Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Μετά τους 6 μήνες έχουν δικαίωμα να σου αλλάξουν πρόγραμμα, αφού σε προειδοποιήσουν φυσικά. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα σ' αλλάξουν.  

Ωραία η ερώτηση είναι η εξής ΑΝ λοιπόν είναι να μου το αλλάξουν και αφού με προειδοποιήσουν, εγώ έχω το δικαίωμα να λύσω το συμβόλαιο ατελώς εφόσον δεν έχει παρέλθει το 12μηνο και εφόσον δεν μου παρέχουν τους αρχικούς όρους της σύμβασης και να ψαχτώ για αλλού?! Ή όχι?!

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Ωραία η ερώτηση είναι η εξής ΑΝ λοιπόν είναι να μου το αλλάξουν και αφού με προειδοποιήσουν, εγώ έχω το δικαίωμα να λύσω το συμβόλαιο ατελώς εφόσον δεν έχει παρέλθει το 12μηνο και εφόσον δεν μου παρέχουν τους αρχικούς όρους της σύμβασης και να ψαχτώ για αλλού?! Ή όχι?!

Ναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Παιδιά μια βοήθεια από ΟΠΟΙΟΝ έχει myhome online.. Ότι διαβάζω εδώ ισχύει? Μπορεί να τροποποιηθεί κάποια τιμή ή να αλλάξει κάτι εφόσον είναι θεωρητικά σταθερό και πόσο μάλλον 12μηνο συμβόλαιο?!

 

82980C2C-0CBD-4BB0-9C92-5A4E327C9E89.jpeg

39 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Μετά τους 6 μήνες έχουν δικαίωμα να σου αλλάξουν πρόγραμμα, αφού σε προειδοποιήσουν φυσικά. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα σ' αλλάξουν.  

23 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Ωραία η ερώτηση είναι η εξής ΑΝ λοιπόν είναι να μου το αλλάξουν και αφού με προειδοποιήσουν, εγώ έχω το δικαίωμα να λύσω το συμβόλαιο ατελώς εφόσον δεν έχει παρέλθει το 12μηνο και εφόσον δεν μου παρέχουν τους αρχικούς όρους της σύμβασης και να ψαχτώ για αλλού?! Ή όχι?!

20 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Ναι 

16 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Άρα προχωράω σε myhome online άφοβα... Γιατί κάπου φοβήθηκα..

Ώπα, ώπα. Αυτά, τα εξάμηνα, ίσχυαν παλιά. Τώρα για όλα τα προγράμματα (σταθερά, κυμαινόμενα, τα πάντα) μπορούν να σου αλλάξουν όρους και «απλά» (σε πολλά εισαγωγικά) εσύ την κάνεις αζημίως ό,τι και να έλεγε για ρήτρα αποχώρησης το συμβόλαιο:

Αναφορά σε κείμενο

4. Για την εφαρμογή του παρόντος και καθ' όλη τη διάρκεια ισχύος του:
(α) Η αλλαγή προμηθευτή ή τιμολογίου προμήθειας, συνεπεία της μεταβολής των χρεώσεων προμήθειας δυνάμει της εκάστοτε ανακοίνωσης της παρ. 2, γίνεται αζημίως για τους πελάτες και δεν συνεπάγεται δικαίωμα αποζημίωσης του προμηθευτή λόγω πρόωρης αποχώρησης.
(β) Δεν ισχύει το άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες (Β' 832/2013) ως προς τον χρόνο, την υποχρέωση ατομικής ενημέρωσης των πελατών και την έναρξη ισχύος τροποποίησης όρων της σύμβασης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας. Ειδικότερα για την πρώτη περίοδο εφαρμογής, η ανακοίνωση των χρεώσεων προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας διενεργείται έως την 10η Ιουλίου 2022.

Καθώς δεν περιορίζει το δικαίωμα του 4β (άρθρο 138 Ν. Ν.4951/22 παρεμπιπτόντως) στα κυμαινόμενα, θεωρητικά αν θέλει η ΔΕΗ σου λέει σου το πάω κυμαινόμενο και αν θες αλλάζεις χωρίς να πληρώσεις.

Πείτε μου αν βλέπετε άλλη ανάγνωση (τεκμηριωμένα αν γίνεται).

