Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ΔΕΗ online που λήγει 16 Ιουλίου.

Μου είπαν τηλεφωνικά από τη ΔΕΗ ότι αν δεν κάνω συμβόλαιο για άλλο προϊόν, τότε θα μεταφερθώ αυτόματα στα νέα τιμολόγια on line (δηλ. 2,5 φορές ακριβότερο από αυτό που έχω τώρα), και με πιέζουν να υπογράψω ΑΜΕΣΑ το Γ1Ν.

Αναρωτιέμαι γιατί έχουν τόσο μεγάλη βιασύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Μου είπαν τηλεφωνικά

άρα μη δίνεις σημασία

 

στέλνεις email και ρωτάς

1. αν μπαίνεις στο online με τις νέες τιμές (το πιο πιθανό)

2. αν είναι αορίστου ή δεσμεύεσαι εκ νέου για 12 μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Έχω ΔΕΗ online που λήγει 16 Ιουλίου.

Μου είπαν τηλεφωνικά από τη ΔΕΗ ότι αν δεν κάνω συμβόλαιο για άλλο προϊόν, τότε θα μεταφερθώ αυτόματα στα νέα τιμολόγια on line (δηλ. 2,5 φορές ακριβότερο από αυτό που έχω τώρα), και με πιέζουν να υπογράψω ΑΜΕΣΑ το Γ1Ν.

Αναρωτιέμαι γιατί έχουν τόσο μεγάλη βιασύνη. 

Μηπως το Γ1 τώρα με τις επιδοτήσεις βγαίνει φθηνότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ποιο θα μπορούσε να ήταν δηλαδή ευνοϊκό σενάριο για τον φίλο ώστε να μην κάνει αυτό που σκέπτεται τώρα?

Για κάποιον λόγο να πέσουν οι τιμές σε 2-3-4 μήνες πχ στο 0,12 και ο φίλος να είναι στο 0,229. Απίθανο; Ναι απίθανο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα τι θα γίνει τους επόμενους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μηπως το Γ1 τώρα με τις επιδοτήσεις βγαίνει φθηνότερο; 

Αυτό λέει στο τηλέφωνο η ΔΕΗ, οπότε φουντώνει το ερώτημα αφενός για ποιο λόγο η ΔΕΗ με σπρώχνει στο Γ1Ν (κυμαινόμενο) και αφετέρου για ποιο λόγο εξακολουθεί να προσφέρει τα σταθερά (on line και enter) τα οποία ΔΕΝ προτείνει στους πελάτες της. 

Επεξ/σία από yannis1209
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Αυτό λέει στο τηλέφωνο η ΔΕΗ, οπότε φουντώνει το ερώτημα αφενός για ποιο λόγο η ΔΕΗ με σπρώχνει στο Γ1Ν (κυμαινόμενο) και αφετέρου για ποιο λόγο εξακολουθεί να προσφέρει τα σταθερά (on line και enter). 

δε σπρώχνει η ΔΕΗ , αλλά ένας υπάλληλος σου το πρότεινε ,εντελώς υποκειμενικά ,με άγνωστα κριτήρια πχ μπορεί να συμπληρώνει μπόνους και πάει διακοπές ή νομίζει οτι θα καταργηθεί η ρήτρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δε σπρώχνει η ΔΕΗ , αλλά ένας υπάλληλος σου το πρότεινε ,εντελώς υποκειμενικά ,με άγνωστα κριτήρια πχ μπορεί να συμπληρώνει μπόνους και πάει διακοπές ή νομίζει οτι θα καταργηθεί η ρήτρα

Είναι πιθανό αυτό που υποθέτεις, ωστόσο μου φαίνεται πιο πιθανό οι υπάλληλοι της ΔΕΗ να έχουν συντεταγμένη πολιτική να σπρώχνουν τους πελάτες τους σε κυμαινόμενα, γιατί με αυτόν τον τρόπο η ΔΕΗ μειώνει τον κίνδυνο ζημιών σε περίπτωση που μελλοντικά αυξηθεί η χονδρική τόσο πολύ, ώστε τα σταθερά να είναι ζημιογόνα για τη ΔΕΗ (δηλαδή η ΔΕΗ να μην ξαναπάθει αυτό που έπαθε φέτος με τα σταθερά στα 0,09€/ΚWh).

Επίσης, σαν εταιρεία, για τη ΔΕΗ είναι πιο εύκολο να κάνει προβλέψεις εσόδων και κερδών με τα κυμαινόμενα, παρά με τα σταθερά, αφού οι τιμές χονδρικής κυμαίνονται.

11 λεπτά πριν, toni31 είπε

Υπάρχει κάτι στον ορίζοντα που απειλεί το έντερ με 0.105....????

 

Η χρονική λήξη του ετήσιου συμβολαίου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, toni31 είπε

Υπάρχει κάτι στον ορίζοντα που απειλεί το έντερ με 0.105....????

