Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι στο online ειμαι.

Δεν το αλλαζεις εσυ απο μεσα μονο σου.

Ερχεσαι απλα σε επικοινωνια με το support και το κανουν αυτοι μηνιαιο αν εισαι διμηνο.

Το ειχαν κανει αρκετοι παλιοτερα.

Αυτό ήταν και μένα το point μου, ότι εφόσον έχεις online η επιλογή για μηνιαίο είναι κλειδωμένη.

Και ναι, με επικοινωνία με το support συνήθως λύνονται εύκολα τέτοια μικροπροβλήματα, για αυτό και πόσταρα και το link παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γίνει όντως μηνιαία η έκδοση, θα αλλάξει και το διάστημα self metering ή δεν συνδέονται αυτά τα δύο;

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχω Homeonline, με κλειδωμένη ενεργή τη μηνιαία έκδοση λογαριασμού, τελικά μου έρχονται 2μηνοι λογαριασμοί και μου δίνει δυνατότητα καταχώρησης (e self-metering) κάθε 60ημέρες.

είναι γνωστό παλιό συστημικό λάθος,το είχα και εγώ, πρέπει να επιμένεις τηλεφώνηκα,να κάνουν διόρθωση, ώστε να μπορείς να βάλεις κάθε μηνα

 

Επεξ/σία από x-files
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να κανω μια ερωτηση,

Eχω το MyHomeEnter και το συμβολαιο μου ληγει προς τα τελη Δεκεμβριου. Το εχω προλαβει με τιμη κιλοβατωρας 0,10 λεπτα του ευρω, αλλα επειδη βλεπω οτι οι αυξησεις ειναι ραγδαιες και βλεπω ηδη οτι στα σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ, ηδη πλεον η τιμη κιλοβατωρας ξεπερναει τα 0,20 λεπτα, μηπως θα ηταν φρονιμο να ανενεωσω απο τωρα πριν την ληξη του συμβολαιου που τρεχει (προφανως αν ειναι εφικτο κατι τετοιο ) σε καποιο απο τα σταθερα με τις καινουργιες χρεωσεις?

Σε πρωτη αναγνωση ακουγεται γελειο να σκεφτομαι να παω  απο συμβολαιο με τιμη 10 λεπτα  σε συμβολαιο με 20plus λεπτα του ευρω, αλλα με αυτα που ακουω για τον φετινο χειμωνα εχει φοβηθει το ματι μου, μην γινει καμια ραγδαια αυξηση μεχρι Δεκεμβρη και δεν βρισκουμε προγραμμα σε τιμη κατω απο 0,40-0,50.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ήταν και μένα το point μου, ότι εφόσον έχεις online η επιλογή για μηνιαίο είναι κλειδωμένη.

Κι εμενα κλειδωμενη ειναι η επιλογη αλλα μου ερχεται καθε διμηνο.

Αν η επιλογη δεν ηταν κλειδωμενη μπορει να μην ειχα online σημερα καθως ειναι προαπαιτουμενο ο μηνιαιος λογαριασμος.

Ενας αλλος λογος που το αφησα ως εχει ειναι να μην γινει κανενα μπερδεμα μιας κι εχω προιστορια και με πεταξουν καταλαθος αν επικοινωνησω μαζι τους για να μου τον κανουν μηνιαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

και βλεπω ηδη οτι στα σταθερα την ΔΕΗ, ηδη η τιμη κιλοβατωρας ξεπερναει τα 0,20 λεπτα,

0,50 θες να πεις , εκτός αν εννοείς το heatpump

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν γίνει όντως μηνιαία η έκδοση, θα αλλάξει και το διάστημα self metering ή δεν συνδέονται αυτά τα δύο;

 

Αν τωρα δινεις καθε διμηνο μετα θα δινεις καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

0,50 θες να πεις , εκτός αν εννοείς το heatpump

Μα τωρα ειμαι μεσα στο λογαρισμου μου στο ebill Και κοιταω τους αναλυτικους τιμοκαταλαγους και για παραδειγμα στο my home enter + λεει τιμη 0,24. Τιμη 0,50 πιο σταθερο προγραμμα εχει? Τα 3 προγραμματα που μου δινει την δυνατοτητα επιλογες σε ενα απο αυτα, δεν βλεπω σε κανενα τιμη 0,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Eχω το MyHomeEnter και το συμβολαιο μου ληγει προς τα τελη Δεκεμβριου.

Καλά Χριστούγεννα από τώρα.

Θα πας με τους υπόλοιπους στο "Όπεν" όταν βγει βέβαια και ανάλογα με τα τότε δεδομένα θα δεις τι θα κάνεις.

 

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Μα τωρα ειμαι μεσα στο λογαρισμου μου στο ebill Και κοιταω τους αναλυτικους τιμοκαταλαγους και για παραδειγμα στο my home enter + λεει τιμη 0,24. Τιμη 0,50 πιο σταθερο προγραμμα εχει? Τα 3 προγραμματα που μου δινει την δυνατοτητα επιλογες σε ενα απο αυτα, δεν βλεπω σε κανενα τιμη 0,50

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enter/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Καλά Χριστούγεννα από τώρα.

Θα πας με τους υπόλοιπους στο "Όπεν" όταν βγει βέβαια και ανάλογα με τα τότε δεδομένα θα δεις τι θα κάνεις.

