Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 minutes ago, Seaside said:

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Έχει μέσα χρόνο που ήσουν στο Γ1 εξού και οι 4 διαφορετικές τιμές που φαινονται στην χρέωση ηλεκτρικής ενέργειας. Πότε λέει στην πρώτη σελίδα ότι ενεργοποιήθηκε το προγραμμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Seaside είπε

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

έχεις 100+ κιλοβατώρες απο Γ1 γιαυτό και η ρήτρα (με επιδοτήσεις ΤΕΜ και έκπτωση ενέργειας ΔΕΗ)

ότι έναντι έδωσες στο γύρισαν πίσω ,άρα μη το δίνεις σημασία , βέβαια κάνε μια επαλήθευση

τώρα , αν ήσουν απο άλλο πάροχο και σε βάλανε στο Γ1 ενώ αιτήθηκες ηλεκτρονικά άλλο πρόγραμμα είναι γνωστό θέμα , κάνε αμφισβήτηση και παίρνεις τα λεφτά πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στο γ1 σού επιστρέφουν την εγγύηση αν βάλεις αυτόματη πληρωμή;

γιατί μου ήρθε τώρα λογαριασμος που έχει επιστροφή εγγύησης -100 ευρώ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

άλλο ΑΦΜ και εφόσον το νοίκιαζε ούτε τον ιδιοκτήτη βαραίνει

Γιατί άλλο ΑΦΜ; Αν η παροχή στο σπίτι που νοίκιαζε/έμενε ο συγχωρεμένος πατέρας του ήταν στο όνομά του (και όχι στου ιδιοκτήτη), το ΑΦΜ είναι ίδιο με την παροχή που είχε στο ιδιόκτητό του σπίτι (και δεν έμενε), άρα σωστά "φοβάται" ο geodimis μην πάει το 40άρι "σε εκείνη την παροχή" (νομίζω ότι αυτό θα κάνουν).

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 στο γ1 σού επιστρέφουν την εγγύηση αν βάλεις αυτόματη πληρωμή;

γιατί μου ήρθε τώρα λογαριασμος που έχει επιστροφή εγγύησης -100 ευρώ 

Μπήκες δηλαδή Γ1, σου πήραν 100, και μετά (πόσο καιρό μετά;) έβαλες πάγια εντολή και σου επεστράφησαν ως πίστωση; Στο είχαν πει από ΔΕΗ ότι έτσι θα γίνει; Πόσους λογαριασμούς μετά που μπήκες Γ1 έγινε αυτό; (η επιστροφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ο δεύτερος λογαριασμος που λαμβάνω.

είχα πλήρωσει εγγύηση στα γραφεία της ΔΕΗ όταν έφυγα απο ζενίθ. δεν μου είχαν πει κάτι για επιστροφή εγγύησης στο γ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

Γιατί άλλο ΑΦΜ; Αν η παροχή στο σπίτι που νοίκιαζε/έμενε ο συγχωρεμένος πατέρας του ήταν στο όνομά του (και όχι στου ιδιοκτήτη), το ΑΦΜ είναι ίδιο με την παροχή που είχε στο ιδιόκτητό του σπίτι (και δεν έμενε), άρα σωστά "φοβάται" ο geodimis μην πάει το 40άρι "σε εκείνη την παροχή" (νομίζω ότι αυτό θα κάνουν).

το χρέος πάει στο ΑΦΜ και μόνο , αν η ενεργή παροχή είναι πάλι στο ίδιο ΑΦΜ του συχωρεμένου δε γνωρίζω, αν όχι δεν τον επηρεάζει .

όπως δε γνωρίζω αν μεταφέρεται το χρέος στην αποδοχή κληρονομιάς , πρέπει να ποστάρει κάποιος που να έτυχε αντίστοιχη περίπτωση

 

Spoiler

  

40 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 στο γ1 σού επιστρέφουν την εγγύηση αν βάλεις αυτόματη πληρωμή;

γιατί μου ήρθε τώρα λογαριασμος που έχει επιστροφή εγγύησης -100 ευρώ 

@valadsk

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια,

εχθες μου ηρθε ο 1ος εκαθαριστικος μετα την αλλαγη απο Γ1 σε myHome Enter + N Green Pass και νυχτερινο, εφαγα ενα καλο κλαρινο για κανενα 15θημερο με 20ημερο που ηταν με Γ1 ακομη!
Παντως ρε συ τι οικονομια εκανα, μιλαμε εχω σπασει το προσωπικο μου ρεκορ χαμηλης καταναλωσης στο σπιτι διαχρονικα για Απριλιο και Μαιο, το βλεπω και δε το πιστευω!
Ε ναι τι περιμενεις, μας εκανε ο ...της να φοβομαστε να ανοιξουμε συσκευες!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

το χρέος πάει στο ΑΦΜ και μόνο , αν η ενεργή παροχή είναι πάλι στο ίδιο ΑΦΜ του συχωρεμένου δε γνωρίζω, αν όχι δεν τον επηρεάζει .

όπως δε γνωρίζω αν μεταφέρεται το χρέος στην αποδοχή κληρονομιάς , πρέπει να ποστάρει κάποιος που να έτυχε αντίστοιχη περίπτωση

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

  

@valadsk

 

thnks alot. Μετά από 3 εβδομάδες φιλοτιμήθηκαν και μου έστειλαν αυτό. ας ελπίσω να μην αργήσει δεν μπορώ άλλο. πάει από δευτέρα λογικά ε? σημερα το έστειλαν

valadisk.JPG

38 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Γεια,

εχθες μου ηρθε ο 1ος εκαθαριστικος μετα την αλλαγη απο Γ1 σε myHome Enter + N Green Pass και νυχτερινο, εφαγα ενα καλο κλαρινο για κανενα 15θημερο με 20ημερο που ηταν με Γ1 ακομη!
Παντως ρε συ τι οικονομια εκανα, μιλαμε εχω σπασει το προσωπικο μου ρεκορ χαμηλης καταναλωσης στο σπιτι διαχρονικα για Απριλιο και Μαιο, το βλεπω και δε το πιστευω!
Ε ναι τι περιμενεις, μας εκανε ο ...της να φοβομαστε να ανοιξουμε συσκευες!

