Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που ψάχνω την είδηση για τις νέες τιμές ρεύματος στα websites και δεν την βρίσκω; Ήταν 1 ωρίτσα πάνω και τώρα τέρμα κάτω.

Το ίδιο και στις ειδήσεις, ένα πέρασμα στην είδηση 5 λεπτά και τέλος.

Για να μείνει το "καταργείται η ρήτρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Angeliki1995 είπε

Καλησπερα παιδια, να κανω και γω μια ερωτησουλα...ειμαι στην volton με ΚΟΤ Α, μου ηρθε εκκαθαριστικος 320 ευρω για 1450 kwh για τον χειμωνα και εναντι για 1 μηνα 125 ευρω τωρα..σκεφτομαι οτι πρεπει να παω ΔΕΗ ... τι λετε? συμφερει δεη με κοτ? ευχαριστω !

Γενικά όπως έχουν τα πράγματα,

α) δεν έχει πολύ σημασία σε ποιον πάροχο θα είσαι, από άποψης τιμής κιιλοβατώρας : όλοι θα δώσουν τιμές "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" (αλλά με ενσωματωμένο το κόστος χονδρικής) και οι καταναλωτές πλέον θα ελπίζουν μόνο στις επιδοτήσεις της κυβέρνησης (το ότι έχεις ΚΟΤ είναι θετικότατο - μην ξεχάσεις να το ανανεώσεις μετά το τέλος της περιόδου υποβολής φορολογικών, δηλαδή από Σεπτέμβρη - καθώς οι έχοντες ΚΟΤ και καλύτερη επιδότηση παίρνουν και αν μπουν κόφτες στην επιδότηση για το ύψος κατανάλωσης ή τεθεί θέμα "πρώτη/δεύτερης κατοικίας" με βάση το πώς ΦΑΙΝΕΤΑΙ στα συστήματα, και πάλι για το ύψος της επιδότησης, οι έχοντες ΚΟΤ θα είναι - πάντα - σε καλύτερη μοίρα). Άρα σε γενικές γραμμές, όπου και να είσαι, περίπου τα ίδια θα σου βγαίνει να πλήρώνεις την κιλοβατώρα (μετά τις επιδοτήσεις).

όμως, β) από πέρσι που ξεκίνησε το όλο ταμτιριρί, οι "εναλλακτικοί" (όπως Volton πχ), κάνανε άπειρες ιστορίες στους πελάτες/καταναλωτές τους. Από τέρμα "παράνομες", έως διφορούμενα εκμεταλλευτικές. Ενώ η ΔΕΗ ήταν ας πούμε η λιγότερο χειρότερη περίπτωση, από πολλές απόψεις ("λογικό", λόγω μεγέθους και σχέσης με το κράτος κλπκλπ). Η σούμα λέει "μακρυά από εναλλακτικούς", όσο βιώνουμε αυτά που βιώνουμε, γιατί θα είναι στάνταρ η χειρότερη φάση. Και κυρίως θα είσαι πάντα στην τσίτα μη τυχόν κι εκμεταλλευτούν νομικά παραθυράκια για το οτιδήποτε, στο ΜΕΛΛΟΝ.

Σούμα : δεν είναι ότι θα δεις άμεσα τον λογαριασμό σου να μειώνεται, αλλά στην θέση σου θα πήγαινα ΔΕΗ για περισσότερη ασφάλεια, καθώς έρχονται μέρες αρένας και οι εναλλακτικοί θα κατασπαράξουν πολύ κόσμο στην προσπάθεια να μείνουν στον αφρό. Αν πεις να πας ΔΕΗ, ιδανικά πας σε κατάστημα για υπογραφές (για το Γ1) και μακρυά από ιντερνετικά συμβόλαια. Επίσης αν δεν έχεις νυχτερινό, αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ άμεσα (δεν είναι μόνο η χαμηλότερη τιμή της νυχτερινής κιλοβατώρας - γλυτώνεις λεφτά κι απ' τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", το κομμάτι του λογαριασμού που δεν έχει να κάνει με τον παροχο δηλαδή). Γκούκλαρε ωράρια, γιατί διαφέρουν από εποχή και περιοχή ακόμα, ώστε να "χώσεις" καταναλώσεις μέσα σε αυτά. Και πάνω απ' όλα, οικονομία. Σε ό,τι ειδικα δεν είναι απαραίτητο. Γιατί έρχονται άγριες μέρες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω για ΔΕΗ. Ομως εχω μπερδευτεί! Διαβασα τις τελευταιες δεκα σελίδες στο έταιρο ενεργειακό τοπικ, μπαινω στο σαιτ της ΔΕΗ και βλέπω:

Το κλασσικο Γ1 που ειχαμε οι περισσότεροι, με "νεο" τιμοκαταλογο απο 1/8 οπου αναφερει 0.48 και 3.5ε παγιο. Οπου μετά τις κρατικές εκπτώσεις θα φτάσει καπου 0.149ε/kwh

