Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ObeyWario! είπε

Μην είναι και πάνω απο ευρώ του χρόνου τέτοιο καιρό

Spoiler

Αν φτάσει 1€ μας βλέπω σε σπηλιές να τρίβουμε πέτρες για να ανάψουμε φωτιά! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι έχεις συμβόλαια Γ1 από πολύ παλιά. Σε αυτή την περίπτωση, όχι, δεν σου επιστρέφουν τις εγγυήσεις. Η επιστροφή της εγγύησης ήταν "τυράκι" για όσους γυρνούσαν στην ΔΕΗ (Online, ή αν έβαζαν πάγια εντολή σε Εnter/Γ1) από άλλο πάροχο. Δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής εγγύησης αν ήσουν ήδη στην ΔΕΗ (Γ1) κι απλά άλλαζες πρόγραμμα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, εγώ αρχές Μαρτίου έκανα νέα σύμβαση στο Γ1 πληρώνοντας 100€ εγγύηση και 15 μέρες μετά μπήκα στο online, και στον πρώτο λογαριασμό μου επέστρεψαν την εγγύηση. Στο μεταξύ είχα ρωτήσει στην υποστήριξη ebill, δες τι μου είχαν απαντήσει:

Αγαπητέ πελάτη,
Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε πως κατά τη σύναψη νέας Σύμβασης Προμήθειας, εισπράττουμε ένα ποσό ως εγγύηση, αποκλειστικά για την εξασφάλιση μελλοντικών οφειλών που απορρέουν από τη Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.
Το ποσό της εγγύησης επιδιώκεται να είναι περίπου ίσο με την αξία του ρεύματος που πιθανολογείται ότι θα καταναλώνετε μεταξύ δύο διαδοχικών λογαριασμών.
Το ποσό αυτό επιστρέφεται άτοκα όταν διακόψετε τη σύμβασή σας και μετά τον συμψηφισμό τυχόν οφειλών σας.
Μετά την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής σε κάρτα, το συνολικό ποσό της εγγύησης σύμφωνα με την κατηγορία σας, θα σας επιστρέφεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό. (ισχύει για νέες συμβάσεις από 14.7.2021).
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ

Τομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι, εγώ αρχές Μαρτίου έκανα νέα σύμβαση στο Γ1 πληρώνοντας 100€ εγγύηση και 15 μέρες μετά μπήκα στο online, και στον πρώτο λογαριασμό μου επέστρεψαν την εγγύηση. Στο μεταξύ είχα ρωτήσει στην υποστήριξη ebill, δες τι μου είχαν απαντήσει:

Αγαπητέ πελάτη,
Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε πως κατά τη σύναψη νέας Σύμβασης Προμήθειας, εισπράττουμε ένα ποσό ως εγγύηση, αποκλειστικά για την εξασφάλιση μελλοντικών οφειλών που απορρέουν από τη Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.
Το ποσό της εγγύησης επιδιώκεται να είναι περίπου ίσο με την αξία του ρεύματος που πιθανολογείται ότι θα καταναλώνετε μεταξύ δύο διαδοχικών λογαριασμών.
Το ποσό αυτό επιστρέφεται άτοκα όταν διακόψετε τη σύμβασή σας και μετά τον συμψηφισμό τυχόν οφειλών σας.
Μετά την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής σε κάρτα, το συνολικό ποσό της εγγύησης σύμφωνα με την κατηγορία σας, θα σας επιστρέφεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό. (ισχύει για νέες συμβάσεις από 14.7.2021).
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ

Τομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης

και Γ1 να είχες μείνει , αν έβαζες πάγια εντολή θα στην επέστρεφαν , απλά είναι για νέες συμβάσεις

στους παλιούς δεν την επιστρέφουν , βέβαια το παλιό site έγραφε γενικά οτι επιστρεφόταν σε 2 δόσεις αν έμπαινε πάγια , έχει μήνες όμως που εξαφανίστηκε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι, εγώ αρχές Μαρτίου έκανα νέα σύμβαση στο Γ1 πληρώνοντας 100€ εγγύηση και 15 μέρες μετά μπήκα στο online, και στον πρώτο λογαριασμό μου επέστρεψαν την εγγύηση. Στο μεταξύ είχα ρωτήσει στην υποστήριξη ebill, δες τι μου είχαν απαντήσει:

