Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αλλαγη απο Γ1 σε Home enter εκανα δικου μου τηλεφωνικα με τα δικα του στοιχεια και του πηγαν με courier συμβολαια για υπογραφη

Άλλο το Εντερ, μην τα μπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί απλά είναι μόνο ηλεκτρονικά και πάντα έτσι ήταν ,

αν δεν έχει ίντερνετ κάποιος δε γίνεται , το γράφει και στις προϋποθέσεις στο site "μέσω ebill,ενεργοποίηση ηλεκτρονικού λογαριασμού κτλ" , κάνει enter σε κατάστημα (ή τηλεφωνικά όπως ανέφερες , δεν το ήξερα)

Επιμένω στο να ξαναδεις το συμβόλαιο αν γράφει online ή Γ1 (απλά απο περιέργεια , ακόμα και online να έγραφε έκανε μλκ ο υπάλληλος)

 

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άλλο το Εντερ, μην τα μπερδεύεις.

Σωστα....Δικο μου λαθος ...Τωρα το προσεξα απο το ebill 

Home enter+ ειναι  

Το online τι διαφορα εχει ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άσχετο , πλέον γράφουν και στην ηλεκτρονική αίτηση

image.png.76c983fcd96743d249425fa34558d91c.png

ώστε να είναι καλυμμένοι σε αντίστοιχες προηγούμενες περιπτώσεις που είχαν γίνει καταγγελίες 😁

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το online τι διαφορα εχει ?

σοβαρά τώρα ? μην μας καις τζάμπα ρε μαν , τελικά στο γιο σου τι έβαλες υπέγραψες ?

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο , πλέον γράφουν και στην ηλεκτρονική αίτηση

image.png.76c983fcd96743d249425fa34558d91c.png

ώστε να είναι καλυμμένοι σε αντίστοιχες προηγούμενες περιπτώσεις που είχαν γίνει καταγγελίες 😁

σοβαρά τώρα ? μην μας καις τζάμπα ρε μαν , τελικά στο γιο σου τι έβαλες υπέγραψες ?

Νομιζω ημουν σαφης οτι εκανα λαθος σε αυτα που εγραψα εδω

Home enter+ εβαλα 

Eγω εχω σχετο Home enter . Η διαφορα αν δεν κανω λαθος ειναι καποιες δωρεαν επισκεψεις που εχει απο τεχνικους το + 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Νομιζω ημουν σαφης οτι εκανα λαθος σε αυτα που εγραψα εδω

Home enter+ εβαλα 

οκ , λύθηκε το μυστήριο

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Eγω εχω σχετο Home enter . Η διαφορα αν δεν κανω λαθος ειναι καποιες δωρεαν επισκεψεις που εχει απο τεχνικους το + 

ναι , επίσης τα παλια (με 0,10) enter και enter+ είχαν διαφορά στη δέσμευση , 2 και 1 χρόνο αντίστοιχα

16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το online τι διαφορα εχει ?

στο οτι γίνεται μόνο ηλεκτρονικά , με ηλεκτρονικούς λογαριασμούς και πάγια εξόφληση μέσω κάρτας , μηνιαία και έχει 30€ δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ , λύθηκε το μυστήριο

ναι , επίσης τα παλια (με 0,10) enter και enter+ είχαν διαφορά στη δέσμευση , 2 και 1 χρόνο αντίστοιχα

στο οτι γίνεται μόνο ηλεκτρονικά , με ηλεκτρονικούς λογαριασμούς και πάγια εξόφληση μέσω κάρτας , μηνιαία και έχει 30€ δώρο

Σωστα ...Το δικο μου ηταν για δυο χρονια με την παλια καλη τιμη ενω του γιου μου για ενα χρονο με αλλη τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Μία χαρά γίνεται και τηλεφωνικά και σε πρακτορείο. 

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα, αλλά τον Μάρτιο που ήθελα εγώ να μπω στο online δεν γινόταν σε κατάστημα. Αυτό που γινόταν σε κατάστημα ήταν να υπογράψω σύμβαση για Γ1 παίρνοντας ταυτόχρονα αριθμό εταίρου, και μετά μόνος μου μέσα από το ebill μου να αιτηθώ online, και έτσι ακριβώς έγινε, από το ebill το αιτήθηκα, στο ebill έβαλα εξόφληση με κάρτα που είναι προϋπόθεση για να αιτηθείς online.

