Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, washcloud είπε

...φθηνότερο από τί; Από σταθερά άλλων παρόχων; Αν ναι, ναι είναι. Σύγκριση με Γ1 όμως, αν τελικά αυτό εννοείς, μπορεί να υπάρξει μόνο για τον Αύγουστο που έχουν ανακοινωθεί τιμές κι επιδοτήσεις (χωρίς ΚΟΤ, το Γ1 βγαίνει 0,15 στο ημερήσιο, άρα σίγουρα τον Αύγουστο χάνεις στο Online, και μάλιστα όχι λίγο, γιατί μιλάμε για 8 ευρωλεπτά, και αν έχεις μεγάλη κατανάλωση μηνός, πχ 600 κιλοβατώρες και πάνω, μιλάμε για απώλεια τουλάχιστον γύρω στο 50άρικο. Που είναι και πολύ πιθανό, λόγω κλιματιστικών, αν θα βρίσκεσαι στο συγκεκριμένο σπίτι τον επόμενο μήνα). Το Online δεν θα το επιλέξεις (αν προλάβεις δηλαδή, γιατί από Δευτέρα μάλλον πάει πολύ παραπάνω....) για "φθηνότερα", τον πρώτο καιρό, αλλά με την προοπτική εντός των επόμενων μηνών η τελική τιμή κιλοβατώρας στο Γ1 θα είναι πολύ πιο ασύμφορη από το "0,23". Επίσης, ο ekrpeali δεν σου είπε ότι σώνει και καλά από Σεπτέμβρη θα είναι η τελική της κιλοβατώρας πιο πάνω κι απ' του Online - απλά σου είπε ότι σίγουρα θα είναι πιο πάνω από όσο έχει οριστεί για Αύγουστο...Μπορεί πχ ν' ανέβει τον Σεπτέμβρη - το πιθανότερο αυτό είναι όντως - αλλά να μην είναι ντε και καλά πιο πάνω κι απ' την τιμή του Online...

Eν τω μεταξύ τί εννοείς "και για 12 μήνες μόνο"; Δεν υπαρχει επιλογή στο Online - είναι φιξ 12 οι μήνες δέσμευσης (με σχετικά μικρή ποινή πρόωρης αποχώρησης πάντως, πχ 60€ μέχρι το πρώτο 3μηνο και 40 από το 3μηνο και μετά, αν κάτι τυχόν αλλάξει δραματικά προ το καλύτερο με τα κυμαινόμενα - που δεν παίζει/υπόθεση εργασίας κάνουμε). Αλλά αν δεν είσαι ήδη ΔΕΗ για να το ενεργοποιήσεις μέσω ebill, δεν το προλαβαίνεις ούτως ή άλλως...(μετά θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες, αν είσαι από άλλο πάροχο, για να ζητήσεις να εφαρμοστούν οι τιμές από την μέρα που θα υπογράψεις, και αν δεν κάνω λάθος στο econtract δεν υπάρχει πλέον καν η επιλογή να αιτηθείς το Online, ίσως μόνο το Enter, απ' ό,τι ψιλοπείρε το μάτι μου εδώ τις τελευτές μέρες. Δεν ξέρω εάν μέσω τηλεφωνικής αίτησης γίνεται κάτι - αλλά γενικά αν είσαι σε άλλο πάροχο, μάλλον ξεχνάς τα,,,,"φθηνοακριβά" σταθερά της ΔΕΗ, αν όντως πάνε στο 0,50+ από Δευτέρα, όπως "φημολογείται"....)

Φίλτατε αυτή τη στιγμή ποιο είναι η ιδανικότερη επιλογή? Να βιαστώ να κάνω μέχρι αύριο στο γ1 αίτηση που λήγει? (για σπίτι οικογένεια 3 άτομα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους με μαντικές ιδιότητες τώρα, αλλά για κάποιον που έχει το ονλαιν με τιμή 0,17, που λήγει το Δεκέμβριο, πιστεύετε ότι έχει νόημα η πρόωρη ανανέωση για να κλειδώσει στο 0,23;

Θεωρώ πως όχι, αλλά επειδή τότε θα λήγουν πολλά συμβόλαια σταθερών προγραμμάτων και η μόνη επιλογή θα είναι το Γ1, φοβάμαι για το πού θα εκτοξεύσουν την τιμή της κιλοβατώρας.

