Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, demakhs είπε

 

 

 

Κ εγώ που έκανα μετάβαση στο νυχτερινό, μου χουν στείλει 3 λογαριασμούς ότι να ναι και σήμερα μου ρθε κ sms ότι ο λογαριασμός μου λήγει σε 2 μερες με ένα ποσό πληρωμής που δεν υπάρχει καν στους προηγούμενους 3 λογαριασμούς, ενώ υπάρχει εντολή πάγιας πληρωμής μέσω κάρτας....θ αρχίσω να ανησυχώ σιγά σιγά!!!!!

Αδερφέ εχε το νου σου γιατί κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό από αυτή την περίπτωση.Μάρτιο μπήκα ΔΕΗ αφού έφυγα από volton.μαζί έκανα αίτηση για νυκτερινό.πλήρωσα τα 48-49 ευρώ δεν θυμάμαι.νυκτερινό ακόμα δεν εχω πληρώσει,παρόλο που έχει ενεργοποιηθεί στο σύστημα τους.άγνωστο το γιατί.16-5 έρχεται έναντι 115 ευρώ.τζαμί λέω μετά τα 600αρι στην βολτον.αμ δε….25-5 έρχεται εκκαθαριστικός 1179,42!!!!κουμπωνω υπογλώσσιο και μελετάω λογαριασμό.το τζιμάνι που ήρθε και μέτρησε,αντί στην προηγουμενη ένδειξη να βάλει 12130(εκεί που τελειώνει ο προηγούμενος εκκαθαριστικός)έβαλε 8869.όποτε με το λαθος αυτό με χρέωσαν 4004 kwh για 91 ημέρες.έκτοτε,από 25-5 είμαι κάθε ημέρα στα τηλ.μια Δεδδηε,μια ΔΕΗ.ενώ έχουν καταλάβει το λαθος τους,φως φανάρι από τους λογαριασμούς τους εκκαθαριστικους δεν το διορθώνουν.9-6 έναντι 1729,59.11-7 ,2305,52 με ειδοποίηση διακοπής ρεύματος.βέβαια τους εχω ενημερώσει ότι μην τολμήσετε και μου κόψετε το ρεύμα για δικό σας λαθος,θα παρω σβάρνα ότι κανάλι υπάρχει.δεν υπάρχουν οι άνθρωποι.άπειρα τηλ,φωτογραφιες μετρητή και ότι έχει συμβεί στην φόρμα επικοινωνίας του δεδδηε,και επίσης καταγγελία ραε.ακόμα τίποτα.θα βάλω σήμερα ότι ακριβώς εχω κάψει,κάθε μήνα από τον Φεβρουάριο,εχω φωτογραφιες τους ρολογιού μου τις ένδειξης.1.8.0-1.8.1-1.8.2.,απλά φοβάμαι ότι αν πληρώσω,μήπως νομίζουν ότι δέχομαι την μαλακια τους και πληρώνω.ου μπλέξεις.

Επεξ/σία από hlias77
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

άγνωστο

ανάλογα το μήνα χοντρικής και επιδότησης και ανάλογα απο 1/1/22-31/4/22 αν ήταν κύρια κατοικία ή όχι , απο την κατανάλωση αν ήταν <300kw/μήνα και κάλυπταν οι επιδοτήσεις , απο 1/5-30/6 έπαιρναν και οι μη κύριες 0,10 και οι κύριες 0,10 πάνω απο 300kw/μήνα και απο Ιούλιο όλες (είπανε) 0,20€/kw

άρα δεν υπάρχει σαφής απάντηση, πχ για κύρια και ~300kw/μήνα έβγαινε 0,14-0,15 περίπου , φυσικά καμία σχέση με το τι θα παίξει μελλοντικά

Ο στόχος που είπανε με τα νέα τιμολόγια είναι να βγαίνει ~0,14€/kw αλλά προτού ξεφύγει η χοντρική

Παραδειγμα : Οταν η επιδοτηση ειναι 0.15 για τις πρωτες 150kwh , και 0.17 μεχρι τις 300kwh,  και εχεις καταναλωση 225kwh το μηνα. Ισχυει οτι τθα παρεις το 0.17 για ολες τις 225kwh η 0,15 για τις πρωτες 150Kwh και 0,17 για τις υπολοιπες 75kwh?

