Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, washcloud είπε

Λογικά θα φανεί μετά την λήξη της περιόδου των δηλώσεων (όταν ενημερωθούν τα συστήματα) και όχι του χρόνου,,,,,,,,αλλά δεν έχω ιδέα αν όντως θα γίνει έτσι. Ρώτα λογιστή, κι αν γνωρίζει, καλώς.

...αλλά εγώ αν ήμουν με 0,18/0,13, δεν θα το ρίσκαρα να περνούσα σε κυμαινόμενο. Θα είσαι εξασφαλισμένος για αυτές τις τιμές τουλάχιστον για σχεδόν 1 χρόνο, κι αν μάλιστα πρόκειται να κάψεις πολύ και στους καύσωνες αλλά κυρίως τον χειμώνα του '23, εγώ θα έλεγα κάτσε εκεί που είσαι. Αν τελικά "το μετανιώσεις", στην περιπτωση που όσοι είναι σε κυμαινόμενο πληρώσουν τελικά λιγότερα, δεν μπορώ να το ξέρω - κανείς δεν μπορεί για την ώρα, όχι έστω μέχρι να δούμε τί θα γίνει στην πράξη με το περίφημο "πλαφόν" ή αν θα συνεχίσουν να δίνουν επαρκείς επιδοτήσεις. Άσε που, εκτός από αυτά, ένας θεός ξέρει πόσο θα πάνε οι τιμές φυσικού αερίου, πετρελαίων κτλ τους επόμενους μήνες. Ο Ρώσος ακόμη εκεί που ήταν είναι. Όταν θα σταματήσει και το αέριό του, ποιος ξέρει τί μας περιμένει (και άντε οι βορειοευρωπαίοι παίρνουν διπλο-τριπλο-τετραπλάσιους μισθούς. Εμείς; ).

Για μένα είναι σαν να ρωτάς "έχω ένα σπίτι μέσα στο δάσος, να του κάνω ασφάλεια πυρός; Θα έχουμε φωτιές φέτος;". Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά εγώ απλά θα το ασφάλιζα. Στην χειρότερη, αν φανεί κάποια σταθεροποίηση στην πορεία (χλωμό, αλλά λέμε), το γυρνάς τότε (και εάν έχεις διαβεβαίωση ότι φάνηκε στο σύστημα ως κύρια κατοικία).

Πιο πολύ νόημα έχει να κάνεις σκυλίσια οικονομία και να συνεχίσεις να πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,18. Εκτός κι αν έχεις εισοδήματα/καβάτζα τέτοια που "δε σε πολυενδιαφέρει και βασικά κι όλας"...

Ευχαριστω παρα πολυ. Και εγω αυτο ελεγα να μεινω εως εχω για τη ωρα, και εχει ο θεος μεχρι να ληξει το συμβολαιο.... χειροτερα θα ειναι μεχρι το 2023 καλυτερα οχι... Γινεται οσο περισσοτερη οικονομια στο ρευμα, και ολα τα φορτωνω στο νυχτερινο προφανως, γιατι ουτε παιρνουμε λεφτα βορειοευροπαιων ουτε εχουμε καβατζες :D

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνοντας διακοπή Home Online παλιού (υπογραφή μέσω econtract 30/11/2021) σε κατάστημα λόγω θανάτου του συμβαλόμενου με έβαλαν να αιτηθώ τη μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης λόγω ανωτέρας βίας (θάνατος). Παρόλα αυτά εκδόθηκε τελικός με ποινή 40€.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι θα εκδοθεί διορθωτικός με αποχρέωση. Παράλληλα έστειλα στο customer service και μου απάντησαν ότι προβλέπεται κανονικά ρήτρα αποχώρησης.

Έχει κανείς ιδέα για το τι προβλέπεται;

Υ.Γ: επειδή διέκοψα και άλλα συμβόλαια σε ισχύ, λόγω θανάτου (Cosmote, Wind κλπ) εννοείται δεν εφαρμόστηκε οποιοδήποτε πέναλτυ διακοπής.

