Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω υπογράψει συμβόλαιο από 17/3/2022 σε κατάστημα για το Home Enter +. 
Τότε έτρεχε η προωθητική προσφορά των 50€ πίστωσης, 50% έκπτωση παγίου για 6 μήνες και κάποιους μήνες δωρεάν το green pass. 
Από την 17/3/2022 που υπέγραψα το συμβόλαιο στο πρόγραμμα εντάχθηκα στις 4/4/2022. Έχω ενεργοποιήσει και πάγια εντολή εξ αρχής για επιστροφή και της εγγυησης των 100€. 
Στον 1ο έναντι που ελαβα δεν είχα καμία πίστωση πέρας την 50% μείωσης παγίου. Επικοινώνησα μαζί τους μέσω email και μου ειπαν ότι όλα θα πιστωθούν στον εκκαθαριστικό λογαριασμό όταν εκδοθεί. 
Εκκαθαριστικός λογαριασμός τελικά εκδόθηκε σήμερα. Δεν έχει καμία πίστωση. Ούτε προωθητικής προσφοράς των 50€ ούτε την επιστροφή εγγύησης. 
 

Θυμάμαι κι έχω κρατήσει screenshot ότι η προωθητική προσφορά επιστροφής 50€ ήταν μέχρι 31/3/2022. Μπορούν να μου ακυρώσουν την προωθητική επειδή ενεργοποιήθηκα σε αυτούς την 4/4/2022 παρόλο που υπέγραψα την 17/3/2022 σε κατάστημα; 
 

Με την επιστροφή εγγύησης που αναφέρουν και στη σελίδα τους ότι επιστρέφεται με την ενεργοποίηση πάγιας εντολής κάνουν την πάπια; Όπου κάτσει; Πως γίνεται; 
 

Στο email παράπονο που είχα στείλει στον πρώτο έναντι (μέσα Μαΐου) ότι δεν μου πιστώσαν τα ποσα, και μου επιβεβαίωναν ότι αυτό θα γίνει στον εκκαθαριστικό όταν εκδοθεί, απαντησα σήμερα ότι ελαβα λογαριασμό εκκαθαριστικό χωρίς καμία πίστωση είτε πάγιας εντολής είτε προωθητικής ενέργειας. Ελαβα κι απάντηση ότι το αίτημα με αριθμό … καταχωρήθηκε. Στο μήνυμα ζητάω την άμεση έκδοση διορθωτικού λογαριασμού με τις παραπάνω πιστώσεις. 

Υπαρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Με την επιστροφή εγγύησης που αναφέρουν και στη σελίδα τους ότι επιστρέφεται με την ενεργοποίηση πάγιας εντολής κάνουν την πάπια; Όπου κάτσει; Πως γίνεται; 

ναι , εξακριβωμένα , στείλε αίτημα αλλιώς δεν τη βάζουν

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Θυμάμαι κι έχω κρατήσει screenshot ότι η προωθητική προσφορά επιστροφής 50€ ήταν μέχρι 31/3/2022. Μπορούν να μου ακυρώσουν την προωθητική επειδή ενεργοποιήθηκα σε αυτούς την 4/4/2022 παρόλο που υπέγραψα την 17/3/2022 σε κατάστημα; 

όχι

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Υπαρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; 

απο τη στιγμή που είχες στείλει email άνοιξε αίτημα μέσω myrae

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στις επιλογες MyHome Online και ΔΕΗ Γ1 απο 1η Αυγουστου τι θα επιλεγατε;

Η δικη σας εκτιμηση ποια ειναι σχετικα με την κρατικη επιδοτηση για να μπορεσω να συγκρινω αν αξιζει. Υπαρχει κατι επισημο μεχρι ποτε ειναι το ελαχιστο που θα εφαρμοζεται και ποσο (μεχρι ποσο) μπορει να ειναι η επιδοτηση; Ψαχνω να βρω για κατι πιο επισημο απο κυβερνητικες πηγες, αλλα δεν βρισκω κατι.

Ειναι πιθανον τους επομενους μηνες μαζι με την κρατικη επιδοτηση η χρεωση ανα Kwh να ξεπερασει τα 2.00, 2.50 €;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ForuMakis είπε

Υπαρχει κατι επισημο μεχρι ποτε ειναι το ελαχιστο που θα εφαρμοζεται και ποσο (μεχρι ποσο) μπορει να ειναι η επιδοτηση; Ψαχνω να βρω για κατι πιο επισημο απο κυβερνητικες πηγες, αλλα δεν βρισκω κατι.

