Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, costacurta είπε

Να ρωτήσω διαβάζω το λινκ που μου έστειλες και πέραν ότι στη ΔΕΗ home online είναι φθηνότερα. Μπορείς να κάνεις και για 12 μήνες μόνο που σημαίνει ότι έχεις την ευελιξία αν δεν είσαι ικανοποιημένος. Σωστά? 

...φθηνότερο από τί; Από σταθερά άλλων παρόχων; Αν ναι, ναι είναι. Σύγκριση με Γ1 όμως, αν τελικά αυτό εννοείς, μπορεί να υπάρξει μόνο για τον Αύγουστο που έχουν ανακοινωθεί τιμές κι επιδοτήσεις (χωρίς ΚΟΤ, το Γ1 βγαίνει 0,15 στο ημερήσιο, άρα σίγουρα τον Αύγουστο χάνεις στο Online, και μάλιστα όχι λίγο, γιατί μιλάμε για 8 ευρωλεπτά, και αν έχεις μεγάλη κατανάλωση μηνός, πχ 600 κιλοβατώρες και πάνω, μιλάμε για απώλεια τουλάχιστον γύρω στο 50άρικο. Που είναι και πολύ πιθανό, λόγω κλιματιστικών, αν θα βρίσκεσαι στο συγκεκριμένο σπίτι τον επόμενο μήνα). Το Online δεν θα το επιλέξεις (αν προλάβεις δηλαδή, γιατί από Δευτέρα μάλλον πάει πολύ παραπάνω....) για "φθηνότερα", τον πρώτο καιρό, αλλά με την προοπτική εντός των επόμενων μηνών η τελική τιμή κιλοβατώρας στο Γ1 θα είναι πολύ πιο ασύμφορη από το "0,23". Επίσης, ο ekrpeali δεν σου είπε ότι σώνει και καλά από Σεπτέμβρη θα είναι η τελική της κιλοβατώρας πιο πάνω κι απ' του Online - απλά σου είπε ότι σίγουρα θα είναι πιο πάνω από όσο έχει οριστεί για Αύγουστο...Μπορεί πχ ν' ανέβει τον Σεπτέμβρη - το πιθανότερο αυτό είναι όντως - αλλά να μην είναι ντε και καλά πιο πάνω κι απ' την τιμή του Online...

Eν τω μεταξύ τί εννοείς "και για 12 μήνες μόνο"; Δεν υπαρχει επιλογή στο Online - είναι φιξ 12 οι μήνες δέσμευσης (με σχετικά μικρή ποινή πρόωρης αποχώρησης πάντως, πχ 60€ μέχρι το πρώτο 3μηνο και 40 από το 3μηνο και μετά, αν κάτι τυχόν αλλάξει δραματικά προ το καλύτερο με τα κυμαινόμενα - που δεν παίζει/υπόθεση εργασίας κάνουμε). Αλλά αν δεν είσαι ήδη ΔΕΗ για να το ενεργοποιήσεις μέσω ebill, δεν το προλαβαίνεις ούτως ή άλλως...(μετά θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες, αν είσαι από άλλο πάροχο, για να ζητήσεις να εφαρμοστούν οι τιμές από την μέρα που θα υπογράψεις, και αν δεν κάνω λάθος στο econtract δεν υπάρχει πλέον καν η επιλογή να αιτηθείς το Online, ίσως μόνο το Enter, απ' ό,τι ψιλοπείρε το μάτι μου εδώ τις τελευτές μέρες. Δεν ξέρω εάν μέσω τηλεφωνικής αίτησης γίνεται κάτι - αλλά γενικά αν είσαι σε άλλο πάροχο, μάλλον ξεχνάς τα,,,,"φθηνοακριβά" σταθερά της ΔΕΗ, αν όντως πάνε στο 0,50+ από Δευτέρα, όπως "φημολογείται"....)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Παιδιά κοιτάξτε.. Από ότι γνωρίζω στις μεγάλες πόλεις, Αττικής, Θεσσαλονίκης, Πάτρα κτλπ έρχονται από τον Δεδδηε... Τώρα σε κάποια χωριά,  μικρές πολεις με λίγους κατοίκους δεν έρχονται γιατί δεν υπάρχουν συνεργεία

