Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πήρες για 2 μέρες , μέχρι τέλος 2021 40 λεπτά, μετά δεν έχει για σταθερά

σου βάλανε και κάποιες χρωστούμενες που σου ξέφυγαν

το σκάλωμα ήταν οτι το σύστημα της ΔΕΗ δεν ενημερώθηκε οτι έχεις νυχτερινό

παρατηρω οτι ακομα και τωρα που εκδοθηκε λογαριασμος, παλι τον παλιο μετρητη δειχνει το συστημα, με της ημερας τις μετρησεις στις 37764 kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

παρατηρω οτι ακομα και τωρα που εκδοθηκε λογαριασμος, παλι τον παλιο μετρητη δειχνει το συστημα, με της ημερας τις μετρησεις στις 37764 kwh

σωστά , αφού πήρε τις μετρήσεις ημέρας ,όμως αν δεν αφαιρέθηκαν σωστά τα έναντι στην εκκαθάριση θέλει ψάξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kazakosc είπε

Καλημέρα. 

Παίζει κανένα ρόλο αν πληρώνω τον λογαριασμό μου ηλεκτρονικά πριν την πάγια εντολή?

Υπήρξε γραπτή απάντηση ότι στις 3 διαδοχικές πληρωμές εκτός πάγιας εντολής, η πάγια καταργείται (άρα χάνεις και το online). Μάλλον εννοούσαν ότι άμα υπάρχει αποτυχημένη πληρωμή με πάγια και πληρώσεις με άλλη μέθοδο, στη 3η φορά που θα υπάρξει αποτυχημένη πληρωμή καίγεσαι.

Στην πράξη κάποιος συμφορουμήτης που είχε το online εδώ και καιρό είπε ότι πλήρωνε ηλεκτρονικά για 1 χρόνο εμπρόθεσμα (η πάγια δεν εκτελέστηκε ποτέ)... δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (η πάγια του είναι ακόμα ενεργή).

Εγώ δε θέλω να πειραματιστώ, συνήθησα πλέον τη πάγια.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , αφού πήρε τις μετρήσεις ημέρας ,όμως αν δεν αφαιρέθηκαν σωστά τα έναντι στην εκκαθάριση θέλει ψάξιμο

37715 εχω φωτογραφια με τον παλιο μετρτη απο 26/2 που ειχα δωσει μετρηση στο εbill, και 4/3 ηρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και εβαλε το νεο μετρητη, οποτε η διαφορα ειναι 37764-37715 = 49 kwh. Οποτε για την διαφορα αυτη μενει να δω κατα ποσο ειναι ακριβης? Επισης μια διορθωση, στο σύστημα φαίνεται το παρακατω:

Spoiler

image.png.6819e064607b35b40a1fd872d6b5348c.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

37715 εχω φωτογραφια με τον παλιο μετρτη απο 26/2 που ειχα δωσει μετρηση στο εbill, και 4/3 ηρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και εβαλε το νεο μετρητη, οποτε η διαφορα ειναι 37764-37715 = 49 kwh. Οποτε για την διαφορα αυτη μενει να δω κατα ποσο ειναι ακριβης? Επισης μια διορθωση, στο σύστημα φαίνεται το παρακατω:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.6819e064607b35b40a1fd872d6b5348c.png

 

στα έναντι απλά δες το σύνολο ενέργειας με ρυθμιζόμενες αν βγαίνει 109€

τώρα γιατί το σύστημα δείχνει ακόμα ημερήσιο , άγνωστο , επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα του ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

1. στα έναντι απλά δες το σύνολο ενέργειας με ρυθμιζόμενες αν βγαίνει 109€

2. τώρα γιατί το σύστημα δείχνει ακόμα ημερήσιο , άγνωστο , επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα του ebill

1. Εναντι καταναλωσης βλεπω 109,02 και ρυθμιζομενες 59,91

2. ανταλλασω μαιλ απο 23/4 περι αυτου, με τελευταιο μαιλ 8/6,  "ότι βρίσκεται σε έλεγχο από το αρμόδιο τμήμα και θα ενημερωθείτε άμεσα μόλις διευθετηθεί". Να στειλω τιποτα ΡΑΕ ή δεν εχει νοημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

