κυριως. 

Με εμας οταν τελειωσει το συμβολαιο, τι τιμες θα εχουμε;

Θα σου έρθει η γνωστή επιστολή. Δεν ξέρουμε ακόμα τις τιμές του Open.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Εγω ακομα εχω 0,096/0,076, λογικα μεχρι να ληξει το συμβολαιο. ΔΙαβαζω κατι για 0,4-0,6 η κιλοβατωρα, δλδ 6πλασια τιμη απο οτι πληρωνω τωρα! Ισχυει οντως;; Για τους εναλλακτικους παροχους κυριως. 

Με εμας οταν τελειωσει το συμβολαιο, τι τιμες θα εχουμε;

λογικα οταν τελειωσει το δικο σου θα εχουμε μνημονιο. με αυτες τις τιμες δεν βγάζουμε ουτε το μαρτη φιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε καταστήματα της ΔΕΗ, έχουν δωρεάν Nespresso με κάψουλες στη διάθεση του κοινού και εμφιαλωμένο (300 ml) με λογότυπο της εταιρείας.

Λέτε να μπαίνουν μέσα ρε γαμώτο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εκανα εγγραφή στο ebill της ΔΕΗ (η αίτηση έγινε την Πέμπτη 28.7 και η ενεργοποίηση την Τρίτη 2.8 και το ανακάλυψα τυχαία σήμερα, οπότε το νού σας διότι δεν στέλνει η ΔΕΗ μήνυμα ενεργοποίησης στο δίκτυό της), μου δίνει την επιλογή για ανανέωση στο ΔΕΗ online. Ανοίγω το pdf και βλέπω 0,2290! Είναι δυνατόν; Ψάχνω ειδικούς όρους,δεν αναφέρει τίποτα. Συνέβει και σε άλλον; Αναρωτιέμαι μήπως μου δίνει την παλιά τιμή επειδή ενεργοποίησα πριν τις 1/8 το Γ1. Δείτε παρακαλώ μήπως μου ξεφεύγει κάτι. Ευχαριστώ

eidikoi-oroi_myhome-online_202208_v1.pdf myhomeonline_202204_v1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, libertini είπε

Μόλις εκανα εγγραφή στο ebill της ΔΕΗ (η αίτηση έγινε την Πέμπτη 28.7 και η ενεργοποίηση την Τρίτη 2.8 και το ανακάλυψα τυχαία σήμερα, οπότε το νού σας διότι δεν στέλνει η ΔΕΗ μήνυμα ενεργοποίησης στο δίκτυό της), μου δίνει την επιλογή για ανανέωση στο ΔΕΗ online. Ανοίγω το pdf και βλέπω 0,2290! Είναι δυνατόν; Ψάχνω ειδικούς όρους,δεν αναφέρει τίποτα. Συνέβει και σε άλλον; Αναρωτιέμαι μήπως μου δίνει την παλιά τιμή επειδή ενεργοποίησα πριν τις 1/8 το Γ1. Δείτε παρακαλώ μήπως μου ξεφεύγει κάτι. Ευχαριστώ

eidikoi-oroi_myhome-online_202208_v1.pdf 750.77 kB · 0 downloads myhomeonline_202204_v1.pdf 170.93 kB · 0 downloads

Με νέες τιμές δεν αξίζει είναι πάρα πολλά λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...