 

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Έχετε παρατηρήσει στο ebill που πρόσθεσαν την νέα επιλογή "Εξόφληση με έως και 6 άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής κάρτας για ποσά 200€ και άνω."

Προβλέπεται πολύ δύσκολος χειμώνας και ειδικά αν ισχύσει αυτό που είπε ένας φίλος παραπάνω πως τα νέα συμβόλαια θα πάνε 40-45 λεπτά. Γνωρίζει κανένας πότε ανακοινώνονται τα νέα τιμολόγια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ξέρω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους με μαντικές ιδιότητες τώρα, αλλά για κάποιον που έχει το ονλαιν με τιμή 0,17, που λήγει το Δεκέμβριο, πιστεύετε ότι έχει νόημα η πρόωρη ανανέωση για να κλειδώσει στο 0,23;

Θεωρώ πως όχι, αλλά επειδή τότε θα λήγουν πολλά συμβόλαια σταθερών προγραμμάτων και η μόνη επιλογή θα είναι το Γ1, φοβάμαι για το πού θα εκτοξεύσουν την τιμή της κιλοβατώρας.

 

Από 0,17 αν μπορούσα τώρα να πάω σε 0,23 θα πήγαινα. Πρόωρη ανανέωση στο ίδιο πρόγραμμα από το ίδιο ΑΦΜ δεν νομίζω ότι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Ξέρω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους με μαντικές ιδιότητες τώρα, αλλά για κάποιον που έχει το ονλαιν με τιμή 0,17, που λήγει το Δεκέμβριο, πιστεύετε ότι έχει νόημα η πρόωρη ανανέωση για να κλειδώσει στο 0,23;

Θεωρώ πως όχι, αλλά επειδή τότε θα ληφθούν πολλά συμβόλαια σταθερών προγραμμάτων και η μόνη επιλογή θα είναι το Γ1, φοβάμαι για το που θα εκτοξεύσουν την τιμή της κιλοβατώρας.

 

Θεωρώ πως αυτοί που έχουν συμβόλαιο θα βγουν χαμένοι για 1-2 μήνες (και αν). Μακροπρόθεσμα θα βγουν πολύ κερδισμένοι. Εδώ καλά καλά δεν έχουν επιδοτήσει Ιούνιο, Ιούλιο που σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει αν υπήρχε ρήτρα η τιμή της kwh θα ήταν κάπου στα 42 λεπτά πόσο μάλλον τωρα που στο γ1 είναι 49 λεπτά. Θεωρώ το εξής πως τα λεφτά δεν είναι ατελείωτα, θα έρθει η ώρα που το κράτος θα πει δεν μπορώ να επιδοτήσω με αυτούς τους ρυθμούς (πόσο μάλλον αν αυξηθούν και άλλο οι τιμές) και τότε είτε να μειώσει την επιδότηση είτε η επιδότηση να αφορά έναν μικρό αριθμό kwh.

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τη Δευτέρα που μας πέρασε.

Εννοώ για τα συμβόλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ξέρω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους με μαντικές ιδιότητες τώρα, αλλά για κάποιον που έχει το ονλαιν με τιμή 0,17, που λήγει το Δεκέμβριο, πιστεύετε ότι έχει νόημα η πρόωρη ανανέωση για να κλειδώσει στο 0,23;

Θεωρώ πως όχι, αλλά επειδή τότε θα λήγουν πολλά συμβόλαια σταθερών προγραμμάτων και η μόνη επιλογή θα είναι το Γ1, φοβάμαι για το πού θα εκτοξεύσουν την τιμή της κιλοβατώρας.