 

Να πω οτι καταλαβα τι εννοεις θα ειναι ψεμμα

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μεσα στο λογαρισμο μου στο ebill που μπαινω με τους κωδικους μου γιατι μου εμφανιζει αλλη τιμη για το συγκεκριμενο προγραμμα?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Μα τωρα ειμαι μεσα στο λογαρισμου μου στο ebill Και κοιταω τους αναλυτικους τιμοκαταλαγους και για παραδειγμα στο my home enter + λεει τιμη 0,24. Τιμη 0,50 πιο σταθερο προγραμμα εχει? Τα 3 προγραμματα που μου δινει την δυνατοτητα επιλογες σε ενα απο αυτα, δεν βλεπω σε κανενα τιμη 0,50

μην κοιτάς το ebill , δεν έχει σχέση ούτε με τον τιμοκατάλογο που τιμολογείσαι ούτε με τα νέα προγράμματα , αγνόησέ το ,στο site της ΔΕΗ είναι οι νέες τιμές

τώρα το αν θα μπορείς να μεταπηδήσεις σε άλλο πρόγραμμα , δεν το έχω ακούσει ποτέ , αμφιβάλλω έντονα αν γίνεται (edit με παλιές τιμές και νέα διάρκεια)

Για το "Open" εννοεί το νέο πρόγραμμα που θα μπούνε όλοι όταν λήγει το συμβόλαιο , προς το παρών δεν υπάρχει στο site ούτε τιμοκατάλογος , μάλλον θα είναι κυμαινόμενο σαν το Γ1

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα απο το ebill μας δινει αυτο το link https://www.dei.gr/media/wdonyamk/myhomeenter_202204_v1.pdf?v=637951505788956953

Μαλλον αυτο εννοει το παιδι. Και οντως αυτη η τιμη αν μπoρουσα να την κλεισω σημερα για 1 χρονο εννοειται την κλειδωνα παρολου που ειναι σχεδον διπλασια με οτι ειχα, αλλα με κινδυνο να παμε στο 1€ ισως αξιζει το ρισκο.

 

EDIT: Υπαρχει επισης και αυτο μεσα απο το ebill https://www.dei.gr/media/5stl1nsl/myhomeonline_202204_v1.pdf?v=637951505788488203

Ειναι ακομα φθηνοτερο.

====

Παρολα αυτα απο το ονομα του αρχειου καταλαβαινω οτι οι τιμες αυτες ειναι Απριλιου. Ομως ειναι δικο τους λαθος να τις εχουν "ξεχασει?". Δεν δεσμευονται καπως :D ?

Επεξ/σία από crash21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες γρηγορη ερωτηση ας πουμε για τον αυγουστο

στη δεη μου ειπαν 0,149(καθαρη τιμη με την επιδοτηση)

στη ζενιθ ειμαι με 0,21(ομοιως καθαρη τιμη)

αυτο σε λογαριασμο αν συνυπολογισουμε οτι εχω κατι μικροεκπτωσεις στα παγια και στα dual energy που δινουν στη ζενιθ και οχι στη δεη αναλογει σε μεγαλη διαφορα χρηματικη η ειναι πανω κατω τα ιδια?

 

 

(για ενα οικιακο σπιτι 3 ατομα χωρις πολλα πολλα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, crash21 είπε

EDIT: Υπαρχει επισης και αυτο μεσα απο το ebill https://www.dei.gr/media/5stl1nsl/myhomeonline_202204_v1.pdf?v=637951505788488203

Ειναι ακομα φθηνοτερο.

το 0,245 με 7% έκπτωση (5% συνέπειας 2% πάγια εντολή) απ ότι καταλαβαίνω βγαίνει το ίδιο, δηλαδή 0,2289 (σαν το 0,229 του άλλου), το νυχτερινό βγαίνει 0,008 κάτω από το άλλο; είναι και €2 πάγιο διαφορά, ψιλο τα ίδια δεν είναι; + €30 έκπτωση στον πρώτο στο online

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες γρηγορη ερωτηση ας πουμε για τον αυγουστο

στη δεη μου ειπαν 0,149(καθαρη τιμη με την επιδοτηση)

στη ζενιθ ειμαι με 0,21(ομοιως καθαρη τιμη)

αυτο σε λογαριασμο αν συνυπολογισουμε οτι εχω κατι μικροεκπτωσεις στα παγια και στα dual energy που δινουν στη ζενιθ και οχι στη δεη αναλογει σε μεγαλη διαφορα χρηματικη η ειναι πανω κατω τα ιδια?

 

 

(για ενα οικιακο σπιτι 3 ατομα χωρις πολλα πολλα)

 

Εγω νομιζω το αρχικο διλημμα ειναι σταθερο ή κυμαινομενο. Αυτο πρεπει να λυσεις πρωτα, εδω η διαφορα ειναι μικρη ομως στο διλημμα σταθερο ή κυμαινομενο ισως εχεις μεγαλη διαφορα. Γιατι τωρα κοιτας τιμες με επιδοτηση που τον αλλο μηνα μπορει να ειναι πολυ μικροτερη (ή και καθολου ή με κριτηρια εισοδηματικα που ισως δεν εχεις) και σε συνδυασμο με αυξηση της κιλοβατωρας να πας 0.5€-0.7€++.

Επεξ/σία από crash21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...