Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, kirileman είπε

Τώρα πια δεν είμαι για τίποτα σίγουρος.

 

Tώρα κατάλαβα...λές να φύγεις απ'το Enter με 0.10 της πεθεράς και να βάλεις Εnter με 0.24.

Θα χάσεις 4 μήνες απ'το παλιό για να κερδίσεις 8 μήνες απ'το καινούργιο.

Εντάξει τι να πω, δε ξέρω αν συμφέρει... πρέπει να το υπολογίσεις με καταναλώσεις... και πάλι λόττο είναι η κατάσταση.

Μπορεί τα κυμαινόμενα να είναι κάτω από 0.25

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά δε γίνεται , αν αλλάξει όνομα/ΑΦΜ πας για νέα αίτηση

Αυτό λέμε. Χάνω το πρόγραμμα που ήδη έχει η παροχή , βάζω το νέο Enter/Online/Γ1/whatever. Πού είναι το πρόβλημα; Στο ότι μπορεί να αργήσει η ενεργοποίηση και να πάω με τις τιμές μετά τη 1/8 ενώ πχ θα υπογράψω σήμερα Enter σε κατάστημα με την τρέχουσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hlias77 είπε

Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός 11ος του 2021 είχε ένδειξη προηγουμενη 12130  τελευταία 14782(δεν είχα νυχτερινό στην βολτον,για αυτό έγραψαν ορθος 14782.κανονικά ήταν 12146 το ημερήσιο μου.ο τελευταίος εκκαθαριστικός 3ος του 2022 στην ΔΕΗ γράφει προηγουμενη 8869 (αντι για 12146)τελευταία 12873.η σωστή πράξη που έπρεπε να γίνει ήταν 12873-12146.αντι αυτού έκαναν 12873-8869!!!!!για αυτό έβγαλαν 4004 kwh.είχα βάλει νυχτερινό τον 2ο του 2022.το 14782 είναι η μικτή κατανάλωση.προχθές που πήγα στο ρολόι το 1.8.0 είναι 16867 το ημερήσιο 13404.κανονικά χρωστάω 13404-12130=1274kwh συν το νυχτερινό μου.βέβαια εννοείτε ότι έχει κάνει και λαθος στο νυχτερινό ο καταμετρητής του δεδδηε γιατί στον λογαριασμό γράφουν τύπος ένδειξης 12,5913 και προηγουμενη και τελευταία.το ίδιο νούμερο.ενώ το 1.8.2 μου τον Φεβρουάριο ήταν 3035 και προχθές 3463.ο Δεδδηε στην αρχή πέταξε το μπαλάκι στην ΔΕΗ πράγμα που δεν ευσταθεί γιατί εκκαθαριστικός βγαίνει μόνο με καταμετρηση από τον δεδδηε.σήμερα πάλι τους πήρα για 20η φορά και τα παιδιά στο τηλεφωνικό που δεν ευθύνονται,μου είπαν θα το προωθήσουν σαν επείγων και για να με καλέσουν από τα κεντρικά και για να περάσει εργολάβος να ξαναμετρησει.πράγματα τα οποία μου λένε από 23-5 που εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός και ξεκινησα να τους παίρνω τηλέφωνο.ναι μέσα φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει περαστεί νυχτερινό αλλά παρόλα αυτά χρεώσει δεν εχω δει για νυχτερινό ούτε για 1 kwh.θεωρώ με το που έβαλα το νυχτερινο  με πήρε και με σήκωσε.εκεί έκαναν το λαθος και δεν μπορούν να το διορθώσουν.

