Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Με περίπου 400kw τον μήνα, παραμένω enter+ και βλέπουμε;

Έχω συμβόλαιο με 0,18.

Εδω σκέφτομαι να φύγω εγω με την διπλάσια κατανάλωση. Στην θέση σου θα την είχα ήδη κάνει με ελαφρά πηδηματάκια. Ολα βέβαια παίζονται ακόμα γιατί επίσημα δεν έχει βγει τίποτα. Αλλα όπως παει το πράγμα με τις διπλές επιδοτήσεις, τα σταθερά με τις τρέχουσες τιμές θα είναι σίγουρη χασούρα για τους οικιακούς καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Εδω σκέφτομαι να φύγω εγω με την διπλάσια κατανάλωση. Στην θέση σου θα την είχα ήδη κάνει με ελαφρά πηδηματάκια. Ολα βέβαια παίζονται ακόμα γιατί επίσημα δεν έχει βγει τίποτα. Αλλα όπως παει το πράγμα με τις διπλές επιδοτήσεις, τα σταθερά με τις τρέχουσες τιμές θα είναι σίγουρη χασούρα για τους οικιακούς καταναλωτές.

Είχαν πει ότι διαμορφώσουν ανάλογα την χρέωση σε αυτούς που έκαναν συμβόλαιο με ψηλές τιμές.. Η αγορά είναι πολυ ρευστή... Έχει πολυ δρόμο ακόμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε να δουμε ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα με τις τρεχουσες επιδοτησεις σε Γ1 και συγκριση με σταθερο enter..Μελετησα πρωτα excel Korakios 4h σελιδα..Ο πατερας μου λοιπον στο πατρικο με βαση εκκαθαριστους πανω-κατω εχει 450kw /μηνα 300ημερα+150 νυχτα..

Ειναι στο home enter  με τιμες Μαρτιου 0,18/013

300Χ0,18 =54,00

150Χ0,13=19,50

Συνολο 73,50

Σε προγραμμα Γ1 με επιδοτησεις μηνος Ιουνιου, η χρεωση προμηθειας ειναι

Α) 450Χ0,11 =49,50

Β) Χρεωση αναπροσαρμογης ~ 0,28/kw οποτε 0,28Χ450= 126,00

Α+Β μας κανει 175,50    Επιδοτησεις:

0,18 Χ 150= 27,00

0,14 Χ 150= 21,00

0,10 Χ150= 15,00 Αρα συνολο ΤΕΑ 63,00 

175,50-63,00=112,50

Δεν βαζω μεσα εκπτωσεις συνεπειας,παγια κτλ.. @korakios υπολογιζω κατι λαθος αδερφε; Στο σταθερο πληρωνω 73,50,ενω στο κυμαινομενο με επιδοτησεις 112,50😄

 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν βαζω μεσα εκπτωσεις συνεπειας,παγια κτλ.. @korakios υπολογιζω κατι λαθος αδερφε; Στο σταθερο πληρωνω 73,50,ενω στο κυμαινομενο με επιδοτησεις 112,50😄

0,22 είναι η προσαύξηση του Γ1 για Ιούνιο

και στο Γ1 με 30% μέρας και νύχτας 0,0774  0,0553 αντίστοιχα (χωρίς συνέπεια)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

0,22 είναι η προσαύξηση για Ιούνιο

και στο Γ1 με 30% μέρας και νύχτας 0,0774  0,0553 αντίστοιχα (χωρίς συνέπεια)

Ωραια! Εκανα ξανα τους υπολογισμους λοιπον και βγαζω μικρη διαφορα υπερ του Γ1 6,15 ευρω ..Νομιζω πολυ μικρη διαφορα για να μπω στη διαδικασια να αλλαξω σε Γ1 κ να πληρωσω πεναλτυ..Σ ευχαριστω πολυ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ωραια! Εκανα ξανα τους υπολογισμους λοιπον και βγαζω μικρη διαφορα υπερ του Γ1 6,15 ευρω ..Νομιζω πολυ μικρη διαφορα για να μπω στη διαδικασια να αλλαξω σε Γ1 κ να πληρωσω πεναλτυ..Σ ευχαριστω πολυ!!!

Τις τιμές Γ1 (μέρας/"νύχτας") πάντα να τις υπολογίζεις με την "έκπτωση ενέργειας" (...όσο τεσπα την έχουν) 30%, κι όχι με "0,11". Τις τιμές δηλαδή που σου έδωσε ο Κοράκιος. Έβαλες επίσης τιμές "αναπροσαρμογής", Μαρτίου (το "0,28"). Για ΔΕΗ θα υπολογίζεις με βάση την ΤΕΜ του προηγούμενου από αυτόν που θέλεις να υπολογίσεις, μήνα (δηλαδή και πάλι την τιμή που σου είπε ο Κοράκιος, για τιμολογήσεις Ιουνίου).

