Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Έχω Homeonline από τον Οκτώβριο 21. Στις 14/7 λήγει ο λογαριασμός. Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι λήγει ο λογαριασμός και να μπω να τον πληρώσω. Στο ebill η κάρτα με την πάγια εντολή φαίνονται κανονικά. Έως τώρα δεν είχα πρόβλημα με την πάγια. Έχει συμβεί και σε άλλον; 

Σε όλους στέλνουν. Μη πληρώνεις, άσε να τραβήξει η πάγια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα λογαριασμός ΔΕΗ Μάλιστα τον αναφέρουν ως Γ1 my home online.Ενω το προηγουμενο  του προηγούμενου μήνα όπως και όλων των μηνών της διετής σύμβασης,το ανέφεραν ως my home online.

Αναφερουν ότι 17/8/2022  λήγει το συμβόλαιο κλειστό διετες.Μάλιστα ο λογαριασμός που εκδόθηκε ήταν έναντι.

Για 646 kwh χρεώσεις προμήθειαςΔΕΗ 61.46 ήταν και ρυθμιζομενες χρεώσεις 49 €.Καθε μήνα βγαίνει ο λογαριασμός.Τι να κάνω τώρα σε ποιον πάροχο να πάω;Εξάλλου τι διαφέρει το my home οnline από το Γ1 my home online που το έγραψε ένα μήνα πριν λήξει η διετής σύμβαση.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, radiotileorasi είπε

Μου ήρθε σήμερα λογαριασμός ΔΕΗ Μάλιστα τον αναφέρουν ως Γ1 my home online.Ενω το προηγουμενο  του προηγούμενου μήνα όπως και όλων των μηνών της διετής σύμβασης,το ανέφεραν ως my home online.

Αναφερουν ότι 17/8/2022  λήγει το συμβόλαιο κλειστό διετες.Μάλιστα ο λογαριασμός που εκδόθηκε ήταν έναντι.

Για 646 kwh χρεώσεις προμήθειαςΔΕΗ 61.46 ήταν και ρυθμιζομενες χρεώσεις 49 €.Καθε μήνα βγαίνει ο λογαριασμός.Τι να κάνω τώρα σε ποιον πάροχο να πάω;Εξάλλου τι διαφέρει το my home οnline από το Γ1 my home online που το έγραψε ένα μήνα πριν λήξει η διετής σύμβαση.Ευχαριστω.

Τον ήπιαμε δηλαδή με τα σταθερά? Κανονικά ποτέ έληγε το συμβόλαιο σου? 

Edit:τώρα είδα τη τελευταία πρόταση 

Στο θέμα, εφόσον λήγει το συμβόλαιο σου θα σε πετάξει στο myhomeonline με τις τωρινές τιμές(σύμφωνα με τα μέλη εδώ-ρώτα κιόλας τη ΔΕΗ)

Για αυτό το μήνα συμφέρει περισσότερο το Γ1, μελλοντικά κάνεις δεν ξέρει. Έχεις να διαλέξεις μεταξύ Γ1 με επιδοτήσεις η myhomeonline με τις τωρινές τιμές. 

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2022 στις 3:12 ΜΜ, fragma είπε

Ανακοινώθηκε 0,20 (0,24 για ΚΟΤ) επιδότηση χωρίς όριο κατανάλωσης για ολα τα κυμαινόμενα για τον Ιούλιο. Πόσο είναι η κιλοβατώρα χωρίς τις επιδοτήσεις για να υπολογίσουμε αν συμφέρει το σταθερό μας;

 

Καλησπέρα σας @fragma @korakios @pnea1973

Να υποθέσω πως τα παραπάνω έχουν εφαρμογή μόνο σε κύρια κατοικία;

Ρωτώ επειδή στην κυρία έχω μείνει με Γ1Ν, αλλά στο χωριό έβαλα Online & -όπως οι περισσότεροι δηλαδή- δεν ξέρω αν πρέπει να το διακόψω επιστρέφοντας στο Γ1Ν ή όχι (ακόμα;).