 

Μόνο αν κάνεις αλλαγή προγράμματος δηλαδή απ'το online στο enter. Aνανέωση στο ίδιο πρόγραμμα πριν λήξει δε γίνεται. Επίσης δε ξέρω τι παίζει με το πέναλτυ αποχώρησης όταν από σταθερό πας σε σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apapadop837 είπε

Καλό ΣΚ σε όλους. Τελείως σύντομα να πω σε όσους θυμούνται την περίπτωση μου πως τελικά απάντησε η ΔΕΗ & θα πάρω πίσω τις εγγυήσεις (2*145€). Pas mal που λεν στο χωριό μου στο Μονακό.

Λογικό και αναμενόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Φίλτατε αυτή τη στιγμή ποιο είναι η ιδανικότερη επιλογή? Να βιαστώ να κάνω μέχρι αύριο στο γ1 αίτηση που λήγει? (για σπίτι οικογένεια 3 άτομα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις) 

...γενικά ΔΕΝ υπάρχει "ιδανικότερη επιλογή", δυστυχώς. Ο καθένας κοιτάει τα δεδομένα που παίζουν, και,,,παίζει ζαριά, ανάλογα με το τί "φοβάται" ότι θα γίνει τους επόμενους μήνες...

Με μπέρδεψες όμως : "στο γ1 αίτηση που λήγει"...; Το Γ1 είναι αορίστου (μέχρι ν' αντικατασταθεί από το "Οπεν" που λέει η ΔΕΗ)....Επίσης, εννοείς ότι έχεις συμβόλαιο (σε σταθερό) που λήγει,,,αύριο;

Ή εννοείς τα σταθερά της ΔΕΗ που από Δευτέρα κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν υπερδιπλασισμένες τιμές; Γενικά δεν ξέρω καν αν προλαβαίνεις το 0,23 των σταθερών πάντως. Αν είσαι ΔΕΗ και έχεις ebill μπες και δες τί επιλογές δίνει να ενεργοποιήσεις (ίσως μόνο το Εντερ; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς...). ΑΝ θεωρείς ότι θα μπορείς να πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,23 - για κάποιους μήνες έστω.

Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά ΙΣΩΣ η καλύτερη επιλογή τώρα που γίνονται κι όλες αυτές οι αλλαγές να είναι Γ1 με επιδοτήσεις και βλέπουμε πώς θα πάει, σε συδνυασμό με πολλή οικονομία (κι αν δεν υπάρχει νυχτερινό βάζεις κι απ' αυτό)....Δυστυχώς όλα αυτά θα τα δούμε μόνο στην πράξη πώς θα πάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κάποιος έριξε μια φήμη ότι θα ανεβάσουν τιμές στα σταθερά μεθαύριο.

To έγραψε κάποιος πιο πριν.

Η αλήθεια είναι ότι έστειλα γονείς (o ίδιος βρίσκομαι εξωτερικό) να ρωτήσουν σε κατάστημα και κατάλαβαν το ίδιο.

Στο τηλ (211-...) η μία υπαλληλος μου είπε ότι δε θα υπάρχουν σταθερά από 1η Αυγούστου αλλά μόνο Open. Η άλλη ότι είναι άγνωστο τι θα γίνει με τις τιμές των σταθερών, ότι με συμφέρει όπως έχουν τα πράγματα το Γ1 και ότι το Open θα υπάρξει από Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Στο τηλ (211-...) η μία υπαλληλος μου είπε ότι δε θα υπάρχουν σταθερά από 1η Αυγούστου αλλά μόνο Open. Η άλλη ότι είναι άγνωστο τι θα γίνει με τις τιμές των σταθερών, ότι με συμφέρει όπως έχουν τα πράγματα το Γ1 και ότι το Open θα υπάρξει από Οκτώβρη.

Εγώ πάντως από τα παραπάνω επιβεβαιώνω αυτό που ήδη ήξερα, ότι δεν πρέπει να παίρνουμε στα σοβαρά ότι μας λένε οι εξωτερικοί συνεργάτες (και όχι υπάλληλοι, όχι πως έχει διαφορά αλλά λέμε) από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cgioris είπε

Παιδιά εγώ μπήκα το Μάιο ΔΕΗ κυμαινόμενο, πλέον θα μου έρχεται και πάγιο με τις αλλαγές;

https://www.dei.gr/media/oyank2v5/timok-xt-082022-g1-g1n_final.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...