Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/6/2022 στις 1:57 ΜΜ, ekrepali είπε

Πες το λογιστή να μη παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες και κάψει κόσμο.

Το Enter με 0.10 δε συνδιάζεται με ΚΟΤ. Το Εnter με 0.17 συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Τo Οnline me 0.17 δε ξέρω.

Τo Online με 0.096 συνδιάζεται με ΚΟΤ... εγώ ενεργοποίησα το ΚΟΤ τον περασμένο μήνα (το Οnline με 0.096 το έχω απ'τον Οκτώβιο). Αλλά επειδή έχεις να κάνεις με τη μπουρδελοΔΕΗ, στείλε ερώτηση γραπτώς για να έχεις απάντηση γραπτώς.  Βασικά δε ξέρω που διάολο έχουν εξαφανίσει τη φόρμα επικοινωνίας (αν κάποιος την έχει βρει ας μας πει να τη κάνω bookmark). Ή στέλνεις mail στο [email protected] και ρωτάς.

Σου στέλνω και τους ειδικούς όρους σε περίπτωση που δεν τους έχεις κρατήσει. Μιλάμε πάντα για το online με 0.096, έτσι; Αναφέρει λοιπόν στη παράγραφο 6 των ειδικών όρων ότι οι ενταγμένοι στο Μητρώο Ευάλωτων (δηλαδή ΚΟΤ) δέχονται να τιμολογούνται μηνιαίως αντί να έχουν 40 μέρες μέρες περιθώριο εξόφλησης. Άρα συνδιάζεται με ΚΟΤ.

ΔΕΗ myHome Online_Ειδικοί Όροι_Oct.pdf 169 kB · 10 downloads

Παίρνει Κοτ και το 0,17

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59147377

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, GREGORYMO said:

Δεν είναι απαραίτητο.

Το ρολόι πρέπει να είναι ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ βάση νόμου.

Μπορεί να είναι παλιά οικοδομή που τότε δεν ήταν απαραίτητο να είναι προσβάσιμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα γκρεμιστεί το σπίτι για να μπορεί να μετράει ο δεδδηε χωρίς να χτυπήσει το κουδούνι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Μπορεί να είναι παλιά οικοδομή που τότε δεν ήταν απαραίτητο να είναι προσβάσιμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα γκρεμιστεί το σπίτι για να μπορεί να μετράει ο δεδδηε χωρίς να χτυπήσει το κουδούνι 😅

Και όμως, οι νόμοι άλλαξαν λόγω ρευματοκλοπων και υπάρχει υποχρέωση να βγουν τα ρολόγια έξω.

Δεν θα σου κτυπησει την πόρτα ο δεδδηε αλλά ΑΝ του την κτυπησεις εσύ για άσχετο λόγω, θα στο ζητήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 3:58 ΜΜ, korakios είπε

βασικά λίγο δύσκολο να σου πει κάποιος τι έπαιξε , εσύ ξέρεις τις καταναλώσεις και τους προηγούμενους λογαριασμούς καλύτερα . Έριξα μια ματιά , δε βγαίνει άκρη , το καλύτερο είναι να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού και να ζητήσεις ανάλυση

Ο ΔΕΔΔΗΕ, μέσω ερωτήματος στη ΡΑΕ, μετά τον πρώτο τρελό λογαριασμό, απάντησε ως κάτωθι:

"Καλησπέρα σας, στην υπόψιν παροχή δεν ήταν δυνατή η καταμέτρηση διότι ο μετρητής βρίσκεται σε μη προσβάσιμο σημείο, εντός της κατοικίας.
Όταν πραγματοποιήθηκε η αντικατάσταση του μετρητή προκειμένου να δοθεί το νυχτερινό τιμολόγιο, πάρθηκε ένδειξη η οποία χρεώθηκε.
Μετά την ένταξη στο νυχτερινό τιμολόγιο, η λήψη ένδειξης παραμένει αδύνατη.  Η παροχή θα μετατραπεί σε τηλεμετρούμενη σύντομα.
Η Περιοχή θα λάβει έκτακτη ένδειξη, η οποία θα δοθεί άμεσα στο σύστημα."😬

Το ρολόι εννοείται πως είναι απόλυτα προσβάσιμο σε εξωτερικό χώρο....ότι να ναι δηλαδή.🤫

