Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Γ1

ρήτρες αποχώρησης δε θα έχεις απο Ζενίθ ?

Διάβαζα ότι οι ρήτρες αποχώρησης παύουν να ισχύει στο νομοσχέδιο μαζι με την ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ κλπ; Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Συμφέρει μήπως να κάνω λίγο υπομονή (με παίρνει στο θέμα εγγράφων) και να το δω από τον άλλο μηνα που τα αλλάξουν η από Σεπτέμβρη; Γιατί και το σταθερό 0,21 δεν είναι και τόσο απαγορευτικό νομίζω.

Γ1 η Γ1Ν;  Αυτά είναι με ρήτρα άρα θεωρητικά πάει στο 0,17 - 0,18;

Επεξ/σία από HarrisCas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, besddimo είπε

Ευχαριστώ, δεν το είχα προσέξει. Πάλι συμφέρει όμως νομίζω (φαντάζομαι το συνυπολογίζεις στο excel ούτως ή άλλως ε;)

Όχι δεν το έχω , ήδη το Γ1 έχει κλίμακες , άλλα πάγια με νυχτερινό άλλα με τριφασικό και βαρέθηκα 

Επισης ούτε τυχών δώρα τα υπολογίζω στο φύλλο με κυμαινομενα 

1 ώρα πριν, HarrisCas είπε

Διάβαζα ότι οι ρήτρες αποχώρησης παύουν να ισχύει στο νομοσχέδιο μαζι με την ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ κλπ; Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Είναι 2 

1. παύουν με στα νέα τιμολόγια (κυμαινόμενα) όπου και πρέπει να το πάρεις γραπτώς 

2. παύουν με την τροποποίηση που έγινε στη Βουλή  για ένα χρόνο ,αλλά  δεν έχει ξεκινήσει ακόμα νομίζω 

 

1 ώρα πριν, HarrisCas είπε

Συμφέρει μήπως να κάνω λίγο υπομονή (με παίρνει στο θέμα εγγράφων) και να το δω από τον άλλο μηνα που τα αλλάξουν

Αυτό 

1 ώρα πριν, HarrisCas είπε

Γ1 η Γ1Ν;  Αυτά είναι με ρήτρα άρα θεωρητικά πάει στο 0,17 - 0,18;

Ανάλογα το πόσο σε καλύπτει η επιδότηση για κυρία κατοικία , αρκετά παρακάτω για 300kw/μήνα 

4ο φύλλο του excel οι επιδοτήσεις ΤΕΜ 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, για εμας που ημαστε στo παλιo προγραμμα my home online με 0,096 ημερας εχει ανακοινωθει κατι για τους επομενους μηνες? Ακουσα κατι που ομως μπορει να ειναι και ραδιο αρβυλα οτι θα καταργηθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BananaTzo είπε

Καλησπερα, για εμας που ημαστε στo παλιo προγραμμα my home online με 0,096 ημερας εχει ανακοινωθει κατι για τους επομενους μηνες? Ακουσα κατι που ομως μπορει να ειναι και ραδιο αρβυλα οτι θα καταργηθουν.

Δεν έχει βγει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέτε τέτοια και τρομάζω παιδιά(0,096 εδώ). Παντως τις δυο προηγούμενες φορές που είχαν ακουστεί φήμες,έβγαλε ανακοινώσεις η δεη όποτε λογικά δε νομίζω να αλλάξει κάτι για εμάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Και εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει με τα σταθερά, αν πάρει κάποιος απάντηση γραπτά για το τι θα γίνει η έστω τηλεφωνικά ας μας ενημερώσει 

Όλα στον αέρα είναι... πρέπει να υπάρξει μέριμνα απ'τη κυβέρνηση στην εκκαθάριση αγοράς να αφήνουν τους παρόχους να κρατάνε τα υπερκέρδη που είναι απαραίτητα για τη διατήρηση των φτηνών σταθερών τιμολογίων. 

Κάπου είχα δει πριν μερικές βδομάδες ένα μαθηματικό τύπο που έλεγε ότι για παράδειγμα αν ένας παραγωγός ήταν προηγουμένως να αποζημιωθεί με 300ε/mwh αλλά με το πλαφόν είναι να πάρει 200ε/mwh... αν έχει 90% κυμαινόμενα τιμολόγια και 10% σταθερά στο πελατολόγιο του, τοτε θα πάρει 300*10% και 200*90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα επιδοτούν όλη την κατανάλωση σε ΚΟΤ

 

και σε κοτ β? 

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

45 λεπτά πριν, Bsynos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Καθώς ήρθε η στιγμή να "ανοίξω το σπιτικό μου" απο 1/7/2022, σκέφτομαι να πάω στη ΔΕΗ για MyHome Online, 70τμ διαμέρισμα, δύο άτομα, υπολογιστές ηλεκτρικές συσκευές κτλ. Αν κάποιος έχει διάθεση να μου δώσει κάποια καθοδήγηση πρός τα που να κατευθυνθώ, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δε συμφέρει πλέον το Online... πριν τις 3/12 που υπογράψαμε είχε 0.095, τώρα έχει 0.23.

