Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή?

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  

TAΠ (τέλος ακίνητης περιουσίας) είναι τα τετραγωνικά του σπιτιού.

ΔΦ (Δημοτικοί Φόροι) πρέπει να είναι ίδιοι με το ΤΑΠ ή μεγαλύτερο νούμερο αν απ'το σπίτι δίνεις ρεύμα σε γκαράζ ή σε αυλή κλπ.

ΔΤ (Δημοτικά Τέλη) είναι μικρότερο απ'το ΔΦ... υπολογίζεται επί του ΔΦ με ειδικό συντελεστή για κάθε Δήμο.

Για κάποιο λόγο έχω ΤΑΠ 80 ΔΦ 50 ΔΤ66

Τσέκαρα το λογαριασμό και του προηγούμενου, έχει τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Για κάποιο λόγο έχω ΤΑΠ 80 ΔΦ 50 ΔΤ66

Τσέκαρα το λογαριασμό και του προηγούμενου, έχει τα ίδια

Έχεις καμία αποθήκη που ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστο ρολόι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Για κάποιο λόγο έχω ΤΑΠ 80 ΔΦ 50 ΔΤ66

Τσέκαρα το λογαριασμό και του προηγούμενου, έχει τα ίδια

Είναι καθαρά θέμα του Δήμου που ανήκεις, αυτός λέει στον πάροχο σου πόσα τετραγωνικά να υπολογίσει για ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ.

Λογικά κάποια από τα 80 τμ του σπιτιού σου δεν είναι κυρίως χώροι (πχ κλιμακοστάσιο, δώμα κτλ) και ο Δήμος έχει αποφασίσει να πληρώνουν μικρότερο φόρο ή και τέλη, για αυτό ακριβώς έδωσε μικρότερα νούμερα για ΔΤ και ΔΦ από ότι ΤΑΠ.

Μόνο στο γραφείο ΤΑΠ του Δήμου σου μπορούν να σου εξηγήσουν γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι καθαρά θέμα του Δήμου που ανήκεις, αυτός λέει στον πάροχο σου πόσα τετραγωνικά να υπολογίσει για ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ.

Λογικά κάποια από τα 80 τμ του σπιτιού σου δεν είναι κυρίως χώροι (πχ κλιμακοστάσιο, δώμα κτλ) και ο Δήμος έχει αποφασίσει να πληρώνουν μικρότερο φόρο ή και τέλη, για αυτό ακριβώς έδωσε μικρότερα νούμερα για ΔΤ και ΔΦ από ότι ΤΑΠ.

Μόνο στο γραφείο ΤΑΠ του Δήμου σου μπορούν να σου εξηγήσουν γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά.

Κάπου στα 80τμ καθαρά είναι το σπίτι, χωρίς κλιμακοστάσιο. Αποθήκες παρκινγκ κτλ δεν υπάρχουν

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο ανθρώπινο λάθος αν και λογικά το ΔΦ αλλάζει αυτόματα με βάση το ΤΑΠ

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ObeyWario! είπε

Κάπου στα 80τμ καθαρά είναι το σπίτι, χωρίς κλιμακοστάσιο. Αποθήκες παρκινγκ κτλ δεν υπάρχουν

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο ανθρώπινο λάθος αν και λογικά το ΔΦ αλλάζει αυτόματα με βάση το ΤΑΠ

Εντελώς απίθανο να έχει γίνει κάποιο λάθος, το πιθανότερο είναι ο Δήμος για κάποιο λόγο να μην σου χρεώνει όλα τα τμ με το ίδιο ποσό. Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις, πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα ΤΑΠ του Δήμου σου.

Πάντως δεν είναι ασυνήθιστο να υπάρχουν τέτοιες διαφορές, σπάνια θα δεις ίδια τμ σε ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ, δες ένα άλλο παράδειγμα σε διαμέρισμα 85τμ:

image.png.baf57d21e1fc340c86a4ca9e0e3217dd.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για την εγκυρότητα των πληροφοριών αυτού του άρθρου, αλλά αν ισχύουν όσα λέει τότε μιλάμε για παραπάνω από τραγική την κατάσταση που θα αντιμετωπίσουμε τον Χειμώνα. 

Τιμές μαζί με ρήτρα ενσωματωμένη 0.5 με 1 ευρώ η. Kwh, δεν πάμε καλά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ξέρω για την εγκυρότητα των πληροφοριών αυτού του άρθρου, αλλά αν ισχύουν όσα λέει τότε μιλάμε για παραπάνω από τραγική την κατάσταση που θα αντιμετωπίσουμε τον Χειμώνα. 

Τιμές μαζί με ρήτρα ενσωματωμένη 0.5 με 1 ευρώ η. Kwh, δεν πάμε καλά. 

Άλλωστε, η κυβέρνηση έχει δεσμευτεί για τελικές τιμές στον καταναλωτή στα περσινά επίπεδα δηλαδή περίπου 18-20 λεπτά ανά κιλοβατώρα

περσι ειχε 0.18 ε? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Κάπου στα 80τμ καθαρά είναι το σπίτι, χωρίς κλιμακοστάσιο. Αποθήκες παρκινγκ κτλ δεν υπάρχουν

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο ανθρώπινο λάθος αν και λογικά το ΔΦ αλλάζει αυτόματα με βάση το ΤΑΠ

Εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Νέο σπίτι στο κέντρο της Αθήνας 45 τετραγωνικα. Μοναδική πηγή θέρμανσης καινούργια ινβερτερ κλιματιστικά 

συσκευες ενεργειακής κλάσης Α και ηλιακός θερμοσίφωνας. 
 

τι επιλέγω όσο αφορά τα προγράμματα; Σήμερα παίρνω το συμβόλαιο στα χέρια μου που έχει ημερομηνία έναρξης 1η Αύγουστου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnnyf95 είπε

Καλημέρα. Νέο σπίτι στο κέντρο της Αθήνας 45 τετραγωνικα. Μοναδική πηγή θέρμανσης καινούργια ινβερτερ κλιματιστικά 

συσκευες ενεργειακής κλάσης Α και ηλιακός θερμοσίφωνας. 
 

τι επιλέγω όσο αφορά τα προγράμματα; Σήμερα παίρνω το συμβόλαιο στα χέρια μου που έχει ημερομηνία έναρξης 1η Αύγουστου 

Καλημερα... Υπομονη μεχρι την Τριτη , Τεταρτη... Θα δεις τι θα βγαλουν οι εταιρειες..

https://energymag.gr/news/energeia/ilektrismos/erchontai-times-fotia-sti-lianiki-revmatos-sta-ypsi-oi-anagkes-epidotiseon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Παιδιά , εξουσιοδότηση στον πατέρα μου για αλλαγή προγράμματος σε παροχή που είναι στο όνομα μου θα δουλέψει;

Ναι,, Αν ειναι απο δημοσια υπηρεσια....ΚΕΠ, κτλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Υπομονη μεχρι την Τριτη , Τεταρτη... Θα δεις τι θα βγαλουν οι εταιρειες..

Λογικά όμως δεν θα ανέβουν και τα κλειστά προγράμματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τετραγωνικα ορισμενοι δημοι οπως και ο "καταπληκτικος" που ειμαι σε χρεωνουν για πλασματικα τετραγωνικα με εναν συντελεστη

Οποτε  μπορει να εχεις σπιτι 80τμ αλλα αυτοι πλασματικα το κανουν 95πχ και σε χρεωνουν για 95 τετραγωνικα

Δεν ειναι θεμα λαθους που μπορεις να το διορθωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...