Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Αυτό σημαίνει ότι από χειμώνα θα αγγίξει η κιλοβατώρα ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ το 0,50-0,60;

μπορεί και να φύγει η κιλοβατώρα γενικότερα το χειμωνα (ανα περιοχές κυκλικά)

Έχουν μείνει τα heatpump για όποιον τον ψήνει 😁

1 λεπτό πριν, giorgos_76 είπε

2 γνωστοί μου με σταθερά συμβόλαια σε ΔΕΗ, τους ήρθε νέο τιμολόγιο ...Σε εμάς που είμαστε στο myhomeonline ( 0,09kwh του 2021), θα έχουμε και εμείς αυξήσεις ή θα παρά μείνουμε ως έχει μέχρι την λήξη του συμβολαίου το 2024 ;; Είχε διαβεβαιώσει η ΔΕΗ ότι δεν θα τα αλλάξει..

η ΔΕΗ παρακολουθεί το insomnia και όσοι ρωτάτε

"θα μας τα αλλάξει τα τιμολόγια?"

τότε δυστυχώς τα αλλάζει τιμές , γιαυτό μην κάνετε τη συγκεκριμένη ερώτηση 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Δεν θα το κοψουν ,θα χρωστας. Και τα χρεη μεχρι μερικες χιλιάδες μια χαρα τα θυμουνται για παντα.

Εδω χρωσταμε σ'αλλους κι αλλους εκει θα κολλησουμε.Ας παρουν σειρα κι αυτοι και μεχρι το 2150 θα τους ξοφλησουμε.

Το θεμα ειναι να μην κοψουν το ρευμα γιατι λεφτα δεν προκειται να παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εδω χρωσταμε σ'αλλους κι αλλους εκει θα κολλησουμε.Ας παρουν σειρα κι αυτοι και μεχρι το 2150 θα τους ξοφλησουμε.

Το θεμα ειναι να μην κοψουν το ρευμα γιατι λεφτα δεν προκειται να παρουν.

Δεν θα το κοψουν.

μολις συνηθίσεις το 0.16 θα ερθει το 0.20 και μετά το 0.30. σιγα σιγα... 

Τα online τελος. ολοι Γ1 και προσευχη. Νηστεία μην κάνετε, το λίπος θα σας χρειαστεί.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

2 γνωστοί μου με σταθερά συμβόλαια σε ΔΕΗ, τους ήρθε νέο τιμολόγιο ...Σε εμάς που είμαστε στο myhomeonline ( 0,09kwh του 2021), θα έχουμε και εμείς αυξήσεις ή θα παρά μείνουμε ως έχει μέχρι την λήξη του συμβολαίου το 2024 ;; Είχε διαβεβαιώσει η ΔΕΗ ότι δεν θα τα αλλάξει..

 

17 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Αυτό σημαίνει ότι από χειμώνα θα αγγίξει η κιλοβατώρα ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ το 0,50-0,60;

Δεν βρίσκω άλλον λόγο να βγάζουν τέτοιο πρόγραμμα.

Μπορεί απλά να μην έχει νόημα. Πχ πέρσυ είχε σταθερά με 9 λεπτά για 2 χρόνια και φέτος λέμε.για 53. Άρα τι πρόβλεψη να.κανει; Ήδη χάνει χρήματα από τους χιλιάδες με 9 λεπτά.

6 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

2 γνωστοί μου με σταθερά συμβόλαια σε ΔΕΗ, τους ήρθε νέο τιμολόγιο ...Σε εμάς που είμαστε στο myhomeonline ( 0,09kwh του 2021), θα έχουμε και εμείς αυξήσεις ή θα παρά μείνουμε ως έχει μέχρι την λήξη του συμβολαίου το 2024 ;; Είχε διαβεβαιώσει η ΔΕΗ ότι δεν θα τα αλλάξει..

Αν δεν έχει λήξει .. τι συμβόλαιο έχεις που είναι έως 2024;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δηλαδη που βλεπω τιμοκαταλογο μεχρι 31/7 και εχει 0.11 και μετα που ειναι 0.48 αλλα βγαινει 0.149 με ΤΕΜ, δηλαδη μεχρι 31/07 οι τιμες του τιμοκαταλογου δεν περιλαμβανα αυτες τις πιστωσεις, σωστα? Δηλαδη μεχρι 31/07 η kwh εβγαινει γυρω στα 0.40 προ ΤΕΜ?

image.png.091264f69cedd4c80f7e5b1cb5fc51fa.png

image.png.119aa51185c622d24dda744c51d0e66a.png

image.png.3f923c8c424253616c2efd0571b088c1.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

Δεν θα το κοψουν.