Ήμουν στην ζενίθ, πήγα σε κατάστημα της ΔΕΗ και έκανα αίτηση για home enter, μαζί με τα δικαιολογητικά είχα και φωτογραφία του μετρητή της προηγούμενης ημέρας. Από την επόμενη μέρα φαινομουν σαν πελάτης της ΔΕΗ. Μετά από 5 ημέρες εκδόθηκε ο τελικός λογαριασμός της Ζενίθ με την ένδειξη που είχα στην φωτογραφία. Δεν πέρασε ούτε τεχνικός, ούτε καταμετρητής για να γίνει η αλλαγή. Περιοχή Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως λίγο άσχετο αλλά διάβασα ότι η δεη για ποσά >200€ υποστηρίζει  εως 6 άτοκες δόσεις με πιστωτικές κάρτες. πολύ καλή κίνηση και απορούσα γιατί δε το είχαν κάνει νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, washcloud είπε

...φθηνότερο από τί; Από σταθερά άλλων παρόχων; Αν ναι, ναι είναι. Σύγκριση με Γ1 όμως, αν τελικά αυτό εννοείς, μπορεί να υπάρξει μόνο για τον Αύγουστο που έχουν ανακοινωθεί τιμές κι επιδοτήσεις (χωρίς ΚΟΤ, το Γ1 βγαίνει 0,15 στο ημερήσιο, άρα σίγουρα τον Αύγουστο χάνεις στο Online, και μάλιστα όχι λίγο, γιατί μιλάμε για 8 ευρωλεπτά, και αν έχεις μεγάλη κατανάλωση μηνός, πχ 600 κιλοβατώρες και πάνω, μιλάμε για απώλεια τουλάχιστον γύρω στο 50άρικο. Που είναι και πολύ πιθανό, λόγω κλιματιστικών, αν θα βρίσκεσαι στο συγκεκριμένο σπίτι τον επόμενο μήνα). Το Online δεν θα το επιλέξεις (αν προλάβεις δηλαδή, γιατί από Δευτέρα μάλλον πάει πολύ παραπάνω....) για "φθηνότερα", τον πρώτο καιρό, αλλά με την προοπτική εντός των επόμενων μηνών η τελική τιμή κιλοβατώρας στο Γ1 θα είναι πολύ πιο ασύμφορη από το "0,23". Επίσης, ο ekrpeali δεν σου είπε ότι σώνει και καλά από Σεπτέμβρη θα είναι η τελική της κιλοβατώρας πιο πάνω κι απ' του Online - απλά σου είπε ότι σίγουρα θα είναι πιο πάνω από όσο έχει οριστεί για Αύγουστο...Μπορεί πχ ν' ανέβει τον Σεπτέμβρη - το πιθανότερο αυτό είναι όντως - αλλά να μην είναι ντε και καλά πιο πάνω κι απ' την τιμή του Online...

Eν τω μεταξύ τί εννοείς "και για 12 μήνες μόνο"; Δεν υπαρχει επιλογή στο Online - είναι φιξ 12 οι μήνες δέσμευσης (με σχετικά μικρή ποινή πρόωρης αποχώρησης πάντως, πχ 60€ μέχρι το πρώτο 3μηνο και 40 από το 3μηνο και μετά, αν κάτι τυχόν αλλάξει δραματικά προ το καλύτερο με τα κυμαινόμενα - που δεν παίζει/υπόθεση εργασίας κάνουμε). Αλλά αν δεν είσαι ήδη ΔΕΗ για να το ενεργοποιήσεις μέσω ebill, δεν το προλαβαίνεις ούτως ή άλλως...(μετά θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες, αν είσαι από άλλο πάροχο, για να ζητήσεις να εφαρμοστούν οι τιμές από την μέρα που θα υπογράψεις, και αν δεν κάνω λάθος στο econtract δεν υπάρχει πλέον καν η επιλογή να αιτηθείς το Online, ίσως μόνο το Enter, απ' ό,τι ψιλοπείρε το μάτι μου εδώ τις τελευτές μέρες. Δεν ξέρω εάν μέσω τηλεφωνικής αίτησης γίνεται κάτι - αλλά γενικά αν είσαι σε άλλο πάροχο, μάλλον ξεχνάς τα,,,,"φθηνοακριβά" σταθερά της ΔΕΗ, αν όντως πάνε στο 0,50+ από Δευτέρα, όπως "φημολογείται"....)

Εννοώ ότι στους υπόλοιπους είναι διετίας συμβόλαιο. Κατα τα άλλα είσαι άψογος ευχαριστώ για τη κατατοπιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες περασα και μετετρεψα το home enter  σε Γ1 αφου ηρθε και σε μενα το μπιλιετο. Η υπαλληλος μου διευκρινησε τα εξης και τα γραφω για ολους.

το Γ1 εχει ως στιγμης 16 λεπτα τη κιλοβατωρα.

το ονλαιν 22,9 και τα αλλα 2 εντερ 24,5.