Τα νουμερα 5889+517 kwh κατανάλωση, με κοστος 649+612 € (κατανάλωση+ρυθμιζόμενες  χρεωσεις)  και οι επιστροφές 1136 € (ΕΡΤ ΔΗΜΟΣ ΚΛΠ) κλπ, τα βγαλαν τα μηχανάκια της ΔΕΗ λόγω του κοκομπλοκου που έφαγαν, απλά, απο τη μετάβαση σε νυχτερινό μετρητή....το ίδιο συνέβη και με τον δεύτερο λογαριασμό.☹️

 

Εγώ, που μπορώ να δώσω μέτρηση τωρα, μιας και έχει ενεργοποιηθεί πλέον και το νυχτερινό πεδίο για καταχώριση με ενδειξης, δίνω μέτρηση να τα κάνω χειρότερα ή τους αφήνω να τα κανουν τάνα μόνοι τους!!??!!🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, demakhs είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ, μέσω ερωτήματος στη ΡΑΕ, μετά τον πρώτο τρελό λογαριασμό, απάντησε ως κάτωθι:

"Καλησπέρα σας, στην υπόψιν παροχή δεν ήταν δυνατή η καταμέτρηση διότι ο μετρητής βρίσκεται σε μη προσβάσιμο σημείο, εντός της κατοικίας.
Όταν πραγματοποιήθηκε η αντικατάσταση του μετρητή προκειμένου να δοθεί το νυχτερινό τιμολόγιο, πάρθηκε ένδειξη η οποία χρεώθηκε.
Μετά την ένταξη στο νυχτερινό τιμολόγιο, η λήψη ένδειξης παραμένει αδύνατη.  Η παροχή θα μετατραπεί σε τηλεμετρούμενη σύντομα.
Η Περιοχή θα λάβει έκτακτη ένδειξη, η οποία θα δοθεί άμεσα στο σύστημα."😬

Το ρολόι εννοείται πως είναι απόλυτα προσβάσιμο σε εξωτερικό χώρο....ότι να ναι δηλαδή.🤫

Τα νουμερα 5889+517 kwh κατανάλωση, με κοστος 649+612 € (κατανάλωση+ρυθμιζόμενες  χρεωσεις)  και οι επιστροφές 1136 € (ΕΡΤ ΔΗΜΟΣ ΚΛΠ) κλπ, τα βγαλαν τα μηχανάκια της ΔΕΗ λόγω του κοκομπλοκου που έφαγαν, απλά, απο τη μετάβαση σε νυχτερινό μετρητή....το ίδιο συνέβη και με τον δεύτερο λογαριασμό.☹️

 

Εγώ, που μπορώ να δώσω μέτρηση τωρα, μιας και έχει ενεργοποιηθεί πλέον και το νυχτερινό πεδίο για καταχώριση με ενδειξης, δίνω μέτρηση να τα κάνω χειρότερα ή τους αφήνω να τα κανουν τάνα μόνοι τους!!??!!🤔

Θα δίνεις την καταμέτρηση στον Δεδδηε.. Όταν θα είναι.. Κάθε δίμηνο.. Αναγράφεται στον λογαριασμό επάνω.. Τώρα ποτε είναι να ξαναπεράσει ο Δεδδηε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

29 λεπτά πριν, demakhs είπε

Εγώ, που μπορώ να δώσω μέτρηση τωρα, μιας και έχει ενεργοποιηθεί πλέον και το νυχτερινό πεδίο για καταχώριση με ενδειξης, δίνω μέτρηση να τα κάνω χειρότερα ή τους αφήνω να τα κανουν τάνα μόνοι τους!!??!!

κάηκα ,

λοιπόν συνεχίζεις μέσω ΡΑΕ και ζητάς ονοματεπώνυμο υπαλλήλου που ήταν υπεύθυνος για την καταμέτρηση , μαζί με φωτό του σημείου του μετρητή που δείχνει οτι είναι προσβάσιμος και ζητάς εξηγήσεις

Αμφισβήτηση απο ΔΕΗ και τους δίνεις τις μετρήσεις για έκδοση έκτακτου .αν δε δεχτούν ανοίγεις στο myrae αίτημα (ή αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων)

είμαστε  εκτός θέματος

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/777592-πρόβλημα-με-καταμέτρηση-δεδδηε

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, demakhs είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ, μέσω ερωτήματος στη ΡΑΕ, μετά τον πρώτο τρελό λογαριασμό, απάντησε ως κάτωθι:

