Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

δεν ξέρω , μου είπαν να αγνοήσω την περίφημη επιστολή , 1/4/22 τελείωσε το 6μηνο, θα δείξει

 

δεν εχεις λαβει ακομη λογαριασμο Ιουνιου ; Περιεργο. Σε εμενα σε 2 παροχες ειπαν (και εκαναν) πως η ενημερωση της 1/4 εχει ισχυ απο 1/6. Στη μια που ηταν επαγγελματικη εφυγα την επομενη ημερα για να προλαβω το we yellow που και παλι ηταν σχεδον 3πλασιο σε σχεση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν καμιά εβδομάδα έκανα αίτηση για online μέσω ebill αλλά παραμένει υπό εξέταση. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την ενεργοποίηση αν έχει κάνει κάποιος τελευταία. Υπόψιν ότι δεν μου έστειλαν να υπογράψω κάτι. Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο νήμα είμαι ΔΕΗ και ο τελευταίος λογαριασμός μ ήρθε 10/4 εκκαθαριστικό. 15/6 μου άλλαξαν μετρητή λόγω αίτησης νυχτερινού. Από 10/4 δεν έχω πάρει ούτε έναντι ούτε εκκαθαριστικό και φοβάμαι πως όταν έρθει θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι για να τον πληρώσω! Τηλέφωνο τους πήρα αλλά σύνδεση με καίρο! Πως πρέπει να το χειριστώ κατά την γνώμη σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doom26 είπε

Πριν καμιά εβδομάδα έκανα αίτηση για online μέσω ebill αλλά παραμένει υπό εξέταση. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την ενεργοποίηση αν έχει κάνει κάποιος τελευταία. Υπόψιν ότι δεν μου έστειλαν να υπογράψω κάτι. Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο νήμα είμαι ΔΕΗ και ο τελευταίος λογαριασμός μ ήρθε 10/4 εκκαθαριστικό. 15/6 μου άλλαξαν μετρητή λόγω αίτησης νυχτερινού. Από 10/4 δεν έχω πάρει ούτε έναντι ούτε εκκαθαριστικό και φοβάμαι πως όταν έρθει θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι για να τον πληρώσω! Τηλέφωνο τους πήρα αλλά σύνδεση με καίρο! Πως πρέπει να το χειριστώ κατά την γνώμη σας? 

Κακώς δεν το έχεις κάνει τόσο καιρό. Μπορείς και να στέλνεις επισης ο ίδιος τις μετρήσεις του ρολογιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Είμαι ο μόνος που φοβάμαι ότι στις 21 του μήνα θα αλλάξουν και οι τιμές και στα σταθερά; Πχ το online?

Δεν είναι κάτι που ελέγχουμε οπότε ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SkyNet είπε

Κακώς δεν το έχεις κάνει τόσο καιρό. Μπορείς και να στέλνεις επισης ο ίδιος τις μετρήσεις του ρολογιού. 

Μα έχω πάρει τηλ εδώ και καιρό και στην ΔΕΗ και στον δεδδηε και το μόνο που μ λένε είναι πως θα προωθήσουν το αίτημα και μετά σιγή. Ξέρω ότι μπορώ να στέλνω τις μετρήσεις και έχω σκοπό να το κάνω αλλά οι επόμενες είναι 2/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doom26 είπε

Πριν καμιά εβδομάδα έκανα αίτηση για online μέσω ebill αλλά παραμένει υπό εξέταση. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την ενεργοποίηση αν έχει κάνει κάποιος τελευταία. Υπόψιν ότι δεν μου έστειλαν να υπογράψω κάτι. Και επίσης για να μην ανοίγω άλλο νήμα είμαι ΔΕΗ και ο τελευταίος λογαριασμός μ ήρθε 10/4 εκκαθαριστικό. 15/6 μου άλλαξαν μετρητή λόγω αίτησης νυχτερινού. Από 10/4 δεν έχω πάρει ούτε έναντι ούτε εκκαθαριστικό και φοβάμαι πως όταν έρθει θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι για να τον πληρώσω! Τηλέφωνο τους πήρα αλλά σύνδεση με καίρο! Πως πρέπει να το χειριστώ κατά την γνώμη σας? 

Καλησπερα... Θα παρεις μαλλον ολα αυτα στον επομενο εκκαθαριστικο λογαριασμο.. Και με το νυχτερινο μεσα... Εχεις στειλει τα χαρτια σου;; Συνηθως κανει καποιες μερες παραπανω οταν γινεται μεσω internet... Ριξε κανενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Είμαι ο μόνος που φοβάμαι ότι στις 21 του μήνα θα αλλάξουν και οι τιμές και στα σταθερά; Πχ το online?

