Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, fragma είπε

Είναι δυνατόν να βγεί επιδότηση απο το power pass αν είχες σταθερό; Ρωτάω γιατι ακουσα κάποιον να λέει οτι είδε πως του εγκρίθηκαν 50 ευρώ ένω εχει home online. 

Το ίδιο και με συνάδελφο στη δουλειά, αυτός όμως με elpedison χωρίς ρήτρα,του έγινε επιστροφή περίπου το ίδιο ποσό,βρε μήπως έπρεπε να κάνουμε όλοι αίτηση;;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, x-files είπε

Το ίδιο και με συνάδελφο στη δουλειά, αυτός όμως με elpedison χωρίς ρήτρα,του έγινε επιστροφή περίπου το ίδιο ποσό,βρε μήπως έπρεπε να κάνουμε όλοι αίτηση;;

 

Εγώ έκανα, και ότι γίνει :P (είμαι στο ΔΕΗ myhome online από αρχές Νοέμβρη 21)

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα, ακόμα υπό εκκαθάριση φαίνεται η αίτηση μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εγώ έκανα, και ότι γίνει :P (είμαι στο ΔΕΗ myhome online από αρχές Νοέμβρη 21)

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα, ακόμα υπό εκκαθάριση φαίνεται η αίτηση μου 

βασικά προβλέπεται απο το ΦΕΚ πρόστιμο επι 2 ότι καταλάθος πάρεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα guys, εχω myHome Enter+ απο 7/4/2022. Ηρθε εκκαθαριστικος 3/3/2022 - 3/7/2022 320 ευρω 1900 kW. 
Η ρητρα αναπροσαρμογης που μου χρεωσαν για το διαστημα 3/3 με 7/4 που ημουν οικιακο μεχρι να μπω στο προγραμμα, ειναι 110 ευρω απ'οτι δειχνει η λογαριασμος και μου παν στην εξυπηρετηση

 

Η απορια μου ειναι, ειναι λογικο αυτο το ποσο? Δηλαδη για 1 μηνα απο τους 4 του εκκαθαριστικου, τον οποιον δεν ειχα μπει ακομα enter+, χρεωσαν 110 ευρω απο τα 320 συνολο? Δηλαδη αν δεν ειχα κανει το εντερ+, θα ηταν 110 ρητρα ο μηνας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

καλησπερα guys, εχω myHome Enter+ απο 7/4/2022. Ηρθε εκκαθαριστικος 3/3/2022 - 3/7/2022 320 ευρω 1900 kW. 
Η ρητρα αναπροσαρμογης που μου χρεωσαν για το διαστημα 3/3 με 7/4 που ημουν οικιακο μεχρι να μπω στο προγραμμα, ειναι 110 ευρω απ'οτι δειχνει η λογαριασμος και μου παν στην εξυπηρετηση

 

Η απορια μου ειναι, ειναι λογικο αυτο το ποσο? Δηλαδη για 1 μηνα απο τους 4 του εκκαθαριστικου, τον οποιον δεν ειχα μπει ακομα enter+, χρεωσαν 110 ευρω απο τα 320 συνολο? Δηλαδη αν δεν ειχα κανει το εντερ+, θα ηταν 110 ρητρα ο μηνας? 

πόσα kw έχουν απο Γ1 στο λογαριασμό αυτόν ? (μέρας και νύχτας αν έχεις νυχτερινό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά προβλέπεται απο το ΦΕΚ πρόστιμο επι 2 ότι καταλάθος πάρεις

Καλά με αυτό προβλέπεται τρελό γέλιο (και κλάμα μαζί) , άνθρωποι που έκαναν αλλαγή σε σταθερό στο ενδίαμεσο παίζει να πληρώσουν και πρόστιμο αν κάνει λάθος το σύστημα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Ξέρει κανείς τι είναι ένα λεκτικό στον λογαριασμό "μεταφορα από λογαριασμό"; Βλέπω μια χρέωση και δεν έχω ιδέα τι είναι 

χρωστούμενο παλιότερο στο ΑΦΜ σου ?