Επεξ/σία από geodimis
συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν καταργείται , μέχρι στιγμής μέσω επιδοτήσεων δείχνει οτι θα παίξει όπως πριν

επίσης είναι με πλάνο οτι δε θα ανέβει το φυσικό αέριο άλλο

αν θες φεύγεις πληρώνοντας μια μικρή ρήτρα αποχώρησης και στηρίζεσαι στις επιδοτήσεις

ενταξει εστω αναστελλεται και αυτο μαλιστα πριν απο εκλογες -νωριτερα ή στην ωρα τους-.

Οποτε αν ανασταλλει, η αποσταση απο 0,7 εως 0,17 ειναι χαωδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikos121 είπε

ενταξει εστω αναστελλεται και αυτο μαλιστα πριν απο εκλογες -νωριτερα ή στην ωρα τους-.

Οποτε αν ανασταλλει, η αποσταση απο 0,7 εως 0,17 ειναι χαωδης

ξαναλέω οτι το πιθανότερο είναι οτι ούτε καταργείται , ούτε αναστέλλεται

για Ιούνιο η επιδότηση χωρίς να έχει βγει ΦΕΚ (έχει να βγει απο Απρίλιο) είναι ως εξής :

0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ

με το Γ1 να είναι στα ~0,30

τα βάζεις κάτω και υπολογίζεις

 

για Ιούλιο βλέπουμε ποια η επιδότηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nikos121 said:

ενταξει εστω αναστελλεται και αυτο μαλιστα πριν απο εκλογες -νωριτερα ή στην ωρα τους-.

Οποτε αν ανασταλλει, η αποσταση απο 0,7 εως 0,17 ειναι χαωδης

Μα ούτε οι ίδιοι οι πολιτικοί δεν λένε για πλήρη κατάργηση της ρήτρας και τιμές στο 0,07. Μιλάνε όλοι για ένα μηχανισμό που θα ρίξει την τιμή της κιλοβατώρας στο 0,145-0,16. Για άγνωστη διάρκεια και αγνώστους δικαιούχους. Σε ένα σπίτι με 500 κιλοβατώρες πχ κατανάλωση η διαφορά στο κόστος προμήθειας είναι δεν είναι 15€. Ειδικά αν κάποιος έχει διετές σταθερό με 0,18 δύσκολα νομίζω να φύγει. Αυτά είναι μέτρα τόσο μεγάλου δημοσιονομικού κόστους που σιγά μην τραβήξουν σε μάκρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μα ούτε οι ίδιοι οι πολιτικοί δεν λένε για πλήρη κατάργηση της ρήτρας και τιμές στο 0,07. Μιλάνε όλοι για ένα μηχανισμό που θα ρίξει την τιμή της κιλοβατώρας στο 0,145-0,16. Για άγνωστη διάρκεια και αγνώστους δικαιούχους. Σε ένα σπίτι με 500 κιλοβατώρες πχ κατανάλωση η διαφορά στο κόστος προμήθειας είναι δεν είναι 15€. Ειδικά αν κάποιος έχει διετές σταθερό με 0,18 δύσκολα νομίζω να φύγει. Αυτά είναι μέτρα τόσο μεγάλου δημοσιονομικού κόστους που σιγά μην τραβήξουν σε μάκρος 

μαλλον τοτε κατι δεν εχω καταλαβει εγω σωστα.

Αυτο που διαβαζω και εχω καταλαβει (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι οτι η ρητρα θα ανασταλλει απο 1η ιουλη.

Εστω οτι ειναι αληθες και με αυτο ως δεδομενο υπαρχουν προγραμματα με τιμολογια 0,7 ή 0,8 γενικοτερα καπου εκει.

Δεν ισχυει οτι καποιο τετοιο προγραμμα ειναι πιο συμφερον απο το σταθερο της ΔΕΗ στα 0,18 και 0,13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, nikos121 said:

μαλλον τοτε κατι δεν εχω καταλαβει εγω σωστα.

Αυτο που διαβαζω και εχω καταλαβει (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι οτι η ρητρα θα ανασταλλει απο 1η ιουλη.

