Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, radiotileorasi είπε

Κορακιος στείλε μου το excel.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1284/#comment-59091631

οι οδηγίες δεν πολυισχύουν μιας και έχω αλλάξει κάποια πράγματα , συνέχεια εκεί αν αφορά άλλους πάροχους ή εδώ για ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αξίζει να πας σε κάποιο πρόγραμμα σαν το ΔΕΗ myHome Online με κλειδωμένο στα 0,23 €/kWh? Η να μείνεις χωρίς πρόγραμμα που σε χρεώνουν 0,11 €/kWh, ποσό μπορεί να αυξηθεί η kWh μέχρι το χειμώνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mkp είπε

Τελικά αξίζει να πας σε κάποιο πρόγραμμα σαν το ΔΕΗ myHome Online με κλειδωμένο στα 0,23 €/kWh? Η να μείνεις χωρίς πρόγραμμα που σε χρεώνουν 0,11 €/kWh, ποσό μπορεί να αυξηθεί η kWh μέχρι το χειμώνα?

Σε κάθε σελίδα είναι γραμμένο.

"Δεν διαθέτουμε κληρονομικό χάρισμα"

Consult Betty Boop GIF by Fleischer Studios

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mkp είπε

Τελικά αξίζει να πας σε κάποιο πρόγραμμα σαν το ΔΕΗ myHome Online με κλειδωμένο στα 0,23 €/kWh? Η να μείνεις χωρίς πρόγραμμα που σε χρεώνουν 0,11 €/kWh, ποσό μπορεί να αυξηθεί η kWh μέχρι το χειμώνα?

Έχεις χάσει επεισόδια. Η φθηνότερη χρέωση κιλοβατώρας είναι στην ΔΕΗ, 0,486 για τον Αύγουστο (και από εκεί αφαιρείς 0,337 μετά την επιδότηση που ανακοινώθηκε για όλη την κατανάλωση/για,,,όλα σου τα σπίτια, άρα 0,15 - εκτός κι αν έχεις ΚΟΤ και σε αυτήν την περίπτωση, όντως θα σου βγαίνει χαμηλότερη από 0,15 η κιλοβατώρα : από 0,064 έως 0,034, ΤΕΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ, μαζί με την "αυξημένη επιδότηση λόγω ΚΟΤ" ΚΑΙ την έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ, ανάλογα τον τύπο του, Α ή Β). Τον Σεπτέμβρη (όπως κι όλο το επόμενο 11μηνο) τί θα γίνει (αν θα κατέβει κι άλλο ή αν θ' ανέβει περισσότερο ή αν θα δώσουν μικρότερη επιδότηση), κανείς δεν ξέρει.

Στο σταθερό ΔΕΗ θα πας, μόνο εάν δεν θες να χάσεις την "ευκαιρία" του 0,23 (οι άλλοι ήδη τα έχουν πάει 0,40-0,50 τα σταθερά τους) και εάν θεωρείς ότι μπορείς να πληρώσεις το ποσό που θα προκύψει από την κατανάλωση που θα κάνεις, συν το εάν φοβάσαι ότι έρχονται ακόμη χειρότερες μέρες (εξαιρετικά πιθανό).

Η συντηρητική λογική λέει "Γ1 κυμαινόμενο" με την βαρβάτη επιδότηση (γαι Αύγουστο) και βλέποντας/κάνοντας κάθε μήνα.

Η "φοβική" λογική πάλι λέει, κλειδώνουμε τώρα το 0,23 του σταθερού όσο υπάρχει, τρώμε το αγγούρι της διαφοράς των 0.08/kWh του Αυγούστου και ίσως και του φθινοπώρου, "περιμένοντας", κι αν προς χειμώνα καλυτερεύσουν τα πράγματα, αφήνουμε το ακριβό 0,23 για το κυμαινόμενο με επιδότηση (1.5 ΔΙΣ επιδότηση τον μήνα όμως, για πόσους μήνες θα συνεχίσουν να δίνουν....; Λογικά όχι για πολλούς, και θα ξαναρχίσουν τους "κόφτες" με όριο κατανάλωσης, "κύριες κατοικίες" κτλ). Αν λοιπόν γίνει "το σώσε" τον χειμώνα τελικά, εσύ θα παραμείνεις στο σταθερό του 0,23 και δεν θα σου καίγεται καρφί...

Σε κάθε περίπτωση, Ο,ΠΟΥ κι αν πας/είσαι, ΟΙ ΚΟ ΝΟ ΜΙΑ στις καταναλώσεις (ρεύματος - αλλά όχι μόνο....), καθώς είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην πληρώνεις πολλά....

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mkp είπε

Τελικά αξίζει να πας σε κάποιο πρόγραμμα σαν το ΔΕΗ myHome Online με κλειδωμένο στα 0,23 €/kWh? Η να μείνεις χωρίς πρόγραμμα που σε χρεώνουν 0,11 €/kWh, ποσό μπορεί να αυξηθεί η kWh μέχρι το χειμώνα?