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Να υποθέσω πως τα παραπάνω έχουν εφαρμογή μόνο σε κύρια κατοικία;

απο Ιούλιο όχι

7 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

αλλά στο χωριό έβαλα Online & -όπως οι περισσότεροι δηλαδή- δεν ξέρω αν πρέπει να το διακόψω επιστρέφοντας στο Γ1Ν ή όχι (ακόμα;).

αν έκλεισες με  0,10 δεν κάνουμε συζήτηση , αν με  0,18 τότε περίμενε τα νέα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν σε λίγες μέρες, θα βγούνε του Αυγούστου και τέλος του μήνα του Σεπτεμβρίου

μετά το ξανασκέφτεσαι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

απο Ιούλιο όχι

αν έκλεισες με  0,10 δεν κάνουμε συζήτηση , αν με  0,18 τότε περίμενε τα νέα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν σε λίγες μέρες, θα βγούνε του Αυγούστου και τέλος του μήνα του Σεπτεμβρίου

μετά το ξανασκέφτεσαι

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ @korakios

Το 0,18 πρόλαβα την προτελευταία ημέρα, με αυτό θα πορευτώ στο του χωριού τώρα το καλοκαίρι. Να είστε καλά, εις το επανιδείν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2022 στις 10:12 ΜΜ, vdanasto είπε

Μου απάντησαν σήμερα ότι το πρόβλημα είναι από πλευράς μου. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει διαφορετικούς browsers, διαφορετικά pc, διαφορετικό internet connection, διαφορετικές κάρτες από διαφορετικές τράπεζες. Πάντα το ίδιο error. Τους έστειλα ένα mail που τους κράζω αλλά δεν ξέρω αν θα βρεθεί άκρη, είναι πραγματικά αχαρακτήριστοι.

Εσύ βρήκες άκρη; Άνοιξε κι εσύ ένα ticket μπας και το δουν πιο σοβαρά. Φαντάζομαι πως δεν είναι κάτι που κάνει ο κόσμος καθημερινά και προφανώς δεν έχουν πάρει χαμπάρι το πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ μου έστειλαν mail να τους στείλω πρώτα με mail ΑΔΤ και ΑΦΜ, για να επικοινωνήσουν μαζί μου...Τι είδους πρακτικές είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Εν τω μεταξύ μου έστειλαν mail να τους στείλω πρώτα με mail ΑΔΤ και ΑΦΜ, για να επικοινωνήσουν μαζί μου...Τι είδους πρακτικές είναι αυτές;

Ταυτοποίησης, στο εξηγούν στο mail που έλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θέλω να κάνω αίτηση για το ENTER, το πρόγραμμα μου protergia fixed λήγει στις 9 Αυγούστου και βλέπω στο συμβόλαιο πως έχω επιβάρυνση 70 € για αποχώρηση πριν τη 12μηνο. Την αίτηση για το enter μπορώ να την κάνω τέλος Ιούλη ή θα χρεωθώ το penalty;image.png.534d519ea21e475ef406e13c62f47d10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η αλλαγή παρόχου/προμηθευτή γίνεται την ημερομηνία καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ. Αν μπορεί κάποιος γνώστης να μας απαντήσει.

Εμένα λήγει 6/8 το ίδιο πρόγραμμα. Για να γλιτώσω τα 70€ θα κάνω αίτηση την άλλη εβδομάδα online στη ΔΕΗ.

Με τη λογική ότι σε κατάστημα (ΔΕΗ) θέλουν 4-5 εργάσιμες για αλλαγή από άλλο πάροχο, και τηλεφωνικά μου είπαν ότι θέλουν περίπου 20 εργάσιμες (η τιμή δεσμεύεται στην τιμή του προγραμματος την ημέρα της αίτησης).