Εστω οτι ειναι αληθες και με αυτο ως δεδομενο υπαρχουν προγραμματα με τιμολογια 0,7 ή 0,8 γενικοτερα καπου εκει.

Δεν ισχυει οτι καποιο τετοιο προγραμμα ειναι πιο συμφερον απο το σταθερο της ΔΕΗ στα 0,18 και 0,13?

Ακόμα δεν έχουμε δει ΦΕΚ όποτε βασιζόμαστε στις προφορικές πολιτικές εξαγγελίες. Όπως ξέρουμε ασχετως κόμματος όλοι φουσκώνουν λιγάκι αυτά που υπόσχονται. Αυτό που διάβασα είναι σε αυτή την κατεύθυνση: https://www.capital.gr/oikonomia/3639636/xekina-to-plafon-sto-reuma-sta-0-145-euro-meionetai-i-timi-tis-kilobatoras

αρα ουσιαστικά δεν πρόκειται περί αναστολής της ρήτρας αναπροσαρμογής που θα φέρει τα τιμολόγια στο πεδίο του 0,05-0,06 που έχουν πολλά κυμαινομενα προ ενεργοποίησης της ρήτρας. Θα είναι κάποιου είδους επιδότηση προς τους προμηθευτές προκειμένου η τελική τιμή της κιλοβατώρας να πέσει στα 0,145-0,16 (διαφορετικα άρθρα λένε διαφορετικό λοστός κιλοβατώρας).

μενει να τα δούμε όλα στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια,

ρε παιδια εξηγηστε μου κατι, γραφετε για 0,05 με 0,07 τη KW/h ενω πριν τη κριση ειχε 0,11 πανω κατω ετσι?
Δηλαδη βγαλατε νοημα οτι θα ριξουν τη τιμη της σε αυτα τα επιπεδα που γραφεται, δηλαδη φθηνοτερα απο πριν τη κριση?
Δε ξερω αλλα εγω το βλεπω για χλωμο εως αδυνατος του αδυνατο Ω αδυνατο!!!
Μακαρι φυσικα αλλα!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Christopher_B said:

Γεια,

ρε παιδια εξηγηστε μου κατι, γραφετε για 0,05 με 0,07 τη KW/h ενω πριν τη πριση ειχε 0,11 πανω κατω ετσι?
Δηλαδη βγαλατε νοημα οτι θα ριξουν τη τιμη της σε αυτα τα επιπεδα που γραφεται, δηλαδη φθηνοτερα απο πριν την κριση?
Δε ξερω αλλα εγω το βλεπω για χλωμο εως αδυνατος του αδυνατο Ω αδυνατο!!!
Μακρι φυσικα αλλα!

0,07 νομίζω είχε της ΔΕΗ το Γ1. Πολλοί άλλοι προμηθευτές αρχική τιμή προ ρήτρας ήταν στο 0,05-0,07. Άσχετα που στην πράξη βάζανε τόσο χαμηλά όρια ενεργοποίησης της ρήτρας (πχ νομίζω η φυσικό αεριο ήταν στα 35€/ mwh) που ενεργοποιούνταν σχεδόν πάντα 

επισης το 0,145-0,16 δεν είναι φθηνότερα από πριν την κρίση που λες..φωτιά και λάβρα είναι αλλά παρηγοριά στον άρρωστο..

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λογαριασμο

εκδοσης 4/10/2021 εκαθαριστικο που βλεπω τωρα μπροστα μου εχει τιμη "0,11936€/kWh", δε θυμαμαι εγω ποτε να εχω δει τα νουμερα που γραφετε ποτε σε λογαριασμο, για Γ1 μιλαμε εννοειτε!

Υγ: Οσο αφορα τα αερια δεν εχω ιδεα.

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Christopher_B said:

Σε λογαριασμο

εκδοσης 4/10/2021 εκαθαριστικο που βλεπω τωρα μπροστα μου εχει τιμη "0,11936€/kWh", δε θυμαμαι εγω ποτε να εχω δει τα νουμερα που γραφετε ποτε σε λογαριασμο, για Γ1 μιλαμε εννοειτε!

