Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις τη ΔΕΗ στο όνομα σου, αρκεί να πληρώνεις τους λογαριασμούς. ΑΝ το αλλάξεις τελικά, ίσως να σου ζητήσουν ΥΔΕ εντός 6μήνου.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Η οποία έχει ένα κόστος, ανάλογα και με την περιοχή.

*Από τα προγράμματα λίγο πιο οικονομικό είναι το online.

To "δεν είχε περάσει την πάγια εντολή" τι σημαίνει ακριβώς;

Σε ευχαριστώ.

Γιατί δεν επιλέγουν τότε όλοι το dei myhome online που είναι φθηνότερο.

Ποιο θα επέλεγε το dei my home enter που είναι ακριβότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, glenngould είπε

Ποιο θα επέλεγε το dei my home enter που είναι ακριβότερο;

Όποιος δεν "το έχει" με το ίντερνετ, δεν θέλει μόνο ηλεκτρονικούς λογαριασμούς και εξόφληση μέσω τραπεζικής κάρτας υποχρεωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κατάλαβα.

Εννοείται ότι εμείς που ξέρουμε από Internet και τέτοια δεν μας ενδιάφερουν ούτε οι έντυποι λογαριασμοί ούτε άλλα κολλήματα. Οπότε αν αυτή είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά, μονόδρομος είναι το Online.

 

image.png.5b8506fce3fa3c3484a303a1108d9862.png

 

Πάντως λέει κάτι σημαντικό ότι το enter ότι αν και είναι 1-2 cent ακριβότερο ανά kwh, αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσμαρμογής και κλίμακες τιμολόγησης. Αυτό δεν είναι σημαντικό;

 

image.png.0714f511f9969cc5a02d8c6d16e4e6e6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, glenngould είπε

Γιατί δεν επιλέγουν τότε όλοι το dei myhome online που είναι φθηνότερο.

Ποιο θα επέλεγε το dei my home enter που είναι ακριβότερο;

αν κανεις μια συγκριση με 300κβω ημερας και 100 νυχτας, η διαφορα τους ειναι κατω απο 1€. Μαλλον ισοδυναμα θα τα αποκαλουσα με λιγο διαφορετικα χαρακτηριστικα που σε καποιους μπορει να ταιριαζουν περισσοτερο και σε αλλους λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

Έχω κάποιο όφελος να έχω το Γ1 ή το Γ1Ν που βλέπω τώρα ότι υπάρχει στον εν λόγω λογαριασμό; 

Προσφέρεται αυτό το πρόγραμμα (το Γ1Ν ; ) ή είναι παλιό / ασύμφορο / δεν μπορείς να το βάλεις;

Θέλω να πω, μπορώ να αλλάξω το όνομα και να μείνει το υπάρχον Γ1Ν ;

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, glenngould είπε

Πάντως λέει κάτι σημαντικό ότι το enter ότι αν και είναι 1-2 cent ακριβότερο ανά kwh, αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσμαρμογής και κλίμακες τιμολόγησης. Αυτό δεν είναι σημαντικό;

Ούτε το online έχει. Αν δεις γράφει "όλες οι kWh"

*Είδα τι έγραψες μόλις. Το Γ1/Ν είναι κυμαινόμενο, enter/online είναι σταθερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις τη ΔΕΗ στο όνομα σου, αρκεί να πληρώνεις τους λογαριασμούς. ΑΝ το αλλάξεις τελικά, ίσως να σου ζητήσουν ΥΔΕ εντός 6μήνου.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Η οποία έχει ένα κόστος, ανάλογα και με την περιοχή.

*Από τα προγράμματα λίγο πιο οικονομικό είναι το online.

To "δεν είχε περάσει την πάγια εντολή" τι σημαίνει ακριβώς;

Δεν είχε χρεωθεί ο λογαριασμός.  Κανόνικα χρεωνετε μια μέρα πριν ληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

πηρα τωρα στα χερια μου τον Εναντι λογαριασμο του πεθερου μου, που ειναι Γ1 Οικιακο (δεν εχει νυχτερινο κτλ)

βλεπω τιμη κιλοβατωρας 0,1158€/kwh. προφανως ειναι παλιο συμβολαιο.

βλεπω ομως παραλληλα οτι του χρεωσαν στον Εναντι και ρητρα αναπροσαρμογης 165 ευρω, για καταναλωση 675 kWh.

συμφερει να τον παω στο my home online?

εχει ενα μικρο σπιτι και απο τους εκκθαριστικους που κατεβασα

συνολικα εκαψε σ εναν χρονο 3.394 κιλοβατωρες.

