Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
7 ώρες πριν, Gogo-36 είπε

Από ότι έχω καταλάβει, είναι πολλοί οι δήμοι που τα κάνουν αυτά. Εγώ έχω σπίτι 50 τμ, τα άλλαξαν μόνοι τους σε 129. Μετά από ένα χρόνο και φασαρίες, αποστολή* 30 φορές τα ίδια χαρτιά. Μου κάνανε τη χάρη και καλά λένε να μου τα διορθώσουν σε 97τμ, μέχρι να βρούνε τα σωστά τ.μ. Εν τω μεταξύ στο λογαριασμό που μου έρχεται ακόμη 129 φαίνονται. Κοινώς άκρη δε βγάζεις.

 

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν πιάνεται' μόνο το σπίτι αλλά και οι αποθήκες πυλωτη γκαράζ κτλ

 

18 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Όντως είμαστε εκτός θέματος, οπότε θα απαντήσω μόνο σε αυτό και δε θα δώσω συνέχεια. Δεν υπάρχουν τίποτα από τα παραπάνω. Ενοίκιο είναι ένα μικρό διαμέρισμα με μια πάρα πολύ μικρή βεράντα.

Ρε μη το συνεχίζετε... θέλετε να κλείσει το θέμα, τι καταλαβαίνετε;

Συζητήστε ΕΔΩ για τετραγωνικά.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Εδώ να πω ότι το site της ΔΕΗ έχει πέσει. 

Και ο τιμοκατάλογος myHomeOnline από το e-bill βγάζει μαύρο.

Screenshot_20220725-002400.png

κανονικά λειτουργεί το site , αλλά γιατί έχεις αγωνία ? Τα online/enter θα συνεχίσουν όπως ήταν (υποθέτω)

Και νομίζω το ΓΝ1 θα είναι όπως πριν , απλά τώρα θα έχει ενσωματωμένη τη ρήτρα , δηλαδή

0,41 μέρας και 0,39 νύχτας , βέβαια υπάρχει μια άνοδος πχ σήμερα έχει 0,57 και 0,55 αντίστοιχα , ίσως τσιμπήσουν για τον Αύγουστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, χαζή ερώτηση: μεταφέρθηκα από Protergia σταθερό σε ΔΕΗ σταθερό myHome online, η διαδικασία έγινε ιντερνετικα μέσω e-contract, και υπέγραψα το συμβόλαιο όπου έγραφε Γ1Ν αλλά είχε τα στοιχεία του myHome online πχ 1 ευρώ πάγιο κτλ. Γνωστή διαδικασία σε αυτό το thread φαντάζομαι. Στο ebill πλέον φαίνομαι ενεργοποιημενος κανονικά στο myHome online. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο που να λέει ρητά ότι η τιμή της kWh είναι κλειδωμένη στα 0.229 για 1 χρόνο, παρότι είναι αυτονόητο εφόσον το πρόγραμμα είναι σταθερό. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν αύριο μεθαύριο αν αλλάξει η τιμή του online ότι πλέον θα πληρώνω την καινούρια αυξημένη τιμή? Πώς μπορώ να διασφαλιστω (ή χρειάζεται να διασφαλιστω περαιτέρω ή είμαι καλυμμένος)? Γνωρίζω ότι ήδη έχει υπάρξει μια αύξηση στην αρχή της χρονιάς στα παραπάνω προγράμματα, οπότε θα μπορούσε να μου πει κάποιος με την εμπειρία αυτής της αύξησης αν θα έχω πρόβλημα κατά τη διάρκεια του 1 χρόνου του συμβολαίου μου, πέρα από τους κλασσικούς κινδύνους να μου ακυρωθεί η πάγια εντολή κτλ που έχουν ήδη αναφερθεί? 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση για online εδώ και 3 εβδομάδες και ενεργοποίηση πάγιας εντολής με κάρτα. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση πάρα μόνο στο ebill βλέπω πως είναι υπό εξέταση. Έχω πάρει 3-4 τηλέφωνα αλλά καμία ουσιαστική απάντηση. Αν αλλάξουν λέμε αύριο οι τιμές προς τα πανω κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσει το πότε έκανα αίτηση και για ποιες τιμές έκανα αίτηση με την λογική πάντα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doom26 είπε

Έχω κάνει αίτηση για online εδώ και 3 εβδομάδες και ενεργοποίηση πάγιας εντολής με κάρτα. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση πάρα μόνο στο ebill βλέπω πως είναι υπό εξέταση. Έχω πάρει 3-4 τηλέφωνα αλλά καμία ουσιαστική απάντηση. Αν αλλάξουν λέμε αύριο οι τιμές προς τα πανω κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσει το πότε έκανα αίτηση και για ποιες τιμές έκανα αίτηση με την λογική πάντα.?

Μετρά ποτέ έκανες την αίτηση.

Σε εμένα έτσι έγινε πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doom26 είπε

Έχω κάνει αίτηση για online εδώ και 3 εβδομάδες και ενεργοποίηση πάγιας εντολής με κάρτα. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση πάρα μόνο στο ebill βλέπω πως είναι υπό εξέταση. Έχω πάρει 3-4 τηλέφωνα αλλά καμία ουσιαστική απάντηση. Αν αλλάξουν λέμε αύριο οι τιμές προς τα πανω κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσει το πότε έκανα αίτηση και για ποιες τιμές έκανα αίτηση με την λογική πάντα.?

