Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ήδη τα εχουνε πάει 0.35-0.40. H Elpedison από 22/7 0.46. Μόνο η ΔΕΗ έχει ακόμα 0.24.

Αυτά είναι μόνο χρεώσεις προμήθειας χωρίς τις ρυθμιζόμενες; 

Jesus.... 

Προβλέπω όλοι μετά τις λήξεις σταθερών συμβολαίων θα λαμέ σε Γ1 από ΔΕΗ με την επιδότηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

Έχω το my home online που λήγει 20/7/22 και ήδη με έχει πάρει η ΔΕΗ για ανανέωση. Από ότι καταλαβαίνω οι επιλογές είναι

1. Γ1Ν + επιδότηση --> Πιο φθηνό αλλά κυμαινόμενο, αν αυξηθούν οι τιμές πολύ θα μπορώ να κλείσω σταθερό συμβόλαιο αλλά πιθανόν με μεγαλύτερη τιμή από το 0,229/KWh παρακάτω

2. Σταθερό (my home online 0,229/KWh) --> Πιο ακριβό τώρα, αλλά με την παραδοχή ότι οι τιμές θα βαίνουν αυξανόμενες ίσως αποτελεί καλή λύση μέσο και μακροπρόθεσμα

Η κάθε επιλογή έχει και τα δικά της ρίσκα.

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας καθώς με πιέζει ο χρόνος και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα λήγει το ΔΕΗ online στις 16/7. Μετά από ερώτημα μου είπε ότι θα πάει αυτόματα στο Online το τρέχον.

Την επόμενη με πήραν απο ΔΕΗ, ευτυχώς δεν το είχα στο blacklist το τηλ, και μου είπε να πάω στο Γ1Ν.

Την τριτη έρχονται για συμβόλαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atsinoni said:

Καλησπέρα σας,

Έχω το my home online που λήγει 20/7/22 και ήδη με έχει πάρει η ΔΕΗ για ανανέωση. Από ότι καταλαβαίνω οι επιλογές είναι

1. Γ1Ν + επιδότηση --> Πιο φθηνό αλλά κυμαινόμενο, αν αυξηθούν οι τιμές πολύ θα μπορώ να κλείσω σταθερό συμβόλαιο αλλά πιθανόν με μεγαλύτερη τιμή από το 0,229/KWh παρακάτω

2. Σταθερό (my home online 0,229/KWh) --> Πιο ακριβό τώρα, αλλά με την παραδοχή ότι οι τιμές θα βαίνουν αυξανόμενες ίσως αποτελεί καλή λύση μέσο και μακροπρόθεσμα

Η κάθε επιλογή έχει και τα δικά της ρίσκα.

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας καθώς με πιέζει ο χρόνος και ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις πολύ οικονομία (πχ δεν έχεις οικογένεια, παιδιά, πλυντήρια συνέχεια, κλπ) εγώ θα πήγαινα σε Γ1 μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο + ότι έχουμε εκλογές και δεν θεωρώ ότι θα αφήσουν έτσι τον κόσμο.

Στο σταθερό όντως έχεις αυξημένο κόστος αλλά έχεις μια ασφάλεια. Αν έχεις καταναλώσεις όμως θα σου έρχεται πολύ παραπάνω και θα νιώθεις χαζός αν με τις επιδοτήσεις οι άλλοι είναι λες και έχουν 0,18 - 0,20, χωρίς να ασχοληθούν και να ψάξουν τίποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκεφτομαι τελικα να επιλεξω το online για 2 οικιακες παροχες πουληγουν 21/7 στην πρωτεργια.

την αλλαγη παροχου να την κανω online μεσα απο την σελιδα της ΔΕΗ η να την κανω στο τοπικο καταστημα με ραντεβου (νομιζω ειχε παρει το ματι μου οτι ηταν προβληματικη η online αλλαγη).

εμπειρικα μιλωντας σε ποσο χρονο ολοκληρωθηκε η μεταβαση στην ΔΕΗ πλεον ; αν χρειαστει καποια επικοινωνια βρισκεις ακρη η χανεσαι στο δημοσιο ;

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, skiace είπε

σκεφτομαι τελικα να επιλεξω το online για 2 οικιακες παροχες πουληγουν 21/7 στην πρωτεργια.

