Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Εγώ πάλι όλο αυτό το βλέπω προετοιμασία για το μέλλον.

0,50+€ τώρα για Γ1Ν που την παρούσα περίοδο με την επιδότηση γίνεται ~0,15.

0,50+€ τώρα για σταθερό τιμολόγιο MyNameIsPipa.

Διάλεξε φίλε καταναλωτή εάν θες τη σταθερότητα του σταθερού σε περίπτωση που δεν έχουμε 15δις € το χρόνο για επιδοτήσεις.

Πάμε για απίστευτα σκηνικά το χειμώνα.

Οπως και τωρα θα βρουνε τροπο να επιδοτουν τη πλειοψηφια οτι και να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Ellhvas είπε

Για ποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ και σε τι τιμές; 

 

Για να κάνουν ανακοινώσεις τώρα που μπήκε ο Αύγουστος, κατάλαβα τι έχουμε να πάθουμε...

IMG_20220801_141213.jpg

422?

Αναφορά σε κείμενο

"λιγνιτικές μονάδες 205,38 ευρώ ανά μεγαβατώρα, μονάδες Φυσικού Αερίου Συνδυασμένου Κύκλου 422,39 ευρώ ανά μεγαβατώρα, Μονάδες Φυσικού Αερίου Ανοιχτού Κύκλου 594,76 ευρώ ανά μεγαβατώρα, μεγάλα υδροηλεκτρικά 112 ευρώ ανά μεγαβατώρα και χαρτοφυλάκια ΑΠΕ 85 ευρώ ανά μεγαβατώρα."

85ε η κιλοβατωρα των ΑΠΕ και δε δινουν αδειες... (βομιζω αυτο θελει θεμα απο μονο του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, doom26 είπε

Μήπως σου ανέφεραν από Οκτώβριο ότι θα γίνει αλλαγή στο open όπως αναφέρθηκε από πολλούς εδώ? Αν είναι η ίδια τιμή κανένα πρόβλημα! Ρωτώ γιατί και εγώ έκανα αίτηση πρόσφατα αν είναι να μας το αλλάξουν τον Οκτώβρη σε πρόγραμμα με 0,50 σηκώνει καταγγελία! 

Εγώ πάλι αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει από τον Οκτώβριο, είναι ότι θα υπάρχει διαθέσιμο μόνο το open, ούτε online, ούτε Γ1, ούτε τίποτε άλλο. Ίσως να κρατήσουν μέχρι να λήξουν τα υποχρεωτικά 6μηνα τα υπάρχοντα συμβόλαια, αλλά μετά δεν θα υπάρχουν επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες αν καταλαβα καλα ακομα και εμεις που εχουμε υπογραψει απο τον προηγοπυμενο μηνα με σταθερο,θα αλλαζει πλεον και σε εμας ανα μηνα σε κυμαινομενο βαση νομου?(οχι δηλ μονο στα νεα)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vsk είπε

Εγώ πάλι αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει από τον Οκτώβριο, είναι ότι θα υπάρχει διαθέσιμο μόνο το open, ούτε online, ούτε Γ1, ούτε τίποτε άλλο. Ίσως να κρατήσουν μέχρι να λήξουν τα υποχρεωτικά 6μηνα τα υπάρχοντα συμβόλαια, αλλά μετά δεν θα υπάρχουν επιλογές.

 

Spoiler

Ε μετά ένα 80% θα αφήσουν απλήρωτους λογαριασμούς και θα ξεσηκωθεί ο κόσμος! Πόσο να αντέξουν? Το ρεύμα και το νερό είναι βασική ανάγκη και δεν θα έπρεπε να παίζουν με αυτά.οι επαγγελματίες στο όριο! Εφόσον τα ελεγχει όλα η ΔΕΗ (ακόμη και το φόρουμ) ας προσέξει! Εφόσον έγινε ιδιωτική επιχείρηση δεν πρέπει να έχει χασούρα. 

 

Μόλις τώρα, rudigarcia222 είπε

ρε παιδες αν καταλαβα καλα ακομα και εμεις που εχουμε υπογραψει απο τον προηγοπυμενο μηνα με σταθερο,θα αλλαζει πλεον και σε εμας ανα μηνα σε κυμαινομενο βαση νομου?(οχι δηλ μονο στα νεα)?

 

Τι λέει το συμβόλαιο σου? Διάβασε το έχουν το δικαίωμα να το κάνουν πριν το 6μηνο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι μας δέσανε χειροπόδαρα με μινιμουμ .50 την kw/h και με το χέρι απλωμένο να ζητάμε επιδότηση για να μην μείνουμε στον δρόμο. Γιατί λογαριασμός με .50 δεν πληρώνεται, ούτε φούρνο δεν μπορείς να ανάψεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mezzanine είπε

Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι μας δέσανε χειροπόδαρα με μινιμουμ .50 την kw/h και με το χέρι απλωμένο να ζητάμε επιδότηση για να μην μείνουμε στον δρόμο. Γιατί λογαριασμός με .50 δεν πληρώνεται, ούτε φούρνο δεν μπορείς να ανάψεις.