όχι , δεν υπάρχει κάτι επίσημο , δανειζόμαστε ωστε να φαίνεται πλασματικά οτι δεν είναι μεγάλη η αύξηση μέχρι νέας χρεωκοπίας ή μέχρι να το απαγορεύσει η Κομισιόν , άγνωστο πόσο θα κρατήσουν

3 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ειναι πιθανον τους επομενους μηνες μαζι με την κρατικη επιδοτηση η χρεωση ανα Kwh να ξεπερασει τα 2.00, 2.50 €;

σίγουρα με τωρινά δεδομένα θα φτάσει και 1€/kw , άγνωστο η επιδότηση που θα δώσουν και φυσικά αν συνεχιστεί δε θα μιλάμε για το ποσο ακριβές είναι οι τιμές αλλά το αν θα έχουμε ρεύμα συνεχόμενο το χειμώνα (πάντα με σημερινά δεδομένα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , δεν υπάρχει κάτι επίσημο , δανειζόμαστε ωστε να φαίνεται πλασματικά οτι δεν είναι μεγάλη η αύξηση μέχρι νέας χρεωκοπίας ή μέχρι να το απαγορεύσει η Κομισιόν , άγνωστο πόσο θα κρατήσουν

σίγουρα με τωρινά δεδομένα θα φτάσει και 1€/kw , άγνωστο η επιδότηση που θα δώσουν και φυσικά αν συνεχιστεί δε θα μιλάμε για το ποσο ακριβές είναι οι τιμές αλλά το αν θα έχουμε ρεύμα συνεχόμενο το χειμώνα (πάντα με σημερινά δεδομένα)

τελικά η πρόταση για μειωση 15% ΦΑ που τελικά ειναι εθέλοντικη (:lol:) και πατήσαμε πόδι αλλα τελικά την δεχτήκαμε πλαγίως θα μας αναγκάσει να έχουμε -15% ΦΑ? ουτε οι δημοσιογράφοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν. Οι κύκλοι της αγοράς μιλάνε για εκ περιτροπής διακοπες ρευματός προγραμματισμένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα λετε το σταθερο MyHome Online στα 0,229 ανα kWh φανταζει πολυ οικονομικο. Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

Cracking Up Lol GIF by HULU

(αχα, καλό.. ε;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, smovasilis είπε

δεν νομιζω να αντεξει το κρατος για μεχρι τον χειμωνα να δεινει λεφτα 300+ σε καθε σπιτι? απιστευτο για μενα.

Η ΔΕΗ δηλαδή θα αντέξει να δίνει αυτές τις τιμές σε όλους αυτούς που θα κλειδώσουν  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

Πες μας οτι κανεις πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, libera είπε

Η ΔΕΗ δηλαδή θα αντέξει να δίνει αυτές τις τιμές σε όλους αυτούς που θα κλειδώσουν  ?

Έχει ενσωματώσει τη χασούρα στο 48λεπτο που σου ζητά να πληρώσεις με το Γ1.

Τα 48 λεπτά είναι μια αυθαίρετη εκτίμηση για το πώς βλέπουν το μέλλον.

(Του στυλ "Μάλλον θα κλείσει τη στρόφιγγα. Αααα , ανέβασε το.")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ετσι οπως τα λετε το σταθερο MyHome Online στα 0,229 ανα kWh φανταζει πολυ οικονομικο. Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

...αν η γραμμή περνάει μέσα από "γέφυρα Einstein - Rosenberg" (aka "σκουληκότρυπα"), πιθανώς να μπορείς.

Αν πάλι όχι, μόνο με 0,229 μπορείς να κλείσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ετσι οπως τα λετε το σταθερο MyHome Online στα 0,229 ανα kWh φανταζει πολυ οικονομικο. Υπαρχει περιπτωση μεσω τηλεφωνου να μπορεσω να κλεισω τιμη προηγουμενων μηνων (0,18 αν θυμαμαι καλα) για το συμβολαιο αυτο;

το   0,096  να ζητησεις οχι το 0,18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους.

μια ερωτηση.Εχω συμβολαιο my home enter με τη παλια 2ετων συμβαση και ληγει 26/10.

Μου στειλανε μπιλιετο/ενημερωση εγγραφη οτι σε 60 μερες με γυρνανε στο my home open,με κυμαινομενο επιτοκιο και οτι αν δεν αντιδρασω σε 60 μερες τοτε συμφωνω.Μπαινω να κανω το my home online  και δε με αφηνει να το ενεργοποιησω.Παω δηλ στο ebill και στην κατηγορια προιοντων δεν εχει ενεργοποιηση.Εχω λοιπον 2 ερωτησεις μιας και ασχολειστε μηπως ξερετε.

1)γιατι ενω το συμβολαιο μ ληγει στις 26/10 μου λενε οτι σε 60 μερες θα παω σε κυμαινομενο?

2)γιατι δε μ αφηνει να ενεργοποιησω το mh online?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε
3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Υπαρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; 

απο τη στιγμή που είχες στείλει email άνοιξε αίτημα μέσω myrae

Στην ΡΑΕ να επιλέξω την ενότητα Θέλω να υποβάλω παράπονο που αφορά 

Τον λογαριασμό μου/Αμφισβήτηση κάποιων χρεώσεων. 
 

Ειναι σωστή αυτή η επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...