"Καλησπέρα σας, στην υπόψιν παροχή δεν ήταν δυνατή η καταμέτρηση διότι ο μετρητής βρίσκεται σε μη προσβάσιμο σημείο, εντός της κατοικίας.
Όταν πραγματοποιήθηκε η αντικατάσταση του μετρητή προκειμένου να δοθεί το νυχτερινό τιμολόγιο, πάρθηκε ένδειξη η οποία χρεώθηκε.
Μετά την ένταξη στο νυχτερινό τιμολόγιο, η λήψη ένδειξης παραμένει αδύνατη.  Η παροχή θα μετατραπεί σε τηλεμετρούμενη σύντομα.
Η Περιοχή θα λάβει έκτακτη ένδειξη, η οποία θα δοθεί άμεσα στο σύστημα."😬

Το ρολόι εννοείται πως είναι απόλυτα προσβάσιμο σε εξωτερικό χώρο....ότι να ναι δηλαδή.🤫

Τα νουμερα 5889+517 kwh κατανάλωση, με κοστος 649+612 € (κατανάλωση+ρυθμιζόμενες  χρεωσεις)  και οι επιστροφές 1136 € (ΕΡΤ ΔΗΜΟΣ ΚΛΠ) κλπ, τα βγαλαν τα μηχανάκια της ΔΕΗ λόγω του κοκομπλοκου που έφαγαν, απλά, απο τη μετάβαση σε νυχτερινό μετρητή....το ίδιο συνέβη και με τον δεύτερο λογαριασμό.☹️

 

Εγώ, που μπορώ να δώσω μέτρηση τωρα, μιας και έχει ενεργοποιηθεί πλέον και το νυχτερινό πεδίο για καταχώριση με ενδειξης, δίνω μέτρηση να τα κάνω χειρότερα ή τους αφήνω να τα κανουν τάνα μόνοι τους!!??!!🤔

Αν έχεις στοιχεία κανεις μια καταγγελία στον τοπικό Δεδδηε της περιοχης σου.. Με φωτογραφίες κτλπ.. Ότι δεν συμφωνείς μαζί τους.. Παροχή έξω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν έχεις στοιχεία κανεις μια καταγγελία στον τοπικό Δεδδηε της περιοχης σου.. Με φωτογραφίες κτλπ.. Ότι δεν συμφωνείς μαζί τους.. Παροχή έξω... 

 

39 λεπτά πριν, korakios είπε

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:
δεν έχω νυκτερινό, η 4μηνιαία κατανάλωσή μου πάνω κάτω 800-900

.... winter is coming με δύσκολες συνθήκες μήπως να βάλω ένα νυκτερινό μήπως χρειαστούμε θερμοσίφωνο και a/c για να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας?

διότι το 800-900 θα γίνει 2πλάσιο με αυτά τα δυο extra

..???...🙃  🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω να μου έρθει ο εκκαθαριστικό με το home enter. Κάψαμε στο 4 μηνο 1500kwh και ο έναντι του 2μηνου ήταν 1050, οπότε θα πληρώσω για 450kwh με μια τιμή κάπου 0.24 ευρώ ανά kWh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Ερώτηση:
δεν έχω νυκτερινό, η 4μηνιαία κατανάλωσή μου πάνω κάτω 800-900

.... winter is coming με δύσκολες συνθήκες μήπως να βάλω ένα νυκτερινό μήπως χρειαστούμε θερμοσίφωνο και a/c για να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας?

διότι το 800-900 θα γίνει 2πλάσιο με αυτά τα δυο extra

..???...🙃  🤔

Δεν ειναι κακο να ζητησεις νσ μπει νυχτερινο απο τον Δεδδηε..Σε συμφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Ερώτηση:
δεν έχω νυκτερινό, η 4μηνιαία κατανάλωσή μου πάνω κάτω 800-900

.... winter is coming με δύσκολες συνθήκες μήπως να βάλω ένα νυκτερινό μήπως χρειαστούμε θερμοσίφωνο και a/c για να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας?

διότι το 800-900 θα γίνει 2πλάσιο με αυτά τα δυο extra

..???...🙃  🤔

Εννοειται να βαλεις, με τετοια τιμη στη kwh το κανεις σε ενα χειμωνα αποσβεση το 40ρι, αλλα αν θες να εχεις το μετρητη το χειμωνα επρεπε να κανεις αιτηση...χτες. Ειδικα αν εισαι σε περιοχη με ελλειψη θα κανουν καιρο να το βαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ειχα μπει στο online και πληρωσα φυσιολογικα ποσα για το ρευμα

Αλλα τελικα πληρωσα τα μισα σχεδον απο τα δικα μου  στο ρευμα για τα κοινοχρηστα

 

Καλα παμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...