Αναμονη λοιπον για τα νεα τιμολογια.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Παραδειγμα : Οταν η επιδοτηση ειναι 0.15 για τις πρωτες 150kwh , και 0.17 μεχρι τις 300kwh,  και εχεις καταναλωση 225kwh το μηνα. Ισχυει οτι τθα παρεις το 0.17 για ολες τις 225kwh η 0,15 για τις πρωτες 150Kwh και 0,17 για τις υπολοιπες 75kwh?

μην ασχολείσαι , απο Ιούλιο είναι 0,20 για όλες τις κιλοβατώρες

12 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Αναμονη λοιπον για τα νεα τιμολογια.

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hlias77 είπε

Αδερφέ εχε το νου σου γιατί κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό από αυτή την περίπτωση.Μάρτιο μπήκα ΔΕΗ αφού έφυγα από volton.μαζί έκανα αίτηση για νυκτερινό.πλήρωσα τα 48-49 ευρώ δεν θυμάμαι.νυκτερινό ακόμα δεν εχω πληρώσει,παρόλο που έχει ενεργοποιηθεί στο σύστημα τους.άγνωστο το γιατί.16-5 έρχεται έναντι 115 ευρώ.τζαμί λέω μετά τα 600αρι στην βολτον.αμ δε….25-5 έρχεται εκκαθαριστικός 1179,42!!!!κουμπωνω υπογλώσσιο και μελετάω λογαριασμό.το τζιμάνι που ήρθε και μέτρησε,αντί στην προηγουμενη ένδειξη να βάλει 12130(εκεί που τελειώνει ο προηγούμενος εκκαθαριστικός)έβαλε 8869.όποτε με το λαθος αυτό με χρέωσαν 4004 kwh για 91 ημέρες.έκτοτε,από 25-5 είμαι κάθε ημέρα στα τηλ.μια Δεδδηε,μια ΔΕΗ.ενώ έχουν καταλάβει το λαθος τους,φως φανάρι από τους λογαριασμούς τους εκκαθαριστικους δεν το διορθώνουν.9-6 έναντι 1729,59.11-7 ,2305,52 με ειδοποίηση διακοπής ρεύματος.βέβαια τους εχω ενημερώσει ότι μην τολμήσετε και μου κόψετε το ρεύμα για δικό σας λαθος,θα παρω σβάρνα ότι κανάλι υπάρχει.δεν υπάρχουν οι άνθρωποι.άπειρα τηλ,φωτογραφιες μετρητή και ότι έχει συμβεί στην φόρμα επικοινωνίας του δεδδηε,και επίσης καταγγελία ραε.ακόμα τίποτα.θα βάλω σήμερα ότι ακριβώς εχω κάψει,κάθε μήνα από τον Φεβρουάριο,εχω φωτογραφιες τους ρολογιού μου τις ένδειξης.1.8.0-1.8.1-1.8.2.,απλά φοβάμαι ότι αν πληρώσω,μήπως νομίζουν ότι δέχομαι την μαλακια τους και πληρώνω.ου μπλέξεις.

Για πες μας τι ενδειξη εβαλε ο καταμετρητης;; Ποια  ειναι ενδειξη υπαρχει στον λογαριασμο σου στον εκκαθαριστικο; Στον Δεδδηε τι σου εχουν απαντησει;; Εχει περαστει μεσα οτι εχει μπει το νυχτερινο..Φαινεται...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, morfakis είπε

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΝΕΟ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ 40 Τ.Μ,ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΝΑ ΠΑΩ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ;

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τις 27-7 γιατί θέλω να μπω στο  μπω στο σπίτι  και πρέπει να βάλω ρεύμα. Ευχαριστω .

Για ΔΕΗ λέτε το κανονικό τιμολόγιο η τα τιμολόγια με σταθερή kWh.

Τα τετραγωνικά δεν παίζουν ρόλο. Η κατανάλωση παίζει. Θα την δασκαλέψεις να είναι τέρμα προσεκτική με την χρήση ηλεκτρικών συσκευών, ειδικά των πολύ ενεργοβόρων (κλίμα, θερμοσίφωνο, κουζίνα). Και γενικώς να μην έχει συσκευές σε λειτουργία, όταν δεν τις χρησιμοποιεί (τηλεόραση, υπολογιστή). Κάνε (αν δεν έχει ήδη) αίτηση για νυχτερινό (site ΔΕΔΔΗΕ), αν θα μείνει το λιγότερο 12 μήνες.