Θα δείξει. Πάντως όσοι προλάβανε έχουν πολύ καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Θα παρεις μαλλον ολα αυτα στον επομενο εκκαθαριστικο λογαριασμο.. Και με το νυχτερινο μεσα... Εχεις στειλει τα χαρτια σου;; Συνηθως κανει καποιες μερες παραπανω οταν γινεται μεσω internet... Ριξε κανενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

Δεν ζήτησαν κάτι είμαι ήδη γ1 με κωδικούς ebill και από εκεί έγινε η αίτηση. Έχει μπει η κάρτα για πληρωμη που ζητάει. Αυτόν τον εκκαθαριστικό φοβάμαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, doom26 είπε

Δεν ζήτησαν κάτι είμαι ήδη γ1 με κωδικούς ebill και από εκεί έγινε η αίτηση. Έχει μπει η κάρτα για πληρωμη που ζητάει. Αυτόν τον εκκαθαριστικό φοβάμαι... 

Αν παίρνεις την φουλ επιδότηση (το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην ΠΕΡΣΙΝΗ φορολογική, και υπάρχει μαζί και ο αριθμός παροχής), τότε σε συμφέρει που δεν σ' έχουν βάλει ακόμη στο Ονλάιν. Κατά τ' άλλα, ή πάνε από κατάστημα και καν' τους λίγο "ανάστα ο Κύριος", ή πάνε σε κατάστημα και υπόγραψε για Έντερ, ή στείλε στην εξυπηρέτηση του ebill μέσα από τη φόρμα ή κατεθευθείαν μέιλ στο [email protected] ή άνοιξε αίτημα μέσω ΡΑΕ και παραπονέσου μέσα από εκεί ότι σε γράφουν και ζήτα κατευθείαν να επιληφθεί η ΡΑΕ (η οποία κι αν θα σε γράψει, αλλά πιθανώς θα συγκινηθούν από ΔΕΗ και θα σου απαντήσουν εκείνοι μέσα από την πλατφόρμα της ΡΑΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, washcloud είπε

...το μόνο που μπορείς (ουσιαστικά) να κάνεις γι' αυτούς (πέραν από το να ΜΗΝ τους μετακινήσεις απ' την ΔΕΗ, και το "Γ1" που, λογικά, εννοείς - διότι "οι άλλοι" είναι χειρότεροι...), είναι να τους,,,πείσεις να κάνουν (ΑΝ δεν βγαίνουν οικονομικά) ΤΡΟΜΕΡΗ οικονομία από εδώ και πέρα, αναφορικά με την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος (...και όχι μόνο, btw...).

Κατά τ' άλλα, ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα (από μέρους σου, αν μιλάμε πχ για τους γονείς σου), αλλάζεις το/τα κλιματιστικό/α ΑΝ είναι "παμπάλαια", με πιο σύγχρονα που ΙΣΩΣ καίνε λιγότερο, κι όσο είναι καιρός (πριν τα κρύα), τους κάνεις (αν δεν έχει ήδη κάποια σοβαρή) μόνωση στο σπίτι (ΕΣΤΩ με εξωτερικό βάψιμο με μονωτική μπογιά - ΕΣΤΩ στα σημεία που δεν εφάπτονται με άλλο σπίτι, ΑΝ εφάπτονται, ή ΕΕΕΕΣΤΩ τους "πιο ζόρικους τοίχους", πχ σαλονιού ή/και υπνοδωματίου.... ). Φυσικά μιλάμε για λεφτά για ολ' αυτά, όχι αστεία (ειδικά στις μέρες μας), αλλά θα είναι ο ΜΟΝΟΣ "σίγουρος" τρόπος για εξοικονόμηση, την στιγμή που ΟΥΤΩΣ ή άλλως "θα τα δίνουν στην ΔΕΗ" (σε βάθος χρόνου)....(...).

Eπίσης : αν δεν έχουν κοινωνικό τιμολόγιο, δες αν μπορεί να δικαιωθούν (ή το κοιτάς ο ίδιος, ή απευθύνεσαι στον λογιστή τους). Κι αν δεν έχουν ήδη νυχτερινό ρεύμα, αιτήσου στον ΔΕΔΔΗΕ και,,,περιμένετε...

Τέλος, σιγούρεψε ότι στις φορολογικές τους (περσινή και φετινή), φαίνεται το σπίτι ως κύρια κατοικία τους (ΜΑΖΙ με τον αριθμό παροχής), διότι πιθανώς θα,,,,(ξανα)φορεθεί και του χρόνου, το συγκεκριμένο "αστείο"/κόφτης....

Αυτά και πολύ αγάπη να τους δίνεις, έστω από απόσταση, διότι ενώ οι δημοσιογράφοι λένε "σ' έναν πόλεμο το πρώτο θύμα είναι η αλήθεια", εγώ λέω ότι σ' έναν πόλεμο τα πρώτα θύματα είναι οι πιο ανήμποροι (παιδιά, ηλικιωμένοι, άρρωστοι κτλ). Και από πέρσι, ζούμε έναν ακόμη ισχυρότερο πόλεμο, μετά από "κρίσεις", "κροίσους", ιούς και,,,"υιούς"....