Θα κάνω αίτηση περίπου 15 εργάσιμες πριν τη λήξη (ώστε η καταμέτρηση που πρέπει να γίνει απο ΔΕΔΔΗΕ να γίνει λίγο μετά τη λήξη). Δυστυχώς με τα χρονοδιαγράμματα δεν υπάρχουν αξιόπιστα data και όλα είναι εκτιμήσεις που μπορεί να πέσουν πολύ έξω.

Ελπίζω να μου βγει το πλάνο. (υπαρχουν 2 κινδυνοι, 1 να αλλάξει η τιμη μεχρι την αλλη εβδομαδα, 2 να γινει η μερτηση 1-2 ημερες νωριτερα και να πληρωσω πεναλτι).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Λογικά η αλλαγή παρόχου/προμηθευτή γίνεται την ημερομηνία καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ. Αν μπορεί κάποιος γνώστης να μας απαντήσει.

Όχι, όταν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου τότε μέσα σε 3-4 ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει κάποιον εκτάκτως για να πάρει ενδείξεις τις οποίες θα τις δώσει στον παλιό πάροχο ώστε να εκδώσει τελικό λογαριασμό, όπως επίσης και στον νέο για να αρχίσει να χρεώνει αυτός από κει και πέρα.

17 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Εμένα λήγει 6/8 το ίδιο πρόγραμμα. Για να γλιτώσω τα 70€ θα κάνω αίτηση την άλλη εβδομάδα online στη ΔΕΗ.

Με τη λογική ότι σε κατάστημα (ΔΕΗ) θέλουν 4-5 εργάσιμες για αλλαγή από άλλο πάροχο, και τηλεφωνικά μου είπαν ότι θέλουν περίπου 20 εργάσιμες (η τιμή δεσμεύεται στην τιμή του προγραμματος την ημέρα της αίτησης).

Θα κάνω αίτηση περίπου 15 εργάσιμες πριν τη λήξη (ώστε η καταμέτρηση που πρέπει να γίνει απο ΔΕΔΔΗΕ να γίνει λίγο μετά τη λήξη). Δυστυχώς με τα χρονοδιαγράμματα δεν υπάρχουν αξιόπιστα data και όλα είναι εκτιμήσεις που μπορεί να πέσουν πολύ έξω.

Ελπίζω να μου βγει το πλάνο. (υπαρχουν 2 κινδυνοι, 1 να αλλάξει η τιμη μεχρι την αλλη εβδομαδα, 2 να γινει η μερτηση 1-2 ημερες νωριτερα και να πληρωσω πεναλτι).....

Αν κάνεις την αίτηση 15 εργάσιμες πριν την λήξη τότε θα χρεωθείς κανονικά τα 70€ της πρόωρης αποχώρησης, και αυτό επειδή θα χρειαστούν μόλις 3-4 ημέρες για να ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, όταν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου τότε μέσα σε 3-4 ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει κάποιον εκτάκτως για να πάρει ενδείξεις τις οποίες θα τις δώσει στον παλιό πάροχο ώστε να εκδώσει τελικό λογαριασμό, όπως επίσης και στον νέο για να αρχίσει να χρεώνει αυτός από κει και πέρα. 

Τότε, από τη μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ορίζεται η ημερομηνία (την εκτακτη εννοούσα). 🙂

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν κάνεις την αίτηση 15 εργάσιμες πριν την λήξη τότε θα χρεωθείς κανονικά τα 70€ της πρόωρης αποχώρησης, και αυτό επειδή θα χρειαστούν μόλις 3-4 ημέρες για να ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Τότε γιατί η μετάβαση θέλει 20 εργάσιμες??? Στις 5 έχουν την ένδειξη και κάνουν άλλες 15 για ολοκληρωθεί?

 

Σορρυ για τα Bold !!!

