Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 minutes ago, kirileman said:

Θα peakαραν το ίδιο χωρίς το χρηματιστήριο ενέργειας των ημετέρων;

Μια χαρά ήταν οι τιμές με αυτό προ καλοκαιριού 2021. Είχαν και κέρδος οι καταναλωτές πηγαίνοντας σε εναλλακτικούς παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kostas_lada είπε

Το pdf που ακριβώς βρίσκεται στο site της ΔΕΗ; Προσπαθώ να το βρω αλλά πέφτω συνεχώς στις παλιές τιμές του Γ1Ν.

Αυτό που ψάχνω να βρω και δεν υπάρχει μέσα στο pdf, όπως νομίζω δεν υπήρχε και στα παλιότερα, είναι η έκπτωση συνέπειας 30%. Αυτή υπήρχε στο Γ1Ν μέχρι τώρα και αν συνεχίσει να υπάρχει μαζί με τις επιδοτήσεις η τιμή θα κατέβει πάρα πολύ. Με πρόχειρους υπολογισμούς: (0.486 * 0.7) - 0.3 επιδότηση = 0.04.

Υποψιάζομαι όμως ότι είτε θα καταργηθεί είτε θα μειωθεί πάρα πολύ αν συνεχίσει να υπάρχει.

Καταργείται η 30% έκπτωση συνέπειας προφανώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Μια χαρά ήταν οι τιμές με αυτό προ καλοκαιριού 2021. Είχαν και κέρδος οι καταναλωτές πηγαίνοντας σε εναλλακτικούς παρόχους.

Το διάστημα Καλοκαίρι 2021 - Φεβρουάριος 2022 ήταν μια χαρά και δυο τρομάρες. Εκεί τι έφταιγε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, kirileman said:

Το διάστημα Καλοκαίρι 2021 - Φεβρουάριος 2022 ήταν μια χαρά και δυο τρομάρες. Εκεί τι έφταιγε;

Η αύξηση στην τιμή ΦΑ η οποία άρχισε από τον Μάιο του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

40%? Δεν είμαι σίγουρος.

Και αυτοί μας πουλούσαν ρεύμα σαν να ήταν το 100%. Και έπρεπε να φτάσει ο Ιούλιος του 22 για να βάλει η κυβέρνηση πλαφόν ανά μέσο παραγωγής, για το οποίο ούρλιαζε η αντιπολίτευση εδώ και μήνες. Το σταματάμε εδώ.
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/energia-se-efarmogi-to-plafon-stin-timi-polisis-apo-tous-ilektroparagogous-pros-tous-promitheftes/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Όλο το ρεύμα από ΦΑ παραγόταν;

Οχι, απλα φροντισαν ωστε να πληρωνεις ολο το ρευμα με βαση το (ακριβοτερο) Φ.Α. μεσω του χρηματιστηριου ενέργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, kirileman said:

Και αυτοί μας πουλούσαν ρεύμα σαν να ήταν το 100%.

Δεν αλλάζει το γεγονός του αρχικού μου post ότι δεν πρόβλεψε κανείς τα γεγονότα του Φεβρουαρίου για τις δηλώσεις πέρσι το Σεπτέμβριο. Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο, ας μου πει του αριθμούς του τζόκερ για αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Δεν αλλάζει το γεγονός του αρχικού μου post ότι δεν πρόβλεψε κανείς τα γεγονότα του Φεβρουαρίου για τις δηλώσεις πέρσι το Σεπτέμβριο. 

Νομίζω ότι εγώ για το peak σχολίασα, που θα μπορούσε να ήταν χαμηλότερο ασχέτως των εξελίξεων στην Ουκρανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, kirileman said:

Νομίζω ότι εγώ για το peak σχολίασα, που θα μπορούσε να ήταν χαμηλότερο ασχέτως των εξελίξεων στην Ουκρανία.