ΥΓ : αν θες να τζογάρεις (και αν μπορούν να πληρωθούν οι λογαριασμοί που θα προκύψουν), βαλ' τους στο MyHome Enter ΔΕΗ με 0,23 (τόσο είναι με "συνέπεια εξόφλησης"), να βγάλουν το '23 (pun unintented, αλλά καλά έκατσε) κι έχει ο θεός (...διότι με τιμές χονδρικής ήδη στον θεό - άλλο unintented pun...- ποιος ξέρει ΠΟΥ θα πάει η κιλοβατώρα, και πόσα θα δίνουν σε επιδοτήσεις....). Και πάντα με την προοπτική να είναι φειδωλοί στις καταναλώσεις από 'δω και πέρα...

...ακόμα εκεί είσαι εσύ;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1294717450_.jpg.efc699acdf09cb8361789cb76719db66.jpg

 

Πολύ καλα τα λες, σ' ευχαριστώ πολύ.

Γ1 ΟΙΚΙΑΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και με ρήτρα κ με πίστωση ΤΕΜ κ με εκπτωση ενέργειας  και με διπλή πίττα και με τζατζίκι και με απόλα!

1) Έκδοση εκκθ 21-01-2022-->174€ για 825kwh

2) Έκδοση έναντι 15-03-2022-->107€

3) Έκδοση εκκθ 19-05-2022-->175€ για 1195kwh

Δηλαδή, 107+175=282/1195-->0,24€/ kwh για τον....χειμώνα του.

M€ν€ι ή φ€ύγ€ι....ΧΑ ΧΑ ΧΑ

 

12 ώρες πριν, doom26 είπε

Δεν ζήτησαν κάτι είμαι ήδη γ1 με κωδικούς ebill και από εκεί έγινε η αίτηση. Έχει μπει η κάρτα για πληρωμη που ζητάει. Αυτόν τον εκκαθαριστικό φοβάμαι... 

Κ εγώ που έκανα μετάβαση στο νυχτερινό, μου χουν στείλει 3 λογαριασμούς ότι να ναι και σήμερα μου ρθε κ sms ότι ο λογαριασμός μου λήγει σε 2 μερες με ένα ποσό πληρωμής που δεν υπάρχει καν στους προηγούμενους 3 λογαριασμούς, ενώ υπάρχει εντολή πάγιας πληρωμής μέσω κάρτας....θ αρχίσω να ανησυχώ σιγά σιγά!!!!!

