Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάπου έχω μπερδευτεί, εγώ προσωπικά μπήκα στο online τον Μάρτιο με 0,17 ημέρας και 0,13 νύχτας και ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έπραξα σωστά, και απλά περιμένω τις εξελίξεις για να δω τι θα κάνω.

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι.

Ξέρετε αν μπορείς να σπάσεις το σταθερό, να πληρώσεις το πέναλτι και να πας στο Γ1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, zeg είπε

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι.

Ξέρετε αν μπορείς να σπάσεις το σταθερό, να πληρώσεις το πέναλτι και να πας στο Γ1;

ναι γινετε...το θεμα ειναι αν ειναι η σωστη κινηση.

προσωπικα θα κρατησω το σταθερο γιατι δεν εμπιστευομαι κανενα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θελω να κανω νεο συμβολαιο για σπιτι που νοικιαζω αλλα δε καταλαβαινω καθολου τι παιζει με τις τιμες.

Το σπιτι αυτο το εχω δηλωσει σαν εδρα εταιριας στην οποια απλα δουλευω απο το σπιτι σε υπολογιστη. Το σπιτι δεν εχει θερμανση οποτε θα ειμαι με AC / ηλεκτρικη σομπα αν παιζει καποια σημασια αυτο.

Τι με συμφερει καλυτερα να βαλω; Οικιακο η εταιρικο; Απο οτι μου ειπε ο λογιστης μου και τα 2 μπαινουν σαν εξοδο εταιριας οποτε φανταζομαι απλα επιλεγω το πιο φθηνο;

Βλεπωντας τις τιμες στη σελιδα της ΔΕΗ, φαινεται να συμφερει περισσοτερο το εταιρικο, αλλα οπως ειπα δε καταλαβαινω καθολου το τι παιζει ακριβως. Γνωριζει κανεις να με βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητέρα μου είναι στη ΔΕΗ κοινωνικό τιμολόγιο με ρήτρα. Ένα παλιό πρόγραμμα που απλά έχει μείνει. 

1) Να της κάνω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα στη ΔΕΗ 

2) ή να περιμένω τις νέες τιμες στις 1/8. 

Πείτε τι με συμβουλευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε όσες περισσότερες σελίδες σε αυτό το θέμα και εδώ και προσπάθησε να δεις τι σε συμφέρει. Στο λινκ που σου έβαλα έχει και καρφιτσωμένο ποστ (να είναι καλά ο @korakios) με τις υπάρχουσες τιμές για σταθερά.

Είναι δύσκολο να σε συμβουλέψει κάποιος γιατί είναι πολλά τα άγνωστα δεδομένα.

Για τα κυμαινόμενα κανεις δεν ξέρει τι θα παίξει από 1/8. Νεες τιμές δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερες. Μπορεί να είναι και χειρότερες. Επίσης κανεις δεν ξέρει πως ακριβώς θα κινηθεί το χρηματιστήριο ενέργειας και με τι τρόπο θα ακολουθήσεις τις αυξομοιώσεις του η βοήθεια που έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση.

εν τω μεταξυ μολις έπεσε η σελιδα της ΔΕΗ. Και το e contract και τα παντα. Μαλλον μας άφησαν χρόνους οι σταθερές τιμές 0,229....

Θα δούμε μόλις ξανα ανέβει το site...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdaoulas είπε

Η μητέρα μου είναι στη ΔΕΗ κοινωνικό τιμολόγιο με ρήτρα. Ένα παλιό πρόγραμμα που απλά έχει μείνει. 

1) Να της κάνω πρόγραμμα χωρίς ρήτρα στη ΔΕΗ 

2) ή να περιμένω τις νέες τιμες στις 1/8. 

Πείτε τι με συμβουλευετε?

