Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, x-files είπε

στο site του δεδδηε μόνο καθε 2 μήνες 

Όσοι έχουμε Online δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα αν θέλουμε. Και δουλεύει μια χαρά.

Σου στέλνουν μάλιστα και υπενθύμιση με email και SMS την μέρα από την οποία ξεκινάνε οι μέρες που μπορείς να καταχωρήσεις μέτρηση.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Όσοι έχουμε Online δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα αν θέλουμε. Και δουλεύει μια χαρά.

Σου στέλνουν μάλιστα και υπενθύμιση με email και SMS την μέρα από την οποία ξεκινάνε οι μέρες που μπορείς να καταχωρήσεις μέτρηση.

 

online έχω,μην τα μπερδεύεις όμως,στο site τις ΔΕΗ μπορείς να δίνεις κάθε μήνα,στο δεδδηε μόνο καθε 2 μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, x-files είπε

online έχω,μην τα μπερδεύεις όμως,στο site τις ΔΕΗ μπορείς να δίνεις κάθε μήνα,στο δεδδηε μόνο καθε 2 μήνες 

Μα τι να μπερδέψω;!

Η ΔΕΗ τα μεταφέρει στην ΔΕΔΔΗΕ μηνιαία. Μια κοινή βάση υπάρχει τελικά, αυτή της ΔΕΔΔΗΕ για όλους τους παρόχους ενέργειας.

Γιατί να καταχωρήσω στο site της ΔΕΔΔΗΕ όταν μου δίνει ο πάροχος μου τον τρόπο για μηνιαία καταχώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, x-files είπε

online έχω,μην τα μπερδεύεις όμως,στο site τις ΔΕΗ μπορείς να δίνεις κάθε μήνα,στο δεδδηε μόνο καθε 2 μήνες 

Μα το site του δεδδηε γράφει ότι μετρήσεις μπορείς να στέλνεις κάθε 4 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, doom26 είπε

2 μήνες πριν την λήξη έχει ειπωθεί από άλλους σε ενημερώνουν πως μετά την λήξη του προγράμματος περνάς στο open που λογικά θα είναι το κυμαινόμενο. Αυτό θα ισχύει από 1/10 και μετά. Θα προτιμούσες να μεινεις enter/online με τις τωρινές τιμές? 

προφανως και οχι, αλλα ειχα μεινει σ αυτα που ελεγε η συμβαση. Δεν ηρθε ποτε προσωπικη ενημερωση οτι απο σταθερο θα σε γυρισουν σε κυμαινομενο. (ασχετως τιμων). Και απο οτι καταλαβα αυτο το open δε ξερουμε τι ειναι ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα τι να μπερδέψω;!

Η ΔΕΗ τα μεταφέρει στην ΔΕΔΔΗΕ μηνιαία. Μια κοινή βάση υπάρχει τελικά, αυτή της ΔΕΔΔΗΕ για όλους τους παρόχους ενέργειας.

Γιατί να καταχωρήσω στο site της ΔΕΔΔΗΕ όταν μου δίνει ο πάροχος μου τον τρόπο για μηνιαία καταχώρηση;

Λάθος.

Η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ υπερισχύει πάντα σε περίπτωση που οι ημερομηνίες είναι κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνική επικοινωνία πριν 2 λεπτά:

-Σας τηλεφωνούμε από ΧΧΧΧ, 0.22 την κιλοβατώρα κτλ κτλ (δεν την αφήνω να ολοκληρώσει..)

-Κοπέλα μου έχω κλειδωμένο στη ΔΕΗ 10 λεπτά και όσο το έχω είμαι ΟΚ

-Δεν ενημερωθήκατε ότι από 1/7 δεν υπάρχει κλειδωμένο και όλα είναι ανοιχτά (κάπου εκεί σκέφτομαι να αρχίσω την ηχογράφηση, να το ξαναεπαναλάβει αφού την ενημερώσω ότι ηχογραφώ και να προχωρήσω στα δέοντα...αλλά έχω δουλειά και πρέπει να κλείσω άμεσα).

-Κοίταξε μέχρι τον Δεκέμβρη που είμαι με 10 λεπτά είμαι ΟΚ, Για το μετά, είμαι τώρα στο ψάξιμο και net metering και να μην σας έχω ανάγκη..

-Ευχαριστούμε πολύ γεια σας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Τηλεφωνική επικοινωνία πριν 2 λεπτά:

-Σας τηλεφωνούμε από ΧΧΧΧ, 0.22 την κιλοβατώρα κτλ κτλ (δεν την αφήνω να ολοκληρώσει..)

-Κοπέλα μου έχω κλειδωμένο στη ΔΕΗ 10 λεπτά και όσο το έχω είμαι ΟΚ

-Δεν ενημερωθήκατε ότι από 1/7 δεν υπάρχει κλειδωμένο και όλα είναι ανοιχτά (κάπου εκεί σκέφτομαι να αρχίσω την ηχογράφηση, να το ξαναεπαναλάβει αφού την ενημερώσω ότι ηχογραφώ και να προχωρήσω στα δέοντα...αλλά έχω δουλειά και πρέπει να κλείσω άμεσα).

-Κοίταξε μέχρι τον Δεκέμβρη που είμαι με 10 λεπτά είμαι ΟΚ, Για το μετά, είμαι τώρα στο ψάξιμο και net metering και να μην σας έχω ανάγκη..

-Ευχαριστούμε πολύ γεια σας...

 

ξαναρχισαν τα ψεματα; τσουζουνε παλι για προστιμα...

