Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω Γ1Ν myHome Online Green Pass και μου ηρθε ο παρακατω λογαριασμός. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι η τιμή της kwh που χρεώνομαι? Υπάρχει σήμερα κάτι που μπορώ να κάνω σε προγραμμα για καλύτερες τιμές?

 

deh.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Έχω Γ1Ν myHome Online Green Pass και μου ηρθε ο παρακατω λογαριασμός. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι η τιμή της kwh που χρεώνομαι? Υπάρχει σήμερα κάτι που μπορώ να κάνω σε προγραμμα για καλύτερες τιμές?

 

deh.jpg

Χρεωνεσαι 0.09€.

Καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

παντως παιδια οσο πλησιαζουν οι εκλογες η επιδοτηση θα καλυτερευει,μετα θα πεσει κλαμα,και επισης μου φαινεται παραλογο η δεη να εχει ανακοινωσει την μικροτερη τιμη,βρωμαει απο μακρια,δεν ξερω τι παιζει με ποσοστα σε πελατες και αλλα τετοια και απο την στιγμη που εχουν την ελευθερας να ανεβοκατεβαινουν πιθανον αρκετοι να καταληξουν στην αισχροκέρδεια,ηδη καποιοι το κανουν με μηνιαια παγια 30μπαλα 

...ήδη δίνουν γύρω στα 1.2 δις για τον Αύγουστο (τα ~700 μύρια από τον προϋπολογισμό). Λίγο δύσκολο "να καλυτερεύει" η επιδότηση λοιπόν - ίσα ίσα που παίζει από Σεπτέμβρη να ΞΑΝΑμπούν κόφτες (όριο κατανάλωσης, κύρια κατοικία κτλ). Απλά είναι πολλά τα λεφτά.

"Παράλογο", γιατί; Η ΔΕΗ μπορεί να μην είναι αμιγώς κρατική πια, αλλά συνεχίζει να είναι ο μεγαλύτερος (σε οικονομικό μέγεθος/μέσα παραγωγής ενέργειας/μερίδιο αγοράς) πάροχος. Και κάνει έμμεσα "κυβερνητική πολιτική" (βασικά το 'να χέρι νίβει τ' άλλο - ΚΑΙ η κυβέρνηση κάνει "ΔΕΗ-τική" πολιτική...). Ο αμέσως επόμενος πάροχος σε μέγεθος είναι σχεδόν κατά 10% "μικρότερός" της...

Πλέον εν τω μεταξύ "ξεμπροστιάζονται"΄πιο εύκολα οι "αιχροκερδείς" : σε ένα κάρο σάιτ βλέπεις πια λίστ με τις μηνιαίες χρεώσεις, και δεν βλέπω να μακροημερεύουν οι "δαγκωνιάρηδες". Όχι όλοι έστω. Σίγουρα παίζουν κι άλλα στη μέση αναφορικά με το "πώς" και "γιατί" συνεχίζουν να υπάρχουν "τόσοι πάροχοι", αλλά οι ακριβοί ή θα συμμαζευτούν, ή θα εξαφανιστούν. Απλά για την ώρα προσπαθούν ακόμα να δαγκώσουν όσους προλαβαίνουν (και να μην την πατήσουν κι όλας από τις επικείμενες αυξήσεις, γι' αυτό και βάζουν τιμές τύπου "ναι μεν αλλά", και μιλάνε για "επιστροφές" ΑΝ η χονδρική δεν ανέβει τελικά τόσο...)

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

Από μερίδιο αγοράς η ΔΕΗ έχει ήδη πάνω από το 80%, 77% είχε πριν γίνει η μεγάλη μετακίνηση των πελατών λόγω των myhome. 

...εγώ πάντως θυμάμαι "μέχρι πρόσφατα" (2-3 μήνες) να έχω πετύχει άρθρα που λέγανε ότι η ΔΕΗ έχει γύρω στο 65% της αγοράς. Λογικό κι όλας, αφού μόνο Ελπέντισον και Πρωτέργεια μαζί έχουν κοντά στο 20. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Έχω Γ1Ν myHome Online Green Pass και μου ηρθε ο παρακατω λογαριασμός. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι η τιμή της kwh που χρεώνομαι? Υπάρχει σήμερα κάτι που μπορώ να κάνω σε προγραμμα για καλύτερες τιμές?

 

deh.jpg

Ο λογαριασμός που ανέβασες δείχνει οτι εχεις το Γ1 με νυχτερινό. Δεν έχεις ουτε MyHome Online ουτε Green Pass. Κάπου κάνεις λαθος.

Επισης φαινεται οτι εχεις πολυ μεγάλη κατανάλωση.

Για το τι σε συμφερει δες το excel του @korakios και υπολόγισε το κόστος σε κάθε εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, saleapple είπε

Ο λογαριασμός που ανέβασες δείχνει οτι εχεις το Γ1 με νυχτερινό. Δεν έχεις ουτε MyHome Online ουτε Green Pass. Κάπου κάνεις λαθος.