Και δεν είναι μόνο το πέναλτυ : ένας θεός ξέρει σε τί φάση θα είναι τα πράμματα σε λίγο καιρό από τώρα, πόσο μάλλον το φθινόπωρο και φυσικά τον χειμώνα. 0,18 (0,17 με συνέπεια), δύσκολα θα,,,ξαναβρείς. Και με την "εγγύηση" της ΔΕΗ ότι δεν θα αλλάξουν τιμές/όρους "πάνω στο 6μηνο" (όπως ΔΕΝ έχουν κάνει μέχρι τώρα). Εγώ, ακόμη κι αν κατέβουν "πολύ δελεαστικά" οι τιμές στα κυμαινόμενα, στο επόμενο διάστημα, ΔΕΝ θα έφευγα ελαφρά τη καρδία (ακόμη κι αν το κέρδος ήταν 10ευρο τον μήνα πχ). Κυρίως με αυτό στο μυαλό : ποιος ξέρεί τί ΘΑ γίνει. Ακριβούτσικο το 0,17, δεν λέω, αλλά τουλάχιστον σίγουρο για να καλύψει ΚΑΙ τον επόμενο χειμώνα. Αν ειδικά ανεβαίνει η κατανάλωση του πατέρα τον χειμώνα, σκέψου το πολύ σοβαρά, αν θα πρέπει να το αφήσεις ή όχι...Γιατί μετά δεν θα υπάρχει πισωγύρισμα. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά απλά σκέψου/υπολόγισέ το απ' όλες τις πάντες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό απόγευμα σε όλους. Πήγα σήμερα στην ΔΕΗ και υπέγραψα για νέα σύμβαση/αλλαγή παρόχου. Προσπάθησα μόλις να φτιάξω λογαριασμό στο ebill αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την διαδικασία , με μήνυμα πως τα στοιχεία που έβαλα δεν ταιριάζουν με το ΑΦΜ μου που έχει περαστεί στο σύστημα της ΔΕΗ. Το να έχει περαστεί λάθος το ΑΦΜ το αποκλείω καθώς το είδα με τα μάτια μου στον υπολογιστή του υπάλληλου. Λέτε να φταίει το ότι δεν έχει περαστεί στο σύστημα ακόμα η αίτηση μου? (το ραντεβού ήταν μετά το μεσημέρι δεν ξέρω εάν εχει σημασία αυτό )  Έχει κάποιος κάποια εμπειρία σε αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.Ειμαι στο my home online από τέλη του 2021 οπότε είμαι και με το παλιες τιμές.Σημερα μπήκα να δω το λογαριασμό και αναφέρει όπως θα δείτε στις εικόνες που παραθέτω ρήτρα αναπροσαρμογής και συνολική έκπτωση στο λογαριασμό.τι έχει γίνει;στους προηγουμενους λογαριασμούς δεν υπήρχαν αυτα. Είναι σαν να έχω ρήτρα αλλά παίρνω και την κρατική επιχορήγηση;IMG_20220614_195634.jpg.e562069fd87dd0477d70d688dbecb5ca.jpg

IMG_20220614_195719.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jackv είπε

Καλησπέρα σας.Ειμαι στο my home online από τέλη του 2021 οπότε είμαι και με το παλιες τιμές.Σημερα μπήκα να δω το λογαριασμό και αναφέρει όπως θα δείτε στις εικόνες που παραθέτω ρήτρα αναπροσαρμογής και συνολική έκπτωση στο λογαριασμό.τι έχει γίνει;στους προηγουμενους λογαριασμούς δεν υπήρχαν αυτα. Είναι σαν να έχω ρήτρα αλλά παίρνω και την κρατική επιχορήγηση;

Περίοδος κατανάλωσης 

8/10/21 ως ...

Γιατί έτσι; Πριν τον Δεκέμβρη τι είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Jackv είπε

Και γιατί άργησαν τόσο;δε θα έπρεπε να γίνει εκκαθάριση στο πρώτο λογαριασμό που άλλαξα προγράμμα;πως θα το μάθω με σιγουριά;

Τα ποσά στις "χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ" εσύ τα έσβησες;

Ο λογαριασμός είναι 8μήνου εν τω μεταξύ, οπότε δεν πέρασαν (ή δεν υπήρχε πρόσβαση) για καταμέτρηση για εκκαθαριστικό. Να δίνεις ο ίδιος μετρήσεις αν δεν θες να συμβαίνει αυτό (ακόμη και κάθε μήνα).

Επίσης λες για "τέλος 21", αλλά είσαι με τις πρώτες τιμές (0,096). Συνεπώς μπήκες Ονλάιν πριν 3/12 (πάλι καλά δηλαδή). Η περίοδος κατανάλωσης είναι από Οκτώβρη, συνεπώς οι χρεώσεις με 0,11 (συν την αναπροσαρμογή), αφορούν το διάστημα πριν ενεργοποιηθεί το Ονλάιν. Δηλαδή όλα σωστά, και ΔΕΝ σημαίνει ότι θα ξαναδείς χρέωση αναπροσαρμογής.

Τί να "μάθεις με σιγουριά"; Το αν θα σου έρχεται ΚΑΙ χρέωση αναπροσαρμογής από εδώ και πέρα; Αν ναι,,,όχι : είναι αυτό που σου είπα, δηλαδή ό,τι "χρώσταγες" από Οκτώβρη που ήσουν ακόμη στο Γ1 (371+178 κιλοβατώρες). Αν υπήρχαν τα ποσά στις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ ίσως να μπορούσαμε να πούμε και περισσότερα (βασικά να επικυρώσουμε το "όλα σωστά" + να δούμε αν η αναπροσαρμογή εκείνης της περιόδου μπήκε σωστά και αν οι πιστώσεις ΤΕΜ επίσης αποδοθήκαν σωστά), αλλά....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγώ τα έσβησα.Ναι δεν ήταν κανείς για να ανοίξει ώστε να πάρουν μέτρηση και εγώ δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...