την αλλαγη παροχου να την κανω online μεσα απο την σελιδα της ΔΕΗ η να την κανω στο τοπικο καταστημα με ραντεβου (νομιζω ειχε παρει το ματι μου οτι ηταν προβληματικη η online αλλαγη).

εμπειρικα μιλωντας σε ποσο χρονο ολοκληρωθηκε η μεταβαση στην ΔΕΗ πλεον ; αν χρειαστει καποια επικοινωνια βρισκεις ακρη η χανεσαι στο δημοσιο ;

Καλυτερα σε ενα καταστημα.. Τελειωνεις σε εφτα λεπτα.. Αν εχεις ολα τα χαρτια μαζι σου..

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

εμπειρικα μιλωντας σε ποσο χρονο ολοκληρωθηκε η μεταβαση στην ΔΕΗ πλεον ;

απο μια εβδομάδα μέχρι 2-3 μήνες ,ανάλογα αν μπλέξεις με το δίδυμο ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

σε κατάστημα δεν μπορείς να επιλέξεις το online , μόνο Γ1 ή enter

για το myhome online είτε κάνεις αίτηση "online" , είτε Γ1 σε κατάστημα , μετά κάνεις ebill όταν σου δώσουν κωδικούς και το ενεργοποιείς απο το ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό. Αλλαξα όνομα σε Γ1Ν και έμεινα Γ1Ν. Ενεργοποίησα το e-bill.

Για ποιό λόγο μου βγάζει μόνο το online στις επιλογές;;;

Στη θεωρία, με τα καινούρια τιμολόγια για το Γ1Ν δε θα συμφέρει να πάει κανείς σε online (0,22900 - 0,17600);

MyHomeEnter θα μπορώ να βάλω στο κατάστημα άραγε; 

image.png.82997199e6d9f967b0c6f2a81e496cdb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Για ποιό λόγο μου βγάζει μόνο το online στις επιλογές;;;

εδώ και καιρό σε πολλούς δεν το εμφανίζει το enter , στέλνεις μέσω του site στην υποστήριξη για ebill και ζητάς να εμφανιστεί

το αν συμφέρει ή όχι είναι άγνωστο μιας και δεν ξέρουμε το μέσο όρο τιμών του Γ1 για το επόμενο 12 μηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

εδώ και καιρό σε πολλούς δεν το εμφανίζει το enter , στέλνεις μέσω του site στην υποστήριξη για ebill και ζητάς να εμφανιστεί

το αν συμφέρει ή όχι είναι άγνωστο μιας και δεν ξέρουμε το μέσο όρο τιμών του Γ1 για το επόμενο 12 μηνο

ευχαριστώ - έκανα αίτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο μια εβδομάδα μέχρι 2-3 μήνες ,ανάλογα αν μπλέξεις με το δίδυμο ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

σε κατάστημα δεν μπορείς να επιλέξεις το online , μόνο Γ1 ή enter

για το myhome online είτε κάνεις αίτηση "online" , είτε Γ1 σε κατάστημα , μετά κάνεις ebill όταν σου δώσουν κωδικούς και το ενεργοποιείς απο το ebill

σε εναλλακτικο παροχο καμμια αλλαγη δεν ξεπερασε τις 4-5 ημερες απο την αποστολη της υπογεγραμμενης αιτησης.

Κωδικους ebill εχω ηδη σαν παλαιοτερος πελατης ΔΕΗ. Το προχωρησα σχεδον μεχρι τελους για να δω πως ειναι και σταματησα ενα βημα πριν την ολοκληρωση. Δεν συναντησα πουθενα καμμια δυσκολια.

Θυμησε μου αν μπορεις ποια ειναι τα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν και προτεινεται η αλλαγη σε καταστημα (που ομως λες οτι το online γινεται μονο διαδικτυακα) ; Υπαρχει χρεωση εγγυησης που δεν καταβαλλεται η επιστρεφεται με την ενεργοποιηση παγιας εντολης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει η ενεργοποίηση του online από κατάστημα???