Εσύ κάνεις λάθος, δεν διάβασες προσεκτικά τον λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι My home online με greenpass και νυχτερινό. Απλώς έχει μια περίοδο κατανάλωσης που είναι στο Γ1Ν. Είναι με την παλιά τιμή , προ Δεκεμβρίου του 21. Δεν το κουνάς μέχρι να λήξει το συμβόλαιο σου από εκεί φίλε μου. Δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια κάτι καλύτερο στην αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Τηλεφωνική επικοινωνία πριν 2 λεπτά:

-Σας τηλεφωνούμε από ΧΧΧΧ, 0.22 την κιλοβατώρα κτλ κτλ (δεν την αφήνω να ολοκληρώσει..)

-Κοπέλα μου έχω κλειδωμένο στη ΔΕΗ 10 λεπτά και όσο το έχω είμαι ΟΚ

-Δεν ενημερωθήκατε ότι από 1/7 δεν υπάρχει κλειδωμένο και όλα είναι ανοιχτά (κάπου εκεί σκέφτομαι να αρχίσω την ηχογράφηση, να το ξαναεπαναλάβει αφού την ενημερώσω ότι ηχογραφώ και να προχωρήσω στα δέοντα...αλλά έχω δουλειά και πρέπει να κλείσω άμεσα).

-Κοίταξε μέχρι τον Δεκέμβρη που είμαι με 10 λεπτά είμαι ΟΚ, Για το μετά, είμαι τώρα στο ψάξιμο και net metering και να μην σας έχω ανάγκη..

-Ευχαριστούμε πολύ γεια σας...

 

Πείτε απλά δεν ενδιαφέρομαι και κλείστε το. Καλό είναι να μη τρίβουμε στη μούρη των εναλλακτικών ότι έχουμε σταθερό με 0.10... γιατί οι εκπρόσωποι μεταφέρουν στους ανωτέρους τους λόγους για τους οποίους δε μπόρεσαν να προσελκύσουν πελάτες. Μην αρχίσουν πάλι να γκρινιάζουν για αθέμιτο ανταγωνισμό κι έχουμε άλλα...

2 ώρες πριν, BlackBoldog είπε

Πέρυσι τον Οκτώβριο με την προτροπή της ΔΕΗ (μεγάλο καλό μου έκαναν τότε τα παλικάρια) είχα μπει στο πρόγραμμα Enter+ πριν μερικές μέρες που έλειπα ήρθε η παρακάτω επιστολή.

 

Θα μπορούσες να έχεις το Enter για 2 χρόνια, αντί για το Εnter+ για 1 χρόνο. Τώρα αργά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vali είπε

Εσύ κάνεις λάθος, δεν διάβασες προσεκτικά τον λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι My home online με greenpass και νυχτερινό. Απλώς έχει μια περίοδο κατανάλωσης που είναι στο Γ1Ν. Είναι με την παλιά τιμή , προ Δεκεμβρίου του 21. Δεν το κουνάς μέχρι να λήξει το συμβόλαιο σου από εκεί φίλε μου. Δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια κάτι καλύτερο στην αγορά.

Thanks!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, vali είπε

Εσύ κάνεις λάθος, δεν διάβασες προσεκτικά τον λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι My home online με greenpass και νυχτερινό. Απλώς έχει μια περίοδο κατανάλωσης που είναι στο Γ1Ν. Είναι με την παλιά τιμή , προ Δεκεμβρίου του 21. Δεν το κουνάς μέχρι να λήξει το συμβόλαιο σου από εκεί φίλε μου. Δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια κάτι καλύτερο στην αγορά.

Είναι πολυ περίεργο να ισχύει το Γ1 ως μεταβατικό τιμολογιο, και το HomeOnline με περσινες τιμες… Σιγουρα αν ισχυει ειναι εξαιρετικο και μενει εκει ο χρηστης.. Για αυτο ενδιαφερον θα είχε να μαθουμε πότε έκανε το συμβόλαιο.

Επεξ/σία από saleapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πείτε απλά δεν ενδιαφέρομαι και κλείστε το. Καλό είναι να μη τρίβουμε στη μούρη των εναλλακτικών ότι έχουμε σταθερό με 0.10... γιατί οι εκπρόσωποι μεταφέρουν στους ανωτέρους τους λόγους για τους οποίους δε μπόρεσαν να προσελκύσουν πελάτες. Μην αρχίσουν πάλι να γκρινιάζουν για αθέμιτο ανταγωνισμό κι έχουμε άλλα...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την προσέγγιση σου. 

1) της ανέφερα την τιμή ως απάντηση στο ψεμα της. Και πολυ ευγενικός ήμουν για τις συνθήκες

2)τα 10 λεπτα της δεη δεν τα εχω ως προσωπική χάρη που δεν την λέμε πουθενά. Ειναι δημοσιευμένη εδω και χρόνια και την εχω και εγω και χιλιάδες άλλοι. Και προφανως την γνωρίζουν οι ανταγωνιστές.

