Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξέρουμε στην πάγια εντολή πότε τραβάει τα χρήματα? κανονικά στον λογαριασμό έλεγε μέχρι και σήμερα αλλά ακόμα τίποτα. είμαι σε home online πρώτος λογαριασμό και στο ebill δεν βλέπω και το πεδίο πάγια εντολή που υπήρχε.

image.png.9372f6dfa2413bc63f0f860141f783b3.png

Επεξ/σία από teohokage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, teohokage είπε

Καλησπέρα ξέρουμε στην πάγια εντολή πότε τραβάει τα χρήματα? κανονικά στον λογαριασμό έλεγε μέχρι και σήμερα αλλά ακόμα τίποτα. είμαι σε home online πρώτος λογαριασμό και στο ebill δεν βλέπω και το πεδίο πάγια εντολή που υπήρχε.

image.png.9372f6dfa2413bc63f0f860141f783b3.png

Την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού τα τραβάει, συνήθως απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να δω αν είναι δηλωμένο το σπίτι ως πρώτη κατοικία;

Στη φορολογική δήλωση στον πίνακα 5;

Ο αριθμός παροχής είναι αυτός που διασταυρώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα μικρό θεματάκι, δε ξέρω βασικά πόσο μικρό είναι. Έχω πάρει 3 φορες τηλέφωνο στη ΔΕΗ, και με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν τρέχει κάτι.

Είμαι στο myhome Online. Δεν μου ήρθε λογαριασμός για τον μήνα Μάιο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήταν τον Φεβρουάριο. Βγήκε κανονικά ο λογαριασμός Μαρτίου (έναντι), του Απριλίου (έναντι), αλλά όχι του Μαιού. Πήρα τηλέφωνο, μου είπανε κάποιο κόλλημα θα έγινε,  θα βγει.

Εχθές βγήκε ο νέος εκκαθαριστικός του Ιουνίου.

Spoiler

7mvul3q.png

Γνωρίζετε τι είναι αυτές οι αναδρομικές πιστώσεις και η διόρθωση που αναφέρει πιο κάτω? Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το θέμα που αναφέρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Που μπορώ να δω αν είναι δηλωμένο το σπίτι ως πρώτη κατοικία;

Στη φορολογική δήλωση στον πίνακα 5;

Ο αριθμός παροχής είναι αυτός που διασταυρώνουν;

Ναι στην φορολογική (Ε1 στο "4" νομίζω - δεν καλοθυμάμαι).

Ο αριθμός παροχής είναι κάτι σαν επιβεβαίωση στο βασικό που είναι η δηλωμένη ως κύρια κατοικία. Πρέπει να υπάρχουν και τα δύο (και με επιφύλαξη, να είναι ΚΑΙ ο λογαριασμός του παρόχου, στο σχετικό όνομα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα μικρό θεματάκι, δε ξέρω βασικά πόσο μικρό είναι. Έχω πάρει 3 φορες τηλέφωνο στη ΔΕΗ, και με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν τρέχει κάτι.

Είμαι στο myhome Online. Δεν μου ήρθε λογαριασμός για τον μήνα Μάιο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήταν τον Φεβρουάριο. Βγήκε κανονικά ο λογαριασμός Μαρτίου (έναντι), του Απριλίου (έναντι), αλλά όχι του Μαιού. Πήρα τηλέφωνο, μου είπανε κάποιο κόλλημα θα έγινε,  θα βγει.

Εχθές βγήκε ο νέος εκκαθαριστικός του Ιουνίου.

  Απόκρυψη περιεχομένων

7mvul3q.png

Γνωρίζετε τι είναι αυτές οι αναδρομικές πιστώσεις και η διόρθωση που αναφέρει πιο κάτω? Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το θέμα που αναφέρω ?

Η διόρθωση αφορά τη περίοδο 7/2/22 ως 6/4/22... πρέπει να δεις τους λογαριασμούς εκείνης της περιόδου αν σε είχαν χρεώσει κάτι παραπάνω.

Για τη πίστωση ΤΕΜ δε λέει ποια περίοδο αφορά... μήπως δε σου είχαν δώσει επιδότηση πέρυσι για το Online; Ίσχυε από Σεπτέμβρη ως Δεκέμβρη 0.02Ε/Κwh επιδότηση για 300kw κάθε μήνα... δηλαδή 6 ευρώ το μήνα. Αν η ενεργοποίηση του Online έγινε τέλη Οκτωβρίου, τότε μάλλον αυτό είναι.

4 ώρες πριν, teohokage είπε

Καλησπέρα ξέρουμε στην πάγια εντολή πότε τραβάει τα χρήματα? κανονικά στον λογαριασμό έλεγε μέχρι και σήμερα αλλά ακόμα τίποτα. είμαι σε home online πρώτος λογαριασμό και στο ebill δεν βλέπω και το πεδίο πάγια εντολή που υπήρχε.

image.png.9372f6dfa2413bc63f0f860141f783b3.png

Τη τελευταία μέρα τραβάει πάντα τα λεφτά, εντός ωραρίου τραπεζών. Για να μη σου τράβηξε λεφτά κάτι έχει σκαλώσει, τυγχάνει σε πολλούς.