Επεξ/σία από demakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τηλέφωνο από την ΔΕΗ έχω mu home online.Μου δίνουν τιμή κιλοβατώρας 0.22900 .Η υπάλληλος ήταν σαφέστατη μου είπε ότι βλέπει ότι είμαι στο πρόγραμμα αυτό και ότι λήγει 18.8.2022 και μου πρότεινε το καλύτερο προς το παρόν επιστροφή στο οικιακό Γ1 κυμαινόμενο για κάποιο διάστημα και με ρώτησε αν έχω νυχτερινό είπα όχι δεν έχω.Μου είπε ότι θα έχει επιδότηση κρατική και με συμφέρει μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο να πράξω έτσι.Δβλ Γ1 κυμαινόμενο και στήριξη με επιδότηση από το κράτος.Λοιπον εγώ της ξεκαθάρισα ότι η κυβέρνηση ασχέτως ποια είναι αν τα οικονομικά της δεν της το επιτρέπουν και σταματήσει τις επιδοτήσεις τι θα κάνουμε ;Ε τότε μου λέει θα κοιτάξεις να μπεις σε κάποιο πρόγραμμα όπου θέλεις.Κοιταξε της λέω πιο αστάθμητος παράγοντας είναι το κράτος με τις επιδοτήσεις και τα οικονομικά του δεν ξέρουμε ποια θα είναι σε βάθος χρόνου.Εξαλλου όταν τρόπος του λέγειν βαρεθεί κανόνι η προοπτική μιας κάποιας κρατικής επιδότησης και τρέξουμε να πάρουμε ένα πρόγραμμα οποιασδήποτε εταιρίας και έχει άλλες τιμές από αυτή που έδωσες εσύ ως εκπρόσωπος της ΔΕΗ τι κάνουμε;.Θα κλαίμε το χαμένο καιρό περιμένοντας τα πράγματα να καλυτερεύσουν;Αυτό μου λέει κανείς δεν το γνωρίζει καθόλου Όλα είναι ρευστά αβέβαια.Λοιπον σκέφτομαι ενώ ήμουν σε πολύ καλό πρόγραμμα σωτήριο για μένα της ΔΕΗ με το 0.9 περίπου τώρα βέβαια πάω στην τιμή που έδωσα παραπάνω και έρχεται για κατανάλωση 300kw περίπου το μήνα 1η 2 ευρώ κόστος ρεύματος  περισσότερα την μέρα από το παλιό πρόγραμμα που είχα.Ζητησα 5 μέρες προθεσμία να απαντήσω να το σκεφτώ.Στα υπέρ κλειδώνω μια τιμή για ένα χρόνο μόνο αυτό.Τωρα το ποσό αυτό είναι.Αυτο δεν αλλάζει μόνο προς τα επάνω .Οι καταστάσεις στις αγορές δεν εξομαλύνονται και ίσως μπούμε σε μακριά δίνη ακρίβειας σε όλα.Τιυλαχιστον να την ελέγχω αυτή την δίνη ακρίβειας μέσω κλειδώματος της τιμής στη ΔΕΗ στο συμβόλαιο μου και μετά να κοιτάξω να κάνω προγραμματισμό και τα άλλα θέματα που ξέρουμε ποια είναι.Τα μεγάλα προβλήματα έρχονται.Ακριβεια στο ρεύμα και στην βενζινα.Ας βάλουμε στοπ σταθερό στην τιμή του ίσως γίνει ανοδική Αν έγινε πτωτική η τιμή του ρεύματος δεν πειράζει.Λαχεια είναι αυτά.Πειτε μου ένα λόγο που το ρεύμα θα πέσει η τιμή του εδώ στη χώρα μας;.Μετά η βενζίνη δεν μπορούμε να επέμβουμε.Εχω λεφτά κάτι θα βάλω βενζίνη δεν έχω δεν θα βάλω Ξεκάθαρα εγώ θα κάνω κουμάντο στην ακρίβεια.Η θέληση μας και η άρνηση μας θα γίνουν όπλα επιβίωσης.Περιμενω προτάσεις και απόψεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια και ληγει το συμβολαιο στην  Protergia αρχες Σεπτεμβριου ψαχνω για αλλαγη παροχου.

Το ΔΕΗ MyHome Online και οι τιμες για αυτο ειναι μεχρι τις 31/7, συμφερει για μια ετησια καταναλωση κατω απο 1800kWh. 

Έως τις 25 Ιουλίου η παράταση για την ανακοίνωση των τιμολογίων ρεύματος Αυγούστου , θα επηρεασει-αλλαξει αυτο το προγραμμα?

Καταναλωτες που ειναι σε προγραμμα με ρητρα και με την κρατικη βοηθεια κλπ. στην τελικη ποσο εβγαινε σε αυτους η τιμη της kWh?

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Έως τις 25 Ιουλίου η παράταση για την ανακοίνωση των τιμολογίων ρεύματος Αυγούστου , θα επηρεασει-αλλαξει αυτο το προγραμμα?

άγνωστο

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Καταναλωτες που ειναι σε προγραμμα με ρητρα και με την κρατικη βοηθεια κλπ. στην τελικη ποσο εβγαινε σε αυτους η τιμη της kWh?

ανάλογα το μήνα χοντρικής και επιδότησης και ανάλογα απο 1/1/22-31/4/22 αν ήταν κύρια κατοικία ή όχι , απο την κατανάλωση αν ήταν <300kw/μήνα και κάλυπταν οι επιδοτήσεις , απο 1/5-30/6 έπαιρναν και οι μη κύριες 0,10 και οι κύριες 0,10 πάνω απο 300kw/μήνα και απο Ιούλιο όλες (είπανε) 0,20€/kw

άρα δεν υπάρχει σαφής απάντηση, πχ για κύρια και ~300kw/μήνα έβγαινε 0,14-0,15 περίπου , φυσικά καμία σχέση με το τι θα παίξει μελλοντικά

Ο στόχος που είπανε με τα νέα τιμολόγια είναι να βγαίνει ~0,14€/kw αλλά προτού ξεφύγει η χοντρική

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, demakhs είπε

Κ εγώ που έκανα μετάβαση στο νυχτερινό, μου χουν στείλει 3 λογαριασμούς ότι να ναι και σήμερα μου ρθε κ sms ότι ο λογαριασμός μου λήγει σε 2 μερες με ένα ποσό πληρωμής που δεν υπάρχει καν στους προηγούμενους 3 λογαριασμούς, ενώ υπάρχει εντολή πάγιας πληρωμής μέσω κάρτας....θ αρχίσω να ανησυχώ σιγά σιγά!!!!!

κ σε εμενα ηρθε ακυρο μυνημα, τοσο ακυρο που μπηκα να δω αν ισχυει η παγια

οτι να ναι οι τυποι...

τουλ. το ποσο ηταν σωστο σε εμενα :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...