Κατά τ' άλλα στην ΔΕΗ να πας ("από τώρα"), στο "Γ1" (το "κυμαινόμενό" της, από το οποίο μπορείς ν' αποχωρήσεις οποιαδήποτε στιγμή για να πας σε κάτι άλλο ή και κάπου αλλού, χωρίς ποινή). Από πέρσι είναι η λιγότερο,,,,κακή. Από άποψη "εξυπηρέτησης", από τις χειρότερες, αλλά ασ' το αυτό στην άκρη. Ρώτα τον λογιστή σου να σε καθοδηγήσει πώς θα δηλώσετε το διαμέρισμα (λογικά το καλύτερο θα ήταν μισθωτήριο ΚΑΙ σύμβαση ρεύματος, να γίνουν στο δικό της όνομα, γιατί αν τα πάρεις εσύ σε εσένα, ΙΣΩΣ σε κάποια φάση να έχεις "θέματα" επειδή θα είναι "δευτερεύουσα κατοικία" σου στην φορολογική. Και φέτος πολύς κόσμος τράβαγε τα μαλλιά του με τις "δευτερεύουσες", καθώς δεν επιδοτούνταν οι παροχές ρεύματός τους, δεν δικαιώθηκαν "Power Pass" κτλ. "ΙΣΩΣ" λέω, γιατί υποτίθεται πως θα υπάρχει πρόβλεψη για τα φοιτητικά σπίτια κτλ. Επειδή όλα είναι στον αέρα όμως, τίποτα δεν αποκλείει να το "βρείτε μπροστά σας" (χάνοντας λεφτά με κάποιον τρόπο).

Αν πάλι είσαι κομπλέ με τα οικονομικά σου, ΔΕΗ και πάλι, αλλά κάνε ("άμεσα", πριν τυχόν ανεβάσουν τιμές) σύμβαση για σταθερό πρόγραμμα ("ΔΕΗ MyHome Enter", πηγαίνοντας στο τοπικό σου κατάστημα με το μισθωτήριο) με 0,23€ την κιλοβατώρα (τόσο βγαίνει αν εξοφλείς εγκαίρως) και διάρκεια δέσμευσης 12 μήνες (από τον 9ο μπορείς να φύγεις χωρίς καθόλου ποινή) . Και δεν θα σε νοιάζουν κύριες/δευτερεύουσες, ούτε σε ποιανού όνομα θα γίνουν μισθωτήριο και παροχή ρεύματος. Ίσως σου βγει λίγο πιο ακριβά από το να τζόγαρες με κυμαινόμενο/επιδοτήσεις/χονδρική ρεύματος (...ίσως όμως να σου αποδειχτεί μέχρι σωτήριο - το μέλλον ΔΕΝ το ξέρουμε για το πώς θα πάνε όλα αυτά), αλλά θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Και ακόμη κι αν είσαι ΟΚ οικονομικά, ας κάνει η κόρη οικονομία στις καταναλώσεις για να μην έρχονται οπλύ ψηλοί λογαριασμοί, κι όλα καλά.

 

9 ώρες πριν, Ellhvas είπε

Λογικά θα έχει απαντηθεί εδώ, αλλά σε περίπτωση ένταξης στο πρόγραμμα ΔΕΗ Home Online, πόσο είναι το ποσό εγγύησης; 

0€

9 ώρες πριν, Ellhvas είπε

 Απλα στη ΔΕΗ έχεις και τη 12μηνη δέσμευση του συμβολαίου κι εγώ σε 6-7 μήνες θα μετακομίσω σε δικο μου σπίτι, οπότε εαν την "κοψω" μετά, θα φαω λογικά ένα πρόστιμο.

20€ (από τον 6ο έως τον 9ο μήνα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Για πες μας τι ενδειξη εβαλε ο καταμετρητης;; Ποια  ειναι ενδειξη υπαρχει στον λογαριασμο σου στον εκκαθαριστικο; Στον Δεδδηε τι σου εχουν απαντησει;; Εχει περαστει μεσα οτι εχει μπει το νυχτερινο..Φαινεται...

Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός 11ος του 2021 είχε ένδειξη προηγουμενη 12130  τελευταία 14782(δεν είχα νυχτερινό στην βολτον,για αυτό έγραψαν ορθος 14782.κανονικά ήταν 12146 το ημερήσιο μου.ο τελευταίος εκκαθαριστικός 3ος του 2022 στην ΔΕΗ γράφει προηγουμενη 8869 (αντι για 12146)τελευταία 12873.η σωστή πράξη που έπρεπε να γίνει ήταν 12873-12146.αντι αυτού έκαναν 12873-8869!!!!!για αυτό έβγαλαν 4004 kwh.είχα βάλει νυχτερινό τον 2ο του 2022.το 14782 είναι η μικτή κατανάλωση.προχθές που πήγα στο ρολόι το 1.8.0 είναι 16867 το ημερήσιο 13404.κανονικά χρωστάω 13404-12130=1274kwh συν το νυχτερινό μου.βέβαια εννοείτε ότι έχει κάνει και λαθος στο νυχτερινό ο καταμετρητής του δεδδηε γιατί στον λογαριασμό γράφουν τύπος ένδειξης 12,5913 και προηγουμενη και τελευταία.το ίδιο νούμερο.ενώ το 1.8.2 μου τον Φεβρουάριο ήταν 3035 και προχθές 3463.ο Δεδδηε στην αρχή πέταξε το μπαλάκι στην ΔΕΗ πράγμα που δεν ευσταθεί γιατί εκκαθαριστικός βγαίνει μόνο με καταμετρηση από τον δεδδηε.σήμερα πάλι τους πήρα για 20η φορά και τα παιδιά στο τηλεφωνικό που δεν ευθύνονται,μου είπαν θα το προωθήσουν σαν επείγων και για να με καλέσουν από τα κεντρικά και για να περάσει εργολάβος να ξαναμετρησει.πράγματα τα οποία μου λένε από 23-5 που εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός και ξεκινησα να τους παίρνω τηλέφωνο.ναι μέσα φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει περαστεί νυχτερινό αλλά παρόλα αυτά χρεώσει δεν εχω δει για νυχτερινό ούτε για 1 kwh.θεωρώ με το που έβαλα το νυχτερινο  με πήρε και με σήκωσε.εκεί έκαναν το λαθος και δεν μπορούν να το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου περνάνε κάτι περίεργες σκέψεις βραδιάτικα, απόκοσμες, σκοτεινές (!) να σπάσω το 2ετές Enter που λήγει τέλος Νοεμβρίου και να πάω στο σημερινό Online πριν αλλάξει. Είναι στο όνομα της πεθεράς, να το πάρω πάνω μου, έστω και χωρίς ΚΟΤ που δεν δικαιούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μου περνάνε κάτι περίεργες σκέψεις βραδιάτικα, απόκοσμες, σκοτεινές (!) να σπάσω το 2ετές Enter που λήγει τέλος Νοεμβρίου και να πάω στο σημερινό Online πριν αλλάξει. Είναι στο όνομα της πεθεράς, να το πάρω πάνω μου, έστω και χωρίς ΚΟΤ που δεν δικαιούμαι.

μην αγχώνεσαι , όλοι θα δικαιούμαστε ΚΟΤ σε λίγο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μου περνάνε κάτι περίεργες σκέψεις βραδιάτικα, απόκοσμες, σκοτεινές (!) να σπάσω το 2ετές Enter που λήγει τέλος Νοεμβρίου και να πάω στο σημερινό Online πριν αλλάξει. Είναι στο όνομα της πεθεράς, να το πάρω πάνω μου, έστω και χωρίς ΚΟΤ που δεν δικαιούμαι.

Μέχρι να καταργηθεί το Enter και να καταφέρεις να ενεργοποιήσεις επιτυχώς το online στο ebill (τα γνωστά ευτράπελα με τα σκαλώματα), μπορεί να πάει 1/8 να αλλάξουν τις τιμές και να ενεργοποιηθείς με κάνα 0.50. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Μέχρι να καταργηθεί το Enter και να καταφέρεις να ενεργοποιήσεις επιτυχώς το online στο ebill (τα γνωστά ευτράπελα με τα σκαλώματα), μπορεί να πάει 1/8 να αλλάξουν τις τιμές και να ενεργοποιηθείς με κάνα 0.50. 😄

Τα γνωστά, ναι, γι'αυτό και το πιθανότερο είναι να πάω στο enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...