Αύριο πρωί έχω ραντεβού ακριβώς για αυτό σε κατάστημα. Προηγήθηκε τηλέφωνο και δεν μου είπαν ότι δεν γίνεται και όυτε το γράφει site κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω αφού έτσι κ αλλιώς θα πάω που θα πάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, skiace είπε

Θυμησε μου αν μπορεις ποια ειναι τα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν και προτεινεται η αλλαγη σε καταστημα

χάνεται η αίτηση ηλεκτρονικά , άλλο επιλέγεις άλλο έρχεται να υπογράψεις  , σου ζητάνε 100 φορές τα ίδια δικαιολογητικά , δεν περνά ο ΔΕΔΔΗΕ (που δε χρειάζεται) να πάρει μέτρηση , δε βλέπει ο ΔΕΔΔΗΕ την αίτηση αλλαγής , η ΔΕΗ ισχυρίζεται οτι έχει στείλει και πρέπει να επικοινωνήσεις με ΔΕΔΔΗΕ , ΔΕΔΔΗΕ σου λέει να επικοινωνήσεις με ΔΕΗ κτλ έχουν αναφερθεί

30 λεπτά πριν, skiace είπε

Υπαρχει χρεωση εγγυησης που δεν καταβαλλεται η επιστρεφεται με την ενεργοποιηση παγιας εντολης ;

το online δεν έχει, στα υπόλοιπα επιστρέφεται με πάγια εντολή (πρέπει όμως να ζαλίσεις τη ΔΕΗ γιατί το ξεχνάνε)

12 λεπτά πριν, Relaxx είπε

@korakios

Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει η ενεργοποίηση του online από κατάστημα???

Αύριο πρωί έχω ραντεβού ακριβώς για αυτό σε κατάστημα. Προηγήθηκε τηλέφωνο και δεν μου είπαν ότι δεν γίνεται και όυτε το γράφει site κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω αφού έτσι κ αλλιώς θα πάω που θα πάω...

ναι 1000% δε γίνεται το online σε κατάστημα

θα υπογράψεις Γ1 (όχι enter)  και μετά μέσω ebill ενεργοποιείς το online

αν υπογράψεις enter δεν μπορείς να πας στο online ότι και αν σου πει ο υπάλληλος (θα πρεπει να μπλέξεις με υπαναχώρηση , νέα αίτηση και χρονικά να πετύχουν γιατί στο τέλος θα μείνεις και χωρίς ρεύμα 😁)

πάντως το Γ1 για Ιούλιο βγαίνει 0,11 , βέβαια αν μετά πάει το online 0,30 και το Γ1απο Αύγουστο με επιδοτήσεις ακριβότερο δεν το γνωρίζω

edit

και φυσικά αν βάλετε το online κλασσικά desktop recording & screenshots στο ebill μιας και τυχαίνει να αποεπιλέγονται απο το σύστημα η πάγια εντολή ,μηνιαίος λογαριασμός και έκδοση ηλεκτρονικά που σημαίνει θα σας πετάξει στο Γ1 , θέλει να το τσεκάρετε συχνά ειδικά στις αρχές

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι......

1ος κίνδυνος λοιπόν, μέχρι να γίνει η διαδικασία και να μπω online να το διαλέξω σαν πρόγραμμα, να έχει αλλάξει η τιμή του. (Παίζει πολύ άσχημα).

Με το enter αποφέυγω τον κίνδυνο να μου κάνουν μπινιά με απενεργοποίηση της πάγιας εντολής και να πάω Γ1 τον Δεκέμβρη που θα έχω θέρμανση στο φουλ και να ψάχνομαι. Μη παιξει και 2η μπινια, επιστροφή στο τοτε online με ακόμα μεγαλύτερη τιμή....

Θα το σκεφτώ πολύ μήπως και πάω στο enter. 2€ πάγιο τον μήνα παραπάνω και 1,5 λεπτά η Kwh παραπάνω. Είμαστε που είμαστε χαμένοι από χέρι δλδ τουλάχιστον να έχουμε κάποια δεδομένα που φαινομενικά δεν είναι τώρα τα καλύτερα αλλά ψιλοεξασφαλίζουμε οτι δεν θα απογίνουν στο άμεσο μέλλον....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...