Άλλο που η υπάλληλος μου το παρουσίασε εντελώς διαφορετικά, μου είπε ότι σχεδόν ολοκλήρωσε τη διαδικασία μετάβασης στο online και ότι απλά χρειαζόταν ακόμα μια ενέργεια από εμένα στο ebill, δεν μου ανέφερε τίποτα απολύτως για Γ1, μόνος μου το είδα στο συμβόλαιο όταν γύρισα σπίτι.

Επίσης το online τηλεφωνικά δεν γίνεται επειδή πρέπει ο πελάτης να υπογράψει τη σύμβαση, τηλεφωνικά ίσως να μπορεί να γίνει η συνενόηση, για την υπογραφή της σύμβασης όμως πρέπει να σου στείλουν τα χαρτιά και να τα ξαναστείλεις πίσω υπογεγραμμένα.

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια χαρα το εκανα για τον γιο μου σε καταστημα πολυ ευκολα με απλη εξουσιοδοτηδη απο gov τον Οκτωβριο περυσι

Αν κοιτάξεις την σύμβαση που έκανες στο κατάστημα θα διαπιστώσεις πως γράφει Γ1, και όχι online.

49 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Γιατι επιμνεις οτι δεν γινεται παρα μονο online ? Το γραφει καπου αυτο ?

Από την αρχή έτσι το παρουσίαζαν το online, ως ψηφιακό προϊόν το οποίο είναι διαθέσιμο μόνο ηλεκτρονικά, αντιγράφω από τυχαίο site (το ίδιο κείμενο έχουν όλα copy/paste):

"Νέο ψηφιακό προϊόν με προνομιακή χρέωση για τους οικιακούς πελάτες της, που τους δίνει τη δυνατότητα να εξοικονομήσουν χρήματα και χρόνο πραγματοποιώντας όλες τις συναλλαγές τους ηλεκτρονικά προσφέρει η ΔΕΗ από χθες Τετάρτη 15 Ιουλίου.

Το ΔΕΗ MyHome Online διατίθεται με χαμηλότερο πάγιο σε σχέση με τα βασικά προϊόντα της ΔΕΗ και με μία μόνο κλίμακα χρέωσης ενέργειας την ημέρα. Οι πελάτες που θα επιλέξουν το ΔΕΗ MyHome Online θα έχουν επιπλέον έκπτωση 50% στο ήδη χαμηλότερο πάγιο και επιστροφή 30 ευρώ στη διάρκεια του συμβολαίου καθώς και την έκπτωση συνέπειας 5%.

Το νέο προϊόν είναι 24μηνης διάρκειας και είναι διαθέσιμο μόνο ηλεκτρονικά. Οι πελάτες θα λαμβάνουν μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό, μέσω της υπηρεσίας e-bill και θα εξοφλούν τον λογαριασμό τους αποκλειστικά με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού.

Η επικοινωνία με τη ΔΕΗ θα γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας της ΔΕΗ www.dei.gr ή τηλεφωνικά στο 11770."

52 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν καποιος μεγαλος σε ηλικα δεν εχει internet τι κανει ?

Ότι κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι τεχνοφοβικοί, είτε φορτώνεται σε κάποιον άλλον να του το κάνει, είτε επιλέγει κάποιο παραπλήσιο πρόγραμμα που υπογράφεται δια ζώσης, που δεν απαιτεί εξόφληση με κάρτα για να μπορεί να στήνεται στις ουρές για να πληρώσει, που δεν έχει υποχρεωτικά ηλεκτρονικό λογαριασμό, enter+ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Αν κοιτάξεις την σύμβαση που έκανες στο κατάστημα θα διαπιστώσεις πως γράφει Γ1, και όχι online.

 

Το διευκρινησα αν διαβασες οτι εχει το Home enter+ 

20.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το διευκρινησα αν διαβασες οτι εχει το Home enter+ 

20.png

Το διευκρίνησες κατόπιν εορτής όμως, σε όλα τα post στην προηγούμενη σελίδα (αυτά σχολίασα) επέμενες ότι ήταν online.