Σου προτείνω να κάνεις τώρα ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμού, ώστε να μην είσαι εκπρόθεσμος.

Από κεί και πέρα... αν έχεις πάγια κάρτα στο ebill, ενεργοποίησε και πάγια εντολή στο ebanking.

Αν έχεις πάγια εντολή στο ebanking, ενεργοποίησε και πάγια κάρτα στο ebill.

Toν επόμενο μήνα δες με ποια απ'τις 2 μεθόδους θα σου τραβήξει τα χρήματα, και μετά σβήσε την αλλη.

2 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Που μπορώ να δω αν είναι δηλωμένο το σπίτι ως πρώτη κατοικία;

Στη φορολογική δήλωση στον πίνακα 5;

Ο αριθμός παροχής είναι αυτός που διασταυρώνουν;

Ναι, το κουτάκι 204

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η διόρθωση αφορά τη περίοδο 7/2/22 ως 6/4/22... πρέπει να δεις τους λογαριασμούς εκείνης της περιόδου αν σε είχαν χρεώσει κάτι παραπάνω.

Για τη πίστωση ΤΕΜ δε λέει ποια περίοδο αφορά... μήπως δε σου είχαν δώσει επιδότηση πέρυσι για το Online; Ίσχυε από Σεπτέμβρη ως Δεκέμβρη 0.02Ε/Κwh επιδότηση για 300kw κάθε μήνα... δηλαδή 6 ευρώ το μήνα. Αν η ενεργοποίηση του Online έγινε τέλη Οκτωβρίου, τότε μάλλον αυτό είναι.

Δεν έχω ιδέα, βλέποντας τους λογαριασμούς 7/2-6/4, τι χρέωσαν παραπάνω.

Η ενεργοποίηση του Online έγινε 3 ή 4 Νοεμβρίου 2021, οπότε μάλλον ισχύει ό,τι λες.

Και τίποτα από αυτά δεν έχει σχέση, καθώς φαίνεται, με την περίεργη απουσία έκδοσης του λογαριασμού του Μαϊου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι ισχυεί με την λήξη προγράμματος my home της ΔΕΗ; Σίγουρα συνεχίζει το πρόγραμμα και σε πάει στην νέα τιμολόγηση αλλά υπάρχει δυνατότητα να φύγεις από το πρόγραμμα χωρίς να πληρώσεις ρήτρα(μετά το πέρας του πρώτου συμβολαίου ); Επίσης στην παρούσα φάση τι συμφέρει σε γενικές γραμμές κυμαινόμενο η σταθερό πρόγραμμα για πρώτη κατοικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Γνωρίζει κανείς τι ισχυεί με την λήξη προγράμματος my home της ΔΕΗ; Σίγουρα συνεχίζει το πρόγραμμα και σε πάει στην νέα τιμολόγηση αλλά υπάρχει δυνατότητα να φύγεις από το πρόγραμμα χωρίς να πληρώσεις ρήτρα(μετά το πέρας του πρώτου συμβολαίου );

ναι , απλά κάνεις αίτηση στο πρόγραμμα που θες

18 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Επίσης στην παρούσα φάση τι συμφέρει σε γενικές γραμμές κυμαινόμενο η σταθερό πρόγραμμα για πρώτη κατοικία;

κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ναι, συνεχίζεις με τις τρέχουσες τιμές, σε αορίστου (χωρίς δηλαδή ποινή αποχώρησης. Λήγει άλλωστε και η δέσμευσή σου, όπως λήγει και η δική τους για τις παλιές τιμές).

Όσο για το "και τώρα τί;", εξαρτάται μεν (αν πχ θα έχεις καμμιά τρελή κατανάλωση τον χειμώνα, ή αν γενικά θες την "ασφάλεια" του σταθερού), αλλά πρακτικά, τα σταθερά με τιμές 0,23+ πλέον δεν συμφέρουν, όσο συμφέρουν τα κυμαινόμενα (απλά ένας θεός ξέρει τί ακριβώς θα ξημερώσει με τα κυμαινόμενα). Πάνε καλύτερα Γ1 (ειδικά αν είναι το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική και υπάρχει δηλωμένη και η παροχή δίπλα στην κύρια κατοικία - άρα θα επιδοτείσαι φουλ) και να είσαι σε εγρήγορση για το πώς θα πάνε τα πράγματα. Αλλά ακόμη και κύρια να μην είναι/να μην φαίνεται η παροχή, πάλι ένα 0,10/kWh επιδότηση θα το παίρνεις, άρα τουλάχιστον δεν θα σου βγαίνει ακριβότερο από σταθερό, όσο φυσικά οι τιμές στην χονδρική θα είναι στα,,,"λογικά" επίπεδα που είναι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , απλά κάνεις αίτηση στο πρόγραμμα που θες

κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αυτό είχα καταλάβει και εγώ απλά κάλεσα στο 800 900 1000 και μια κυρία μου είπε οτι πρώτη φορά το ακούει αυτό και οτι θα πληρώσω την ρήτρα αποδέσμευσης. Μάλλον δεν ήταν καλά πληροφορημένη γιατί αναφέρετε στους ειδικούς όρους του enter+ τα παραπάνω. 

