Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Aν βάλεις πάγια εντολή πληρωμής ναι

Edit:έχεις myhome online(που σημαίνει πάγια εντολή μέσω ebill) και έχεις εγγύηση?

Έχω πάγια εντολή και στα 2.

Αποσαφηνίζω, με συγχωρείς: εννοώ αν δικαιούμαι να ζητήσω πίσω, ενώ πλέον έχω Online, τις εγγυήσεις που είχα δώσει άρχισα στα Γ1Ν (περίπου 150€ ανα σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Ναι τι ακριβώς θες να πεις; Εσύ δεν ήσουν ενεργός στο Online/Enter από τον Σεπτέμβριο. Εγώ και οι υπόλοιποι ήμασταν. Αν θυμάσαι καλά, μέσα-τέλη Μαΐου άρχισαν να πιστώνουν "αναδρομικά" πιστώσεις ΤΕΜ δόλια εκ νέου (λανθασμένα άκυρα ποσά) για να καλύψουν την παρανομία τους.

Όχι, τόσο παλιά.

Σεπτέμβριο, ξεκινήσαν τα ΤΕΜ, αν όχι αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, manos426f είπε

Για τέτοια κατανάλωση ΙΣΩΣ αξίζει το ρίσκο του κυμαινόμενου, τουλάχιστον μέχρι να "αγριέψουν" πολύ τα πράγματα.

ΕΚΤΟΣ βέβαια αν είσαι ΟΚ με το ποσό που βγάζουν αυτά τα KWh σε Enter/Online με τις τρέχουσες τιμές, οπότε το κάνεις και είσαι ήρεμος για έναν χρόνο.

Και αν όταν αγριεψουν τα πράγματα το σταθερό έχει πάει από 0,23 σε 0,35 τι κάνεις? Θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν το είχες βάλει αρχικά? Δυστυχώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή. Διαλέγεις και ο θεός βοηθός! 

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Γιατί μπερδεύουμε το τι θα κάνουν οι πάροχοι και τις δεσμεύσεις τους με την δυνατότητα που έχουν νομικά να μην της τηρήσουν; Δεν είπα ποτέ ότι θα σπάσει σώνει και καλά π.χ. η ΔΕΗ (ή η WE) τα σταθερό αλλά ότι αν ήθελε θα το έκανε και χωρίς να υπάρχει το 60ήμερο προειδοποίησης.

Στη νομοθετική ρύθμιση αναγράφει (δε θυμάμαι την ακριβή διατύπωση) ότι  "οι υπόλοιποι όροι του ΚΠΗΕ ισχύουν ως έχουν".

Επομένως το 6μηνο ισχύει για τα σταθερά τιμολόγια. Μετά το 6μηνο φυσικά και μπορούν να αλλάξουν τις τιμές μπαμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Έχουμε πει πάμπολλες φορές γιατί η ΔΕΗ από μήνες τώρα έδινε τα πιο ανταγωνιστικα τιμολόγια. Ο λόγος ήταν τα υδροηλεκτρικα. Επίσης μόνο 10% ήταν τα σταθερά της τιμολόγια οπότε θα μπορουσε να πει κανείς ότι τα συντηρούσε ανετότατα. Τώρα που τους υποχρεωνουν να επιστρέφουν τα υπερκέρδη στο τεμ ίσως αλλάξουν οι ισορροπίες. Βέβαια η ΔΕΗ έχει δείξει πολύ μεγάλη συνέπεια, συμφωνα και με το συνήγορο του καταναλωτή σε αντίθεση με άλλους παροχους https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/390579/synigoros-tou-katanaloti-mideniki-paravatikotita-apo-ti-dei-xamos-me-tous-idiotes-paroxous

Όπως και να χει η κιλοβατορα δεν θα γυρίσει ποτέ ξανά στα 10-11 λεπτά, αυτή είναι η μεγάλη εικόνα. Οκ όσοι έχουμε παλιότερα σταθερά ΑΝ δεν μας τα αλλάξουν θα έχουμε 5-10-15 μήνες στη καλύτερη φθηνό ρεύμα, από κει και έπειτα το χάος. 

Πάντως στο site της ΔΕΗ εχει αυτο. Τωρα αν παει 1ε+... ειχαμε.

image.png.b78debe015caff36a79c440932355f13.png

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Και αν όταν αγριεψουν τα πράγματα το σταθερό έχει πάει από 0,23 σε 0,35 τι κάνεις? Θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν το είχες βάλει αρχικά? Δυστυχώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή. Διαλέγεις και ο θεός βοηθός! 

Αυτό ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, zoupous είπε

καλησπέρα σε όλους.

μια ερωτηση.Εχω συμβολαιο my home enter με τη παλια 2ετων συμβαση και ληγει 26/10.

