Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

εγω απο elpedison πηγα σημερα τα χαρτια στην δεη , ειχα κανονισει ραντεβου και εγινε η δουλεια μεσα σε 10 λεπτα .

Θελει όμως εγγυηση 100 ευρω να πληρωσεις τα οποία εαν βαλεις παγια θα στα επιστρεψουν στον λογαριασμο σου.

Παγια όμως δεν μπορεις να κανεις την στιγμη της αλλαγης του παροχου αλλα μετα απο 15-20 μερες(εγω νομιζω μεχρι να βγει ο λογαριασμος ο 1ος) ..

οποτε καταστημα θα ελεγα εγω για σιγουρια

Για ποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ και σε τι τιμές; 

 

Για να κάνουν ανακοινώσεις τώρα που μπήκε ο Αύγουστος, κατάλαβα τι έχουμε να πάθουμε...

IMG_20220801_141213.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά. Η ΔΕΗ (και κατά συνέπεια οι ιδιωτικές εταιρείες) θέλει να πουλάει την κιλοβατώρα της τουλάχιστον 50+ λεπτά. Το έχει καθιερώσει ως ταρίφα, νέο στάνταρ τιμής και θα κάνει τα πάντα για να πουλήσει σε αυτή την τιμή μπορεί και ακόμα περισσότερο. Επειδή υπήρχαν πολλοί που είπαν ας κλείσουμε συμβόλαια με 24 λεπτά γιατί δεν ξέρεις τι έρχεται το χειμώνα και ας ήταν ακριβότερα από το γ1 μαζί με την επιδότηση, προχώρησε σε μια ύπουλη και πουστ*κη κίνηση τα ξημερώματα να πάει τα συμβόλαια σε τιμές 53 και 56 λεπτά. Αυτό ωθεί τους καταναλωτές να μην τα επιλέξουν έτσι ώστε να πέσουν στο γ1 το οποίο επιδοτείται από το κράτος και εν τέλει η ΔΕΗ τσεπωνει 50 λεπτά την kwh μικτά από καταναλωτή και κράτος. Γιατί σου λέει αν βάλω συμβόλαια στα 24 λεπτά απέχω πολύ τα ΝΕΑ ΣΤΑΝΤΑΡ που θέλω. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για το χειμώνα που έρχεται και δεν υπάρχει ατελείωτη κρατική βοήθεια. Πρέπει να αφήσουν τις ηλιθιότητες και να πλακώσουν τον λιγνίτη στο φουλ. Αν εκτροχιαστεί περισσότερο η κατάσταση από Σεπτέμβρη/Οκτωβρη, βλέπω το κόσμο να κατεβαίνει στους δρόμους... Αν είχε "καταργηθεί" η ρήτρα αναπροσαρμογή ο καταναλωτής είτε σε συμβόλαιο είτε σε κυμαινόμενο θα πλήρωνε ότι πλήρωνε πέρυσι τον Ιούλιο δηλαδή 10-11 λεπτά την κιλοβατώρα και δεν θα υπήρχαν αυτές οι εξωφρενικές τιμές.

Συνοπτικά αυτό που έκανε η ΔΕΗ το βράδυ ήταν ξεκάθαρη κίνηση αισχροκέρδειας δείχνοντας στον κόσμος πως με το έτσι θέλω θα επιβάλει μια νέα τιμη για να βγάλει το κέρδος που αυτή επιθυμεί. Άλλωστε που δικαιολογούνται οι βίλλες στην Τζια του κυρίου προέδρου της ΔΕΗ?

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, oxygen776 είπε

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά.

όχι δεν είναι

πας εδώ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

και βλέπεις τη στήλη  σύνολο των προσαυξήσεων, βέβαια αργεί να βγει πρόσφατο αλλά μάντεψε βάσει τελευταίου

μετά πας εδώ

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

και προσθέτεις το MCP

μετά πολλαπλασιάζεις επι 1,1371 και διαιρείς δια χίλια

Με αυτή την τιμή αγοράζουν όλοι ανεξαρτήτως και πουλάνε ακριβότερα ή φθηνότερα ,ανάλογα τα κέρδη που είχαν σαν παραγωγοί