 

συμφερει να μεινει στο Γ1 οικιακο που εχει φτηνη κιλοβατωρα αλλα μεγαλη ρητρα,

ή να τον παω στο my home online που εχει σχεδον διπλασια κιλοβατωρα χωρις ρητρα;

 

δεν εχει κοτ, και το ακινητο  εχει σχεδον μηδενικη νυχτερινη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κρατάω για copy paste

Επειδή είναι ερώτηση της μόδας αν συμφέρει το Γ1 αυτή την περίοδο ,δεν υπάρχει απάντηση

Εξαρτάται απο:

1. Τι τιμές θα έχουν το επόμενο διάστημα (όχι μόνο μήνα,δίμηνο) τα νέα τιμολόγια

2. Πόσο θα είναι η πίστωση ΤΕΜ για το επόμενο διάστημα και με ποια κριτήρια (πχ αν επαναφέρουν κύρια κατοικία και όριο κατανάλωσης)

3. Αν θα ξαναδωθούν επιδόματα τύπου powerpass στο μέλλον

4. Αν το online/enter θα συνεχίσει με τις πανάκριβες τιμές ή θα πάει σε νέες εκτοξευμένες

 

Επομένως ο καθένας κάνει τις επιλογές του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

το κρατάω για copy paste

Επειδή είναι ερώτηση της μόδας αν συμφέρει το Γ1 αυτή την περίοδο ,δεν υπάρχει απάντηση

Εξαρτάται απο:

1. Τι τιμές θα έχουν το επόμενο διάστημα (όχι μόνο μήνα,δίμηνο) τα νέα τιμολόγια

2. Πόσο θα είναι η πίστωση ΤΕΜ για το επόμενο διάστημα και με ποια κριτήρια (πχ αν επαναφέρουν κύρια κατοικία και όριο κατανάλωσης)

3. Αν θα ξαναδωθούν επιδόματα τύπου powerpass στο μέλλον

4. Αν το online/enter θα συνεχίσει με τις πανάκριβες τιμές ή θα πάει σε νέες εκτοξευμένες

 

Επομένως ο καθένας κάνει τις επιλογές του

ωχ!

αν απαντας ετσι εσυ που εισαι ο σωτηρας μου (απο περσι τον οκτωβρη που μ εστειλες στο online νυχτερινο και τωρα πληρωνω τα μισα απο περσι, εκανα  αιτηση για powerpass και μου ηρθε μια μουτζα) τοτε σημαινει οτι οντως δεν υπαρχει απαντηση.

εσυ ομως με την εμπειρια σου τι θα εκανες;

και παλι σ ευχαριστω για ολα ρε Κορακιε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

εσυ ομως με την εμπειρια σου τι θα εκανες;

βασικά λάθος άτομο ρωτάς ,  έπεσα σε πολλά έξω όπως νόμιζα οτι θα επανέλθει το αέριο απο Άνοιξη (άρα και το ρεύμα) και οτι δε θα συνεχίσουν για πάντα οι επιδοτήσεις ειδικά όταν μπήκαν κριτήρια απο 1/1-30/6 😁

η εύκολη απάντηση είναι βάλε σταθερό και το σπας αν δεις οτι δε συμφέρει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, glenngould said:

Πήγα στο dei my contract να κάνω την διαδικασία και δεν δέχεται την ταυτότητά μου (είναι πριν 23 χρόνια).

Για όνομα του Θεού.

Δε παίζει κανένα απολύτως ρολο αυτό. Της μάνας μου είναι 30-40 ετών και μια χαρα δέχτηκε το pdf και τον αριθμό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

έπεσα σε πολλά έξω όπως νόμιζα οτι θα επανέλθει το αέριο απο Άνοιξη (άρα και το ρεύμα)

Εσύ, εγώ, εμείς και πολλά κράτη στον κόσμο! Οπότε θα ζήσουμε, όσο ζήσουμε με αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Δε παίζει κανένα απολύτως ρολο αυτό. Της μάνας μου είναι 30-40 ετών και μια χαρα δέχτηκε το pdf και τον αριθμό 

3 φορές που ανέβασα την ταυτότητα έκανε fail. Αυτό που με εκνευρίζει σε αυτά τα αυτοματοποιημένα συστήματα ταυτοποίησης είναι ότι δεν σε ενημερώνουν επακριβώς αν κάτι δεν πάει καλά.

Και μου έβγαλε ένα μήνυμα "πιθανώς το έγγραφο ταυτοπροσωπίας σας δεν είναι κατάλληλο". Επίσης σου ζητά να βγάλεις selfie. Κανένας δεν ξέρει αν βρίσκει και εκεί κάποια ασυμφωνία μετά της τρέχουσας φωτογραφίας σου (στην selfie) και της φωτογραφίας σου στην ταυτότητα (παλιά φωτό δηλαδή). Μου τη δίνει που ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ τι φταίει και τι να διορθώσεις.

Τελικά έκανα την αίτηση αλλαγής ονόματος λογαριασμού τηλεφωνικά στο support της ΔΕΗ, γιατί δεν έβγαζα άκρη με το online στο site της ΔΕΗ.

Το νέο πρόβλημα που έχω όμως για να αλλάξει το όνομα του λογαριασμού είναι ότι θέλουν το Ε9 ως αποδεικτικό ότι κληρονόμησα το συγκεκριμένο σπίτι (στο οποίο θέλω να αλλάξω το όνομα του λογαριασμού από αυτό του θανόντα στο δικό μου όνομα). Της είπα... "μέχρι να αλλάξει το Ε9 θα περάσουν μήνες". Και κάτι μου είπε να σας δώσει "μια βεβαίωση ο συμβολαιογράφος σας κλπ". Δεν κατάλαβα τι έγγραφο θέλουν. Η διαθήκη λέει ότι κληρονομώ το σπίτι και έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

Αν κάποιος γνωρίζει τι έγγραφο είναι αυτό, αν θέλει παρακαλώ να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...