επιστροφή πιστωτικού απο άλλο ΑΦΜ ? (είχα κάνει πολύ παλιά αίτημα για επιστροφή σε ΙΒΑΝ και τελικά τα βάλανε σε άλλο λογαριασμο κατόπιν αιτήματος) . Βέβαια αναφέρεις χρέωση άρα άλλο θα είναι

στείλε στο support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

πόσα kw έχουν απο Γ1 στο λογαριασμό αυτόν ? (μέρας και νύχτας αν έχεις νυχτερινό)

δεν εχω νυχτερινο, επισης δε νομιζω οτι μπορω να δω καπου τις kwh διαχωρισμενες σε Γ1 και εντερ+, συνολικα τις δειχνει μονο. 

kWh 520X0,11059€/kWh 57,5ε
kWh 1380X0,18000€/kWh 248,4ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που βγήκαν τα ποσά επιστροφής με το Powerpass. Τελικά εμείς με μεγάλες καταναλώσεις ( αντλία θερμότητας) βγήκαμε κερδισμένοι με τα σταθερα προγραμματα του Δεκεμβρίου ή χαμένοι?

 

17/12/2021 - 08/02/2022 2503 kWh ενδεικτικά, έδωσα 409 καθαρά για ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

δεν εχω νυχτερινο, επισης δε νομιζω οτι μπορω να δω καπου τις kwh διαχωρισμενες σε Γ1 και εντερ+, συνολικα τις δειχνει μονο. 

kWh 520X0,11059€/kWh 57,5ε
kWh 1380X0,18000€/kWh 248,4ε

0,11.. είναι με Γ1 και 0,18.. με έντερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deedeemegadoodoo είπε

kWh 520X0,11059€/kWh 57,5ε

αυτές είναι του Γ1

άρα η προσαύξηση είναι 110/520=0,2115€/kw

αναφέρεις περίοδο 3/3 με 7/4 άρα σωστά είναι

επιδότηση ΤΕΜ πήρες ?

__________________________________________________

@ekrepali αν βάλεις τα νούμερα στο https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

βασικά δε βγαίνουν ακριβώς , αλλά σίγουρα δεν μετρά της περιόδου μιας και θα έβγαινε 0,27 η προσαύξηση , ενώ 1 μηνα πριν βγαίνει 0,2255 . Παιζει και να υπολογίζουν ανα μήνα σταθερά και όχι ανα μέρα αλλά βαριέμαι να το κάνω 😛

13 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Τώρα που βγήκαν τα ποσά επιστροφής με το Powerpass. Τελικά εμείς με μεγάλες καταναλώσεις ( αντλία θερμότητας) βγήκαμε κερδισμένοι με τα σταθερα προγραμματα του Δεκεμβρίου ή χαμένοι?

 

17/12/2021 - 08/02/2022 2503 kWh ενδεικτικά, έδωσα 409 καθαρά για ρεύμα.

αν εννοείς με 0,10 δε χρειάζεται συζήτηση , με 0,18 αν ήταν μικρή η κατανάλωση (~300kw/μήνα) και κύρια κατοικία το Γ1 βγήκε πιο φθηνό , αλλά μάλλον τα 0,18 θα είναι πολύ καλύτερα απο Αύγουστο και για χειμώνα όπως δείχνει η φάση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά προβλέπεται απο το ΦΕΚ πρόστιμο επι 2 ότι καταλάθος πάρεις

Αυτοι αν κανουν λαθος με την ρητρα στον υπολογισμο θα δωσουν  επι 2 την διαφορα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αυτές είναι του Γ1

άρα η προσαύξηση είναι 110/520=0,2115€/kw

αναφέρεις περίοδο 3/3 με 7/4 άρα σωστά είναι

επιδότηση ΤΕΜ πήρες ?

 

ναι, 50ε ΤΕΜ.
αρα απο το 0.11 που ειναι "κανονικα" οι 520 kwh στην πραγματικοτητα τις χρεωσαν 0.3215 με την  ρητρα, οποτε και το 110 καπελο? Φανταζομαι απο την απομενη καταμετρηση θα χρεωνουν 0.18/kwh flat λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

αρα απο το 0.11 που ειναι "κανονικα" οι 520 kwh στην πραγματικοτητα τις χρεωσαν 0.3215 με την  ρητρα, οποτε και το 110 καπελο?

ναι , αλλά είναι 0,11 μείον το 30% έκπτωσης ΔΕΗ και μείον τις ΤΕΜ που μειώνουν την προσαύξηση

10 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

Φανταζομαι απο την απομενη καταμετρηση θα χρεωνουν 0.18/kwh flat λοιπον?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...