Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

εγώ (ευτυχώς) έχω ακόμα παλιό πρόγραμμα σταθερό και φθηνό

Και ότι θα σε ρωτούσα.

Απίστευτο, μάλλον κάποιους τους έχουν ξεχάσει, αλλιώς δεν εξηγείται.

(Θυμάμαι τι έχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν θα παίρνεις τίποτα, δεν επιδοτούνται τα σταθερά.

0,539 για όλους τους μήνες ως τη λήξη.

Γιατί υπάρχει τότε; Θυμάμαι κάποτε ήταν υποχρεωτικό να υπάρχει κι ένα σταθερό πρόγραμμα, δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα.

(κάτι μου λέει πως και στην επόμενη σελίδα τα ίδια θα γράφουμε)

Απόφαση ΡΑΕ 409/2020, υποχρεωτικό να έχουν όλοι τουλάχιστον ένα σταθερό τιμολόγιο. Κάποιοι πάροχοι δεν το εφαρμόζουν. Κι η ΔΕΗ ποτέ δεν έβγαλε σταθερά επαγγελματικά.

5 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

εγω απο elpedison πηγα σημερα τα χαρτια στην δεη , ειχα κανονισει ραντεβου και εγινε η δουλεια μεσα σε 10 λεπτα .

Θελει όμως εγγυηση 100 ευρω να πληρωσεις τα οποία εαν βαλεις παγια θα στα επιστρεψουν στον λογαριασμο σου.

Παγια όμως δεν μπορεις να κανεις την στιγμη της αλλαγης του παροχου αλλα μετα απο 15-20 μερες(εγω νομιζω μεχρι να βγει ο λογαριασμος ο 1ος) ..

οποτε καταστημα θα ελεγα εγω για σιγουρια

Πάρε τηλέφωνο τη ΔΕΗ και ζήτα τον κωδικό εταίρου ώστε να γραφτεί στο ebill.

Bάλε την κάρτα σου στο ebill.

Mετά πάρε τηλέφωνο μήπως και μπορούν να αφαιρέσουν την εγγύηση χειροκίνητα για να μην περιμένες τον μεθεπόμενο λογαριασμό.

Δώσε μέτρηση στο παράθυρο που θα ανοίξει περίπου 20-27 Αυγούστου ώστε να βγει λογαριασμός.

4 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Εκανα την Παρασκευη 29/07 αιτηση για το myHome Online και σημερα μου στειλανε στο email συμβολαιο για το κυμαινομενο Γ1🤡 Να διευκρινισω οτι η ολοκληρωση της αιτησης εγινε μεσω τηλεφωνου, καθως στο e-contract δεν δεχοταν την φωτογραφια που ζηταει.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο; Σε επικοινωνια σημερα μαζι τους με διαβεβαιωσαν οτι η αιτηση που εγινε προκειται για το myHome Online με την τιμη 0.229 και οτι θα επικοινωνησει μαζι μου υπαλληλος για την διευθετηση του θεματος. 

 

4 ώρες πριν, Tsigalkos είπε

Έκανα αίτηση την Πέμπτη για το Home online, σήμερα μου στείλαν τη σύμβαση χωρίς επισυναπτόμενο τιμολόγιο. Τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως όντως επειδή αίτηση έγινε πριν τις την 1/8 ισχύει το 0,23. Αλλά, μου είπαν τον Οκτώβριο θα πρέπει να μεταβώ στο Home Enter χωρίς ποινή κτλ. Λίγο κουλό μου ακούγεται, ψάχνω να βρω κάπου να αναφέρεται στη σύμβαση αλλά τίποτα. Θα ξαναεπικονωσήσω γιατί δεν βγάζει νόημα

 

Αίτηση για online με αλλαγή παρόχου πάνω στη προθεσμία... τι μπορεί να πάει στραβά.

Ναι έχει ξανασυμβεί αυτό όταν έγινε η αλλαγή από 0.10 σε 0.17... και μετά από 0.17 σε 0.22

Φροντίστε τουλάχιστον αν έχετε ebill από παλιά (ισχύουν ακόμα οι κωδικοί) να ενεργοποιήσετε μηνιαίο λογαριασμό, ηλεκτρονικό λογαριασμό και να καταχωρήσετε τη κάρτα.

Αν δεν έχετε ebill θα πρέπει μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς (η οποία ολοκληρώνεται μόλις δείτε πως εδώ έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σας https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/) να ζητήσετε απ'τη ΔΕΗ τον κωδικό εταίρου ώστε να κάνετε εγγραφή στο ebill.

Και μετά πάτε στο ιστορικό να δείτε τι έχει ενεργοποιηθεί και πότε (με ποια ημερομηνία δηλαδή).