απο 1 αυγουστου δεν θα ειναι τιποτα σταθερο.Οπως ηρθε και σε μενα πριν τη ληξη το μπιλιετο τυπου σου αλλαζω την τιμη,ετσι μου ειπε η υπαλληλος οτι και το ονλαιν να κανω σε 3,4 μηνες μπορει να ξανασκασει το μπιλιετο.Τροποποιηση ορων συμβασης μου ειπε το λενε και στα καινουρια συμβολαια θα το γραφει οτι μπορει να γινεται.Δεν υπαρχει δηλ ΚΑΜΙΑ ασφαλεια προς εμενα που θα με κανει να επιλεξω τα 22,9 λεπτα.

Οι ιδιωτικες πανε κατα διαολου και η ΔΕΗ ειναι πλεον φτηνοτερη.

Η ΔΕΗ ειναι και αυτη πλεον ιδιωτικη.Αυτα, καλη συνεχεια καλα ηταν 2 χρονια που κρατησε.

επισης το ονλινε και το εντερ απο αυγουστο δε θα ειναι το ιδιο,θα πανε γυρω στα 45 λεπτα η κιλοβατωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, zoupous είπε

 

απο 1 αυγουστου δεν θα ειναι τιποτα σταθερο.Οπως ηρθε και σε μενα πριν τη ληξη το μπιλιετο τυπου σου αλλαζω την τιμη,ετσι μου ειπε η υπαλληλος οτι και το ονλαιν να κανω σε 3,4 μηνες μπορει να ξανασκασει το μπιλιετο.Τροποποιηση ορων συμβασης μου ειπε το λενε και στα καινουρια συμβολαια θα το γραφει οτι μπορει να γινεται.Δεν υπαρχει δηλ ΚΑΜΙΑ ασφαλεια προς εμενα που θα με κανει να επιλεξω τα 22,9 λεπτα.

 

To ξαναλέμε για πολλοστή φορά...

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/apantiseis-gia-tin-energeia/

Έχει διευκρινιστεί ότι δε θα σπάσουν τα σταθερά συμβόλαια καθ'όλη τη διάρκεια τους. Όσοι πήρατε ενημέρωση για τροποποιηση (σε Open) ειναι επειδή ήσασταν 2 μήνες πριν τη λήξη της σύμβασης σας.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ1 σε Online/Enter έκανε κανείς αυτές τις μέρες;

Λέτε να αξίζει να δοκιμάσω , έστω και σήμερα (ebill);

Σημαντικό: Δεν αφορά 1η κατοικία αν και μένει μόνιμα η γιαγιά μου στο σπίτι. Άρα μπορεί να χάσω επιδοτήσεις πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω από αυτό είναι πως το συμβόλαιο ισχύει (τουλάχιστον για 6 μήνες) και αν θέλω να αλλάξω πρόγραμμα δεν πληρώνω ρήτρα αποχώρησης? Σωστά? 

Screenshot_20220730_101012.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2022 στις 1:03 ΜΜ, yannis1209 είπε

image.gif.10546ac6286c0e87b449ea3cb1482f9a.gifΕίμαι στην ίδια περίπτωση με εσένα, δηλ έχω myhome online που έληξε 16/7, δεν έβγαλα άκρη από το site της ΔΕΗ, ούτε από το τηλέφωνο, οπότε πήγα στο κατάστημα ΔΕΗ Άμφισσας, όπου μου είπαν:
α) Εφόσον έχεις myhome online που πρόκειται να λήξει, δεν μπορείς να κάνεις νέα γραπτή σύμβαση myhome online με διάρκεια ενός επιπλέον έτους. Δεν μπορείς, ούτε πριν αλλά ούτε και αφού λήξει λήξει η σύμβαση myhome online που ήδη έχεις.
β) Σε κάθε περίπτωση, οι συμβάσεις myhome online γίνονται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά, και όχι μέσω καταστήματος.
γ) Όταν λήξει το myhome online και δεν κάνεις καμία ενέργεια, τότε αυτόματα ανανεώνεται η ισχύς του συμβολαίου για ένα επιπλέον έτος με τιμή KWh εκείνη που είναι ανακοινωμένη την ημέρα ανανέωσης του συμβολαίου.

Γιάννη καλημέρα, 2 ώρες μετά από αυτά που έγραψα χθες μπήκα στο ebill και ξαφνικά βλέπω το γ) όπως το περιγράφεις. Πιο συγκεκριμένα ανανεώθηκε εώς 28/7/2023 με τιμή του τρέχοντος τιμοκατάλογου για το myhomeenter+ 0,245 ανά kwh και 0,18 για νυχτερινό.

 

Στις 29/7/2022 στις 1:08 ΜΜ, Manolo7 είπε

Δεν ισχύει πλέον το γ. Στείλανε επιστολές σε πολλά μέλη εδώ που λέει ότι τροποποιείται αυτός ο όρος και ότι αν δεν κάνεις καμιά ενέργεια πας αυτόματα στο my home open. 