Καλό είναι να μην επιμένουμε αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το διευκρίνησες κατόπιν εορτής όμως, σε όλα τα post στην προηγούμενη σελίδα (αυτά σχολίασα) επέμενες ότι ήταν online.

Καλό είναι να μην επιμένουμε αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι.

Εγω βλεπεις  δεν ειμαι η ΔΟΜΗ να μην κανω λαθη .Τουλαχιστον το παραδεχτηκα και το διορθωσα.

Το τι θα κανει ο καθενας αστο να ειναι δικο του θεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εγω βλεπεις  δεν ειμαι η ΔΟΜΗ να μην κανω λαθη .Τουλαχιστον το παραδεχτηκα και το διορθωσα.

Το τι θα κανει ο καθενας αστο να ειναι δικο του θεμα .

Και ηθελα να σε ρωτησω Γιαννη πως μπηκε η παγια εντολη με καρτα στο καταστημα με το online που ανεφερες αρχικα αλλα μετα ειδα στα επομενα μηνυματα που τελικα ειχες το home enter.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

οκ , λύθηκε το μυστήριο

Aμεσως την παγια εντολη με την καρτα σκεφτηκα αρχικα αλλα τελικα ολα κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

Γιάννη, αυτό που "θα καταργηθεί" είναι Ο ΙΣΧΥΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ του επανυπολογισμού της αξίας προμήθειας ρεύματος, με βάση τις τιμές χονδρεμπορικής που αγοράζουν οι πάροχοι από το ελληνικό χρηματιστήριο ενέργειας. Η "ρήτρα αναπροσαρμογής", δεν είναι παρά ειδικός όρος στα συμβόλαια, που λέει "όταν η τιμή χονδρεμπορικής ξεπεράσει ένα προκαθορισμένο όριο/Μεγαβατώρα (συνήθως ήταν τα 50€), ο πάροχος έχει δικαίωμα να αναπροσαρμόσει ανάλογα (κατόπιν εορτής προφανώς) τις τιμές με τις οποίες πουλάει ρεύμα στους καταναλωτές. Αν λοιπόν η αρχική τιμή κιλοβατώρας πχ της ΔΕΗ ήταν/είναι 0,11€/kWh, στους λογαριασμούς έρχεται η αναπροσαρμογή αυτής της τιμής, υπό την μορφή της χρέωσης "ρήτρας αναπροσαρμογής", η οποία υπολογίζεται βάσει ενός πολύ συγκεκριμένου τύπου, με συντελεστές που έχουν τιμές ανάλογα τον πάροχο. Με άλλα λόγια, "διαφημιζόταν" μια τιμή κιλοβατώρας ("0,11" ας πούμε), κι όταν ερχόταν ο λογαριασμός αυτή η τιμή δεν είχε καμμία σχέση με την πραγματικότητα του κόστους του ρεύματος. Κάτι όπως τα μαγαζιά "Ο,τι Πάρεις Ένα Ευρώ" που διαθέτουν ΚΑΙ προϊόντα που κοστίζουν 2, 5, 10, 50, 100 κτλ Ευρώ...