μολις συνηθίσεις το 0.16 θα ερθει το 0.20 και μετά το 0.30. σιγα σιγα... 

Τα online τελος. ολοι Γ1 και προσευχη. Νηστεία μην κάνετε, το λίπος θα σας χρειαστεί.

Αναμενομενα ετσι οπως παει τα λεμε τωρα σχεδον 1 χρονο.Αλλα το κακο ειναι οτι δεν ακουει και δεν νοιαζεται κανενας να διαβασει να μαθει η τουλαχιστον ν'ακουσει.

Βασικα για το σπιτι δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια αλλα για τις επιχειρησεις γενικοτερα και φυσικα για τις δικες μου επιχειρησεις μ'ενδιαφερει γιατι αν δεν εχω δουλεια με ολα τα εξοδα που εχουν παει στον Θεο και ειδικα με την ενεργεια δεν θα βγαζω χρηματα για να μπορεσω να κρατησω ουτε το σπιτι.

Θα δουμε πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

0,486

απο Σεπ άλλη τιμή άλλη επιδότηση

Αναφερομαι στο οτι μεχρι 31/07 ηταν 0.11, αλλα υπηρχε η πιστωση ΤΕΜ στους λογαριασμους μας, και απο αυριο (μεχρι 31/08) η τιμη διαμορφωνεται σε 0.486 αλλα βγαινει 0.149 λογω ΤΕΜ. Αρα θα μπορουσαμε να πουμε οτι μεχρι χθες η kwh προ ΤΕΜ ηταν 0.441 (διαφορά 0.149-0.11)?

Οι τιμες που βλεπω τωρα στα σταθερα, ειναι αυτες που ισχυουν απο 1/08? Αρα δεν συμφερει καποια κινηση πλεον

Και τελος, εχουμε εστιατοριο σε NRG. Μηπως να το τραβηξουμε πισω στην ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Αναφερομαι στο οτι μεχρι 31/07 ηταν 0.11, αλλα υπηρχε η πιστωση ΤΕΜ στους λογαριασμους μας,

0,11 + ρήτρα - έκπτωση ΔΕΗ - ΤΕΜ

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

και απο αυριο (μεχρι 31/08) η τιμη διαμορφωνεται σε 0.486 αλλα βγαινει 0.149 λογω ΤΕΜ.

σωστά

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Αρα θα μπορουσαμε να πουμε οτι μεχρι χθες η kwh προ ΤΕΜ ηταν 0.441 (διαφορά 0.149-0.11)?

όχι για το λόγο που ανέφερα

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οι τιμες που βλεπω τωρα στα σταθερα, ειναι αυτες που ισχυουν απο 1/08? Αρα δεν συμφερει καποια κινηση πλεον

έμεινε μόνο τα heatpump , άγνωστο αν συμφέρουν ή όχι μελλοντικά

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Και τελος, εχουμε εστιατοριο σε NRG. Μηπως να το τραβηξουμε πισω στην ΔΕΗ?

έπαιζαν φθηνά σταθερά πριν σε επαγγελματικά  , κακώς (ανεπίτρεπτο σόρυ) το άφησες ,τουλάχιστον 6 μήνες θα καβαντζωνώσουν με χαμηλή τιμή . Τώρα κατέβασε το excel (ξέχνα τα σταθερά) ,δες την καρτέλα επαγγελματικών και είτε πας ΔΕΗ ή στο άλλο θέμα για we ή αν ήσουν σε κυμαινομενο στην nrg να δεις νέες τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η "επιδότηση" θα μπαίνει σε όλα τα τιμολόγια ; Kαι στα καινούρια σταθερά  ;

Γιατί αν είναι έτσι το σταθερό πλέον θα είναι : 0,539 - επιδότηση , δηλαδη 0,539 - 0,337 = 0,202

2. Θέλω να κάνω σύνδεση για το φοιτητικό σπίτι του γιού μου (μικρές καταναλώσεις), εκεί προφανώς συμφέρει Γ1Ν σωστά;

Επίσης θέλω να κάνω και σύνδεση φυσικού αερίου στο σπίτι του γιού; Συμφέρει κάποιο συνδυαστικό από εναλλακτκό πάροχο σε αυτή τη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiankap είπε

1. Η "επιδότηση" θα μπαίνει σε όλα τα τιμολόγια ; Kαι στα καινούρια σταθερά  ;

όχι

Μόλις τώρα, yiankap είπε

2. Θέλω να κάνω σύνδεση για το φοιτητικό σπίτι του γιού μου (μικρές καταναλώσεις), εκεί προφανώς συμφέρει Γ1Ν σωστά;

