Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Jackv είπε

Ναι εγώ τα έσβησα.Ναι δεν ήταν κανείς για να ανοίξει ώστε να πάρουν μέτρηση και εγώ δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Τα ρολόγια πρέπει να είναι προσβάσιμα. 

Πρέπει να βγουν έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Τις τιμές Γ1 (μέρας/"νύχτας") πάντα να τις υπολογίζεις με την "έκπτωση ενέργειας" (...όσο τεσπα την έχουν) 30%, κι όχι με "0,11". Τις τιμές δηλαδή που σου έδωσε ο Κοράκιος. Έβαλες επίσης τιμές "αναπροσαρμογής", Μαρτίου (το "0,28"). Για ΔΕΗ θα υπολογίζεις με βάση την ΤΕΜ του προηγούμενου από αυτόν που θέλεις να υπολογίσεις, μήνα (δηλαδή και πάλι την τιμή που σου είπε ο Κοράκιος, για τιμολογήσεις Ιουνίου).

Και δεν είναι μόνο το πέναλτυ : ένας θεός ξέρει σε τί φάση θα είναι τα πράμματα σε λίγο καιρό από τώρα, πόσο μάλλον το φθινόπωρο και φυσικά τον χειμώνα. 0,18 (0,17 με συνέπεια), δύσκολα θα,,,ξαναβρείς. Και με την "εγγύηση" της ΔΕΗ ότι δεν θα αλλάξουν τιμές/όρους "πάνω στο 6μηνο" (όπως ΔΕΝ έχουν κάνει μέχρι τώρα). Εγώ, ακόμη κι αν κατέβουν "πολύ δελεαστικά" οι τιμές στα κυμαινόμενα, στο επόμενο διάστημα, ΔΕΝ θα έφευγα ελαφρά τη καρδία (ακόμη κι αν το κέρδος ήταν 10ευρο τον μήνα πχ). Κυρίως με αυτό στο μυαλό : ποιος ξέρεί τί ΘΑ γίνει. Ακριβούτσικο το 0,17, δεν λέω, αλλά τουλάχιστον σίγουρο για να καλύψει ΚΑΙ τον επόμενο χειμώνα. Αν ειδικά ανεβαίνει η κατανάλωση του πατέρα τον χειμώνα, σκέψου το πολύ σοβαρά, αν θα πρέπει να το αφήσεις ή όχι...Γιατί μετά δεν θα υπάρχει πισωγύρισμα. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά απλά σκέψου/υπολόγισέ το απ' όλες τις πάντες...

Οχι φιλε μου αυτο υποστηριζω κι εγω! Δεν θα του αλλαξω προγραμμα! Απλα ξερεις τι εγινε..μπαινω εδω διαβαζω τωρα τελευται  πως πλεον συμφερουν τα κυμενομενα Γ1 κυριως σε σχεση με σταθερα κι αρχισα να χω τυψεις πως τον πηγα σε ακριβο προγραμμα...Αλλα οπως αποδυκνυεται δεν ειναι..Και ναι επισης συμφωνω πως με 0,18 κ 0,13 βγαινει κι ο επομενος χειμωνας ακομη κ με ανεβασμενες καταναλωσεις αλλα πρεπει να γινει και καποια οικονομια!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Απλα ξερεις τι εγινε..μπαινω εδω διαβαζω τωρα τελευται  πως πλεον συμφερουν τα κυμενομενα Γ1 κυριως σε σχεση με σταθερα

τα σταθερά έχουν 0,23 , οπότε πλέον αυτά έχουμε ως βάση σύγκρισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 11:14 ΠΜ, geodimis είπε

Κάνοντας διακοπή Home Online παλιού (υπογραφή μέσω econtract 30/11/2021) σε κατάστημα λόγω θανάτου του συμβαλόμενου με έβαλαν να αιτηθώ τη μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης λόγω ανωτέρας βίας (θάνατος). Παρόλα αυτά εκδόθηκε τελικός με ποινή 40€.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι θα εκδοθεί διορθωτικός με αποχρέωση. Παράλληλα έστειλα στο customer service και μου απάντησαν ότι προβλέπεται κανονικά ρήτρα αποχώρησης.

Έχει κανείς ιδέα για το τι προβλέπεται;

Υ.Γ: επειδή διέκοψα και άλλα συμβόλαια σε ισχύ, λόγω θανάτου (Cosmote, Wind κλπ) εννοείται δεν εφαρμόστηκε οποιοδήποτε πέναλτυ διακοπής.

Καμμία ιδέα κανείς; Το customer επιμένει γραπτώς ότι δεν ισχύει η χωρίς ποινή διακοπή λόγω θανάτου. 
Δεν θα έπρεπε να αναφέρει περίπτωση «ανωτέρας βίας» η σύμβαση που υπέγραψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Το customer επιμένει γραπτώς ότι δεν ισχύει η χωρίς ποινή διακοπή λόγω θανάτου. 