Μου στειλανε μπιλιετο/ενημερωση εγγραφη οτι σε 60 μερες με γυρνανε στο my home open,με κυμαινομενο επιτοκιο και οτι αν δεν αντιδρασω σε 60 μερες τοτε συμφωνω.Μπαινω να κανω το my home online  και δε με αφηνει να το ενεργοποιησω.Παω δηλ στο ebill και στην κατηγορια προιοντων δεν εχει ενεργοποιηση.Εχω λοιπον 2 ερωτησεις μιας και ασχολειστε μηπως ξερετε.

1)γιατι ενω το συμβολαιο μ ληγει στις 26/10 μου λενε οτι σε 60 μερες θα παω σε κυμαινομενο?

2)γιατι δε μ αφηνει να ενεργοποιησω το mh online?

Είχα το online που έληγε στις 16/7.
Μερικές μέρες πριν λήξει, έκανα αίτηση για να συνεχίσω στο online.
Μου τηλεφώνησε η ΔΕΗ ότι στα συστήματά τους η αίτησή μου φαίνεται ότι ζητώ αλλαγή επωνυμίας (δηλ. σαν κάποιος άλλος να διαδέχεται την παροχή μου) και ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, αφού μετά τη λήξη στις 16/7, θα ενεργοποιηθεί αυτόματα ξανά το online.
Αυτά όμως δεν είναι συμβατά με το ότι μερικές μέρες πριν τις 16/7 μου είχε τηλεφωνήσει η ΔΕΗ και μου πρότεινε να υπογράψω σύμβαση Γ1Ν.
Δηλαδή, είναι εφικτό να σου προτείνει η ΔΕΗ να αλλάξεις πρόγραμμα, αλλά είναι ανέφικτο να ζητήσεις εσύ να αλλάξεις πρόγραμμα πριν λήξει αυτό που ήδη έχεις.
 

Επεξ/σία από yannis1209
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ForuMakis είπε

Ετσι οπως τα λετε το σταθερο MyHome Online στα 0,229 ανα kWh φανταζει πολυ οικονομικο. Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

Ευτυχώς αυτή τη φορά καθόμουν και είχα αφήσει καφέ-κινητό στο τραπέζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ευτυχώς αυτή τη φορά καθόμουν και είχα αφήσει καφέ-κινητό στο τραπέζι.

Αυτό δεν είναι τίποτα.

Εγώ λέω μήπως θα μπορούσα να 'κλείσω' από ΤΩΡΑ το myhome enter του 2026 (έχω ακούσει ότι η τιμή θα πέσει στο 0.099€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό δεν είναι τίποτα.

Εγώ λέω μήπως θα μπορούσα να 'κλείσω' από ΤΩΡΑ το myhome enter του 2026 (έχω ακούσει ότι η τιμή θα πέσει στο 0.099€).

Σε ποιο συμπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,μόλις έλαβα επιστολή από τη δεη με ενημέρωση πως μόλις μου λήξει το το myhome enter θα μεταβώ αυτόματα στο myhome open με κυμαινόμενη χρέωση εκτός κι αν καταγγείλω τη σύμβαση. Τους κάλεσα για εναλλακτικές και διευκρινήσεις αφού αυτό το πρόγραμμα δεν υπάρχει στο σάιτ και φυσικά δεν είχαν ιδέα αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον βάπτισαν open το γ1 οικιακό και από Νοέμβριο καταργoύν τα enter. Ίδωμεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satelitas είπε

Καλημέρα ,μόλις έλαβα επιστολή από τη δεη με ενημέρωση πως μόλις μου λήξει το το myhome enter θα μεταβώ αυτόματα στο myhome open με κυμαινόμενη χρέωση εκτός κι αν καταγγείλω τη σύμβαση. Τους κάλεσα για εναλλακτικές και διευκρινήσεις αφού αυτό το πρόγραμμα δεν υπάρχει στο σάιτ και φυσικά δεν είχαν ιδέα αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον βάπτισαν open το γ1 οικιακό και από Νοέμβριο καταργoύν τα enter. Ίδωμεν. 

Που εστάλη το μήνυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, satelitas είπε

Καλημέρα ,μόλις έλαβα επιστολή από τη δεη με ενημέρωση πως μόλις μου λήξει το το myhome enter θα μεταβώ αυτόματα στο myhome open με κυμαινόμενη χρέωση εκτός κι αν καταγγείλω τη σύμβαση. Τους κάλεσα για εναλλακτικές και διευκρινήσεις αφού αυτό το πρόγραμμα δεν υπάρχει στο σάιτ και φυσικά δεν είχαν ιδέα αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον βάπτισαν open το γ1 οικιακό και από Νοέμβριο καταργoύν τα enter. Ίδωμεν. 

Ποτέ λήγει το συμβόλαιο σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...