μάλλον

1 λεπτό πριν, yiankap είπε

Επίσης θέλω να κάνω και σύνδεση φυσικού αερίου στο σπίτι του γιού; Συμφέρει κάποιο συνδυαστικό από εναλλακτκό πάροχο σε αυτή τη περίπτωση;

δε συμφέρει το αέριο γενικότερα , στο άλλο θέμα για φυσικό αέριο , διάβασε 10 σελίδες τελευταίες τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

 

έπαιζαν φθηνά σταθερά πριν σε επαγγελματικά  , κακώς (ανεπίτρεπτο σόρυ) το άφησες ,τουλάχιστον 6 μήνες θα καβαντζωνώσουν με χαμηλή τιμή . Τώρα κατέβασε το excel (ξέχνα τα σταθερά) ,δες την καρτέλα επαγγελματικών και είτε πας ΔΕΗ ή στο άλλο θέμα για we ή αν ήσουν σε κυμαινομενο στην nrg να δεις νέες τιμες

Ναι, τεραστια μαλακια που το αμελησα. Δεν ειχα δει κιολας καθολου τι παιζει, και απλα το ειδα αυτο το θεμα τωρα με κινηση και "ειδα φως και μπηκα"

Απο το excel σου, αυτο που συμπαιρενω στα επαγγελματικα, ειναι οτι τουλαχιστον για τον Αυγουστο συμφερει η Watt&Volt business fixed (πλακα κανω, προφανως ΔΕΗ). Σε ολες τις σελιδες εχεις βγαλει κοστος/ετος για 6000 kwh, σωστα? Στα κυμαινομενα εχεις βαλει και εκπτωσεις ή μου ξεφευγει κατι? Πχ ΔΕΗ Γ21 0.49 ετος = 1275 ενω weyellow 0.45 ετος = 2913

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Στα κυμαινομενα εχεις βαλει και εκπτωσεις ή μου ξεφευγει κατι?

ναι Β29 κελί , απο κάτω κρατάω ιστορικό , φυσικά και οι τιμές και οι εκπτώσεις αλλάζουν ανα μήνα

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε ολες τις σελιδες εχεις βγαλει κοστος/ετος για 6000 kwh, σωστα?

αν το κατεβάσεις το excel βάζεις ότι κατανάλωση έχεις (ετήσια)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι Β29 κελί , απο κάτω κρατάω ιστορικό , φυσικά και οι τιμές και οι εκπτώσεις αλλάζουν ανα μήνα

αν το κατεβάσεις το excel βάζεις ότι κατανάλωση έχεις (ετήσια)

Α σωστα τωρα ειδα το Β29. Το αλλο το ειδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομακτικο το 0.53 στο σταθερο, για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα με τιποτα, βασισμενος στη λογικη οτι πρεπει να ειναι τρελος καποιος να κανει σταθερο στη τιμη του κυμαινομενου ΧΩΡΙΣ επιδοτησεις. Ερχεται παρα πολυ δυσκολος χειμωνας, και οι περισσοτεροι που βλεπω πετανε χαρταετο λες και θα βρεθει μια μαγικη λυση και θα φυτρωνουν λεφτα η θα αναστηθει ο τεσλα να κανει το ρευμα δωρεαν για ολους. Μονο εμεις χολοσκαμε εδω και στο τελος βγαινουμε και λακεςμα (βλεπε σταθερο στα 0.18 πιο ακριβο απο γ1 με επιδοτησεις)

11 λεπτά πριν, yiankap είπε

 

2. Θέλω να κάνω σύνδεση για το φοιτητικό σπίτι του γιού μου (μικρές καταναλώσεις), εκεί προφανώς συμφέρει Γ1Ν σωστά;

 

Εχω και εγω μια περιπτωση γνωστου μου με φοιτητικο σπιτι, απο οτι εχω διαβασει στο φεκ, πρεπει να δηλωθει στον κωδικο του σπιτιου στο ε1 και ο αριθμος παροχης για να παρει την επιδοτηση, αλλα δεν το εχω επιβεβαιωσει ακομα. Γιατι οι επιδοτησεις πρεπει να ειναι μονο για πρωτες κατοικιες

13 λεπτά πριν, yiankap είπε

 

Επίσης θέλω να κάνω και σύνδεση φυσικού αερίου στο σπίτι του γιού; Συμφέρει κάποιο συνδυαστικό από εναλλακτκό πάροχο σε αυτή τη περίπτωση;

Καλυτερα σομπα, χωρις πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...