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oxygen776 είπε

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά. Η ΔΕΗ (και κατά συνέπεια οι ιδιωτικές εταιρείες) θέλει να πουλάει την κιλοβατώρα της τουλάχιστον 50+ λεπτά. Το έχει καθιερώσει ως ταρίφα, νέο στάνταρ τιμής και θα κάνει τα πάντα για να πουλήσει σε αυτή την τιμή μπορεί και ακόμα περισσότερο. Επειδή υπήρχαν πολλοί που είπαν ας κλείσουμε συμβόλαια με 24 λεπτά γιατί δεν ξέρεις τι έρχεται το χειμώνα και ας ήταν ακριβότερα από το γ1 μαζί με την επιδότηση, προχώρησε σε μια ύπουλη και πουστ*κη κίνηση τα ξημερώματα να πάει τα συμβόλαια σε τιμές 53 και 56 λεπτά. Αυτό ωθεί τους καταναλωτές να μην τα επιλέξουν έτσι ώστε να πέσουν στο γ1 το οποίο επιδοτείται από το κράτος και εν τέλει η ΔΕΗ τσεπωνει 50 λεπτά την kwh μικτά από καταναλωτή και κράτος. Γιατί σου λέει αν βάλω συμβόλαια στα 24 λεπτά απέχω πολύ τα ΝΕΑ ΣΤΑΝΤΑΡ που θέλω. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για το χειμώνα που έρχεται και δεν υπάρχει ατελείωτη κρατική βοήθεια. Πρέπει να αφήσουν τις ηλιθιότητες και να πλακώσουν τον λιγνίτη στο φουλ. Αν εκτροχιαστεί περισσότερο η κατάσταση από Σεπτέμβρη/Οκτωβρη, βλέπω το κόσμο να κατεβαίνει στους δρόμους... Αν είχε "καταργηθεί" η ρήτρα αναπροσαρμογή ο καταναλωτής είτε σε συμβόλαιο είτε σε κυμαινόμενο θα πλήρωνε ότι πλήρωνε πέρυσι τον Ιούλιο δηλαδή 10-11 λεπτά την κιλοβατώρα και δεν θα υπήρχαν αυτές οι εξωφρενικές τιμές.

Συνοπτικά αυτό που έκανε η ΔΕΗ το βράδυ ήταν ξεκάθαρη κίνηση αισχροκέρδειας δείχνοντας στον κόσμος πως με το έτσι θέλω θα επιβάλει μια νέα τιμη για να βγάλει το κέρδος που αυτή επιθυμεί. Άλλωστε που δικαιολογούνται οι βίλλες στην Τζια του κυρίου προέδρου της ΔΕΗ?

Λογικη εξηγηση δε θα ειχε κερδος να αφησει 24 λεπτα  αφου με επιδοτησεις εχει κερδος. Το πολυ πολυ να δωσει μια λιγο καλυτερη τιμη στο home open. Για να ετιμαζουν κατι τετοιο λογικα καπως ετσι θα παει ο χειμωνας.

Οσοι εχουν μεινει στις παλιες τιμες ειναι ανετοι για πολυ καιρο ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που θα έρθει κατακέφαλα ο λογαριασμός τους χειμερινούς μήνες είναι όσοι καίνε ρεύμα για θέρμανση, με θερμόπομπους κλπ, όπου λογικά θα ξεπερνάνε τις 2kwh για τις οποίες δίνεται επιδότηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, libertini είπε

 

 

 

 

η επιβεβαίωση στη "φήμη" που διέδωσα...

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-online/

Πρώτη φορά που θα ήθελα να μου κάνουν φάρσα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, deksero said:

Για εμένα που έκανα αίτηση για online την Πέμπτη αλλά είναι ακόμα υπό εξέταση ποια τιμή ισχύει?

η τιμή στην ημερομηνία της αίτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την Παρασκευη 29/07 αιτηση για το myHome Online και σημερα μου στειλανε στο email συμβολαιο για το κυμαινομενο Γ1🤡 Να διευκρινισω οτι η ολοκληρωση της αιτησης εγινε μεσω τηλεφωνου, καθως στο e-contract δεν δεχοταν την φωτογραφια που ζηταει.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο; Σε επικοινωνια σημερα μαζι τους με διαβεβαιωσαν οτι η αιτηση που εγινε προκειται για το myHome Online με την τιμη 0.229 και οτι θα επικοινωνησει μαζι μου υπαλληλος για την διευθετηση του θεματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Σε αυτούς που θα έρθει κατακέφαλα ο λογαριασμός τους χειμερινούς μήνες είναι όσοι καίνε ρεύμα για θέρμανση, με θερμόπομπους κλπ, όπου λογικά θα ξεπερνάνε τις 2kwh για τις οποίες δίνεται επιδότηση. 