Καλή γυάλινη σφαίρα κι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω πως το νυχτερινο αντι να ειναι στο 60-70% του ημερήσιου ειναι απλως 4 λεπτα φθηνοτερο. δηλαδη τοσα χρονια η τιμή του ηταν πιο φθηνη 4 λεπτα (στο 60-70% της ημερας) και τωρα θα ειναι παλι 4 λεπτα αλλα 90% της ημερας?

Spoiler

την αύξηση τελικα ποιος θα την πληρωνει?? η απαντηση ειναι το κρατος δηλαδη εμεις, το ξερω, αλλα σε πρωτη φαση "μεσα" θα μπαινουμε μονο εμεις η θα εχει χασουρα και κανενας "επιχειρηματιας"? η δεη μετα τις επιδοτησεις ειναι στο 0.15 δηλαδη άυξηση 30%.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.liberal.gr/economy/sta-15-17-lepta-i-kilobatora-gia-ton-augousto-pano-apo-11-dis-euro-i-epidotisi/462709

Τιμολόγια που κατά μέσον όρο θα κινούνται μεταξύ 15-17 λεπτά η κιλοβατώρα, δηλαδή στα επίπεδα του περυσινού φθινοπώρου, προκύπτουν για το ρεύμα τον Αύγουστο. Η πολύ μεγάλη επιδότηση, ύψους 1,136 δισ. ευρώ που ανακοίνωσε η κυβέρνηση φιλοδοξεί να ρίξει κατακόρυφα τις τιμές. Τα νέα τιμολόγια που ανακοίνωσαν οι πάροχοι για το μήνα Αύγουστο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, κινούνται μεταξύ 48 και 60 λεπτών η κιλοβατώρα, χρεώσεις που μετά την επιδότηση, εκτιμάται ότι θα πέσουν κάτω των 20 λεπτών.

Το ερώτημα είναι για πόσο καιρό η κυβέρνηση θα μπορεί να επιδοτεί τις τιμές με ποσά άνω του 1 δισ ευρώ, που προέρχονται τόσο από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης (υπερέσοδα παραγωγών, κλπ), αλλά και από τον κρατικό προϋπολογισμό)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλή γυάλινη σφαίρα κι αυτή.

Το ότι φτάσαμε Ιούλιο για να μπει πλαφόν πάντως είναι ένα μεγάλο ζήτημα.

Και ως πότε θα μπορεί το κράτος να επιδοτεί; 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και αυτοί μας πουλούσαν ρεύμα σαν να ήταν το 100%. Και έπρεπε να φτάσει ο Ιούλιος του 22 για να βάλει η κυβέρνηση πλαφόν ανά μέσο παραγωγής, για το οποίο ούρλιαζε η αντιπολίτευση εδώ και μήνες. Το σταματάμε εδώ.
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/energia-se-efarmogi-to-plafon-stin-timi-polisis-apo-tous-ilektroparagogous-pros-tous-promitheftes/

 

Η αντιπολιτευση που νομοθετησε το χρηματιστηριο ενεργειας, ουρλιαζε για πλαφον? Χμμ. Makes Sense.

 

Η Ελλαδα εινα η χωρα της τρελας, θα μπορουσαμε να εχουμε πολυ περισσοτερες ΑΠΕ στο μειγμα, αλλα παραδοξως τα αιολικα μας χαλανε την αισθητικη, τα φβ μας χαλανε την ταρατσα κι οτι ναναι.

Η ανοδος του ΦΑ ξεκινησε απο Κινα. Η οποια αγοραζε οτι πουλιοταν. Τωρα αμα εισαι συνομοσιολογος μπορει να πεις λες οι Κινεζοι να ξερανε τι θα γινει το φλεβαρη κι αγοραζανε? Μπα αποκλειεται, ηταν ξεκαθαρα ασκησεις.

Απο και περα κι η ΕΕ ειναι αργοκινητο καραβι. Επρεπε να αναστειλει τη ρητρα καυσαεριων απο την πρωτη μερα, θα αναγκαστει να το κανει το Σεπτεμβρη να μη ξεπαγιασουν οι Γερμανοι και σταματησει η βιομηχανικη παραγωγη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...