Καλημερα... Αυτα που ζητας στο τηλεφωνικο κεντρο  μηπως θα ηταν καλυτερα να τα ειχες ζητησει με email... Στο πρακτορειο της περιοχης σου;;

Και εδω.. [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι είναι καλή εποχή να πάει κανείς στο MyHomeEnter / Online από Γ1, σωστά;

Αν αλλάξει το τιμολόγιο σε μια νύχτα ;

 

Με το online είχατε πρόβλημα με τις πληρωμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirileman είπε

Αυτό λέμε. Χάνω το πρόγραμμα που ήδη έχει η παροχή , βάζω το νέο Enter/Online/Γ1/whatever. Πού είναι το πρόβλημα; Στο ότι μπορεί να αργήσει η ενεργοποίηση και να πάω με τις τιμές μετά τη 1/8 ενώ πχ θα υπογράψω σήμερα Enter σε κατάστημα με την τρέχουσα;

 

8 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Φοβάμαι είναι καλή εποχή να πάει κανείς στο MyHomeEnter / Online από Γ1, σωστά;

Αν αλλάξει το τιμολόγιο σε μια νύχτα ;

 

Με το online είχατε πρόβλημα με τις πληρωμές;

Γινεται ετσι απλα αν σε βαλουν σε αλλο τιμολογιο ενω εχεις υπογραψει για το προγραμμα που τρεχει μεχρι τις 31/7?

Εχω ονλινε σχεδον ενα χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για ρεύμα σε καινούργια οικοδομή. Να παω για online ή για enter; Επισης πρέπει για κάποιο λόγο να βιαστώ να κάνω αίτηση μηπως αλλάξουν οι τιμολογήσεις από τον άλλο μήνα ή όχι; Τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά όλοι μας τρέξαμε, ψάξαμε αγχωθήκαμε και στο τέλος παίζει ίσα βάρκα ίσα νερά.

Αν δεν είχα μεγάλη κατανάλωση θα έβαζα Γ1 διότι με τις εκλογές να πλησιάζουν θα πουλήσουν και τη μάνα τους. Αν έκανα μεγάλες καταναλώσεις  ( >300Kwh/μήνα ) θα έβαζα σταθερό ΔΕΗ σε κατάστημα τώρα απλά για να έχω ένα σταθερό οδηγό κόστους ρεύματος και να μπορώ να προγραμματίσω πιο εύκολα τον οικογενειακό προυπολογισμό. 

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πραγματικά όλοι μας τρέξαμε, ψάξαμε αγχωθήκαμε και στο τέλος παίζει ίσα βάρκα ίσα νερά.

Αν δεν είχα μεγάλη κατανάλωση θα έβαζα Γ1 διότι με τις εκλογές να πλησιάζουν θα πουλήσουν και τη μάνα τους. Αν έκανα μεγάλες καταναλώσεις  ( >300Kwh/μήνα ) θα έβαζα σταθερό ΔΕΗ σε κατάστημα τώρα απλά για να έχω ένα σταθερό οδηγό κόστους ρεύματος και να μπορώ να προγραμματίσω πιο εύκολα τον οικογενειακό προυπολογισμό. 

Δεν ελπίζω σε τίποτα. Ήδη η ρήτρα στη θεωρία καταργήθηκε, αν και στην πράξη ενσωματώνεται στην τιμή στα κυμαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Αυτό λέμε. Χάνω το πρόγραμμα που ήδη έχει η παροχή , βάζω το νέο Enter/Online/Γ1/whatever. Πού είναι το πρόβλημα; Στο ότι μπορεί να αργήσει η ενεργοποίηση και να πάω με τις τιμές μετά τη 1/8 ενώ πχ θα υπογράψω σήμερα Enter σε κατάστημα με την τρέχουσα;

Το να φύγεις απ'το παλιό enter χάνοντας 4 μήνες και να βάλεις  Γ1 δε συμφέρει με τίποτα. Online είπαμε, αν σκαλωσει η ενεργοποίηση, άντε βγάλε άκρη. Και enter με 0.24 επίσης σου είπα. Πρέπει να υπολογίσεις πόσο παραπάνω θα πληρώσεις το επόμενο 4μηνο με 0.14 ακριβότερη κιλοβατώρα, και να μαντέψεις στο 8μηνο αργότερα αν θα συμφέρει το 0.24 συγκριτικά με επιδοτούμενο κυμαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως σε μένα σκάλωσε άσχημα το myhome online. Απο 04/04/2022 που έκανα αίτηση με ενεργοποίησαν 16/06/2022 και στο Γ1 και αφού έκανα το λάθος 01/07/2022 να καταχωρήσω kwh , εξέδωσαν λογαριασμό με προηγούμενη μέτρηση αυτή που έδωσα 2 μήνες πριν στην αίτηση το σύνολο των οποίων έχει πληρωθεί στη Volterra. Μιλάμε για πραγματική κατανάλωση 200Kwh και χρεώθηκε 1300kwh σε τιμή Γ1 με ρήτρα. Από αίτημα σε αίτημα ειμαι αμφισβήτησης ενδείξεων και λογαριασμού.