Αγαπητέ πελάτη,
Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε πως κατά τη σύναψη νέας Σύμβασης Προμήθειας, εισπράττουμε ένα ποσό ως εγγύηση, αποκλειστικά για την εξασφάλιση μελλοντικών οφειλών που απορρέουν από τη Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.
Το ποσό της εγγύησης επιδιώκεται να είναι περίπου ίσο με την αξία του ρεύματος που πιθανολογείται ότι θα καταναλώνετε μεταξύ δύο διαδοχικών λογαριασμών.
Το ποσό αυτό επιστρέφεται άτοκα όταν διακόψετε τη σύμβασή σας και μετά τον συμψηφισμό τυχόν οφειλών σας.
Μετά την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής σε κάρτα, το συνολικό ποσό της εγγύησης σύμφωνα με την κατηγορία σας, θα σας επιστρέφεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό. (ισχύει για νέες συμβάσεις από 14.7.2021).
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ

Τομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης

 

 

...γενικά είναι μπέρδεμα, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παλιά συμβόλαια τα είχαν εξαιρέσει. Θυμάμαι screenshot ανεβασμένο εδώ από ΔΕΗ με τους όρους του "πρώτου" Online να αναφέρει ότι "η επιστροφή της εγγύησης ισχύει μόνο για νέους πελάτες". Όπως επίσης θυμάμαι κόσμο εδώ μέσα να γκρινιάζει(τον Δεκέμβρη) που ενώ γύρισαν σε Online εγγύηση δεν τους επιστρεφόταν, με εξήγηση ότι το Γ1 τους ήταν προ 14/7/21. Και δεν ξέρω καν αν αλλάξανε κάτι έκτοτε, αλλά όπως είπα του apapadop τα παλιά συμβόλαια στην πράξη το είχαν στο φτύσιμο αναφορικά με την επιστροφή εγγύησης λόγω αλλαγής σε Online. Κι αυτό επειδή προφανώς το γενικό σκεπτικό της ΔΕΗ δεν ήταν απλώς να δίνει κίνητρο για να βάλει κανείς πάγια, αλλά να τραβήξει κόσμο πίσω, κι οι παλιοί (που ήταν και πολύ περισσότεροι) ας κόβανε τον λαιμό τους....(ακούγεται σχεδόν σαν "τιμωρία", ή έστω "γράψιμο", αλλά έτσι ήταν...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά και σε τηλεφωνική επικοινωνία αλλά και σε κατάστημα που ρώτησα για επιστροφή της εγγύησης στο Enter έφαγα πόρτα. Έβαλα πάγια εντολή από τον 2ο μήνα και απλά περίμενα. Έχοντας φτάσει κοντά στο 6μηνο χωρίς να έχει επιστραφεί, η απάντηση (και στις δύο περιπτώσεις!) στην όχληση που τους έκανα ήταν ότι για το Enter δεν προβλέπεται από πουθενά επιστροφή εγγύησης γιατί έχει την έκπτωση του 2% λόγω της πάγιας. Επιστροφή εγγύησης έχει λέει το online.

Υπάρχει κάποιος που όντως του έχει επιστραφεί η εγγύηση, ενεργοποιώντας πάγια στο Enter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ...αν θυμάμαι καλά (γιατί με τόσα που έχουν γίνει σχεδόν ένα χρόνο τώρα έχει καεί πολύ το κεφάλι), ναι. Πιθανώς αυτοί που ήταν από άλλο πάροχο και ενεργοποιούσαν την πάγια. Όπως επίσης θυμάμαι κάποιους να γκρινιάζουν ότι δεν τους επιστράφηκε στον επόμενο (αλλά δεν ξαναεμφανίστηκαν να πουν πιο μετά τί έγινε), άλλοι να λένε τους επιστράφηκε στον μεθεπόμενο που ήταν εκκαθαριστικός, άλλοι χρειάστηκε να το απαιτήσουν -  κτλ...Γενικά είναι από τις φάσεις που έπαιξε πολύ το φαινόμενο "άλλα λέει ο ένας κι άλλα άλλοι" στην ΔΕΗ. Σε σημείο λες και δεν είναι της ίδιας εταιρίας όλοι, αλλά μικρών διαφορετικών κάτω απ' την ομπρέλα "ΔΕΗ"...Επίσης θυμάμαι κάποιους να αναφέρουν ότι τους είπαν "φυσικά κι επιστρέφεται με πάγια" κι άλλους να τους λένε "με τίποτα"....Γενικά μύλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έψαχνα γραπτώς για να τους ρωτήσω και εγώ τι γίνεται με την επιστροφή και δεν το βρήκα στην σύμβαση που υπέγραψα αλλά και στους όρους στην σελίδα του MyHome Enter (αναφέρουν για συμψηφισμούς στη λήξη αλλά όχι για επιστροφή ενδιάμεσα). Αναφέρεται ή αναφέρονταν και αλλού;