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Ώπα, ώπα. Αυτά, τα εξάμηνα, ίσχυαν παλιά. Τώρα για όλα τα προγράμματα (σταθερά, κυμαινόμενα, τα πάντα) μπορούν να σου αλλάξουν όρους και «απλά» (σε πολλά εισαγωγικά) εσύ την κάνεις αζημίως ό,τι και να έλεγε για ρήτρα αποχώρησης το συμβόλαιο:

Καθώς δεν περιορίζει το δικαίωμα του 4β στα κυμαινόμενα, θεωρητικά αν θέλει η ΔΕΗ σου λέει σου το πάω κυμαινόμενο και αν θες αλλάζεις χωρίς να πληρώσεις.

Πείτε μου αν βλέπετε άλλη ανάγνωση (τεκμηριωμένα αν γίνεται).

Αυτό όμως μήπως δεν ισχύει για σταθερά; 

Είμαστε σίγουροι ότι ισχύει για όλα πλέον;

Επεξ/σία από PC Booster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Αυτό όμως μήπως δεν ισχύει για σταθερά; 

Είμαστε σίγουροι ότι ισχύει για όλα πλέον;

Σίγουροι δεν είμαστε για τίποτα, μπορεί να έρθει κάποιος και να πετάξει μια άλλη ερμηνεία ή μια διάταξη σε άλλο σημείο που να λέει το αντίθετο. Βάσει αυτού όμως φαίνεται να ισχύει παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαδια εχω χαθει με τις 1000 σελιδες ,και τις συνεχεις αλλαγες προγραμματων.Τωρα εχω δεη απλο με ΚΟΤ-Β.Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν συμφερει να βαλω ΔΕΗ ΜyHome online ή οτι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aks είπε

Πιαδια εχω χαθει με τις 1000 σελιδες ,και τις συνεχεις αλλαγες προγραμματων.Τωρα εχω δεη απλο με ΚΟΤ-Β.Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν συμφερει να βαλω ΔΕΗ ΜyHome online ή οτι αλλο?

μείνε όπως είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Καθώς δεν περιορίζει το δικαίωμα του 4β (άρθρο 138 Ν. Ν.4951/22 παρεμπιπτόντως) στα κυμαινόμενα, θεωρητικά αν θέλει η ΔΕΗ σου λέει σου το πάω κυμαινόμενο και αν θες αλλάζεις χωρίς να πληρώσεις.

Πείτε μου αν βλέπετε άλλη ανάγνωση (τεκμηριωμένα αν γίνεται).

Αυτό αφορά την υποχρέωση του παρόχου να σε ενημερώσει 60 μέρες πριν την αλλαγή προγράμματος.

Αναφορά σε κείμενο

1. Μονομερής τροποποίηση του περιεχομένου της Σύμβασης από τον Προμηθευτή είναι δυνατή μόνο εφόσον τούτο προβλέπεται εκ της κείμενης Νομοθεσίας ή έχει ρητώς συμφωνηθεί στη Σύμβαση, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 18 παρ. 2 ια του παρόντος.

 

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ' εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

3. Η ατομική ενημέρωση πραγματοποιείται με επιστολή. Δύναται να υλοποιείται με εναλλακτικούς τρόπους (ενδεικτικά αναφέρονται: τηλεφωνικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμποντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης), εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. Σε περίπτωση που ο Πελάτης αποδέχεται ως μοναδικό τρόπο επικοινωνίας τη συστημένη αλληλογραφία, ο Προμηθευτής δύναται να επιβάλει χρέωση για την υπηρεσία αυτή.

 

4. Η ατομική ενημέρωση έχει κατ' ελάχιστο το ακόλουθο περιεχόμενο:

α. Πλήρη και αναλυτική αναφορά των όρων της Σύμβασης Προμήθειας ή των Χρεώσεων Προμήθειας που τροποποιούνται. Μεταβολές στην εταιρική ταυτότητα του Προμηθευτή νοούνται ως τροποποιήσεις των όρων της Σύμβασης Προμήθειας, εφόσον αφορούν μεταβολή ως προς την εταιρική επωνυμία ή/ και μεταβολές ως προς την εταιρική μορφή του προμηθευτή ή/ και συνιστούν εταιρικό μετασχηματισμό του νομικού προσώπου του προμηθευτή ή μεταβίβαση της άδειας.

β. Υπόμνηση στον Πελάτη του δικαιώματος καταγγελίας της Σύμβασης Προμήθειας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του παρόντος, και συνοπτική αναφορά των σχετικών διαδικασιών.