...αφού λες "παλιό με ρήτρα", λογικά εννοείς το Γ1 (που δεν θεωρείται "πρόγραμμα", αλλά "ο βασικό τιμοκατάλογος, αυτό δηλαδή που είχε "μια ζωή" η ΔΕΗ, μέχρι το καλοκαίρι του '20 που έβγαλε και κάποια σταθερά). Αν όντως είναι στο Γ1 :

(...κι εδώ που τα λέμε, ανεξαρτήτως του πού είναι) ...να της πεις πάνω απ' όλα να φροντίσει να κάνει οικονομία στις καταναλώσεις της....Ο,τιδήποτε αχρείαστο (ή και μη αχρείαστο), είτε να σταματήσει να το χρησιμοποιεί, είτε να το περιορίσει στον υπέρτατο βαθμό. Πχ τηλεόραση/-άσεις (παίζει, ως μεγάλος άνθρωπος να έχει 2-3 και μάλιστα CRT κι όχι LED). Πλέον το να καταναλώνει κανείς λιγότερο από κάτι που έχει γίνει ούτως ή άλλως πανάκριβο, είναι το βασικότερο όλων, και όχι τόσο ο πάροχος ή το είδος προγράμματος (αν και κατά περίπτωση, παίζουν και αυτά ρόλο. Μακρυά πχ από Ελπέντισον γενικά, και μακρυά από σταθερό της Πρωτέργειας ας πούμε....Και ακόμη γενικότερα, μακρυά ΠΛΕΟΝ από εναλλακτικούς : ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ). Επίσης πάνε από το σπίτι και τσέκαρε τί ακριβώς παίζει από ηλεκτρικές συσκευές, και βγάλε από τις μπρίζες ό,τι μπορεί να έχει "ξεαχστεί" και να τραβάει, ναι μεν λίγο ρεύμα, αλλά 24/7/365, πχ φορτιστές τηλεφώνων, σκουπακίων χειρός (απαναφορτιζόμενων κτλ), αν έχει παραπανίσια ασύρματα τηλέφωνα κλπκλπ. Ρύθμισε την/τις τηλεοράσεις σε φωτεινότητες και αντίθεση τόσο ώστε ναι μεν να βλέπει, αλλά να μην είναι στο 100%, και μάθε την να μην την/τις αφήνει να παίζουν όλη μέρα και αυτή να κοιμάται, να κάνει δουλειές κτλ (ραδιόφωνο = καλύτερη επιλογή). Γενικά κάνε μια γύρα στο σπίτι και δες πού μπορείς "να βάλεις χέρι". Αντικατέστησε ενεργοβόρες συσκευές όπως βραστήρες κτλ με καμινέτα (ΑΝ την βασίζεσαι ότι δεν θα βάλει καμμιά φωτιά φυσικά), γιατί λίγο-λίγο κάθε τρεις και λίγο στην ημέρα, κάνουν μεγάλη κατανάλωση....Αν δεν υπάρχει ηλιακός και μπορείς βάλε έναν και κυρίως εξαφανίζεις σόμπες τύπου "Κουμτέλ" με λάμπες, καλοριφεράκια, αερόθερμα......= είναι ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ οικονομικά, πλέον. Βάλε, ένα έστω, κλιματιστικό καλύετρα, αν δεν έχει, κι ας είναι λίγων BTU, κι ας μην είναι από τα καλά και ακριβά. Αν πάλει μπορείς, πάρε της ένα τουλάχιστον στο 500άρικο. Αν δεν έχει νυχτερινό, αιτήσου (εκτός από την έκπτωση του σχετικού ωραρίου - γκούγκλαρέ το για να το τηρεί όσο περισσότερο μπορεί, βάζοντας πλυντήρια, θερμοσίφωνες και μετατίθοντας εκεί τις ώρες μαγειρέματος - και να μην χάνει την έκπτωση του ΚΟΤ θα την βοηθάει, καθώς οι "νυχτερινές" ΔΕΝ προσμετρούνται σε αυτό, που για ένα άτομο είναι 1.400/4μηνο, αλλά και θα γλυτώσει ολοκληρωτικα΄τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" στον λογαριασμό) στον ΔΕΔΔΗΕ  (κόστος 42€ και,,,υπομονή μέχρι να κάνουν αλλαγή του μετρητή - φρόντισε να έχουν πρόσβαση όταν θα περάσουν...)

