Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/6/2022 στις 7:32 ΜΜ, washcloud είπε

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, εγώ ξαναλέω, όποιος είναι με τιμή "0,17" (για να είμαστε και πιο οντόπικ) ας μην βιαστεί έστω να κάνει ακόμη καμμία κίνηση και την μετανιώσει πικρά...Μην πω ότι ακόμη και το "0,23" των τωρινών τιμών, μπορεί ν' αποδειχτεί σωστήριο τον χειμώνα που "έρχεται"...

Οταν υπάρχει κάποια πρώτη ενδειξη, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα τα ενδεχόμενα. ή αλλάζουμε ή μένουμε εκεί. Φυσικά και σε σταθερό να μείνεις το χειμώνα που ερχετε κάποια στιγμή θα λήξη ως ετήσιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Πιθανότατα έχει απαντηθεί αλλά το νήμα είναι μεγάλο και δεν το βρήκα. Για μικρό σπίτι στο χωριό που πάμε συνολικά 2 μήνες το χρόνο και δεν έχει θέρμανση/κλιματιστικό, τι συμφέρει περισσότερο;

Αν κατάλαβα καλά το excel του @korakios, το Γ1 και με διαφορά. Σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, besddimo είπε

Καλησπέρα.

Πιθανότατα έχει απαντηθεί αλλά το νήμα είναι μεγάλο και δεν το βρήκα. Για μικρό σπίτι στο χωριό που πάμε συνολικά 2 μήνες το χρόνο και δεν έχει θέρμανση/κλιματιστικό, τι συμφέρει περισσότερο;

Αν κατάλαβα καλά το excel του @korakios, το Γ1 και με διαφορά. Σωστά;

ναι αλλά οι επιδοτήσεις είναι μικρές για μη κύρια κατοικία στα 0,20 περίπου θα σου βγαίνει τελική  μέχρι να αλλάξουν όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια απο 1/8/22

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, besddimo είπε

Καλησπέρα.

Πιθανότατα έχει απαντηθεί αλλά το νήμα είναι μεγάλο και δεν το βρήκα. Για μικρό σπίτι στο χωριό που πάμε συνολικά 2 μήνες το χρόνο και δεν έχει θέρμανση/κλιματιστικό, τι συμφέρει περισσότερο;

Αν κατάλαβα καλά το excel του @korakios, το Γ1 και με διαφορά. Σωστά;

 

Online βάλε, να γλιτώσεις τα πάγια. Πιο πολλά είναι αυτά από τη χρέωση ρεύματος που θα έχεις για 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Έχω Myhome Enter ΚΟΤ-Α χωρίς νυχτερινό, με 1100Kwh/4μηνο περίπου και με κλειδωμένη τιμή στα 0,17. Το άλλαξα Απρίλιο από Γ1 λίγο πριν αλλάξει η τιμή σε 0,23. Επειδή σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω κάνει μεγάλο λάθος ( δεν έχω πάρει ακόμη εκκαθαριστικό) που άλλαξα από Γ1 ενώ σχεδόν επιδοτούσαν το σύνολο των αυξημένων χρεώσεων (επειδή έχω ΚΟΤ-Α), σκέφτομαι τώρα να αλλάξω με ποινή ξανά σε Γ1. 

Σε γενικές γραμμές πως βλέπετε την αλλαγή σε Γ1? Αξίζει μήπως να παραμείνω στο σταθερό με την επικείμενη αλλαγή της ρήτρας?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peter91 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έχω Myhome Enter ΚΟΤ-Α χωρίς νυχτερινό, με 1100Kwh/4μηνο περίπου και με κλειδωμένη τιμή στα 0,17. Το άλλαξα Απρίλιο από Γ1 λίγο πριν αλλάξει η τιμή σε 0,23. Επειδή σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω κάνει μεγάλο λάθος ( δεν έχω πάρει ακόμη εκκαθαριστικό) που άλλαξα από Γ1 ενώ σχεδόν επιδοτούσαν το σύνολο των αυξημένων χρεώσεων (επειδή έχω ΚΟΤ-Α), σκέφτομαι τώρα να αλλάξω με ποινή ξανά σε Γ1. 

Σε γενικές γραμμές πως βλέπετε την αλλαγή σε Γ1? Αξίζει μήπως να παραμείνω στο σταθερό με την επικείμενη αλλαγή της ρήτρας?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Δεν υπήρχε λόγος με τόσο χαμηλή κατανάλωση και ΚΟΤ να πας σε σταθερό. Anyway, κάνε αίτηση στο Power Pass για το διάστημα μέχρι Απριλη που άλλαξες, αλλά μην κάνεις καμία αλλαγή ακόμα. Υπάρχει πιθανότητα το 0,17 να είναι καλή τιμή με αυτά που ακούγονται για τον επόμενο χειμώνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peter91 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έχω Myhome Enter ΚΟΤ-Α χωρίς νυχτερινό, με 1100Kwh/4μηνο περίπου και με κλειδωμένη τιμή στα 0,17. Το άλλαξα Απρίλιο από Γ1 λίγο πριν αλλάξει η τιμή σε 0,23. Επειδή σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω κάνει μεγάλο λάθος ( δεν έχω πάρει ακόμη εκκαθαριστικό) που άλλαξα από Γ1 ενώ σχεδόν επιδοτούσαν το σύνολο των αυξημένων χρεώσεων (επειδή έχω ΚΟΤ-Α), σκέφτομαι τώρα να αλλάξω με ποινή ξανά σε Γ1. 