Το τι συμφέρει να υπογράψεις είναι άγνωστο... μέχρι 10/7 θα ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια, βάσει της πρόσφατης τροπολογογίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Δε συμφέρει πλέον το Online... πριν τις 3/12 που υπογράψαμε είχε 0.095, τώρα έχει 0.23.

Το τι συμφέρει να υπογράψεις είναι άγνωστο... μέχρι 10/7 θα ανακοινωθούν τα νέα τιμολόγια, βάσει της πρόσφατης τροπολογογίας.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο!Το εκτιμώ πολύ! 
Θα παρακολουθώ τις εξελίξεις τότε, κάποιες μέρες με παίρνει να περιμένω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.enikonomia.gr/my-money/anastelletai-i-ochi-i-ritra-anaprosarm/386388/

Ένα ενδιαφέρον βίντεο με τον Μητρόπουλο (Καθηγητή Εργατικού Δικαίου) και τον Αδαμίδη (Πρόεδρο ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ)... το είδα όλο και κόντεψα να κάψω εγκεφαλικά κύτταρα με την ασχετοσύνη των δημοσιογράφων... αυτό που κρατάω είναι στο 13:03 αυτό που είπε ο Μητρόπουλος ότι η τροπολογία δεν αφορά τα σταθερά (ο Αδαμίδης κουνούσε το κεφάλι σαν να συμφωνούσε ότι αφορά μόνο κυμαινόμενα) και προηγούμενως ο Αδαμίδης είχε πει στο 7:48 ότι οι εταιρίες λογικά θα αναπροσαρμόσουν τα σταθερά τιμολόγια κάνοντας αναφορά μόνο στα ακριβά σταθερά του 0.24 τα οποία θα πρέπει να μειωθούν αν τα κυμαινόμενα έχουν χαμηλότερη τιμή. Καμία αναφορά για τα φτηνά σταθερά με 0.10, πιστεύω ότι θα τη σκαπουλάρουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.enikonomia.gr/my-money/anastelletai-i-ochi-i-ritra-anaprosarm/386388/

Ένα ενδιαφέρον βίντεο με τον Μητρόπουλο (Καθηγητή Εργατικού Δικαίου) και τον Αδαμίδη (Πρόεδρο ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ)... το είδα όλο και κόντεψα να κάψω εγκεφαλικά κύτταρα με την ασχετοσύνη των δημοσιογράφων... αυτό που κρατάω είναι στο 13:03 αυτό που είπε ο Μητρόπουλος ότι η τροπολογία δεν αφορά τα σταθερά (ο Αδαμίδης κουνούσε το κεφάλι σαν να συμφωνούσε ότι αφορά μόνο κυμαινόμενα) και προηγούμενως ο Αδαμίδης είχε πει στο 7:48 ότι οι εταιρίες λογικά θα αναπροσαρμόσουν τα σταθερά τιμολόγια κάνοντας αναφορά μόνο στα ακριβά σταθερά του 0.24 τα οποία θα πρέπει να μειωθούν αν τα κυμαινόμενα έχουν χαμηλότερη τιμή. Καμία αναφορά για τα φτηνά σταθερά με 0.10, πιστεύω ότι θα τη σκαπουλάρουμε...

Υπάρχουν ακόμα πελάτες με 0.10;  Δεν έχει περάσει η διετία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fragma είπε

Υπάρχουν ακόμα πελάτες με 0.10;  Δεν έχει περάσει η διετία;

Πια διετία... ακόμα δε κλείσαμε χρόνο.

Spoiler

4.jpg.d65366068182a9e86d841b4607444edd.jpg

Φέτος δικαιούμαι και ΚΟΤ-Β δηλαδή 0.096-0.045

Είχα σκοπό να κάψω κλιματιστικά το χειμώνα αντί για αέριο... τώρα είμαι σε αναμένα κάρβουνα αν θα παραμείνει έτσι ή αν θα καταργηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είχα σκοπό να κάψω κλιματιστικά το χειμώνα αντί για αέριο... τώρα είμαι σε αναμένα κάρβουνα αν θα παραμείνει έτσι ή αν θα καταργηθεί.

με σημερινά δεδομένα και αν δεν αλλάξει κάτι ,

αέριο & πετρέλαιο κανένας δε θα κάψει φέτος έτσι κι αλλιώς

κλιματιστικά ή ξύλα για φέτος (και ξύλα όποιος προλάβει να πάρει)

1 ώρα πριν, valadsk είπε

και σε κοτ β? 

ναι , ΚΟΤ είναι και αυτό

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είχα σκοπό να κάψω κλιματιστικά το χειμώνα αντί για αέριο... τώρα είμαι σε αναμένα κάρβουνα αν θα παραμείνει έτσι ή αν θα καταργηθεί.

με σημερινά δεδομένα και αν δεν αλλάξει κάτι ,

αέριο & πετρέλαιο κανένας δε θα κάψει φέτος έτσι κι αλλιώς

κλιματιστικά ή ξύλα για φέτος (και ξύλα όποιος προλάβει να πάρει)

1 ώρα πριν, valadsk είπε

και σε κοτ β? 

ναι , ΚΟΤ είναι και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...