1. Εναντι καταναλωσης βλεπω 109,02 και ρυθμιζομενες 59,91

ναι , αυτές γράφει ο λογαριασμός σου , αλλά άλλο εννοούσα, να δες τα προηγούμενα έναντι που σου ήρθαν μέχρι τον εκκαθαριστικό ,αν σε αυτά οι "Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ" + "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" βγαίνουν 109,02€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αυτές γράφει ο λογαριασμός σου , αλλά άλλο εννοούσα, να δες τα προηγούμενα έναντι που σου ήρθαν μέχρι τον εκκαθαριστικό ,αν σε αυτά οι "Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ" + "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" βγαίνουν 109,02€

Τελευταίος εκκαθαριστικος πριν ηταν για τον 12/2021, εκδοθηκε 3/1/22, μετα βγηκαν 2 ακομα, 3/2/2022 και 3/3/2022, και μετα τιποτα εως σημερα. Το αθροισμα απο Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ + Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις πρακτικα απο τους 2 εναντι αυτους, ειναι 107,48

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Τελευταίος εκκαθαριστικος πριν ηταν για τον 12/2021, εκδοθηκε 3/1/22, μετα βγηκαν 2 ακομα, 3/2/2022 και 3/3/2022, και μετα τιποτα εως σημερα. Το αθροισμα απο Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ + Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις πρακτικα απο τους 2 εναντι αυτους, ειναι 107,48

άρα κομπλέ φαίνεται , τώρα κάποια μικρολεπτομέρεια θα είναι τα 107,48 vs 109,02€ , απο τα "Διάφορα" ίσως

Αν στο ebill πάλι δεν έχει επιλογή για να δώσεις νυχτερινό και δε βγαίνει άκρη , κάνε μεσω myrae μπας και ευαισθητοποιηθούν

Τουλάχιστον δώσε μέσω ΔΕΔΔΗΕ τις μετρήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω. Είμαι στην υψηλή κατανάλωση 400 κανονική + 200 νυχτερινό τον μήνα στο Γ1 και επειδή η ρήτρα με αποτελείωσε σκεφτόμουν να πάω στο myhome τουλάχιστον να έχω μια σταθερή τιμή

Από ότι καταλαβαίνω από τα τελευταία posts ότι μέχρι να βγει η τελική απόφαση από την κυβέρνηση για την τιμή της κιλοβατώρας καλό είναι να μην μπω σε κάποιο πρόγραμμα ακόμη και να περιμένω σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά βοήθεια από τους φίλους που είναι "ζεστοί".

Αν έχουμε ενεργοποιημένο το online και κάνουμε αίτημα για μετηρητή νυχτερινού επηρεάζει το υπάρχον πρόγραμμα (πχ θα χρειαστεί να γίνει νέο συμβόλαιο με ενδεχομένως νέες τιμές/περίοδο δέσμευσης) ή είναι κάτι ανεξάρτητο και μπορεί να λειτουργήσει στο υπάρχον πρόγραμμα χωρίς τροποποιήσεις συμβολαίων;

Είμαι σίγουρος οτι έχει ξαναναφερθεί κάτι σχετικό αλλά τώρα δεν το βρίσκω σε όλες αυτές τις σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μιά βοήθεια από τους φίλους που είναι "ζεστοί".

Αν έχουμε ενεργοποιημένο το online και κάνουμε αίτημα για μετηρητή νυχτερινού επηρεάζει το υπάρχον πρόγραμμα (πχ θα χρειαστεί να γίνει νέο συμβόλαιο με ενδεχομένως νέες τιμές/περίοδο δέσμευσης) ή είναι κάτι ανεξάρτητο και μπορεί να λειτουργήσει στο υπάρχον πρόγραμμα χωρίς τροποποιήσεις συμβολαίων;

Είμαι σίγουρος οτι έχει ξαναναφερθεί κάτι σχετικό αλλά τώρα δεν το βρίσκω σε όλες αυτές τις σελίδες.