...όχι, αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Ένα χρόνο τώρα η ΔΕΗ έχει δείξει να μην θέλει να βγάλει απ' την μύγα ξύγκι (πχ εφαρμογή "6μηνου"), αλλά,,,,ποιος ξέρει πώς θα πάνε τα πράγματα με την χονδρική το επόμενο διάστημα και τί μπορεί ν' αλλάξει στην συγκεκριμένη πολιτική της. Στην κυριολεξία ο "ορίζοντας" είναι η επόμενη μέρα και το πώς θα,,,,ξυπνήσει....(Αν το πάμε με την λογική των "προσωπικών εκτιμήσεων", τότε ΙΣΩΣ ο ορίζοντας να μπορεί να είναι ο Σεπτέμβρης, και μετά, το τέλος της χρονιάς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Η χρονική λήξη του ετήσιου συμβολαίου σου.

28 λεπτά πριν, toni31 είπε

Υπάρχει κάτι στον ορίζοντα που απειλεί το έντερ με 0.105....????

To 0.105 ηταν διετες, και καποιοι το ενεργοποιησαμε τελος του 21. Υπαρχει και η ανακοινωση της ΔΕΗ οτι δεν θα αλλαξουν τα τιμολογια των πελατων που ειχαν κλεισει ηδη σε σταθερα οπως και μπορουσαν βαση νομοθεσιας ηλεκτρικης ενεργειας να πραξουν, αλλα δεν ειναι και δεσμευτικο αυτο.

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Η χρονική λήξη του ετήσιου συμβολαίου σου.

...του διετούς.

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα τι θα γίνει τους επόμενους μήνες.

....με βεβαιότητα τα πάντα θα είναι πολύ χειρότερα (ειδικά τον χειμώνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis1209 είπε

Αυτό λέει στο τηλέφωνο η ΔΕΗ, οπότε φουντώνει το ερώτημα αφενός για ποιο λόγο η ΔΕΗ με σπρώχνει στο Γ1Ν (κυμαινόμενο) και αφετέρου για ποιο λόγο εξακολουθεί να προσφέρει τα σταθερά (on line και enter) τα οποία ΔΕΝ προτείνει στους πελάτες της. 

Δεν ξέρω ούτε εγω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Με την παρούσα κατάσταση τώρα δεν θα υπεγραφα με σταθερό επιτόκιο και θα παρέμενα στο Γ1, αν εβλεπα τα τιμολόγια του Γ1 να ανεβαίνουν πολύ τότε θα πήγαινα σε σταθερό οποτε το θελήσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ξέρω ούτε εγω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Με την παρούσα κατάσταση τώρα δεν θα υπεγραφα με σταθερό επιτόκιο και θα παρέμενα στο Γ1, αν εβλεπα τα τιμολόγια του Γ1 να ανεβαίνουν πολύ τότε θα πήγαινα σε σταθερό οποτε το θελήσω. 

και πάλι με προϋπόθεση οτι θα υπάρχει κάτι κάτω απο 0,25 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας, διαπιστώνω - καταλήγω στα εξής:

1. Με δηλωμένο ετήσιο οικογενειακό εισόδημα λιγότερο από 45.000 € δικαιούσαι επιδότηση. Όμως αν έχεις εισόδημα πάνω από 45.000 € και έχεις συμβόλαιο κυμαινόμενο, τότε δεν δικαιούσαι επιδότηση και θα πληρώσεις όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής, κτλ. Αντίστοιχα, δεν δικαιούσαι επιδότηση αν δεν είναι πρώτη-κύρια κατοικία, και δεν ξέρω τι ισχύει αν έχεις κατανάλωση πάνω από κάποιο πλαφόν KWh.

2. Δεν βλέπω λόγο για τον οποίο στο άμεσο μέλλον η τιμή χονδρικής θα πέσει κάτω από 0,26 € / KWh, άρα όποιος δεν μπορεί να επιδοτηθεί (λόγω εισοδήματος, ή αν δεν είναι πρώτη-κύρια κατοικία, ή μεγάλη κατανάλωση κτλ), μάλλον τον συμφέρει να έχει σταθερό συμβόλαιο.

3. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, η ΔΕΗ σπρώχνει τους πελάτες σε κυμαινόμενα (Γ1, Γ1Ν), και αναρωτήθηκα για ποιο λόγο εξακολουθεί να προσφέρει τα σταθερά με τιμή 0,24 € / KWh. Η εξήγηση που πιθανολογώ, είναι για να συνεχίσουν στη ΔΕΗ κάποιοι πελάτες της που ήδη έχουν παλιά σταθερά συμβόλαια που λήγουν, και επιθυμούν να συνεχίσουν σε σταθερά. 

4. Προβλέπω ότι μέχρι το φθινόπωρο τα σταθερά θα ακριβύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...