 

Σε κάθε περίπτωση όσο περνάνε οι μέρες βλέπω πολύ πιθανό να αλλάξει και η ΔΕΗ τα σταθερά. Είναι πολύ χαμηλότερα από όλους τους άλλους και μάλλον πρέπει να πάρω την απόφαση να πληρώσω τα 70€...

 

Επεξ/σία από Relaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Relaxx είπε
 

Τότε γιατί η μετάβαση θέλει 20 εργάσιμες??? Στις 5 έχουν την ένδειξη και κάνουν άλλες 15 για ολοκληρωθεί?

Μα δεν θέλει 20 εργάσιμες λέμε, το σύνηθες είναι στις 3-4. Μην παίρνεις στα σοβαρά οτιδήποτε σου λένε τηλεφωνικά.

8 λεπτά πριν, Relaxx είπε

Σε κάθε περίπτωση όσο περνάνε οι μέρες βλέπω πολύ πιθανό να αλλάξει και η ΔΕΗ τα σταθερά. Είναι πολύ χαμηλότερα από όλους τους άλλους και μάλλον πρέπει να πάρω την απόφαση να πληρώσω τα 70€...

Κάπου έχω μπερδευτεί, εγώ προσωπικά μπήκα στο online τον Μάρτιο με 0,17 ημέρας και 0,13 νύχτας και ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έπραξα σωστά, και απλά περιμένω τις εξελίξεις για να δω τι θα κάνω.

Εσύ πάλι βλέπω ότι καίγεσαι τόσο πολύ να μπεις σε κάποιο σταθερό της ΔΕΗ πληρώνοντας 70€ πέναλτι, παρόλο που η ΔΕΗ από τότε τα έχει ανεβάσει 6-7 λεπτά.

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ τα εχει ανεβασει 5-6 λεπτα (απο τα 0,18 ειναι 0,23-24), αλλά ανα 2-3 ημερες ενας ενας ολοι οι αλλοι πάροχοι, εχουν φτασει τα σταθερα τους πάνω από το 0,30. Και δεν βλεπω τροπο να σταματησει το επομενο εξαμηνο τουλαχιστον. Επίσης δεν μπορω να βασιστω στα power pass κτλ.

Προτιμώ να έχω ομοιόμορφο λογαριασμό 100-200€ το μηνα (καλοκαιρι-χειμωνα), παρά να έχω τώρα 50€ και το χειμώνα 400€ λόγω θέρμανσης. Θεωρώ ότι ο Μ.Ο. της χρονιάς θα είναι μαζί με τυχόν επιδότηση πάνω από 0,25.

Είπαμε, όλα αυτά είναι εκτιμήσεις προφανώς, αλλά δεν βλέπω το παραμικρό σημάδι ότι θα υπάρξει κάποια βελτίωση στο κοντινό μέλλον. Οπότε προσπαθώ να επιλέξω κάτι φαινομενικά όχι τόσο καλό αλλά τουλάχιστον σταθερό, να κάνω τα κουμάντα μου και να μην έχω εκπλήξεις ή να μην έχω δώσει ένα κάρο λεφτά το Χειμώνα και να περιμένω κάνα επίδομα ένα εξάμηνο αργότερα για να ρεφάρω τη χασούρα.

Τέλος, αν όλες μου οι εκτιμήσεις είναι λάθος, το ποσό για πρόωρη αποχώρηση είναι πολύ μικρότερο από τους άλλους παρόχους. (60€ τους πρώτους 3 μήνες, 40€ το 2ο τρίμηνο, 20€ το 3ο και καθόλου προς το τέλος). Που εμένα με καιει περισσότερο το διάστημα Νοέμβρη- Μάρτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αν είσαι σχεδόν βέβαιος ότι θα χειροτερέψουν τα πράγματα στο άμεσο μέλλον τότε καλά θα κάνεις να μπεις άμεσα σε σταθερό της ΔΕΗ, ακόμα και αν πληρώσεις πέναλτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...