Μπορεί το πρόγραμμα να ενεργοποιηθεί με τιμή 0.50 και μετά να έχετε τρεχάματα... όπως είπα τα έχουν ξαναπεράσει αυτά αρκετοί συμφορουμήτες σε διαφορετική περίοδο όπου άλλαξαν οι τιμές.

 

4 ώρες πριν, vsk είπε

Εγώ πάλι αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει από τον Οκτώβριο, είναι ότι θα υπάρχει διαθέσιμο μόνο το open, ούτε online, ούτε Γ1, ούτε τίποτε άλλο. Ίσως να κρατήσουν μέχρι να λήξουν τα υποχρεωτικά 6μηνα τα υπάρχοντα συμβόλαια, αλλά μετά δεν θα υπάρχουν επιλογές.

Έχουν γράψει στο site ότι δε σκοπεύουν να σπάσουν κανένα συμβόλαιο, είτε μονοετές είτε τα παλιά 2ετή. Θα δούμε.

2 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Τελικα τι ισχυει για μεταβαση απο διαφορετικο παροχο στο myHome Online;

Ειμαι στα τηλεφωνα τωρα και μου λενε πως πρεπει να υπογραψω πρωτα το συμβολαιο που λεει Γ1 οικιακο με ημερομηνια 01/08 και επειτα μεσω του ebill θα μπορεσω να ενεργοποιηση το myHome Online (με την τιμη μεχρι 31/07 που εκανα την αιτηση).

Το εκανε καποιος ετσι και οντως μπορεσε χωρις παρατραγουδα να παει στο σταθερο προγραμμα;

Εμενα, προσωπικα, δεν μου αρεσει αυτη η πρακτικη που κανουν για την οποια δεν με ενημερωσαν ποτε. Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι αν υπογραψω τωρα το συμβολαιο με Γ1, δεν προκειται να παω στο Online με τις προηγουμενες τιμες.

Μια απ'τα ίδια, βλέπε πάνω, ρίσκο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα λεγα ότι είναι απίστευτο. Μέχρι τέλη Νοεμβρίου ήταν διαθέσιμα τα προγράμματα και ενώ στα πάντα έπαιζε ρήτρα αναπροσαρμογής. 500 ολόκληρες σελίδες είχαν γραφτεί στο θέμα εδώ όσο ήταν διαθέσιμα ακόμα τα 9λεπτα.. Έχω πει και μια ιστορία που το πρότεινα σε γνωστό μου και μου ορκιζόταν ότι στον ηρωνα δίνει 0.06 την κιλοβατορα και ότι δεν αλλάζει με τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ (ευτυχώς) έχω ακόμα παλιό πρόγραμμα σταθερό και φθηνό

δηλαδη απ οτι καταλαβαινω κατι σε προγραμμα δεν υπαρχει να κανουμε και να βρουμε, οι μονες συμβουλες που υπαρχουν ειναι μονο σε οικονομια απο πλευρας καταναλωσης. διορθωσε με αν ειμαι λαθος. νυχτερινο εχουμε ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sellout είπε

δηλαδη απ οτι καταλαβαινω κατι σε προγραμμα δεν υπαρχει να κανουμε και να βρουμε, οι μονες συμβουλες που υπαρχουν ειναι μονο σε οικονομια απο πλευρας καταναλωσης. διορθωσε με αν ειμαι λαθος. νυχτερινο εχουμε ηδη.

κατέβασε το excel στο δίπλα θέμα και δες αν σε άλλο πάροχο έχεις μεγάλη διαφορά για Αύγουστο

συνέχεια εκεί για προγράμματα εκτός ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Δεν θα λεγα ότι είναι απίστευτο. Μέχρι τέλη Νοεμβρίου ήταν διαθέσιμα τα προγράμματα και ενώ στα πάντα έπαιζε ρήτρα αναπροσαρμογής. 500 ολόκληρες σελίδες είχαν γραφτεί στο θέμα εδώ όσο ήταν διαθέσιμα ακόμα τα 9λεπτα.. Έχω πει και μια ιστορία που το πρότεινα σε γνωστό μου και μου ορκιζόταν ότι στον ηρωνα δίνει 0.06 την κιλοβατορα και ότι δεν αλλάζει με τίποτα.. 