εγω εχω βρει το κολπο με το που με παρουν για ρευμα λεω ειμαι υπαλλλος δεη, για κινητα ειμαι υπαλληλος Vodafone κοκ, κ για καρτες οτι ειμαι στο τειρεσια (βεβαια βλεπουν οτι τους δουλευω αλλα πιανουν το νοημα)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Μα τι να μπερδέψω;!

Η ΔΕΗ τα μεταφέρει στην ΔΕΔΔΗΕ μηνιαία. Μια κοινή βάση υπάρχει τελικά, αυτή της ΔΕΔΔΗΕ για όλους τους παρόχους ενέργειας.

Γιατί να καταχωρήσω στο site της ΔΕΔΔΗΕ όταν μου δίνει ο πάροχος μου τον τρόπο για μηνιαία καταχώρηση;

Τα έχεις καταλάβει όλα λάθος, τίποτα δεν στέλνει η ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ. Η ένδειξη που δίνεις στο ebill χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για να εκδοθεί λογαριασμός "έναντι πελάτη", ενώ για να βγει εκκαθαριστικός πρέπει να στείλει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ.

Όλα αυτά αν προσέξεις λίγο καλύτερα τα γράφει αναλυτικά στο ebill, ακριβώς πάνω από το σημείο που δέχεται τις ενδείξεις.

Spoiler

image.png.5fb3e6e9bddcbfdb3c043e2f2d0475fb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paylidis είπε

ξαναρχισαν τα ψεματα; τσουζουνε παλι για προστιμα...

Από ποιον θα πέσουν προστίματα; Από αυτούς που με εντολή τους , όλα τα προγράμματα που έχουν οι πάροχοι είναι σίγουρα κερδοφόρα για αυτούς για κάθε περίπτωση/εξέλιξη; 
ή από την ΡΑΕ που έχει να απαντήσει σε άνθρωπο 2 χρόνια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Από ποιον θα πέσουν προστίματα; Από αυτούς που με εντολή τους , όλα τα προγράμματα που έχουν οι πάροχοι είναι σίγουρα κερδοφόρα για αυτούς για κάθε περίπτωση/εξέλιξη; 
ή από την ΡΑΕ που έχει να απαντήσει σε άνθρωπο 2 χρόνια;

(...και που να πέσουνε, σιγά μην τα πληρώσουνε...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis1209 είπε

Μα το site του δεδδηε γράφει ότι μετρήσεις μπορείς να στέλνεις κάθε 4 μήνες

Όχι, εγώ το κάνω κάθε 2μηνες, έβαλα 7/2022,και αν πάω να βάλω τόρα μου γράφει επόμενη καταχώρηση 9/2002

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα έχεις καταλάβει όλα λάθος, τίποτα δεν στέλνει η ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ. Η ένδειξη που δίνεις στο ebill χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για να εκδοθεί λογαριασμός "έναντι πελάτη", ενώ για να βγει εκκαθαριστικός πρέπει να στείλει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ.

Όλα αυτά αν προσέξεις λίγο καλύτερα τα γράφει αναλυτικά στο ebill, ακριβώς πάνω από το σημείο που δέχεται τις ενδείξεις.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.5fb3e6e9bddcbfdb3c043e2f2d0475fb.png

 

Μίλα με το ΔΕΔΔΗΕ και θα σου εξηγήσουν πως δουλεύει. Μια κοινή βάση έχουν για όλες τις παροχές που άλλοτε δέχεται τιμές από τους καταναλωτές άλλοτε από τους μετρητές του ΔΕΔΔΗΕ που περνάνε κάθε 4 μήνες (με προτεραιότητα πάντα στις δικές τους μετρήσεις για εύλογους λόγους). Για αυτό και κάθε μέτρηση που περνάω εμφανίζεται στο ΔΕΔΔΗΕ λίγες μέρες μετά.

Και σταματάω εδώ να γράφω. 9 μήνες τώρα, 7 ακίνητα τα διαχειρίζομαι με αυτόν το τρόπο και όλα μια χαρά. Όποιος θέλει να βρίσκει προβλήματα κάπου με λίγη προσπάθεια θα βρει κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μίλα με το ΔΕΔΔΗΕ και θα σου εξηγήσουν πως δουλεύει. Μια κοινή βάση έχουν για όλες τις παροχές που άλλοτε δέχεται τιμές από τους καταναλωτές άλλοτε από τους μετρητές του ΔΕΔΔΗΕ που περνάνε κάθε 4 μήνες (με προτεραιότητα πάντα στις δικές τους μετρήσεις για εύλογους λόγους). Για αυτό και κάθε μέτρηση που περνάω εμφανίζεται στο ΔΕΔΔΗΕ λίγες μέρες μετά.

Και σταματάω εδώ να γράφω. 9 μήνες τώρα, 7 ακίνητα τα διαχειρίζομαι με αυτόν το τρόπο και όλα μια χαρά. Όποιος θέλει να βρίσκει προβλήματα κάπου με λίγη προσπάθεια θα βρει κάτι.

 

είσαι λάθος,στο site του δεδδηε δεν μπορεις να βάλεις κάθε μήνα μέτρησης,γιατί αυτό είπες..άλλο το site τις ΔΕΗ κ άλλο του δεδδηε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχω Homeonline, με κλειδωμένη ενεργή τη μηνιαία έκδοση λογαριασμού, τελικά μου έρχονται 2μηνοι λογαριασμοί και μου δίνει δυνατότητα καταχώρησης (e self-metering) κάθε 60ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...