Και ποιος θα την πληρώσει την ποινή; Πλάκα μας κάνουν;

Στείλε σε ΡΑΕ, ΣτΚ, αυτά είναι ανήκουστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geodimis είπε

Καμμία ιδέα κανείς; Το customer επιμένει γραπτώς ότι δεν ισχύει η χωρίς ποινή διακοπή λόγω θανάτου. 
Δεν θα έπρεπε να αναφέρει περίπτωση «ανωτέρας βίας» η σύμβαση που υπέγραψα;

Κοίτα που μπλέκεις, απίστευτο,έχεις τον πόνο σου που έχασες κάποιον,έχεις κ τους μαλακές που δεν σέβονται τίποτα, και θέλουν ρήτρα αποχώρησής,λες ότι έγινε διακοπή με την θέληση του πελάτη,οι κλέφτες, αχόρταγοι,που να τα φάνε σε φάρμακα..

καλή δύναμη φίλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, fragma είπε

Εδω σκέφτομαι να φύγω εγω με την διπλάσια κατανάλωση. Στην θέση σου θα την είχα ήδη κάνει με ελαφρά πηδηματάκια. Ολα βέβαια παίζονται ακόμα γιατί επίσημα δεν έχει βγει τίποτα. Αλλα όπως παει το πράγμα με τις διπλές επιδοτήσεις, τα σταθερά με τις τρέχουσες τιμές θα είναι σίγουρη χασούρα για τους οικιακούς καταναλωτές.

Έλα που είστε οι τολμηροί??? Κάντε την ρήξη.. Προχωράτε, γιατί κοιτάτε πίσω?? Θα πεσει τόση επιδότηση που θα κλαίμε για το ρεύμα που δεν κάψαμε 

τα ξαναλέμε παλι από Σεπτέμβρη

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Καμμία ιδέα κανείς; Το customer επιμένει γραπτώς ότι δεν ισχύει η χωρίς ποινή διακοπή λόγω θανάτου. 
Δεν θα έπρεπε να αναφέρει περίπτωση «ανωτέρας βίας» η σύμβαση που υπέγραψα;

προχώρα μέσω ΣτΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έρθει σε κάποιον εκκαθαριστικός 4μηνου μετά τις αναδρομικές πιστώσεις ΤΕΜ (09-12 2021) του Μαΐου να μας πει τι χρέωσαν και εάν έκαναν κάποιον συμψηφισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, infini είπε

Ισχύει οτι σε αλλαγή ονόματος αν επιλέξεις Γ1 πληρώνεις εγγύηση 130€ ενώ αν επιλέξεις myhome enter δεν έχει εγγύηση;

Χτες συγκεκριμένα για αλλαγή ονόματος και επιλογή Γ1 σε κατάστημα δεν ζήτησαν εγγύηση, κάτι άλλαξε πρόσφατα, το γράφει και πάνω στο συμβόλαιο:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Τον Μάρτιο πάντως η εγγύηση ήταν 100€, 130 ήταν παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε επιτέλους εκκαθαριστικος λογαριασμος μετα απο απο 4 μηνες που εβαλα το νυχτερινο(εδωσα και μετρησεις στον ΔΕΔΔΗΕ μηπως και εστρωνε, αν και με αυτα που εδωσα βλεπω βγηκε) και ειχε σκαλωσει ο λογαριασμος μου να φαινεται με τον παλιο μετρητη.

Δεν ξερω αν δικαιουμαι καποια επιδοτηση για την περιοδο αυτη, οποτε αν ξερετε να με διαφωτισετε, παρακαλω.

Spoiler

image.png.2a996e3171f800e4fe0fcd1b6700fe34.png

image.png.e8f4fd3d7eac078b9c3c63ece0912d0d.png

 

Αν πληρωσω τωρα με καρτα, ενδεχεται να συμβει τιποτα με την παγια? Ρωταω επειδη δεν ειμαι στο online που την εχει σαν προυποθεση, αλλα στο Enter.

Επισης βλεπω οτι τελος του μηνα μπορω να ξαναδωσω ενδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, οποτε να συνεχισω απο εκεί η να το κανω απο το συστημα της ΔΕΗ μηπως γινει τιποτα και ξανασκαλωσει?

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Δεν ξερω αν δικαιουμαι καποια επιδοτηση για την περιοδο αυτη, οποτε αν ξερετε να με διαφωτισετε, παρακαλω.

πήρες για 2 μέρες , μέχρι τέλος 2021 40 λεπτά, μετά δεν έχει για σταθερά

σου βάλανε και κάποιες χρωστούμενες που σου ξέφυγαν

20 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Επισης βλεπω οτι τελος του μηνα μπορω να ξαναδωσω ενδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, οποτε να συνεχισω απο εκεί η να το κανω απο το συστημα της ΔΕΗ μηπως γινει τιποτα και ξανασκαλωσει?

το σκάλωμα ήταν οτι το σύστημα της ΔΕΗ δεν ενημερώθηκε οτι έχεις νυχτερινό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...