Καλα ετσι λεμε αλλα και με 2€+ βενζινη μια χαρα πληρωνει ο κοσμος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, doom26 είπε

Μήπως σου ανέφεραν από Οκτώβριο ότι θα γίνει αλλαγή στο open όπως αναφέρθηκε από πολλούς εδώ? Αν είναι η ίδια τιμή κανένα πρόβλημα! Ρωτώ γιατί και εγώ έκανα αίτηση πρόσφατα αν είναι να μας το αλλάξουν τον Οκτώβρη σε πρόγραμμα με 0,50 σηκώνει καταγγελία! 

ίσως, θα το ξαναεπικοινωνήσω έτσι κι αλλιώς, γιατί στη σύμβαση αναφέρει και μένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1 -Οικιακό Τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλα ετσι λεμε αλλα και με 2€+ βενζινη μια χαρα πληρωνει ο κοσμος.

Τις μετακινήσεις μπορείς να τις μειώσεις, ή στην εσχατη των περιπτώσεων να "παρκάρεις" το αυτοκίνητο και να πηγαίνεις παντού με τα μέσα. Το ρεύμα πώς θα το "κόψεις" όταν πρέπει να μαγειρέψεις το φαγητό σου, να κάνεις μπάνιο, να βάλεις πλυντήριο, να ψύξεις όσο μπορείς το σπίτι το καλοκαίρι και να το θερμάνεις το χειμώνα;

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsigalkos είπε

ίσως, θα το ξαναεπικοινωνήσω έτσι κι αλλιώς, γιατί στη σύμβαση αναφέρει και μένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1 -Οικιακό Τιμολόγιο

Νομίζω πως είχε αναφερθεί πως τα online αναγράφονται γ1 home online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oxygen776 είπε

Επειδή υπήρχαν πολλοί που είπαν ας κλείσουμε συμβόλαια με 24 λεπτά γιατί δεν ξέρεις τι έρχεται το χειμώνα και ας ήταν ακριβότερα από το γ1 μαζί με την επιδότηση, προχώρησε σε μια ύπουλη και πουστ*κη κίνηση τα ξημερώματα να πάει τα συμβόλαια σε τιμές 53 και 56 λεπτά.

Όχι πως τα υπόλοιπα είναι ΟΚ, αλλά αυτό ειδικά το τερμάτισε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Το ρεύμα πώς θα το "κόψεις" όταν πρέπει να μαγειρέψεις το φαγητό σου, να κάνεις μπάνιο, να βάλεις πλυντήριο, να ψύξεις όσο μπορείς το σπίτι το καλοκαίρι και να το θερμάνεις το χειμώνα;

(Περαιτέρω) πτώση του βιοτικού επιπέδου λέγεται και φαίνεται δυστυχώς ότι θα την υποστούν όλοι.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doom26 είπε

Νομίζω πως είχε αναφερθεί πως τα online αναγράφονται γ1 home online

Το προβλημα ειναι οτι δεν ελεγε Γ1 home online, αλλα σκετο Γ1 οικιακο τιμολογιο. Κατι το οποιο ειναι ξεκαθαρα αλλο συμβολαιο απο αυτο που θα επρεπε να στειλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλα ετσι λεμε αλλα και με 2€+ βενζινη μια χαρα πληρωνει ο κοσμος.

Εδώ φίλε μου έχει διαφορά. Το ρεύμα είναι αντικείμενο επιβίωσης! Εγω στην περιοχή που βρίσκομαι επαρχία έχω συνηθίσει λόγω πολλών κρύων από Αύγουστο-Σεπτέμβρη θα κάνω τα κουμάντα μου να μαζέψω ξύλα για να βγάλω τον χειμώνα με - 10 που έχει εδώ. Από 10 οκτ η σόμπα ανάβει! Στην πόλη που κάποιος δεν έχει αυτή την δυνατότητα και έχει μάθει με κλιματιστικά και λογικό είναι πως θα επιβιώσει 3-4 μήνες στα πολλά κρύα? Πως θα μαγειρέψει γιατί θα αναγκαστεί να κόψει τις παραγγελίες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Τις μετακινήσεις μπορείς να τις μειώσεις, ή στην εσχατη των περιπτώσεων να "παρκάρεις" το αυτοκίνητο και να πηγαίνεις παντού με τα μέσα. Το ρεύμα πώς θα το "κόψεις" όταν πρέπει να μαγειρέψεις το φαγητό σου, να κάνεις μπάνιο, να βάλεις πλυντήριο, να ψύξεις όσο μπορείς το σπίτι το καλοκαίρι και να το θερμάνεις το χειμώνα;

Λογικός ο προβληματισμός σου αλλά δεν το λες και επιχείρημα. Ειδικά σε μια κοινωνία που στην αρχή πάντα ψιλοφωνάζει και μετά απλά προσπαθεί να δει πως θα προσαρμοστεί στα όποια νέα παλούκια της κανόνισαν.

Για τις μετακινήσεις που λες, δεν μπορούν όλοι να τις μειώσουν, για πολλούς και διαφόρους λόγους. Γκρινιάξαμε. "Επαναστατήσαμε" στα φόρουμ και στο fb. Πέφτουν κάποια ψίχουλα σαν "ελάφρυνση" (τα διαφόρων τύπου pass) και όταν θα περάσει λίγο ο καιρός, ειδικά αν πέσει και λίγο η βενζίνη από τα 2,40-2,50 θα τα ξεχάσουμ όλα και θα είμαστε κι ευχαριστημένοι

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...