28 λεπτά πριν, washcloud είπε

^ Ναι, συνεχίζεις με τις τρέχουσες τιμές, σε αορίστου (χωρίς δηλαδή ποινή αποχώρησης. Λήγει άλλωστε και η δέσμευσή σου, όπως λήγει και η δική τους για τις παλιές τιμές).

Όσο για το "και τώρα τί;", εξαρτάται μεν (αν πχ θα έχεις καμμιά τρελή κατανάλωση τον χειμώνα, ή αν γενικά θες την "ασφάλεια" του σταθερού), αλλά πρακτικά, τα σταθερά με τιμές 0,23+ πλέον δεν συμφέρουν, όσο συμφέρουν τα κυμαινόμενα (απλά ένας θεός ξέρει τί ακριβώς θα ξημερώσει με τα κυμαινόμενα). Πάνε καλύτερα Γ1 (ειδικά αν είναι το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική και υπάρχει δηλωμένη και η παροχή δίπλα στην κύρια κατοικία - άρα θα επιδοτείσαι φουλ) και να είσαι σε εγρήγορση για το πώς θα πάνε τα πράγματα. Αλλά ακόμη και κύρια να μην είναι/να μην φαίνεται η παροχή, πάλι ένα 0,10/kWh επιδότηση θα το παίρνεις, άρα τουλάχιστον δεν θα σου βγαίνει ακριβότερο από σταθερό, όσο φυσικά οι τιμές στην χονδρική θα είναι στα,,,"λογικά" επίπεδα που είναι τώρα...

Η κατοικία είνια κύρια και παραθέτω και μια pic από τον χειμώνα που μας πέρασε

image.png.22539d69462abfdcaf51cbb7ce2a6901.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Αυτό είχα καταλάβει και εγώ απλά κάλεσα στο 800 900 1000 και μια κυρία μου είπε οτι πρώτη φορά το ακούει αυτό και οτι θα πληρώσω την ρήτρα αποδέσμευσης. Μάλλον δεν ήταν καλά πληροφορημένη γιατί αναφέρετε στους ειδικούς όρους του enter+ τα παραπάνω. 

ποτέ απο τηλέφωνο , στείλε email στο support

μπορεί πχ να κάνει αυτόματη ανανέωση (ανάλογα τι αναγράφεται στους όρους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ποτέ απο τηλέφωνο , στείλε email στο support

μπορεί πχ να κάνει αυτόματη ανανέωση (ανάλογα τι αναγράφεται στους όρους)

Κάνει ανανέωση σε αορίστου χρόνου (Ειδικός όρος 6) όπως λέει και ο @washcloud και σύμφωνα με τον ειδικό όρο 4 του προγράμματος:

"O Πελάτης δεν θα επιβαρύνεται με κάποιο ποσό στην περίπτωση καταγγελίας ή σύναψης νέας Σύμβασης με τη ΔΕΗ μετά τη λήξη του Προγράμματος και κατά το έτος ανανέωσης της Σύμβασης, σύμφωνα με τον Ειδικό Όρο 6 ."

Απλά περίμενα τα παραπάνω να μου τα επιβεβαιώσει το hotline της ΔΕΗ. Μάλλον είχα παραπάνω απαιτήσεις από όσο θα έπρεπε. Από δευτέρα θα γίνει επίσκεψη σε φυσικό κατάστημα να γυρίσει σε Γ1Ν και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2022 στις 6:44 ΜΜ, The_Judas είπε

είναι ο δεύτερος λογαριασμος που λαμβάνω.

είχα πλήρωσει εγγύηση στα γραφεία της ΔΕΗ όταν έφυγα απο ζενίθ. δεν μου είχαν πει κάτι για επιστροφή εγγύησης στο γ1.

Ρώτησα εγώ την υπάλληλο αν παίζει επιστροφή με πάγια και μου είπε όχι μένει μεσα... Θα μας τρελάνουν..  Πότε ενεργοποίησες την πάγια εντολή? Γιατί θέλω να το δοκιμάσω και εγώ να δω μπας και πάρω πίσω το 100ρικο.. Τα χαρτιά τα υπέγραψα αρχές της βδομάδας οπότε δεν έχω ακόμα λογαριασμό.. Επί τη ευκαιρία.. Πότε έρχεται ο πρώτος? Σε πόσο διάστημα απο την μέρα που υπέγραψα για Γ1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...