Καταναλώσεις δεν μας είπες, αλλά αν έχει μέσο όρο τετραμήνων γύρω στις 1.000kWh (αν είναι ένα άτομο, είναι ένα "λογικό μέγεθος") και ΔΕΝ χρησιμοποιεί τον χειμώνα ηλεκτρισμό για θέρμανση, έχεις να επιλέξεις είτε την "σιγουριά" του σταθερού (πρέπει να πάτε από κατάστημα ΔΕΗ να το αιτηθείτε - έχει εφαρμογή με ραντεβού στο σάιτ) που είναι ναι μεν ακριβό, σε σχέση με τα κυμαινόμενα και τις τιμές που έχουν ΤΩΡΑ και τις κυβερνητικές επιδοτήσεις που δίνονται "τώρα" (από 1/8,,,,ένας θεός ξέρει τί θα γίνει και κυρίως τί θα γίνει το φθινόπωρο και κυρίως τον χειμώνα και του χρόνου κτλκτλ...) είτε να ρισκάρεις ότι οι επιδοτήσεις θα είναι αρκετές και θα βγαίνουν φθηνότερα από σταθερό. Επίσης για να παίρνει φουλ κυβερνητική επιδότηση "τώρα", πρέπει να είναι το σπίτι δηλωμένο στην φορολογική της (ή του όποιου είναι ιδιοκτησία) ως κύρια κατοικία ΚΑΙ μαζί, σε διπλανό πεδίο, να είναι δηλωμένος ΚΑΙ ο αριθμός παροχής...Τί θα κάνουν από 1/8 και γενικά στο μέλλον, ένας θεός πάλι ξέρει, αλλά φρόντισε το σπίτι στο οποίο κατοικεί να είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία (αυτού στον οποίον ανήκει, είτε σε αυτήν, είτε σε εσένα, είτε σε άλλον ιδιοκτήτη) και αν φαίνεται κι ο αριθμός παροχής που είπα. Αν έχει ήδη γίνει φορολογική και δεν το φροντίσατε, πας σε λογιστή να κάνει μια τροποποίηση. Αν πάλι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ηλεκτρισμό για θέρμανση, α) οικονομία τον επερχόμενο χειμώνα, ιδανικά με κλιματιστικό (αν έχει τίποτα θερμοσυσσωρευτές,,,,,την κάτσατε και πρέπει να σταματήσει να τους χρησιμοποιεί....) β) ίσως το σταθερό να πρέπει να το κλείσετε από τώρα (αν δεν προλάβει ν' αλλάξει τιμές η ΔΕΗ), υπο τον φόβο τα πράγματα να πάνε πολύ στραβά με τις χρηματιστηριακές τιμές ρεύματος όπως και με τις κρατικές επιδοτήσεις...

Όπως καταλαβαίνεις, στάνταρ απάντηση δεν υπάρχει, κι εξαρτάται από χίλια-δυο....Αλλά ναι, ίσως το να περιμένεις να δούμε τί ακριβώς θα γίνει από 1/8 (παραμένοντας στο Γ1 που είναι) να είναι το καλύτερο...Εσύ απλά φρόντισε για όλα τα υπόλοιπα που είπα. Και είπα ΠΟΛΛΑ.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios για τη ΔΕΗ είσαι σίγουρος ότι χρεώνει ΤΕΑ βάσει του προηγούμενου μήνα;

Ή μήπως στην αρχή η ρήτρα μετατέθηκε για τον επόμενο μήνα και χρωστάνε όλοι χωρίς να το γνωρίζουν (όπως στην Εlpedison); Διότι στο λογαριασμό δε γράφει ξεκάθαρα ποια περίοδο αφορά η ρήτρα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios για τη ΔΕΗ είσαι σίγουρος ότι χρεώνει ΤΕΑ βάσει του προηγούμενου μήνα;

καλή ερώτηση , όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει τη ΔΕΗ πότε έγινε τροποποίηση όρων χωρίς ειδοποίηση

https://www.dei.gr/media/2ibcyciv/timok-xt-aug2021-g1_nd-1.pdf

vs οι νέοι όροι

https://www.dei.gr/media/3krf3glm/timok-xt-aug2021-g1_nd-1.pdf

όπου η διαφορά είναι στο

image.png.d3af4f1a1cfcff08e35d99dcd78fb788.png

vs

image.png.3b45e6018fc6e005ee484aca0c18993f.png

Στις 8/7/2022 στις 9:39 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Μηπως το Γ1 τώρα με τις επιδοτήσεις βγαίνει φθηνότερο; 