Πέρασα μόλις την προηγούμενη βδομάδα από αυτή τη διαδικασία, εμένα μου πήρε 2 βδομάδες να ολοκληρωθεί. Πήρα 100 τηλέφωνα ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ, τους έπρηξα για να σιγουρευτώ ότι οι μεν είχαν όλα τα απαραίτητα έγγραφα από εμένα, και ο δε ότι θα πήγαινε άμεσα για την αρχική μέτρηση του ρολογιού. Πρέπει να τους κυνηγήσεις, εμένα αυτή ήταν η εμπειρία μου, και επίσης παρότι είχαν τα πάντα έτοιμα και μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ, η ΔΕΗ έκανε 1 βδομάδα να φύγει αυτό το "υπό εξέταση", ενώ με διαβεβαιωναν ότι μόλις παίρναν τις μετρήσεις, θα με ενεργοποιούσαν άμεσα. Μάλλον ασχολούνται με πιο σοβαρά πράγματα ή έχουν πάει διακοπές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Καλησπέρα παιδιά, χαζή ερώτηση: μεταφέρθηκα από Protergia σταθερό σε ΔΕΗ σταθερό myHome online, η διαδικασία έγινε ιντερνετικα μέσω e-contract, και υπέγραψα το συμβόλαιο όπου έγραφε Γ1Ν αλλά είχε τα στοιχεία του myHome online πχ 1 ευρώ πάγιο κτλ. Γνωστή διαδικασία σε αυτό το thread φαντάζομαι.

ναι είναι γνωστό οτι πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν το σωστό συμβόλαιο μιας και Γ1 υπέγραψες

αλλά απο τη στιγμή που πρόλαβες:

5 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Στο ebill πλέον φαίνομαι ενεργοποιημενος κανονικά στο myHome online. 

και τα ενεργοποίησες ο ίδιος , οκ . (κάρτα, ηλεκτρονικό , μηνιαίο μέσω ebill)

6 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

Υπάρχει περίπτωση να μου πουν αύριο μεθαύριο αν αλλάξει η τιμή του online ότι πλέον θα πληρώνω την καινούρια αυξημένη τιμή?

σε 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχει κάνει ούτε στα φθηνά των 0,10

6 λεπτά πριν, doom26 είπε

Έχω κάνει αίτηση για online εδώ και 3 εβδομάδες και ενεργοποίηση πάγιας εντολής με κάρτα. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση πάρα μόνο στο ebill βλέπω πως είναι υπό εξέταση. Έχω πάρει 3-4 τηλέφωνα αλλά καμία ουσιαστική απάντηση. Αν αλλάξουν λέμε αύριο οι τιμές προς τα πανω κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσει το πότε έκανα αίτηση και για ποιες τιμές έκανα αίτηση με την λογική πάντα.?

ποτέ απο τηλ , τώρα πχ πάνε διακοπές οι άνθρωποι , επικοινωνείς αποκλειστικά μέσω email αλλά άνοιξε εδώ

https://my.rae.gr/

2 λεπτά πριν, paulpierce89 είπε

οι μεν είχαν όλα τα απαραίτητα έγγραφα από εμένα, και ο δε ότι θα πήγαινε άμεσα για την αρχική μέτρηση του ρολογιού.

μέσω και εσύ myrae , δε χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση βάσει νομοθεσίας , η φωτό μετρητή αρκεί

(για αλλαγή πάροχου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

ναι είναι γνωστό οτι πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν το σωστό συμβόλαιο μιας και Γ1 υπέγραψες

αλλά απο τη στιγμή που πρόλαβες:

και τα ενεργοποίησες ο ίδιος , οκ . (κάρτα, ηλεκτρονικό , μηνιαίο μέσω ebill)

σε 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχει κάνει ούτε στα φθηνά των 0,10

ποτέ απο τηλ , τώρα πχ πάνε διακοπές οι άνθρωποι , επικοινωνείς αποκλειστικά μέσω email αλλά άνοιξε εδώ

https://my.rae.gr/

μέσω και εσύ myrae , δε χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση βάσει νομοθεσίας , η φωτό μετρητή αρκεί

(για αλλαγή πάροχου)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση korakie, κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα αλλάξουν τα πράγματα στο 6μηνο, επειδή κάπου τότε (Δεκέμβριος - Ιανουάριος) είναι που περιμένω το peak της "σφαγής" στα ενεργειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dei.gr/media/oyank2v5/timok-xt-082022-g1-g1n_final.pdf

Μηνιαίο πάγιο 3,5 ευρώ.

0,486 ευρώ/kWh για κατανάλωση 0-2000kWh.

0,498 ευρώ/kWh για κατανάλωση >2000kWh.

Για το νυχτερινό: 0,445 ευρώ/kWh.

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο θα είναι η επιδότηση; 0,30€;

4 minutes ago, Swimmer21 said:

Πόσο θα είναι η επιδότηση; 0,30€;

Αν ναι, οριακά συμφέρει το σταθερό μέχρι 0,18€;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...