Σε γενικές γραμμές πως βλέπετε την αλλαγή σε Γ1? Αξίζει μήπως να παραμείνω στο σταθερό με την επικείμενη αλλαγή της ρήτρας?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Ζητησε να μπει και ενα νυχτερινο... Κατι ειναι και αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ζητησε να μπει και ενα νυχτερινο... Κατι ειναι και αυτο..

Και ναι, εννοείται βάλε νυχτερινό. Είναι τραγικό να υπάρχουν μετρητές χωρις νυχτερινό, οταν μπαίνει με μια απλή αίτηση και μηδαμινό κόστος.  Με εναν προγραμματισμό των ενεργοβόρων συσκευών σου (πλυντήριο, θερμοσίφωνο, αντλία θερμότητας αν εχεις, κλπ) μπορείς να πετύχεις μεχρι και 30% οικονομία στην κατανάλωση. Δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να το αγνοούν αυτό καποιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας ημέρα,

Φέτος τον Ιανουάριο άλλαξα ρεύμα στο σπίτι (1Φ 1800-2500kw/4μηνο) από ΔΕΗ σε Zenith και στο μαγαζί (3Φ) από Voltera πάλι σε Zenith.

Ο πωλητής για να πετύχουμε καλή τιμή (0,21) μου πρότεινε να βάλω σπίτι (Power Home Free) και μαγαζί (Power Business Free 2) στο ίδιον ΑΦΜ του μαγαζιού (το οποίο είναι εταιρία και όχι ατομική επιχείρηση).

Μετά από 6 μήνες λοιπόν που χρειάστηκε να δείξω λογαριασμό ρεύματος σε δημόσιο, τράπεζα κλπ δεν γίνεται δεκτό γιατί είναι στον ΑΦΜ της εταιρίας. Κάλεσα για να το αλλάξω και μου είπαν ότι πρέπει να γίνει καινούργια σύμβαση με νέα συμβόλαια κλπ.

Τι προτείνετε να κάνω με τις τρέχουσες τιμές του ρεύματος;

Να σημειώσω ότι είμαι και δικαιούχος ΚΟΤ-Α και έχω και νυχτερινό ρολόι.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, HarrisCas είπε

Να σημειώσω ότι είμαι και δικαιούχος ΚΟΤ-Α και έχω και νυχτερινό ρολόι.

Γ1

ρήτρες αποχώρησης δε θα έχεις απο Ζενίθ ?

2 ώρες πριν, peter91 είπε

Επειδή σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω κάνει μεγάλο λάθος ( δεν έχω πάρει ακόμη εκκαθαριστικό) που άλλαξα από Γ1 ενώ σχεδόν επιδοτούσαν το σύνολο των αυξημένων χρεώσεων (επειδή έχω ΚΟΤ-Α), σκέφτομαι τώρα να αλλάξω με ποινή ξανά σε Γ1. 

Σε γενικές γραμμές πως βλέπετε την αλλαγή σε Γ1? Αξίζει μήπως να παραμείνω στο σταθερό με την επικείμενη αλλαγή της ρήτρας?

τώρα επιδοτούν όλη την κατανάλωση σε ΚΟΤ

προς το παρών συμφέρει Γ1 , άγνωστο το μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Doubt είπε

Online βάλε, να γλιτώσεις τα πάγια. Πιο πολλά είναι αυτά από τη χρέωση ρεύματος που θα έχεις για 2 μήνες.

Το Online έχει πάγιο 1€/μήνα, το Γ1 έχει ~0.4€/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, besddimo είπε

Δεν είχε ρολόι, τώρα θα μπει. Αλλά φαντάζομαι πολύ λίγο, 400-600;

το νου σου να δίνεις καταναλώσεις γιατί θα τρως άκυρα έναντι

Spoiler

τότε ίσως αξίζει να πας στο Ηρών Home 1 ηλεκτρονικά για τα 50€ δώρο ή Ελιν Smart για 200 πόντους / μήνα

δεν έχουν πάγιο

ο Ηρών δε φημίζεται πάντως για τη μηχανογράφηση και αργούνε γενικά , και η Ελίν κάπως καθυστερεί εκκαθαριστικούς

συνέχεια στο άλλο θέμα αν είναι

επίσης το Γ1 έχει ελάχιστη χρέωση , άρα τα 2 τετράμηνα θα χρεώνεσαι ανάλογα

image.png.388b53ccce8cb0881926191059661393.png

δεν είναι κανα ποσό ,απλά να το ξέρεις

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

το νου σου να δίνεις καταναλώσεις γιατί θα τρως άκυρα έναντι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τότε ίσως αξίζει να πας στο Ηρών Home 1 ηλεκτρονικά για τα 50€ δώρο ή Ελιν Smart για 200 πόντους / μήνα

δεν έχουν πάγιο

ο Ηρών δε φημίζεται πάντως για τη μηχανογράφηση και αργούνε γενικά , και η Ελίν κάπως καθυστερεί εκκαθαριστικούς

συνέχεια στο άλλο θέμα αν είναι

επίσης το Γ1 έχει ελάχιστη χρέωση , άρα τα 2 τετράμηνα θα χρεώνεσαι ανάλογα

image.png.388b53ccce8cb0881926191059661393.png

δεν είναι κανα ποσό ,απλά να το ξέρεις

 

Ευχαριστώ, δεν το είχα προσέξει. Πάλι συμφέρει όμως νομίζω (φαντάζομαι το συνυπολογίζεις στο excel ούτως ή άλλως ε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...