είχα πει

Στις 8/7/2022 στις 9:42 ΜΜ, korakios είπε

Ιούλιο είναι σχεδόν 0,11 στα γρήγορα που το υπολόγισα

αλλά παίζει να μην είναι αν δεν υπολογίζεται η χοντρική βάσει προηγούμενου μήνα

και @fragma και @skiace

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

καλή ερώτηση , όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει τη ΔΕΗ πότε έγινε τροποποίηση όρων χωρίς ειδοποίηση

 

Κι έλεγα από μέσα τόσο καιρό... κάτι δε πάει καλά. Απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι έλεγα από μέσα τόσο καιρό... κάτι δε πάει καλά. Απίστευτο.

μπορεί και να εννοούν πάλι τον προηγούμενο μήνα μιας και στο

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-tis-pro-imiresias-agoras/

πάντα τον προηγούμενο μήνα δημοσιεύουν . Αλλά μάματα αν είναι να μπλέξουμε με ερμηνείες , πάντως αν έγινε τροποποίηση χωρίς ειδοποίηση είναι τέρμα παράνομο (για πολλοστή φορά απο ΔΕΗ, τρίτη βασικά)

Αν δε με ρωτούσες δε θα το έψαχνα , είχα μείνει στους παλιούς όρους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αλλά μάματα αν είναι να μπλέξουμε με ερμηνείες

Το θεωρώ παράξενο αυτό που λες εσύ, να χρεώνεται ένας μήνας με χονδρική του προηγούμενου.

Νομίζω ότι ισχύει το εξής απλό, όπως και στην Εlpedison...

Στον εκκαθαριστικό Σεπτεμβρίου, χρέωσαν μόνο τη ρήτρα αναπροσαρμογής Αυγούστου... και η ρήτρα αναπροσαρμογής για την αναλογική κατανάλωση του Σεπτεμβρίου μπήκε στον επόμενο έναντι κ.ο.κ

Δηλαδή αν κάποιος πήρε εκκαθαριστικό τέλη Μαΐου, είναι χρεωμένη η ρήτρα μέχρι την αναλογική κατανάλωση Απριλίου... κι αν φύγει τώρα και αλλάξει πάροχο, θα πληρώσει τη ρήτρα Ιουνίου-Ιουλίου συν αυτή που χρωστάει απ'το Μάιο.

Aυτό μπορεί να ξεκαθαριστεί αν κάποιος ζητήσει ανάλυση χρεώσεων του τελευταίου εκκαθαριστικού και ρωτήσει ποια περίοδο αφορά η ρήτρα αναπροσαρμογής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Το θεωρώ παράξενο αυτό που λες εσύ, να χρεώνεται ένας μήνας με χονδρική του προηγούμενου.

μα έλεγε ξεκάθαρα με τιμή προηγούμενου μήνα , τώρα που το σκέφτομαι τόσο έβγαινε σε κάποιες επαληθεύσεις που είχα κάνει κατα διαστήματα

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό μπορεί να ξεκαθαριστεί αν κάποιος ζητήσει ανάλυση χρεώσεων του τελευταίου εκκαθαριστικού και ρωτήσει ποια περίοδο αφορά η ρήτρα αναπροσαρμογής;

σώθηκες  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία μια ερώτηση..

Μπαινω μέσα στο ebill της ΔΕΗ, αλλά δε βλέπω μέσα στο κάθε ακίνητο επιλογή για αλλαγή της πάγιας εντολής της πιστωτικής κάρτας. Κάποια στιγμή θα χρειαστώ να την αλλάξω, αλλά εξαφανίστηκε εκείνο το πεδίο.. είναι και σε εσάς έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν στο online που έχω κάνει συμβόλαιο το 12/2021 για 2 έτη με τη τιμή 0,09 αν υπάρχει ενημέρωση ότι θα αλλάξει κάτι στη τιμολόγηση. 

Ρωτάω γιατί σήμερα είχα κλήση από nrg και η πωλήτρια προσπαθούσε να με πείσει πόσο χάλια θα είναι το πρόγραμμα μου και ότι από τον επόμενο λογαριασμό η τιμή του θα είναι 0,24€ χωρίς να με προειδοποιησουν λόγο των νέων εξαγγελιων, ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...