 

Στις 29/7/2022 στις 1:12 ΜΜ, yannis1209 είπε

Σωστά.
Στη δική μου περίπτωση η αυτόματη ετήσια ανανέωση έγινε στις 16/7, όπως έγραψα προηγουμένως. Μάλλον συμπτωματικά ήμουν από τους τελευταίους που έγινε αυτόματη ανανέωση myhome online.

Παιδιά καλημέρα, αυτό το οποίο γράφετε το διάβασα σε προηγούμενες σελίδες.  Αυτό με το myhome open θα ξεκινήσει από Οκτώβριο με τους όρους που ανακοινώνονται μέσα στον Σεπτέμβρη. Πιθανολογώ όμως πως αναφέρεται για εκείνους που το υπάρχον συμβόλαιο που έχουν να λήγει από Οκτώβρη και ύστερα έτσι ώστε με το που λήξει να πέσουν απευθείας στο myhomeopen. Θεωρώ πως άμα το συμβόλαιο σου λήγει Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβρη τότε πας σε αυτόματη ανανέωση για έναν χρόνο με την εκάστοτε τιμή. Στην τελική, ναι σου λήγει το συμβόλαιο άλλα δεν μπορεί να σε πετάξει για την ώρα σε ένα κυμαινόμενο πρόγραμμα που δεν έχει ανακοινωθεί τι θα ισχυεί για αυτό, ούτε μπορέι να σου κάνει ανάνεωση για ένα χρόνο στο myhomeenter+ και να σου σκάσει με το έτσι θέλω αλλαγή τιμής ειδικά αν δεν έχει παρέλθει εξάμηνο.

Συνοπτικά θεωρώ:

Στο myhome open θα πέσουν όλοι εκείνοι που συνάπτουν νέα συμβόλαια ΤΩΡΑ μετά από την πάροδο ενός έτους και όλοι εκείνοι που το συμβόλαιο που έχουν τους λήγει από 1 Οκτωβρίου και ύστερα αλλιώς δεν θα είχε καν νόημα ο όρος ανανέωση σύμβασης.

Επεξ/σία από oxygen776
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dei: μολις μου ηρθε ενα μνμ οτι ο λογ/μος θα ληξει σε 2 μερες και να μπω να τον πληρωσω με το RF και το ποσο της (δεν ειναι scam δηλ) , αλλα εχω παγια εντολη ενεργη και μαλιστα μεσα απο το συστημα τους, και φαινεται στο mydei εχει ερθει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο? 1η φορα μου ερχεται τετοιο sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, panagiotis54 said:

dei: μολις μου ηρθε ενα μνμ οτι ο λογ/μος θα ληξει σε 2 μερες και να μπω να τον πληρωσω με το RF και το ποσο της (δεν ειναι scam δηλ) , αλλα εχω παγια εντολη ενεργη και μαλιστα μεσα απο το συστημα τους, και φαινεται στο mydei εχει ερθει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο? 1η φορα μου ερχεται τετοιο sms

Έχει αναφερθεί 10 φορές στις τελευταίες 10 σελίδες. Αγνόησε το έρχεται σε όλους ασχετως πάγιας εντολής 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ΣΚ σε όλους. Τελείως σύντομα να πω σε όσους θυμούνται την περίπτωση μου πως τελικά απάντησε η ΔΕΗ & θα πάρω πίσω τις εγγυήσεις (2*145€). Pas mal που λεν στο χωριό μου στο Μονακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

To ξαναλέμε για πολλοστή φορά...

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/apantiseis-gia-tin-energeia/

Έχει διευκρινιστεί ότι δε θα σπάσουν τα σταθερά συμβόλαια καθ'όλη τη διάρκεια τους. Όσοι πήρατε ενημέρωση για τροποποιηση (σε Open) ειναι επειδή ήσασταν 2 μήνες πριν τη λήξη της σύμβασης σας.

Σε μένα ήρθε η επιστολή και έχω ακόμα 4 μήνες. Ξεκαθαρίζει ότι η μετάβαση στο Open θα γίνει με τη λήξη του Enter.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

dei: μολις μου ηρθε ενα μνμ οτι ο λογ/μος θα ληξει σε 2 μερες και να μπω να τον πληρωσω με το RF και το ποσο της (δεν ειναι scam δηλ) , αλλα εχω παγια εντολη ενεργη και μαλιστα μεσα απο το συστημα τους, και φαινεται στο mydei εχει ερθει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο? 1η φορα μου ερχεται τετοιο sms

Σε πολλούς. Αγνόησε το

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...