Αυτόν λοιπόν τον συγκεκριμένο μηχανισμό τον θέσανε σε αναστολή (ή μάλλον, ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ να τον θέσουν, από τέλος του μήνα), και στο εξής αυτό που θα γίνεται είναι οι πάροχοι θα ανακοινώνουν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ την τιμή με την οποία θα παρέχουν την κιλοβατώρα, κάθε μήνα. Χωρίς να έχουν φυσικά ιδέα πόσο θα τους κοστίζει από πριν, άρα αυτό που αναμένεται είναι όλοι να ζητάν ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ μια τάδε τιμή, που ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα εμπεριέχει το κόστος αγοράς από το χρηματιστήριο ενέργειας (...του οποίου οι τιμές αυτή την στιγμή είναι χοντρικά στα 450€/Μεγαβατώρα.......), συν φυσικά το κέρδος τους, ΣΥΝ την "εκτίμηση" του πόσο ΘΑ πάει η χρηματιστηριακή τιμή, ώστε να μην χάσουν αυτοί...Όπως λοιπόν δείχνει το πράγμα, με την,,,,"κατάργηση" της ρήτρας αναπροσαρμογής, θα πληρώνουμε ΑΚΟΜΗ περισσότερο, από ό,τι πληρώναμε  τον χειμώνα που πέρασε. Είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο (είτε άμεσα είτε έμμεσα μέσω των επιδοτήσεων που θα προέρχονται και από τον κρατικό προϋπολογισμό πλέον). Αν λοιπόν η κιλοβατώρα φτάσει τα 0,60 , πόσο πια να επιδοτήσουν; Και με 0,30 να επιδοτήσουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, για όλες τις κατοικίες, για όλη την κατανάλωση κλπκλπ, πάλι με 0,30 θα την πληρώνουμε (όσο οι χρηματιστηριακές τιμές θα είναι στον θεό). Υπενθυμίζω ότι 0,29 ήταν η μεγαλύτερη επιδότηση που είχε δοθεί, σε άτομα με ΚΟΤ μόνο, και με όριο τις 300kWh/μήνα.....Άρα σιγά που θα επιδοτήσουν ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, και για ΟΛΗ την κατανάλωση. Συμπέρασμα; Δεν ξέρω τί θα γίνει (που τίποτα δεν θα γίνει....), αλλά ο χειμώνας (και όχι μόνο) που έρχεται, ΔΕΝ θα βγει...

Η ΕΕ τον παίζει (δεν αλλάζει το παραμικρό στην λειτουργία των χρηματιστηρίων της), η εδώ κυβέρνηση να μην χαρακτηρίσω τί κάνει, κανείς δεν βάζει χέρι στους παραγωγούς που ευθύνονται για υπερτιμολογήσεις "διότι μπορούν" (αφού τους έχουν δώσει το δικαίωμα, με τον συγκεκριμένο χρηματιστηριακό μηχανισμό), πλαφόν τιμών δεν μπαίνει, οπότε ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ που πληρώνουμε από πέρσι τον Αύγουστο, όχι, δεν πρόκειται να μην τα πληρώνουμε. Τίποτα δεν καταργήθηκε, απλά σταμάτησαν να λένε τον καρκίνο καρκίνο, και τον λένε πλέον "κακιά αρρώστια". Τα έξοδά του όμως, παραμένουν τα ίδια.

Περιμένω να δω πως θα διαμορφωθούν οι τιμές. Αλλά είναι πολύ αβέβαιο το μέλλον. Πέσαν πολλές επιδοτήσεις και όσοι δεν είχαν μεγάλη κατανάλωση δε καταλάβανε κάτι ιδιαίτερο.

Υπάρχει και κόσμος με τις παλιές τιμές σταθερών θα τους έρθει ξαφνικό καθώς δεν έχουν πάρει χαμπάρι μερικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Γιατι επιμνεις οτι δεν γινεται παρα μονο online ? Το γραφει καπου αυτο ? Αν καποιος μεγαλος σε ηλικα δεν εχει internet τι κανει ?

Μα για αυτό ονομάζεται online. Γιατί μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνο online. Όσοι πήγαν σε γραφείο ΔΕΗ έμπαιναν σε Γ1 και μετά μέσω e-bill αιτούνταν το online.

Επεξ/σία από gx2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Σωστα....Δικο μου λαθος ...Τωρα το προσεξα απο το ebill 

Home enter+ ειναι  

Το online τι διαφορα εχει ?

Παραλίγο να τον κάψεις τον καημένο τον κοράκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, χαθκα...πάλι αλλαγές, πάλι καζάνι το κεφάλι.

Καλημέρα σας.

Παροχή 2 συνταξιούχων, μικρό  σπιτάκι....ερ κοντισιον για θέρμανση...Κάλυμνος (νησί).

Είναι από ... πάντα στη ΔΕΗ.

Σκέφτομαι να τους μεταφέρω σε κάποιο πρόγραμμα, ένι ... αηντία?

Περιμένω να μου στείλουν κάνα λογαριασμο για  να δω καταναλώσεις κλπ, αλλά δεν είναι κ σίγουρο ότι θα τα...καταφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...