εμεις που δεν μπηκαμε ποτε σε κανενα προγραμμα, ποια τιμη εχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

για Αύγουστο ΚΟΤ είναι καλή η αρχική τιμή

0,486-0,377=0,109

αδερφε μου υπαρχει κανας αλλος οδηγος; ποστ; που να αναφερεται τι να εγκαταστησουμε στον πινακα ( εννοειται κατι οικονομικο σχετικα τουλαχιστον ) προκειμενου να κανουμε τρακινκ την καταναλωση και να μη βγουμε εκτος κοινωνικου τιμολογιου; επεισης αναφορικα με κλιματιστικα που ανεφερες, πιστευεις πραγματικα αξιζει η επενδυση; Το σπιτι ειναι 90φευγα τετραγωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sellout είπε

αδερφε μου υπαρχει κανας αλλος οδηγος; ποστ; που να αναφερεται τι να εγκαταστησουμε στον πινακα ( εννοειται κατι οικονομικο σχετικα τουλαχιστον ) προκειμενου να κανουμε τρακινκ την καταναλωση και να μη βγουμε εκτος κοινωνικου τιμολογιου; επεισης αναφορικα με κλιματιστικα που ανεφερες, πιστευεις πραγματικα αξιζει η επενδυση; Το σπιτι ειναι 90φευγα τετραγωνικα.

με κλιματιστικό θα έχεις τουλάχιστον δια 3 την κατανάλωση που έχεις απο θερμοπομπό

θέλει όμως σωστή επιλογή , θα βρεις πολλές πληροφορίες στο αντίστοιχο θέμα , υπάρχει και ερωτηματολόγιο που πρέπει να συμπληρώσεις, γενικά πρώτα διάβασε αυτό το ποστ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/4/#comment-58069760

και μετά ρώτα τα παιδιά εκεί για απορίες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν δεν έχετε ebill θα πρέπει μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς (η οποία ολοκληρώνεται μόλις δείτε πως εδώ έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σας https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/) να ζητήσετε απ'τη ΔΕΗ τον κωδικό εταίρου ώστε να κάνετε εγγραφή στο ebill.

Στην ιστοσελιδα για το ΥΔΕ δεν νομιζω οτι μπορω να δω αν αλλαξε το τελευταιο ψηφιο (το 12ο ψηφιο δηλαδη) του αριθμου παροχης. Ζηταει αρχικα τα πρωτα 11 ψηφια και μετα ουτε στο αποτελεσμα αναζητησης που δειχνει δεν φαινεται το 12ο ψηφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ζηταει αρχικα τα πρωτα 11 ψηφια

δώσε τα 12 11 ψηφία και βάλε μηδέν το τελευταίο

τώρα το δοκίμασα δουλεύει κανονικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Δεν θα λεγα ότι είναι απίστευτο. Μέχρι τέλη Νοεμβρίου ήταν διαθέσιμα τα προγράμματα και ενώ στα πάντα έπαιζε ρήτρα αναπροσαρμογής. 500 ολόκληρες σελίδες είχαν γραφτεί στο θέμα εδώ όσο ήταν διαθέσιμα ακόμα τα 9λεπτα.. Έχω πει και μια ιστορία που το πρότεινα σε γνωστό μου και μου ορκιζόταν ότι στον ηρωνα δίνει 0.06 την κιλοβατορα και ότι δεν αλλάζει με τίποτα.. 

Αν δεν είχε ρήτρα γιατί να αλλάξει. Και εγώ ξέρω που δεν έχει δώσει καθόλου ρήτρα στον Ήρωνα. Άγνωστο έως πότε θα έχει προνομιακή τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν δεν είχε ρήτρα γιατί να αλλάξει. Και εγώ ξέρω που δεν έχει δώσει καθόλου ρήτρα στον Ήρωνα. Άγνωστο έως πότε θα έχει προνομιακή τιμη

Τοτε είναι συστημικο λάθος και αν το βρουν βλέπω να σκάει αναδρομικος λογαριασμός. Ούτε ο Μυτιληναίος δεν πληρώνει 0.06 την κιλοβατορα σήμερα.μονο τα κοτ στο myhomeonline. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι άλλαξαν τα τιμολόγια του Online... ωστόσο συνδέθηκα στο ebill σε λογαριασμό με Γ1Ν και εκεί αν πατήσεις τις τιμές του Online είναι οι παλιές. Υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση για τους υφιστάμενους πελάτες να ισχύει η παλιά τιμή ή απλά ξέχασαν να αλλάξουν το link;

5 λεπτά πριν, kostas_lada είπε

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι άλλαξαν τα τιμολόγια του Online... ωστόσο συνδέθηκα στο ebill σε λογαριασμό με Γ1Ν και εκεί αν πατήσεις τις τιμές του Online είναι οι παλιές. Υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση για τους υφιστάμενους πελάτες να ισχύει η παλιά τιμή ή απλά ξέχασαν να αλλάξουν το link;

Και απαντάω στον εαυτό μου ότι απλά ξέχασαν το link αφού στην σελίδα του προγράμματος το αναφέρει ρητά

Αναλυτικός τιμοκατάλογος με ισχύ από 01.08.2022 και Αναλυτικός τιμοκατάλογος (έως 31.07.2022).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...