Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Tι σχεση εχει η ΔΕΗ με το συγκεκριμενο θεμα?

Μεταφέρθηκαν τα μηνύματα απ'το άλλο θέμα εδώ... και τώρα είσαι εσύ off-topic. 😄

57 λεπτά πριν, mandos είπε

Με ποιο τροπο μπορούμε να πάμε από άλλο πάροχο στο ΔΕΗ Γ1Ν? Το online συστημα τους (https://www.dei.gr/el/e-contract/) δεν δινει επιλογή για το Γ1Ν, μόνο για τα myHome*

 

Για Γ1... στο κατάστημα αν πας με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα ξεμπερδέψεις σε 2-3 εργάσιμες. (Κλείσε ραντεβού για να μη περιμένεις στην ουρά. https://www.dei.gr/el/simeia-eksypiretisis/?view=map

Aν μπλέξεις με ηλεκτρονικές ή τηλεφωνικές αιτήσεις, μην εκπλαγείς αν σε πάρει 15 Αύγουστος.

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Το Γ1 της ΔΕΗ δέχεται μηνιαίο λογαριασμό; Γνωρίζει κανείς; 

Ναι, το επιλέγεις στο ebill

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/pronomia-ekptoseis-revma/

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατι τοση πρεμουρα με την επιστροφη της εγγυησης στον 1ο, 2ο ή στον τελευταιο λογαριασμο;

Δηλαδη σελιδες α-τε-λει-ω-τες εστειλε μειλ ο ενας, πηρε τηλ ο αλλος, εμενα μου ειπανε αυτο εσενα ταλλο ενα χαος πραγματικα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Γιατι τοση πρεμουρα με την επιστροφη της εγγυησης στον 1ο, 2ο ή στον τελευταιο λογαριασμο;

Δηλαδη σελιδες α-τε-λει-ω-τες εστειλε μειλ ο ενας, πηρε τηλ ο αλλος, εμενα μου ειπανε αυτο εσενα ταλλο ενα χαος πραγματικα.

δε το βρισκω κακο... δε τους τα χρωσταει κανενας για να τους τα εχει δανεισμένα εφόσον μπορει να τα πάρει πισω... εγω κοντευω χρονο κ δεν ασχοληθηκα (κ ισως δεν ασχοληθω εν τελει)...

Γιατι τοση πρεμουρα κ για το αντιθετο ομως;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Γιατι τοση πρεμουρα με την επιστροφη της εγγυησης στον 1ο, 2ο ή στον τελευταιο λογαριασμο;

Δηλαδη σελιδες α-τε-λει-ω-τες εστειλε μειλ ο ενας, πηρε τηλ ο αλλος, εμενα μου ειπανε αυτο εσενα ταλλο ενα χαος πραγματικα.

Καλά έτσι που τρέχει ο πληθωρισμός αν έδινες πέρσι εγγύηση 100 ευρώ παίζει σε 5-10 ή δεν ξέρω πόσα χρόνια έφευγες από το σπίτι να άξιζαν 50..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε το βρισκω κακο... δε τους τα χρωσταει κανενας για να τους τα εχει δανεισμένα εφόσον μπορει να τα πάρει πισω... εγω κοντευω χρονο κ δεν ασχοληθηκα (κ ισως δεν ασχοληθω εν τελει)...

Γιατι τοση πρεμουρα κ για το αντιθετο ομως;

οχι δεν ειναι κακο δεν θα βαλουμε κανεναν φυλακη αλλα το βρισκεις φυσιολογικο να εχει παρει τοση εκταση το θεμα?

μπαινεις να διαβασεις για τις τιμες, τους παροχους, τα νεα για την ενεργεια, και τα μισα ποστ ειναι αν πηρε ο ενας την εγγυηση πισω τωρα  ή του την βαλανε με το εναντι ή με τον 1ο εκκαθαριστικο ή, ή, ή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos121 είπε

οχι δεν ειναι κακο δεν θα βαλουμε κανεναν φυλακη αλλα το βρισκεις φυσιολογικο να εχει παρει τοση εκταση το θεμα?

μπαινεις να διαβασεις για τις τιμες, τους παροχους, τα νεα για την ενεργεια, και τα μισα ποστ ειναι αν πηρε ο ενας την εγγυηση πισω τωρα  ή του την βαλανε με το εναντι ή με τον 1ο εκκαθαριστικο ή, ή, ή

Προσωπικά αν εχω δει 10 σχετικα ποστ ειναι ζητημα... σε καθε περιπτωση ισως για καποιον/καποιους ειναι σημαντικό το ποσο δεδομένων των συνθηκων*, και για αυτο παιρνει καποια εκταση...

 

*σκεψου ότι στο παρελθον που ειχα δωσει 40 ευρω εγγυηση για ενα σπιτακι που νοικιαζα και ηταν να τα παρω πισω οταν εφυγα δε πηγα καν να τα παρω (τότε στηνόσουν στην ουρα στο ταμειο της δεη)... σημερα μάλλον θα πηγαινα μιας και ειναι το φαγητό μιας εβδομάδας!

Οι καταστασεις διαμορφώνουν τα "προβληματα"... ;) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προσωπικά αν εχω δει 10 σχετικα ποστ ειναι ζητημα... σε καθε περιπτωση ισως για καποιον/καποιους ειναι σημαντικό το ποσο δεδομένων των συνθηκων*, και για αυτο παιρνει καποια εκταση...