Αυτη η τιμή θα ειναι μεταβλητή; (ναι μου απάντησαν)

Ή να πάω σε 0.229ε/kwh σταθερο για ενα ετος με 1ε παγιο στο myHome online;

Το ερώτημα δηλ ειναι: θα ανέβει ΤΟΣΟ, ώστε τα 0.149 να μεταβληθούν προς τα πάνω, ώστε να φτάσουν τα 0.229, τα οποια ομως θα ειναι για ενα ετος;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Με βλέπω για ΔΕΗ. Ομως εχω μπερδευτεί! Διαβασα τις τελευταιες δεκα σελίδες στο έταιρο ενεργειακό τοπικ, μπαινω στο σαιτ της ΔΕΗ και βλέπω:

Το κλασσικο Γ1 που ειχαμε οι περισσότεροι, με "νεο" τιμοκαταλογο απο 1/8 οπου αναφερει 0.48 και 3.5ε παγιο. Οπου μετά τις κρατικές εκπτώσεις θα φτάσει καπου 0.149ε/kwh

Αυτη η τιμή θα ειναι μεταβλητή; (ναι μου απάντησαν)

Ή να πάω σε 0.229ε/kwh σταθερο για ενα ετος με 1ε παγιο στο myHome online;

Το ερώτημα δηλ ειναι: θα ανέβει ΤΟΣΟ, ώστε τα 0.149 να μεταβληθούν προς τα πάνω, ώστε να φτάσουν τα 0.229, τα οποια ομως θα ειναι για ενα ετος;;;

 

Προς το παρόν, ΔΕΝ κουνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Προς το παρόν, ΔΕΝ κουνάς.

ωπα ωπα, δεν εγραψα τι εχω...

Ειχα βολτέρα με σταθερο 8 λεπτα, το οποιο προ δυο μηνων γυρισε σε ρητρα και πληρωσα προχτες για 200kwh 72ε ρητρα και εγινα μπαρουτι.

Γι'αυτο σκεφτομαι το 0.229 ως σταθερο, γιατι μ'αυτη τη λογικη πήγα 2 χρονια στη βολτέρα, ήθελα να ξερω τι πληρώνω...

6 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Για πόσο καιρό όμως θα υπάρχουν?

ενέχει ένα ρισκο...

Μικρή ομως η ρήτρα αν αποχωρήσεις σε μερικους μήνες...

Φαντάζομαι για κάποιους μήνες θα "τσοντάρει" το κράτος.

Υ.Γ. καλα να παθω που δεν εβαλα νετ μετερινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Με βλέπω για ΔΕΗ. Ομως εχω μπερδευτεί! Διαβασα τις τελευταιες δεκα σελίδες στο έταιρο ενεργειακό τοπικ, μπαινω στο σαιτ της ΔΕΗ και βλέπω:

Το κλασσικο Γ1 που ειχαμε οι περισσότεροι, με "νεο" τιμοκαταλογο απο 1/8 οπου αναφερει 0.48 και 3.5ε παγιο. Οπου μετά τις κρατικές εκπτώσεις θα φτάσει καπου 0.149ε/kwh

Αυτη η τιμή θα ειναι μεταβλητή; (ναι μου απάντησαν)

Ή να πάω σε 0.229ε/kwh σταθερο για ενα ετος με 1ε παγιο στο myHome online;

Το ερώτημα δηλ ειναι: θα ανέβει ΤΟΣΟ, ώστε τα 0.149 να μεταβληθούν προς τα πάνω, ώστε να φτάσουν τα 0.229, τα οποια ομως θα ειναι για ενα ετος;;;

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς οταν ρωτάς αν η τιμή αυτή είναι "μεταβλητή", αλλά αυτή η τιμή θα παραμείνει σταθερή μόνο για τον Αύγουστο, κάθε μήνα θα βγαίνει νέος τιμοκατάλογος Γ1.

Το εάν και πόσο θα ανέβει δεν το ξέρει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άγνωστο.

Αλλά σίγουρα αυτή την στιγμή δε έχει νόημα να πάει στο 0.229

Μπορεί τώρα να "μην έχει νόημα" αλλά δεν προτιμάς να ξέρεις πως θα βγάλεις χειμώνα με 0.229; 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, FiLw είπε

Μπορεί τώρα να "μην έχει νόημα" αλλά δεν προτιμάς να ξέρεις πως θα βγάλεις χειμώνα με 0.229; 🙃

Δεν θα αφήσουν την κιλοβατώρα να ανέβει τοσο ψηλά τουλάχιστον μέχρι να γίνουν οι εκλογές. Ακόμα και να μην βγαίνει ο λογαριασμός θα πάρουν από τα ταμειακά διαθέσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...