Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Λογικά όμως δεν θα ανέβουν και τα κλειστά προγράμματα;

Την ίδια αγωνία έχω και γω.

Διαβάζω για 47-50 λεπτά εώς 1Ε (!) την κιλοβατώρα. Στο ίδιο άρθρο ότι το δημοσιονομικό κόστος θα είναι μεγάλο, λόγω της δέσμευσης της κυβέρνησης για 18-22 λεπτά τελική τιμή. 

Το άρθρο εδώ > Έρχονται τιμές “φωτιά” στη λιανική ρεύματος - Στα ύψη οι ανάγκες επιδοτήσεων - Energymag.gr

Από την άλλη τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν 22,9 και 24.5 την κιλοβατώρα.

Οπότε οι απορίες :

  • Θα είναι μια ζωή αυξημένα τα κυμαινόμενα (--> λογικά ναι για τους επόμενους Χ μήνες); 
  • Η επιδότηση , αν υπάρξει , θα φτάνει για να αντισταθμίζει την αύξηση ;
  • Με την επιδότηση , θα είναι η τελική τιμή χαμηλότερη από τα σταθερά (ρίσκο);
  • Οι τιμές των σταθερών, για νέα συμβόλαια , δε μπορεί να αυξηθούν σε μια νύχτα; (εύκολα)

Θα έτεινα να ενεργοποιήσω ήδη το online από Γ1Ν αλλά διαβάζω για μηνιαίο λογαριασμό (δύσκολο να μετρώ καθε μήνα) και κυρίως για το πρόβλημα με τις παγιες εντολές που δεν εκτελούνται. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, yannis1209 είπε

Είναι SMS και ζητάει να εξοφλήσεις τον τελευταίο λογαριασμό ενώ επίκειται να λήξει (ή έχει ήδη λήξει) η διάρκεια του συμβολαίου;

 

16 ώρες πριν, marmagia είπε

Όχι. Το βγάζει τον τελευταίο μήνα ασχετως λήξης του συμβολαίου. Απλά ενημερώνει 2 μέρες πριν την ημερομηνία πληρωμής 

Αυτό. 

2 μέρες πριν λήξει ο λογαριασμός. 

Το συμβόλαιο αργεί ακόμα να λήξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Θα έτεινα να ενεργοποιήσω ήδη το online από Γ1Ν αλλά διαβάζω για μηνιαίο λογαριασμό (δύσκολο να μετρώ καθε μήνα) και κυρίως για το πρόβλημα με τις παγιες εντολές που δεν εκτελούνται. Σωστά;

Αν δεν μετράς, θα βγαίνει "έναντι".

Εγώ δεν είχα θέμα με τη χρέωση της κάρτας, ούτε ασχολήθηκα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ant_ είπε

Για τα τετραγωνικα ορισμενοι δημοι οπως και ο "καταπληκτικος" που ειμαι σε χρεωνουν για πλασματικα τετραγωνικα με εναν συντελεστη

Οποτε  μπορει να εχεις σπιτι 80τμ αλλα αυτοι πλασματικα το κανουν 95πχ και σε χρεωνουν για 95 τετραγωνικα

Δεν ειναι θεμα λαθους που μπορεις να το διορθωσεις

Αυτό μια δικαστική προσφυγή χρειάζεται από τον θιγομενο και θα τους βάλει στην θέση τους, αλλά που να κάθεται να πληρώνει δικηγόρους ο καθένας για λίγα ευρώ στα τέλη, βρίσκουν και τα κάνουνε. 

5 ώρες πριν, ant_ είπε

 

 

13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Άλλωστε, η κυβέρνηση έχει δεσμευτεί για τελικές τιμές στον καταναλωτή στα περσινά επίπεδα δηλαδή περίπου 18-20 λεπτά ανά κιλοβατώρα

περσι ειχε 0.18 ε? 😂

Δεν θα αντέξει ο προϋπολογισμός να καλύψει τέτοια κόστη.... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, satsok2 είπε

Θα έτεινα να ενεργοποιήσω ήδη το online από Γ1Ν αλλά διαβάζω για μηνιαίο λογαριασμό (δύσκολο να μετρώ καθε μήνα) και κυρίως για το πρόβλημα με τις παγιες εντολές που δεν εκτελούνται. Σωστά;

αν θες να πας σε σταθερό πας και στο enter σε κατάστημα

μετά βάζεις πάγια εντολή για επιπλέον έκπτωση και επιστροφή της εγγύησης αλλά δε θα έχεις τη σκοτούρα να σε πετάξει στο Γ1 αν απορρίπτει την κάρτα ή αν κολλά το ebill

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις... Εκεί που έγραφε myhome online Ν γράφει πλέον γ1ν myhome online.. Το συμβόλαιο λήγει 15/9/23, θέλω να πιστεύω δεν αλλάζει κάτι??? Δεύτερη.. τι κουλό είναι αυτό με την υπενθύμιση 2 μέρες πριν?? Πάγια εντολή έχω υποχρεωτικά με το πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, satsok2 είπε

Την ίδια αγωνία έχω και γω.