Ούτε οι ίδιες εταιρείες δε ξέρουν. Είναι πολλοί παράγοντες. Απλά σου δίνουν επιλογές να ρισκάρεις. Έως τώρα εκτός από όσους είχαν κλειδώσει σε παλαιό myhome ανάλογα τη περίπτωση χάσανε λεφτά. Η ιστορία δείχνει πως πέφτουν πολλές επιδότησεις. Το για πόσο και πόσο άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, apapadop837 είπε

Έχω πάγια εντολή και στα 2.

Αποσαφηνίζω, με συγχωρείς: εννοώ αν δικαιούμαι να ζητήσω πίσω, ενώ πλέον έχω Online, τις εγγυήσεις που είχα δώσει άρχισα στα Γ1Ν (περίπου 150€ ανα σπίτι).

Κάποιος μήπως γνωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Κάποιος μήπως γνωρίζει;

Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι έχεις συμβόλαια Γ1 από πολύ παλιά. Σε αυτή την περίπτωση, όχι, δεν σου επιστρέφουν τις εγγυήσεις. Η επιστροφή της εγγύησης ήταν "τυράκι" για όσους γυρνούσαν στην ΔΕΗ (Online, ή αν έβαζαν πάγια εντολή σε Εnter/Γ1) από άλλο πάροχο. Δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής εγγύησης αν ήσουν ήδη στην ΔΕΗ (Γ1) κι απλά άλλαζες πρόγραμμα.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι έχεις συμβόλαια Γ1 από πολύ παλιά. Σε αυτή την περίπτωση, όχι, δεν σου επιστρέφουν τις εγγυήσεις. Η επιστροφή της εγγύησης ήταν "τυράκι" για όσους γυρνούσαν στην ΔΕΗ (Online, ή αν έβαζαν πάγια εντολή σε Εnter/Γ1) από άλλο πάροχο. Δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής εγγύησης αν ήσουν ήδη στην ΔΕΗ (Γ1) κι απλά άλλαζες πρόγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κρίμα γιατί ~300€ θα μου ήταν καλή ενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john5757 είπε

εγω έφυγα σημερα απο προτερεγεια και πήγα δεη αλλα μου ζήτησαν 100 εγγυηση στη ΔΕΗ ! Είχα την εντυπωση οτι θα τα έδινε η προτεργεια στη ΔΕΗ και δε θα έμπλεκα με την εγγυηση. Το ερώτησημα είναι θα μου τα επιστρέψει πίσω η προτέργεια η τέλος πάντων θα τα συμψηφησουν η θα κάνουν τους κινέζουν.

Τους ρώτησα ποτε θα γίνει η αλλαγή και λενε σύντομα....δεν είχαν ιδεα,παίρνει 3 μερες ή και παραπανω?

Είχες προτεργια οικιακο και σε ποιο προγραμμα Δεη πηγες αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Ρε @korakios εσύ που είσαι και μάστερ στον τομέα. Έκοψα ελπεντισον κυμαινόμενο και πήγα My home online με τα 0,2290 σταθερό 17 κάτι νυχτερινό με κατανάλωση καμιά 200αρια το μήνα. Καλά έκανα τι λες ? Έχω τρομάξει με αυτά που ακούω και έτρεξα να κλείσω λίγο πιο ακριβά (για τώρα) αλλά safe.

Το ίδιο και εγώ έτσι όπως το υπολόγισα με το excel του korakios βγαίνει σε σχέση με το γ1 τιμή Αυγούστου 30€ παραπάνω το τετράμηνο 100€ το έτος. Μακάρι να πέσουν οι τιμές προ κρίσης και ας τα χάσω τα 100€! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john5757 είπε

εγω έφυγα σημερα απο προτερεγεια και πήγα δεη αλλα μου ζήτησαν 100 εγγυηση στη ΔΕΗ ! Είχα την εντυπωση οτι θα τα έδινε η προτεργεια στη ΔΕΗ και δε θα έμπλεκα με την εγγυηση. Το ερώτησημα είναι θα μου τα επιστρέψει πίσω η προτέργεια η τέλος πάντων θα τα συμψηφησουν η θα κάνουν τους κινέζουν.

Τους ρώτησα ποτε θα γίνει η αλλαγή και λενε σύντομα....δεν είχαν ιδεα,παίρνει 3 μερες ή και παραπανω?

Την εγγυηση δεν την δινει ο προηγουμενος παροχος..Η  αλλαγη γινεται συνηθως εντος 3 ημερων αν ειναι ολα ενταξει.. Θα εξαρτηθει που μενεις.. Και σε ποια Δεδδηε ανηκεις για να ερθουν για την καταμετρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, doom26 είπε

Μακάρι να πέσουν οι τιμές προ κρίσης και ας τα χάσω τα 100€! 

Μην είναι και πάνω απο ευρώ του χρόνου τέτοιο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...