 

*σκεψου ότι στο παρελθον που ειχα δωσει 40 ευρω εγγυηση για ενα σπιτακι που νοικιαζα και ηταν να τα παρω πισω οταν εφυγα δε πηγα καν να τα παρω (τότε στηνόσουν στην ουρα στο ταμειο της δεη)... σημερα μάλλον θα πηγαινα μιας και ειναι το φαγητό μιας εβδομάδας!

Οι καταστασεις διαμορφώνουν τα "προβληματα"... ;) 

Αποκλειεται. Ενδεικτικα 2 σελιδες πιο πισω η 1116η ειναι μονο για επιστροφες εγγυησης. ΜΟΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aν μπλέξεις με ηλεκτρονικές ή τηλεφωνικές αιτήσεις, μην εκπλαγείς αν σε πάρει 15 Αύγουστος.

Πάντως (ετσι για την ιστορία) πλέον αλλάξανε το econtract, εκανα αλλαγη ονοματος και αιτηση για το myhome online την Παρασκευη που περασε (22/7) και επιτοπου υπογραφεις το σωστο συμβολαιο (γραφει myhome online πάνω). Και οταν λεω επιτοπου εννοω οτι σου φτιάχνει μονο του το pdf με την υπογραφη σου (το ονομα σου ολογραφως) και απλα πατας αποδοχη κλπ κλπ. Δεν χρειαζεται να στειλεις τιποτα με email, απλα ανεβαζεις τα δικαιολογητικα στην πλατφορμα και πατας συνεχεια επομενο/αποδοχη κλπ.

Το εκανα καπου το μεσημερι της Παρασκευης, μετα απο 2 ωρες μου ηρθε μηνυμα οτι ηταν επιτυχης η διαδικασια και εχει προωθηθει στον ΔΕΔΔΗΕ αιτημα και εντος 2 ημερων θα περασει για την ενδειξη. Την Δευτερα (25/7) το πρωι μου ειχαν φτιαξει μονοι τους ebill και μου ηρθε στο email username και password. Την Τριτη (26/7) μου ηρθε επιβεβαιωση απο τον ΔΕΔΔΗΕ οτι το αιτημα ολοκληρωθηκε (+ οτι πρεπει εντος εξαμηνου να υποβαλω ΥΔΕ 😢 ).

Από την Δευτέρα μου γραφει οτι το αιτημα μου για το myhomeonline βρίσκεται υπο εξέταση, αλλά δεν ξερω αν γενικα θα μπορούσε να γίνει όλο το θέμα πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Δευτέρα 1/8 τα ΔΕΗ MyHome Online/Enter για νέες συνδέσεις θα είναι 0,51/0,54. Μου το είπαν σήμερα από το υποκατάστημα που πήγα να κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου.

Επεξ/σία από libertini
  • Like 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω στην επιχείρηση μου Ζενίθ. Το συμβόλαιο που έκανα για έναν χρόνο κάπου τον Δεκέμβριο ήταν να πληρώνω σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0,21 με 10% έκπτωση.

Στον λογαριασμό αυτού του μήνα όμως βλέπω ότι κάτι πάει λάθος καθώς έχω καταναλώσει 2044kwh και πρέπει να πληρώσω 676€ (Για το ρευμα της Ζενίθ 826€ προ έκπτωσης).

Υπάρχει κάποια εξήγηση;

Screenshot 2022-07-28 at 17.45.14.png

Screenshot 2022-07-28 at 17.45.46.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις "σταθερή τιμή κιλοβατώρας", αλλά κυμαινόμενο πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής (αυτό το ΟΤΣ που σου γράφει).

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, liakjim said:

Γιατί να σου έρθει;

 

6 hours ago, HERTHAN said:

Tι σχεση εχει η ΔΕΗ με το συγκεκριμενο θεμα?

άρα μένω όπως είμαι στο online του Νοεμβριου, δε χρειαζεται να κανω κατι. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είναι 6 μήνες τώρα που μου στέλνουν συνεχώς έναντι. Εδωσα μέτρηση στο ebill και ΠΑΛΙ εναντι ήρθε. Πως γίνεται να τους αναγκάσω να στείλουν εκκαθαριστικό; Δεν ειναι υποχρεωμένοι να στέλνουν εκκαθαριστικό κάθε 4 μηνες;

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HarrisCas είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω στην επιχείρηση μου Ζενίθ.

καλησπέρα, εδώ είναι για ΔΕΗ , πόσταρε στο δίπλα θέμα

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Παιδιά είναι 7 μήνες τώρα που μου στέλνουν συνεχώς έναντι. Εδωσα μέτρηση στο ebill και ΠΑΛΙ εναντι ήρθε. Πως γίνεται να τους αναγκάσω να στείλουν εκκαθαριστικό; Δεν ειναι υποχρεωμένοι να στέλνουν εκκαθαριστικό κάθε 4 μηνες;

όχι , 1 φορά το χρόνο απο ΔΕΔΔΗΕ είναι το ελάχιστο

ο λογαριασμός , άσχετα που γράφει έναντι , είναι με τις δικιές σου καταναλώσεις ?

αν όχι να δίνεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ τις μετρήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Παιδιά είναι 7 μήνες τώρα που μου στέλνουν συνεχώς έναντι. Εδωσα μέτρηση στο ebill και ΠΑΛΙ εναντι ήρθε. Πως γίνεται να τους αναγκάσω να στείλουν εκκαθαριστικό; Δεν ειναι υποχρεωμένοι να στέλνουν εκκαθαριστικό κάθε 4 μηνες;

Δίνοντας ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ τηλεφωνικά (800 400 4000) ή στο site ( Καταχώριση Ενδείξεων Μετρητή | ΔΕΔΔΗΕ (deddie.gr) ) τις προβλεπόμενες ημερομηνίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...