Διαβάζω για 47-50 λεπτά εώς 1Ε (!) την κιλοβατώρα. Στο ίδιο άρθρο ότι το δημοσιονομικό κόστος θα είναι μεγάλο, λόγω της δέσμευσης της κυβέρνησης για 18-22 λεπτά τελική τιμή. 

Το άρθρο εδώ > Έρχονται τιμές “φωτιά” στη λιανική ρεύματος - Στα ύψη οι ανάγκες επιδοτήσεων - Energymag.gr

Από την άλλη τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν 22,9 και 24.5 την κιλοβατώρα.

Οπότε οι απορίες :

  • Θα είναι μια ζωή αυξημένα τα κυμαινόμενα (--> λογικά ναι για τους επόμενους Χ μήνες); 
  • Η επιδότηση , αν υπάρξει , θα φτάνει για να αντισταθμίζει την αύξηση ;
  • Με την επιδότηση , θα είναι η τελική τιμή χαμηλότερη από τα σταθερά (ρίσκο);
  • Οι τιμές των σταθερών, για νέα συμβόλαια , δε μπορεί να αυξηθούν σε μια νύχτα; (εύκολα)

Θα έτεινα να ενεργοποιήσω ήδη το online από Γ1Ν αλλά διαβάζω για μηνιαίο λογαριασμό (δύσκολο να μετρώ καθε μήνα) και κυρίως για το πρόβλημα με τις παγιες εντολές που δεν εκτελούνται. Σωστά;

Πιστεύω πως κανείς δε ξέρει τι θα γίνει ούτε καν το κράτος. Ίσως μόνο μια μικρή ελίτ να ξέρει. Όσο και να πάει πάντως δεν υπάρχει σοβαρό θέμα καθώς η πλειοψηφία μπορεί να τα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν θες να πας σε σταθερό πας και στο enter σε κατάστημα

μετά βάζεις πάγια εντολή για επιπλέον έκπτωση και επιστροφή της εγγύησης αλλά δε θα έχεις τη σκοτούρα να σε πετάξει στο Γ1 αν απορρίπτει την κάρτα ή αν κολλά το ebill

Πόση έκπτωση παίρνω με πάγια εντολή;

Απο Γ1 σε enter πληρώνω πάλι εγγύηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα εξοχικο με καταναλωση 50Η/20Νkwh/μηνα, εκτος απο 15-20 μερες τον χρονο που κανουμε μια μετρια καταναλωση,  σε σταθερο της προτεργια που ληγει τον Σεπτεμβριο του 2022. Αξιζει να το σπασω πληρωνοντας 70€ για να προλαβω τα σταθερα της ΔΕΗ ; Φοβαμαι επισης μηπως απο 1η Αυγουστου μου το σπασει μονη της η προτεργια, αλλα δεν θα υπαρχουν πια "φτηνα" σταθερα για να παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

εχω ενα εξοχικο με καταναλωση 50Η/20Νkwh/μηνα, εκτος απο 15-20 μερες τον χρονο που κανουμε μια μετρια καταναλωση,  σε σταθερο της προτεργια που ληγει τον Σεπτεμβριο του 2022. Αξιζει να το σπασω πληρωνοντας 70€ για να προλαβω τα σταθερα της ΔΕΗ ; Φοβαμαι επισης μηπως απο 1η Αυγουστου μου το σπασει μονη της η προτεργια, αλλα δεν θα υπαρχουν πια "φτηνα" σταθερα για να παω.

  κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει γιατί θα πρέπει να ξέρει το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

  κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει γιατί θα πρέπει να ξέρει το μέλλον

ενταξει, κουβεντα κανουμε και γνωμες ζητω συμφωνα με την οπτικη του καθενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό μια δικαστική προσφυγή χρειάζεται από τον θιγομενο και θα τους βάλει στην θέση τους, αλλά που να κάθεται να πληρώνει δικηγόρους ο καθένας για λίγα ευρώ στα τέλη, βρίσκουν και τα κάνουνε.

https://thessaloniki.gr/θέλω-από-τον-δήμο/ο-δήμος/γενική-διεύθυνση/διεύθυνση-δημοτικών-προσόδων-και-πόρ/τμήμα-ανταποδοτικών-τελών/
 

κάτω κάτω στη σελίδα:

Spoiler

Ο ΔΘ έχει δύο ζώνες – συντελεστές  για την χρέωση των Δημοτικών τελών στις κατοικίες

  • Α’ ζώνη, με συντελεστή 1,50 €/τμ
  • Β’ ζώνη, με  συντελεστή  1,13  € /τμ

Σύμφωνα με το Ν. 429/1976, στις περιπτώσεις καθορισμού περισσοτέρων του ενός συντελεστή, στη ΔΕΔΔΗΕ  γνωστοποιείται ένας συντελεστής (αυτός της Β’ ζώνης) και ο υπολογισμός των Δημοτικών τελών στα ακίνητα που ανήκουν στην Α’ ζώνη γίνεται με τη χρήση πλασματικών τετραγωνικών μέτρων.

Τα πλασματικά τετραγωνικά μέτρα προκύπτουν από την αναλογία των συντελεστών Α’ και Β’ ζώνης.
Δηλαδή 1,50  :  1,13  =  1,32
Παράδειγμα : Τα πραγματικά 100 τμ. μετατρέπονται πλασματικά σε 100 τμ Χ 1,32 = 132 τμ
ούτως ώστε να προκύπτει το ίδιο περίπου ποσό Δημοτικών τελών
[100 τμ Χ 1,50 = 150 €/έτος ή 132 τμ Χ 1,13 = 149,20 €/έτος]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
9 ώρες πριν, ant_ είπε

Για τα τετραγωνικα ορισμενοι δημοι οπως και ο "καταπληκτικος" που ειμαι σε χρεωνουν για πλασματικα τετραγωνικα με εναν συντελεστη

Οποτε  μπορει να εχεις σπιτι 80τμ αλλα αυτοι πλασματικα το κανουν 95πχ και σε χρεωνουν για 95 τετραγωνικα

Δεν ειναι θεμα λαθους που μπορεις να το διορθωσεις

Εδώ

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό μια δικαστική προσφυγή χρειάζεται από τον θιγομενο και θα τους βάλει στην θέση τους, αλλά που να κάθεται να πληρώνει δικηγόρους ο καθένας για λίγα ευρώ στα τέλη, βρίσκουν και τα κάνουνε. 

 

Δεν θα αντέξει ο προϋπολογισμός να καλύψει τέτοια κόστη.... 

Εδώ

8 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

https://thessaloniki.gr/θέλω-από-τον-δήμο/ο-δήμος/γενική-διεύθυνση/διεύθυνση-δημοτικών-προσόδων-και-πόρ/τμήμα-ανταποδοτικών-τελών/
 

κάτω κάτω στη σελίδα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο ΔΘ έχει δύο ζώνες – συντελεστές  για την χρέωση των Δημοτικών τελών στις κατοικίες

  • Α’ ζώνη, με συντελεστή 1,50 €/τμ
  • Β’ ζώνη, με  συντελεστή  1,13  € /τμ

Σύμφωνα με το Ν. 429/1976, στις περιπτώσεις καθορισμού περισσοτέρων του ενός συντελεστή, στη ΔΕΔΔΗΕ  γνωστοποιείται ένας συντελεστής (αυτός της Β’ ζώνης) και ο υπολογισμός των Δημοτικών τελών στα ακίνητα που ανήκουν στην Α’ ζώνη γίνεται με τη χρήση πλασματικών τετραγωνικών μέτρων.

Τα πλασματικά τετραγωνικά μέτρα προκύπτουν από την αναλογία των συντελεστών Α’ και Β’ ζώνης.
Δηλαδή 1,50  :  1,13  =  1,32
Παράδειγμα : Τα πραγματικά 100 τμ. μετατρέπονται πλασματικά σε 100 τμ Χ 1,32 = 132 τμ
ούτως ώστε να προκύπτει το ίδιο περίπου ποσό Δημοτικών τελών
[100 τμ Χ 1,50 = 150 €/έτος ή 132 τμ Χ 1,13 = 149,20 €/έτος]

 

Εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

εχει χρησιμοποιησει κανεις την υπηρεσια e-selfmetering ;

πως καταχωρειτε ενδειξη ; γραφει στο ebill αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο. Μηπως χρειαζεται εγω να ενεργοποιησω κατι καπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...