150 κιλοβατορες για ενα μηνα με φουρνάκι, πόσο άλλη οικονομία να κάνουμε

watt n wolt.JPG

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, valadsk είπε

thnks alot. Μετά από 3 εβδομάδες φιλοτιμήθηκαν και μου έστειλαν αυτό. ας ελπίσω να μην αργήσει δεν μπορώ άλλο. πάει από δευτέρα λογικά ε? σημερα το έστειλαν

Σημασια εχει οτι σου απαντησαν.

Εμενα συνηθως μου απαντανε 8 μηνες μετα.Τουλαχιστον το 2021 ετσι ειχε γινει.

Το 2022 μετα απο ενα email που εστειλα(για το αεριο) πριν δυο εβδομαδες ακομη δεν μου εχουν απαντησει.Οχι οτι περιμενω να μου απαντησουν αλλα λεμε τωρα.

Βασικα κι εγω φταιω που ασχολουμαι κι εστειλα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

το χρέος πάει στο ΑΦΜ και μόνο , αν η ενεργή παροχή είναι πάλι στο ίδιο ΑΦΜ του συχωρεμένου δε γνωρίζω, αν όχι δεν τον επηρεάζει .

όπως δε γνωρίζω αν μεταφέρεται το χρέος στην αποδοχή κληρονομιάς , πρέπει να ποστάρει κάποιος που να έτυχε αντίστοιχη περίπτωση

...ναι βρε, τα ξέρω αυτά - άλλο λέω : είπες "άλλο ΑΦΜ", ενώ δεν μας είχε πει κάτι τέτοιο ο geodimis και το πιο πιθανό είναι να μην είναι άλλο (η "σιγουριά" σου για το ότι μιλάμε για άλλο ΑΦΜ είναι που με παραξένεψε). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας 

Γνωριζει κάποιος η έκδοση λογαριασμου αεριου στην ΔΕΗ μετά την δήλωση μονάδων σε ποσο καιρό έρχεται;;Στην εξυπηρέτηση είπαν μετά την καταμέτρηση θέλει 2 μήνες!!Μου φάνηκε περίεργο γιατί έτσι θα έχω θέμα με το επίδομα θέρμανσης…Σε άλλο πάροχο μέσα σε ενα μήνα είχε εκδοθεί..

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...ναι βρε, τα ξέρω αυτά - άλλο λέω : είπες "άλλο ΑΦΜ", ενώ δεν μας είχε πει κάτι τέτοιο ο geodimis και το πιο πιθανό είναι να μην είναι άλλο (η "σιγουριά" σου για το ότι μιλάμε για άλλο ΑΦΜ είναι που με παραξένεψε). 

Αυτό ακριβώς -συγγνώμη αν σας μπέρδεψα @korakios- μιλαμε για ένα 40αρι -παρα κάτι ψιλά- στον ΑΦΜ του πατέρα μου από το νοικιασμένο σπίτι που έμενε - χρηστης ακινήτου όχι ιδιοκτήτης- που θα μεταφερθεί σαν οφειλή στην ιδιοκτήτη δευτερεύουσα κατοικία του. 
 

Και να σας πω την αλήθεια αν δεν είχα κι εκεί online - στη δευτερεύουσα του- μετά τα κληρονομικά κλπ θα πέρναγα την παροχή άμεσα στο όνομα του κληρονόμου ώστε να μην έχει να «χρεώσει» κάπου το 40αρι η ΔΕΗ. 

Επειδή όμως έχει κι εκεί online παλιό δεν πειράζω τίποτα για ακόμα 1,5 χρόνο.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

8 ώρες πριν, namenick είπε

Μμενω ΔΕΗ και ισως παω και το αεριο εκει... Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το εκανε συγγενης μου αυτο το προγραμμα πριν κανα 4μηνο και απο τοτε μονο πιστώσεις εχει αντι χρεώσεων! Ολο -35€, -18€ κτλ του ερχονται, για αυτο και πηρα θαρρος. Αλλα το παραμυθι εχει δρακο.

Δε βγαίνει άκρη με τυχαία νούμερα.. ίσως είχε μεγάλους έναντι και έπαιρνε επιστροφή στους εκκαθαριστικούς.

Πάντως όσοι υπογράψαμε Online πριν το Δεκέμβρη (με ή χωρίς ΚΟΤ) κι όσοι είναι σε Γ1 με ΚΟΤ στη ΔΕΗ δε πλήρωσαν πολλά.

Για αέριο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

το χρέος πάει στο ΑΦΜ και μόνο , αν η ενεργή παροχή είναι πάλι στο ίδιο ΑΦΜ του συχωρεμένου δε γνωρίζω, αν όχι δεν τον επηρεάζει .

όπως δε γνωρίζω αν μεταφέρεται το χρέος στην αποδοχή κληρονομιάς , πρέπει να ποστάρει κάποιος που να έτυχε αντίστοιχη περίπτωση

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

  

@valadsk

 

Απλά στην δική μου περίπτωση του συμβόλαιο είχε αναφορά για 100 ευρώ εγγύηση, οπότε μου έκανε εντύπωση που το εφαρμόζουν αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...