κανονικά είναι ανεξάρτητο , εγώ θα έπαιρνα μια γραπτή απάντηση να υπάρχει

8 λεπτά πριν, mogsub είπε

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω. Είμαι στην υψηλή κατανάλωση 400 κανονική + 200 νυχτερινό τον μήνα στο Γ1 και επειδή η ρήτρα με αποτελείωσε σκεφτόμουν να πάω στο myhome τουλάχιστον να έχω μια σταθερή τιμή

Από ότι καταλαβαίνω από τα τελευταία posts ότι μέχρι να βγει η τελική απόφαση από την κυβέρνηση για την τιμή της κιλοβατώρας καλό είναι να μην μπω σε κάποιο πρόγραμμα ακόμη και να περιμένω σωστά; 

με τόση κατανάλωση έπρεπε να κλείσεις πιο μπροστά σε φθηνό σταθερό, ελπίζω τουλάχιστον να είναι κύρια κατοικία και να έπαιρνες κάτι για τις 300 πρώτες κιλοβατώρες

σου ήρθε πρόσφατος λογαριασμός ? Λέγαν απο Μάιο θα παίρνουν 0,10 για > 300/μήνα,

αν έχεις πρόσφατο λογαριασμό με περίοδο Μαΐου ανέβασέ τον στο άλλο θέμα χωρίς προσωπικά στοιχεία (ολόκληρο όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

με τόση κατανάλωση έπρεπε να κλείσεις πιο μπροστά σε φθηνό σταθερό, ελπίζω τουλάχιστον να είναι κύρια κατοικία και να έπαιρνες κάτι για τις 300 πρώτες κιλοβατώρες

σου ήρθε πρόσφατος λογαριασμός ? Λέγαν απο Μάιο θα παίρνουν 0,10 για > 300/μήνα,

αν έχεις πρόσφατο λογαριασμό με περίοδο Μαΐου ανέβασέ τον στο άλλο θέμα χωρίς προσωπικά στοιχεία (ολόκληρο όμως)

Ναι δεν το είχα σκεφτεί τότε ότι θα την πατήσω με την ρήτρα. Πήρα επιστροφή για τις 300 πρώτες όπως αναφέρεις αλλά το θέμα μου είναι το τι να κάνω από εδώ και πέρα. Παραμένω Γ1 μέχρι να βγει απόφαση; Κάτι είχα ακούσει ότι μάλλον η τιμή αυτή που θα πουν θα είναι κλειδωμένη για ένα έτος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα πήγα στη ΔΕΗ και εκανα συμβόλαιο για ηλεκτροδοτηση στο νεο μου σπίτι.

Εκει πλήρωσα εγγύηση για κοινωνικό τιμολόγιο αφου το δικαιούμαι λόγω εισοδήματος.

Σημερα με ενημερωσε ο λογιστης οτι δεν το δικαιούμαι γιατί στην τελευταία δήλωση εμφανίζομαι φιλοξενουμενος σε σπίτι που ήδη εχει ΚΟΤ.

Αναγκαστικά θα πρέπει να διαλέξω ενα πρόγραμμα στη ΔΕΗ ή να μείνω οπως είμαι τώρα,  που δεν ξερω καν που με εχουν κατατάξει και τι θα πληρώνω.

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να μην μπλέξω με ρητρες, να μην πληρώνω με πάγια εντολή και να ξέρω πάνω κάτω τι θα πληρώνω. 

Θα ζω μόνος μου και ειμαι γενικά προσεκτικός με τις καταναλώσεις. 

Εχω πελαγώσει. Μια βοήθεια θα ήθελα για το τι με συμφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mogsub είπε

Παραμένω Γ1 μέχρι να βγει απόφαση;

καμία απόφαση δε θα βγει , απλά θα ανοίξει πλατφόρμα για κάποιες επιστροφές του 60% ( ρήτρας μείον επιδότηση που ήδη έχεις πάρει μείον έκπτωση ενέργειας μείον έκπτωση συνέπειας)

5 λεπτά πριν, mogsub είπε

Κάτι είχα ακούσει ότι μάλλον η τιμή αυτή που θα πουν θα είναι κλειδωμένη για ένα έτος; 

χλωμό έως αδύνατον , απλά θα συνεχίζουν επιδοτήσεις

400*0,229+200*0,176+1=127,8€

δες πόσο σου βγήκε το πεδίο Χρέωσης Προμήθειας ΔΕΗ και συγκρίνεις

Ξαναπάμε όμως το πιο σημαντικό που δεν απάντησες,

Περιλαμβάνει Μάιο ? Αν ναι , έχεις επιδότηση για >300kw στο λογαριασμό ? Αν δεν καταλαβαίνεις όπως έχουν τις επιδοτήσεις τότε "ανέβασέ τον στο άλλο θέμα χωρίς προσωπικά στοιχεία (ολόκληρο όμως) "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...