Υγ: Οσο αφορα τα αερια δεν εχω ιδεα.

Είναι η αρχική τιμή 0,11058 και μέρα βάζουν έκπτωση ΔΕΗ 30% και συνέπειας 5% νομίζω 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christopher_B είπε

Σε λογαριασμο

εκδοσης 4/10/2021 εκαθαριστικο που βλεπω τωρα μπροστα μου εχει τιμη "0,11936€/kWh", δε θυμαμαι εγω ποτε να εχω δει τα νουμερα που γραφετε ποτε σε λογαριασμο, για Γ1 μιλαμε εννοειτε!

0,0735 0,0525 μέρας και νύχτας με το 30% έκπτωσης και 5% συνέπεια ,(συν ρήτρα φυσικά)

2 ώρες πριν, nikos121 είπε

μαλλον τοτε κατι δεν εχω καταλαβει εγω σωστα.

Αυτο που διαβαζω και εχω καταλαβει (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι οτι η ρητρα θα ανασταλλει απο 1η ιουλη.

έτσι λέγανε στην αρχή , κατάλαβαν οτι είναι αδύνατο. Επίσης ο στόχος του 0,14-0,15 είναι με προϋπόθεση να μην ξεφύγει η τιμή του αερίου
 

Spoiler

Η μόνη περίπτωση επαναφοράς παλαιών τιμών είναι η κατάργηση του Χ.Ε. και λειτουργία του μόνο ως έκτακτου μηχανισμού προσφοράς όταν υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση απο την προβλεπόμενη , αναστολή της φορολογίας ρύπων και επένδυση κυρίως με υδροηλεκτρικά για ΑΠΕ μιας και λειτουργούν και ως αποθήκες ενέργειας (ξεχνάμε την εκμετάλλευση δικών μας κοιτασμάτων φυσικού αερίου ,μοναδική στιγμή που γράφτηκε στην ιστορία και θα μας ακολουθεί για γενιές)

οπότε καταλαβαίνεις ξεχνάμε τις παλιές τιμές και σχεδόν σε 2 χρόνια έρχονται υπερπολλαπλάσιες ανατιμολογήσεις  αν εναρμονιστεί η λειτουργία του ΧΕ με της Ε.Ε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω λογαριασμό (έναντι) που ήρθε μετά από κάποιο διάστημα που είχε γίνει αίτηση και ενεργοποίηση νυχτερινού μετρητή.

Δεν κατάφερα ποτέ να καταχωρήσω ένδειξη, απ' τη στιγμή που τοποθετήθηκε ο καινούριος μετρητής, γιατί δε μου εμφάνιζε πεδίο νυχτερινής κατανάλωσης στο ebill.

Τι νούμερα είναι αυτά τα 649,13 €/612,50 €/-1136,61€ κλπ, μπορεί να γράψει κάποιος μία..περίληψη??? στην τύχη τα πετάνε?

Βλέπω ότι έχουν γράψει ως διάστημα κατανάλωσης 02.12.2021 (ημερομηνία που πρόλαβα συμβόλαιο με τις παλιές τιμές) έως και 01.06.2022, την κατανάλωση την καταμέτρησαν ή στην τύχη την πέταξαν και από δω και πέρα, φαντάζομαι, θα μπορώ να καταχωρώ κάθε μήνα και τις ημερήσιες και τις νυχτερινές ενδείξεις?

ΕΝΑΝΤΙ_2022-06-09.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στο Home Online N (KOT Β) με τις παλιές τιμές προ 3/12/21. Σε όσους λογαριασμούς έχω λάβει μέχρι στιγμής, ανάμεσά τους και ένας εκκαθαριστικός, δεν έχει χρέωση για νυχτερινές κιλοβατώρες. Όλες τιμολογούνται στο ημερήσιο παρότι στις ενδείξεις που δίνω, βάζω και τις 2. Έτσι πρέπει να είναι ή έχουν κάνει λάθος;

Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...