Λαθος. Δινει επιδοτηση και πανω απτις 2kwh, αντε κανα λεπτο λιγοτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Εκανα την Παρασκευη 29/07 αιτηση για το myHome Online και σημερα μου στειλανε στο email συμβολαιο για το κυμαινομενο Γ1🤡 Να διευκρινισω οτι η ολοκληρωση της αιτησης εγινε μεσω τηλεφωνου, καθως στο e-contract δεν δεχοταν την φωτογραφια που ζηταει.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο; Σε επικοινωνια σημερα μαζι τους με διαβεβαιωσαν οτι η αιτηση που εγινε προκειται για το myHome Online με την τιμη 0.229 και οτι θα επικοινωνησει μαζι μου υπαλληλος για την διευθετηση του θεματος. 

Ναι έτυχε σε εμένα σήμερα που εδώ και 4 ώρες προσπαθώ να ανεβάσω την selfie που ζητάνε για να ολοκληρωθεί η αίτηση. Αρχίζω και ξανά θυμάμαι τι σημαίνει ΔΕΗ αλλά είναι τυχεροί που έχουν καλές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση την Πέμπτη για το Home online, σήμερα μου στείλαν τη σύμβαση χωρίς επισυναπτόμενο τιμολόγιο. Τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως όντως επειδή αίτηση έγινε πριν τις την 1/8 ισχύει το 0,23. Αλλά, μου είπαν τον Οκτώβριο θα πρέπει να μεταβώ στο Home Enter χωρίς ποινή κτλ. Λίγο κουλό μου ακούγεται, ψάχνω να βρω κάπου να αναφέρεται στη σύμβαση αλλά τίποτα. Θα ξαναεπικονωσήσω γιατί δεν βγάζει νόημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Έκανα αίτηση την Πέμπτη για το Home online, σήμερα μου στείλαν τη σύμβαση χωρίς επισυναπτόμενο τιμολόγιο. Τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως όντως επειδή αίτηση έγινε πριν τις την 1/8 ισχύει το 0,23. Αλλά, μου είπαν τον Οκτώβριο θα πρέπει να μεταβώ στο Home Enter χωρίς ποινή κτλ. Λίγο κουλό μου ακούγεται, ψάχνω να βρω κάπου να αναφέρεται στη σύμβαση αλλά τίποτα. Θα ξαναεπικονωσήσω γιατί δεν βγάζει νόημα

 

Μήπως σου ανέφεραν από Οκτώβριο ότι θα γίνει αλλαγή στο open όπως αναφέρθηκε από πολλούς εδώ? Αν είναι η ίδια τιμή κανένα πρόβλημα! Ρωτώ γιατί και εγώ έκανα αίτηση πρόσφατα αν είναι να μας το αλλάξουν τον Οκτώβρη σε πρόγραμμα με 0,50 σηκώνει καταγγελία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι όλο αυτό το βλέπω προετοιμασία για το μέλλον.

~0,50€ τώρα για Γ1Ν που την παρούσα περίοδο με την επιδότηση γίνεται ~0,15.

0,50+€ τώρα για σταθερό τιμολόγιο MyNameIsPipa.

Διάλεξε φίλε καταναλωτή εάν θες τη σταθερότητα του σταθερού σε περίπτωση που δεν έχουμε 15δις € το χρόνο για επιδοτήσεις σε όλα τα σπίτια της χώρας, για όλες τις kWh τους.

Πάμε για απίστευτα σκηνικά το χειμώνα.

—————-

Edit: καλά, προφανώς και ισχύει & ότι το ταμείο είναι μείον με τα 0,09 & 0,17. 

Edit2: επειδή δεν έχω διαβάσει στις τελευταίες αρκετές σελίδες να έχει γίνει αναφορά: με τους κοινόχρηστους λογαριασμούς ρεύματος τι κάνουμε ρε παιδιά; Τους αφήνουμε π.χ. Γ1 & όπου βγάλει; 

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...