Ειχε κανείς παρόμοια εμπειρία ? παραθέτω την επιστολή μου

ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.jpg

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το να φύγεις απ'το παλιό enter χάνοντας 4 μήνες και να βάλεις  Γ1 δε συμφέρει με τίποτα. Online είπαμε, αν σκαλωσει η ενεργοποίηση, άντε βγάλε άκρη. Και enter με 0.24 επίσης σου είπα. Πρέπει να υπολογίσεις πόσο παραπάνω θα πληρώσεις το επόμενο 4μηνο με 0.14 ακριβότερη κιλοβατώρα, και να μαντέψεις στο 8μηνο αργότερα αν θα συμφέρει το 0.24 συγκριτικά με επιδοτούμενο κυμαινόμενο.

Τον Αύγουστο λείπω, άρα σχεδόν μηδενική κατανάλωση. 3 μήνες μένουν. Υπάρχουν και άλλα 2 σενάρια, το 1 εκ των οποίων είναι να μην φύγω τέλος Αυγούστου από το εξοχικό και να βγάλω εκεί τον χειμώνα με Enter 0,10 (λήξη προγράμματος 1/12/2023 και με διπλασιασμένη ταχύτητα ίντερνετ από Cote σε 50άρα). Καλό, ε; :D

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσαμε τα προβλήματα. 

Πρώτος λογαριασμός που βγαίνει deh myhone online. Δεν υπολογίζουν καθόλου κοτ, ενώ είμαι στο ΚΟΤ Β.

ενεργοποίηθηκα σε γ1 δεη 18 ή 19/6 και 21 έκανα αίτηση κοτβ με το νέο αριθμό παροχής. λογαριασμός που εκδίοσθηκε σήμερα 19./7 δεν έχει καθόλου έκπτωση κοτ. καμιά συμβουλή; εκτός από το myrae επειδη θα κανουν μηνες να απαντησουν?

 

δει 1.JPG

δει 2.JPG

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Πάντως σε μένα σκάλωσε άσχημα το myhome online. Απο 04/04/2022 που έκανα αίτηση με ενεργοποίησαν 16/06/2022 και στο Γ1 και αφού έκανα το λάθος 01/07/2022 να καταχωρήσω kwh , εξέδωσαν λογαριασμό με προηγούμενη μέτρηση αυτή που έδωσα 2 μήνες πριν στην αίτηση το σύνολο των οποίων έχει πληρωθεί στη Volterra. Μιλάμε για πραγματική κατανάλωση 200Kwh και χρεώθηκε 1300kwh σε τιμή Γ1 με ρήτρα. Από αίτημα σε αίτημα ειμαι αμφισβήτησης ενδείξεων και λογαριασμού.

Ειχε κανείς παρόμοια εμπειρία ? παραθέτω την επιστολή μου

ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.jpg

Όταν έγινε η αλλαγή του παροχου δεν περασαν από τον Δεδδηε;; Έτσι συνήθως γίνεται.. Γιατί υπήρξε αυτή η καθυστέρηση σου είπαν;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valadsk είπε

Αρχίσαμε τα προβλήματα. 

Πρώτος λογαριασμός που βγαίνει deh myhone online. Δεν υπολογίζουν καθόλου κοτ, ενώ είμαι στο ΚΟΤ Β.

ενεργοποίηθηκα σε γ1 δεη 18 ή 19/6 και 21 έκανα αίτηση κοτβ με το νέο αριθμό παροχής. λογαριασμός που εκδίοσθηκε σήμερα 19./7 δεν έχει καθόλου έκπτωση κοτ. καμιά συμβουλή; εκτός από το myrae επειδη θα κανουν μηνες να απαντησουν?

 

δει 1.JPG

δει 2.JPG

Ο λογαριασμός ειναι με ρήτρα προφανώς δεν εισαι myhomeonline αλλα Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...