3) εάν και πάλι με ενδιέφερε σημερα μια αλλαγή παρόχου παλι θα την ανέφερα την τιμη στα πλαίσια της διαπραγμάτευσης να πάρω αν μπορω κάτι καλύτερο, το κανω και με τα κινητα, με την σταθερή και φυσικά το κάνουν και οι ίδιες εταιρίες οταν βλέπουν οτι κανεις κίνηση να φύγεις και σου κάνουν αντιπροσφορα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, saleapple είπε

Είναι πολυ περίεργο να ισχύει το Γ1 ως μεταβατικό τιμολογιο, και το HomeOnline με περσινες τιμες… Σιγουρα αν ισχυει ειναι εξαιρετικο και μενει εκει ο χρηστης.. Για αυτο ενδιαφερον θα είχε να μαθουμε πότε έκανε το συμβόλαιο.

...πρόκειται για λογαριασμό 8μήνου (θα το δεις από τις μέρες χρέωσης για ΕΡΤ) επειδή είτε δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ, ή δεν βρήκε ανοιχτά. Αρχές Δεκέμβρη έκανε την μετάβαση λογικά. Και όπως ήδη είπε ο vali, εμπεριέχει χρεώσεις για την περίοδο που ήταν στο Γ1 (προ Δεκέμβρη). Άλλο είναι το περίεργο, το ότι δεν εξέδωσαν καν έναντι 8 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...πρόκειται για λογαριασμό 8μήνου (θα το δεις από τις μέρες χρέωσης για ΕΡΤ) επειδή είτε δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ, ή δεν βρήκε ανοιχτά. Αρχές Δεκέμβρη έκανε την μετάβαση λογικά. Και όπως ήδη είπε ο vali, εμπεριέχει χρεώσεις για την περίοδο που ήταν στο Γ1 (προ Δεκέμβρη). Άλλο είναι το περίεργο, το ότι δεν εξέδωσαν καν έναντι 8 μήνες.

Πως προκύπτει αυτό? Αν δεν είχαν εκδόσει κανέναν έναντι μέσα σε αυτό το εξάμηνο τότε ο λογαριασμός αυτός θα είχε και στις χρεώσεις υπέρ Δήμου συντελεστή ημερών *241, όμως έχει *31, συνεπώς οι υπόλοιπες 210 έχουν χρεωθεί σε άλλους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την προσέγγιση σου. 

1) της ανέφερα την τιμή ως απάντηση στο ψεμα της. Και πολυ ευγενικός ήμουν για τις συνθήκες

2)τα 10 λεπτα της δεη δεν τα εχω ως προσωπική χάρη που δεν την λέμε πουθενά. Ειναι δημοσιευμένη εδω και χρόνια και την εχω και εγω και χιλιάδες άλλοι. Και προφανως την γνωρίζουν οι ανταγωνιστές.

3) εάν και πάλι με ενδιέφερε σημερα μια αλλαγή παρόχου παλι θα την ανέφερα την τιμη στα πλαίσια της διαπραγμάτευσης να πάρω αν μπορω κάτι καλύτερο, το κανω και με τα κινητα, με την σταθερή και φυσικά το κάνουν και οι ίδιες εταιρίες οταν βλέπουν οτι κανεις κίνηση να φύγεις και σου κάνουν αντιπροσφορα. 

 

Όλα αυτά που λες βασίζονται σε μια αρχή. Ότι θα πιστέψουν αυτό που θα τους πεις. Εφόσον κατά 100% θα σου πουν ότι πλέον δεν ισχύει αυτό και όλοι έχουν κυμαινόμενα και μπλα μπλα μπλα γιατί κανείς καν τον κόπο. Πωλητές είναι, δεν τους ενδιαφέρει να ακούσουν αυτό που έχεις να πεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...πρόκειται για λογαριασμό 8μήνου (θα το δεις από τις μέρες χρέωσης για ΕΡΤ) επειδή είτε δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ, ή δεν βρήκε ανοιχτά. Αρχές Δεκέμβρη έκανε την μετάβαση λογικά. Και όπως ήδη είπε ο vali, εμπεριέχει χρεώσεις για την περίοδο που ήταν στο Γ1 (προ Δεκέμβρη). Άλλο είναι το περίεργο, το ότι δεν εξέδωσαν καν έναντι 8 μήνες.

Νοέμβριο έκανα το συμβόλαιο home online, και απο τοτε μια φορα ηρθε εκαθαριστικος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πως προκύπτει αυτό? Αν δεν είχαν εκδόσει κανέναν έναντι μέσα σε αυτό το εξάμηνο τότε ο λογαριασμός αυτός θα είχε και στις χρεώσεις υπέρ Δήμου συντελεστή ημερών *241, όμως έχει *31, συνεπώς οι υπόλοιπες 210 έχουν χρεωθεί σε άλλους λογαριασμούς.

...αυτό λες; Εδώ γράφει και το ποσό των έναντι...Δεν ξέρω πώς και δεν το είδα καν πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...