 

Οι παραπάνω όροι δεν ισχύουν για μεταβολές στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις οι οποίες βρίσκονται εκτός της σφαίρας επιρροής του Προμηθευτή. Ο Προμηθευτής οφείλει να ενημερώνει σχετικά τους Πελάτες του με ειδικό έντυπο ή σε ειδικό πεδίο στον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης μετά την έναρξη ισχύος των μεταβολών στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις.

 

5. Ο Πελάτης δύναται να προτείνει προς τον Προμηθευτή του την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας. Η τροποποίηση επέρχεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στη Σύμβαση. Ειδικότερα στις ακόλουθες περιπτώσεις, η τροποποίηση της Σύμβασης επέρχεται κατόπιν αίτησης του Πελάτη, το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από την υποβολή της σχετικής αίτησης, με εξαίρεση την περίπτωση (α) κατωτέρω για την οποία τίθεται προθεσμία σαράντα πέντε (45) ημερών:

 

α. Μεταβολή των στοιχείων της εγκατάστασης στην οποία αφορά η Σύμβαση Προμήθειας, σε περίπτωση μετεγκατάστασης του Πελάτη.

β. Μεταβολή της Βασικής ή Ειδικής Κατηγορίας στην οποία εντάσσεται ο Πελάτης καθώς και την επιλογή διαφορετικού τιμολογίου από τα εκάστοτε διαθέσιμα Τιμολόγια Προμήθειας του Προμηθευτή.

γ. Χαρακτηρισμός του Πελάτη ως Ευάλωτου.

 

Η αίτηση συνοδεύεται από τα πιστοποιητικά που προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις καθώς και τα δικαιολογητικά που σχετίζονται με την ένταξη του Πελάτη σε συγκεκριμένη Κατηγορία. Η απόρριψη της αίτησης τροποποίησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της αίτησής του.

 

6. Σε κάθε περίπτωση, ο Πελάτης έχει υποχρέωση να ενημερώνει τον Προμηθευτή σχετικά με τη μεταβολή στοιχείων επικοινωνίας του, όπως της διεύθυνσης αποστολής των Λογαριασμών Κατανάλωσης.

Που είναι αυτονόητο πως δεν μπορεί να ισχύσει, εφόσον ανακοινώνονται νέοι τιμοκατάλογοι ανά 30 μέρες. Δεν ενημερώνει λοιπόν ο πάροχος, οφείλει να ενημερωθεί ο καταναλωτής.

Άρθρο 30, Β 832/2013

https://www.taxheaven.gr/circulars/16131/apofash-fek-b-832-09-04-2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Ώπα, ώπα. Αυτά, τα εξάμηνα, ίσχυαν παλιά. Τώρα για όλα τα προγράμματα (σταθερά, κυμαινόμενα, τα πάντα) μπορούν να σου αλλάξουν όρους και «απλά» (σε πολλά εισαγωγικά) εσύ την κάνεις αζημίως ό,τι και να έλεγε για ρήτρα αποχώρησης το συμβόλαιο:

Κάνεις λάθος, τα 6μηνα στα σταθερά τιμολόγια δεν επηρεάζονται... έκανα πριν 2 μήνες σταθερό στη WE κι έχω γραπτή επιβεβαίωση ότι θα τηρηθεί το 6μηνο με τις τιμές που έχω υπογράψει (0.21). Για νέα συμβόλαια η τιμή είναι 0.45.

Οπότε και στη ΔΕΗ ισχύει το 6μηνο για όσους υπογράψουν τώρα Online. Βασικά η ΔΕΗ φαίνεται πως θα τηρήσει και τις 2ετίες των παλιών συμβολαίων, σε αντίθεση με άλλους παρόχους έχουν ξεσκιστεί να στέλνουν ενημέρωση στον 4ο μήνα για εφαρμογή νέων τιμών μόλις συμπληρωθεί το 6μηνο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κάνεις λάθος, τα 6μηνα στα σταθερά τιμολόγια δεν επηρεάζονται... έκανα πριν 2 μήνες σταθερό στη WE κι έχω γραπτή επιβεβαίωση ότι θα τηρηθεί το 6μηνο με τις τιμές που έχω υπογράψει (0.21). Για νέα συμβόλαια η τιμή είναι 0.45.