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Το έψαχνα γραπτώς για να τους ρωτήσω και εγώ τι γίνεται με την επιστροφή και δεν το βρήκα στην σύμβαση που υπέγραψα αλλά και στους όρους στην σελίδα του MyHome Enter (αναφέρουν για συμψηφισμούς στη λήξη αλλά όχι για επιστροφή ενδιάμεσα). Αναφέρεται ή αναφέρονταν και αλλού;

 

D48C2A8A-978B-4EFC-B1AD-793356F0BDF3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Greektrooper said:

Πάντως ρε παιδιά και σε τηλεφωνική επικοινωνία αλλά και σε κατάστημα που ρώτησα για επιστροφή της εγγύησης στο Enter έφαγα πόρτα. Έβαλα πάγια εντολή από τον 2ο μήνα και απλά περίμενα. Έχοντας φτάσει κοντά στο 6μηνο χωρίς να έχει επιστραφεί, η απάντηση (και στις δύο περιπτώσεις!) στην όχληση που τους έκανα ήταν ότι για το Enter δεν προβλέπεται από πουθενά επιστροφή εγγύησης γιατί έχει την έκπτωση του 2% λόγω της πάγιας. Επιστροφή εγγύησης έχει λέει το online.

Υπάρχει κάποιος που όντως του έχει επιστραφεί η εγγύηση, ενεργοποιώντας πάγια στο Enter;

Σε μένα. Σύμβαση τον Φλεβάρη του 22 για το Enter+, ενεργοποιώντας άμεσα πάγια εντολή. Περίμενα λίγο πριν στείλω κάποιο μέιλ, σε 4 λογαριασμούς δεν έγινε κάτι. 

 

Πριν 4 μέρες έστειλα μέιλ στην εξυπηρέτηση με τα στοιχεία μου ζητώντας επιστροφή της εγγύησης και την επόμενη μέρα μου απάντησαν θετικά. 

Χθες βγήκε ο λογαριασμός μου και είχε μέσα την πίστωση. 

Screenshot_20220728-091715__01.jpg

Screenshot_20220728-091801.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Στη σελίδα του myHome Enter είναι αυτό την τύφλα μου; Ή αλλού; Ένα σύνδεσμο παρακαλώ για να τον στείλω με το mail.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-ilektrodotisis/
 

Ακριβως σύνδεσμο δεν μπορείς να καταχωρήσεις γιατί ανοιχθούν Σαν καρτέλες. Στείλε το screenshot. Θα καταλάβουν οι βλάχοι…(σιγά να μην το ανοίξουν κι ολας αλλά τεσπα) 

Εγω επικοινώνησα προχθές τηλεφωνικά. Ήξερα ότι δεν θα βγάλω άκρη αλλά έτσι για το γαμωτο, να ενημερώσω ότι βγηκε ο πρώτος μου εκκαθαριστικός μετά από 3 έναντι στο πρόγραμμα Home enter + και δεν έχει περάσει την επιστροφή της εγγύησης ούτε τα 50€ επιστροφή σύμβαση στις 17/3. Ε αυτή προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπήρχε 50€ τότε. Αφού της ειπα ότι έχω κρατήσει screenshot μετά μ έλεγε α το βρήκα. Είστε στο home enter όχι plus. Λέω κοπέλα μ θα μ πεις σε λίγο ότι είμαι κ Γ1. Αφού βλέπω το τελευταίο λογαριασμό τώρα μπροστά μου. Λέει Home enter + . Ναι μ λέει οκ. Ανοίγω αίτημα. 
 

Γενικα για κλωτσιές πραγματικά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Demis είπε

Πριν 4 μέρες έστειλα μέιλ στην εξυπηρέτηση με τα στοιχεία μου ζητώντας επιστροφή της εγγύησης και την επόμενη μέρα μου απάντησαν θετικά. 

Και εγω περιμενα να επιστραφει η εγγυηση στο ονλαιν αλλα δεν... που εστειλες μειλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, paylidis said:

Και εγω περιμενα να επιστραφει η εγγυηση στο ονλαιν αλλα δεν... που εστειλες μειλ;

[email protected]

Επεξ/σία από Demis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Demis είπε

Ευχαριστώ πολυ...! εαν όμως ειναι αρνητικός ο λογαριασμός δεν υπαρχει κίνδυνος διακοπής του προγραμματος μονομερώς; κατι τετοιο ειχε ειπωθει καποια στιγμή...!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...