Οπότε και στη ΔΕΗ ισχύει το 6μηνο για όσους υπογράψουν τώρα Online. Βασικά η ΔΕΗ φαίνεται πως θα τηρήσει και τις 2ετίες των παλιών συμβολαίων, σε αντίθεση με άλλους παρόχους έχουν ξεσκιστεί να στέλνουν ενημέρωση στον 4ο μήνα για εφαρμογή νέων τιμών μόλις συμπληρωθεί το 6μηνο.

Γιατί μπερδεύουμε το τι θα κάνουν οι πάροχοι και τις δεσμεύσεις τους με την δυνατότητα που έχουν νομικά να μην της τηρήσουν; Δεν είπα ποτέ ότι θα σπάσει σώνει και καλά π.χ. η ΔΕΗ (ή η WE) τα σταθερό αλλά ότι αν ήθελε θα το έκανε και χωρίς να υπάρχει το 60ήμερο προειδοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fredd0 είπε

οτι ναναι

σημερα μονο (σε μια μερα) το ΤΕΜ τσιμπησε 45 εκ εσοδα. Χθες 37 αντιπροχθες 38. Σουμα σε 3 μερες 120 μυρια σε 3 μερες. Και αυτο γινεται καθημερινα. 

Το ειπαμε, οσο ειναι καλοκαιρι το συστημα αυτοσυντηρειται (οι επιδοτησεις χρηματοδοτουνται μονες τους)

Τα γαλατα θα σφιξουν οκτωβρη/νοεμβρη οποτε θα πρεπει να αρχισει να μπαινει χερι στα κρατικα διαθεσιμα. Αυτη τη στιγμη εχουμε 40 δις διαθεσιμα.

Αλλα ΑΝ τραβηξει επι μακρον αυτο το πραμα δε θα εχουμε προβλημα με τους λογαριασμους ρευματος. Θα βλεπουμε επιπεδα πληθωρισμου σε Αμερικη και Ευρωπη και θα κοντραρουν Τουρκιες κλπ/

Που τα βλεπεις αυτα; Καθαρο κερδος η τζιρος;

Αν διατηρησε η ΔΕΗ το σταθερο 2ετες στο 0.105 που εχουμε καποιοι τοτε μπραβο. Αλλα μου φαινεται αδυνατο να συμβει αν ανεβει η kwh στο 1 ευρω. Εκτος αν ειμαστε πολυ λιγοι η διαφημισουν την σταθεροτητα τους για marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι τωρα στην elpedison. Θα ηθελα την αποψη σας

Αν ειναι να μεταβω στην ΔΕΗ στο προγραμμα ΔΕΗ MyHome Online,  αξιζει να το κανω τωρα δηλαδη πριν την 1η Αυγουστου και τι γλιτωνω;

Επισης πριν ληξει το 24μηνο συμβολαιο που εχω μπορω να φυγω χωρις να πρεπει να πληρωσω αποζημιωση και αυτο ισχυει και πριν την 1η Αυγουστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Ειμαι τωρα στην elpedison. Θα ηθελα την αποψη σας

Αν ειναι να μεταβω στην ΔΕΗ στο προγραμμα ΔΕΗ MyHome Online,  αξιζει να το κανω τωρα δηλαδη πριν την 1η Αυγουστου και τι γλιτωνω;

Επισης πριν ληξει το 24μηνο συμβολαιο που εχω μπορω να φυγω χωρις να πρεπει να πληρωσω αποζημιωση και αυτο ισχυει και πριν την 1η Αυγουστου;

Πρέπει να κάνεις έναν κόπο να διαβάσεις λίγες σελίδες πιο πριν για να σου λυθούν πολλές απορίες. Μπορείς να λύσεις το 24μηνο αναλόγως πιο τρίμηνο είσαι έχεις και την ανάλογη ρήτρα αποχώρησης εκτός αν είσαι τους τελευταίους μήνες που αν δεν κάνω λάθος δεν πληρώνεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nermain είπε

Που τα βλεπεις αυτα; Καθαρο κερδος η τζιρος;

Αν διατηρησε η ΔΕΗ το σταθερο 2ετες στο 0.105 που εχουμε καποιοι τοτε μπραβο. Αλλα μου φαινεται αδυνατο να συμβει αν ανεβει η kwh στο 1 ευρω. Εκτος αν ειμαστε πολυ λιγοι η διαφημισουν την σταθεροτητα τους για marketing.

Τα βγαζουν απο τους αλλους οποτε δε νομιζω πως τους απασχολει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...