Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δικό μου enter λήγει τέλη Δεκέμβρη, δεν θέλω ουτε να φαντάζομαι τι τιμές θα επικρατούν τοτε. Η υψηλότερη κατανάλωση που έχουμε είναι γύρω στις 1500 kwh τον Χειμώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Το δικό μου enter λήγει τέλη Δεκέμβρη, δεν θέλω ουτε να φαντάζομαι τι τιμές θα επικρατούν τοτε. Η υψηλότερη κατανάλωση που έχουμε είναι γύρω στις 1500 kwh τον Χειμώνα. 

Kαι εμένα Δεκέμβιο λήγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποπάνω σου ή είχαν κάνει διετές το '20, ή μονοετές πέρσι τον Δεκέμβρη (από 3/12 και μετά).

Το δικό σου φυσικά και λήγει τον 11ο του '23 (...τυχερούλη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Joshua21 said:

Το γράφει στους όρους:

5. Ανανέωση Σύμβασης

5.1 Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας των δώδεκα (12) μηνών κατ’ εφαρμογή του Άρθρου 5 των Γενικών Όρων Σύμβασης Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, η Σύμβαση θα ανανεώνεται αυτομάτως σε αορίστου χρόνου, θα εφαρμόζεται και θα ισχύειτο εκάστοτε ισχύον δημοσιευμένο τιμολόγιο ΔΕΗ myHome Enter, καθώς και οι δημοσιευμένοι Γενικοί Όροι και Ειδικοί όροι που ισχύουν για το προϊόν αυτό, με εξαίρεση την εφαρμογή τυχόν προωθητικών εκπτώσεων.

eidikoi-oroi_myhomeenter_202204_v1.pdf (dei.gr)

Πχ για κάποιον που το enter λήγει σήμερα, από αύριο θα τον χρεώνουν 0,2450 ημέρας και 0,1800 νύχτας.

Άκυρο θυμόμουν λάθος 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 300kw ψιλοσταθερες / μηνα και το συμβολαιο με protergia να ληγει 15/06 αποφασισα να παω σε ΔΕΗ Γ1 (χωρις νυχτερινο).

Το ερωτημα ειναι, πρεπει να πω κατι ενημερωτικά στην protergia ή παω απευθειας ΔΕΗ? (το συμβολαιο με prot γινεται αοριστου μετα τις 15/06)

Και αν παω μονο ΔΕΗ, ποτε πρεπει να παω? στις 14/06? νωριτερα / αργοτερα? και ποια μεθοδο? e-contract ή σε καταστημα?

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Με 300kw ψιλοσταθερες / μηνα και το συμβολαιο με protergia να ληγει 15/06 αποφασισα να παω σε ΔΕΗ Γ1 (χωρις νυχτερινο).

Το ερωτημα ειναι, πρεπει να πω κατι ενημερωτικά στην protergia ή παω απευθειας ΔΕΗ? (το συμβολαιο με prot γινεται αοριστου μετα τις 15/06)

Και αν παω μονο ΔΕΗ, ποτε πρεπει να παω? στις 14/06? νωριτερα / αργοτερα? και ποια μεθοδο? e-contract ή σε καταστημα?

κατάστημα,  >15/6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2022 στις 2:32 ΠΜ, washcloud είπε

(.......αυτοί οι "υπάλληλοι ΔΕΔΔΗΕ" εν τω μεταξύ, είναι κάτι σαν τα "μηχανάκια της AGB" : όλοι έχουμε ακούσει γι' αυτά, αλλά κανείς ποτέ δεν γνώρισε κάποιον που να έχει ένα τέτοιο....:-D)

Έχω δει υπάλληλο ΔΕΔΔΗΕ να μετράει καταναλώσεις στο προηγούμενο σπίτι που έμενα και έχω συνάδελφο που είχε μηχανάκι της AGB για την τηλεθέαση........Τι κερδίζω  :D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiankap είπε

Έχω δει υπάλληλο ΔΕΔΔΗΕ να μετράει καταναλώσεις στο προηγούμενο σπίτι που έμενα και έχω συνάδελφο που είχε μηχανάκι της AGB για την τηλεθέαση........Τι κερδίζω  :D ?

Και εγώ έχω δει καταμετρητές γιατί εγώ τους ανοίγω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yiankap είπε

Έχω δει υπάλληλο ΔΕΔΔΗΕ να μετράει καταναλώσεις στο προηγούμενο σπίτι που έμενα και έχω συνάδελφο που είχε μηχανάκι της AGB για την τηλεθέαση........Τι κερδίζω  :D ?

...όσο ασχολείσαι με 'μας, όχι πολλά. Ένα τζοκεράκι όμως, να το παίξεις :-D

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Με 300kw ψιλοσταθερες / μηνα και το συμβολαιο με protergia να ληγει 15/06 αποφασισα να παω σε ΔΕΗ Γ1 (χωρις νυχτερινο).

Το ερωτημα ειναι, πρεπει να πω κατι ενημερωτικά στην protergia ή παω απευθειας ΔΕΗ? (το συμβολαιο με prot γινεται αοριστου μετα τις 15/06)

Και αν παω μονο ΔΕΗ, ποτε πρεπει να παω? στις 14/06? νωριτερα / αργοτερα? και ποια μεθοδο? e-contract ή σε καταστημα?

Δεν χρειάζεται να τους πεις τίποτα, απλά πας (για να μην τυχόν "μπλέξεις" με τα στραβά του econtract) σε κατάστημα ΔΕΗ (κλεισε ραντεβού από το σάιτ), οποτεδήποτε μετά την λήξη του συμβολαίου με Πρωτέργεια. Σιγουρέψου όμως ότι θα είναι όντως αορίστου και δεν στο ανανεώνουν αυτόματα (και με ποινή αποχώρησης).

Αν κατάλαβα καλά, θα είσαι στο "Οικιακό" τους (όταν γίνει αορίστου), με έκπτωση (συνέπειας) 10%, δηλαδή μικρότερη από το "30+5%" της ΔΕΗ (την κιλοβατώρα την έχουν ίδια), οπότε ναι καλύτερα ΔΕΗ (ούτως ή άλλως γενικά καλύτερα ΔΕΗ, έτσι όπως έχουν τα πράγματα). Απλά το κακό είναι ότι εκεί θα δώσεις εγγύηση (100 νομίζω). Ρώτα αν τυχόν την επιστρέφουν ΑΝ βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης.

Αν είναι δικό σου το σπίτι, κάνε κι αίτηση για νυχτερινό στον ΔΕΔΔΗΕ (όσο είναι ακόμα "μόνο" ένα 40άρι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε
6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ε τι περίμενες, η τιμή αυτή να δέσμευε μόνο τη ΔΕΗ για 12 μήνες και όχι εσένα? :)

Πάντως υπερβάλλεις, δεν είναι ανάγκη να κατεβάσεις τον γενικό, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με συγκρατημένη κατανάλωση το Γ1 βγαίνει πιο φτηνά από ότι το enter.

Με 2,500 kwh τον χειμώνα λόγω θέρμανσης στο Γ1 θα έλεγε παραδώστε το νεφρό σας την τάδε του μηνός έκτος αν σταματήσει η ρήτρα αναπροσαρμογής, μπει πλαφόν σε κάθε πηγή ηλεκτρισμού, να καταργηθεί το χρηματιστήριο  ενέργειας και  είναι 0,10-0,11 η kwh οπότε αν λήξει θα μεταφερθώ εκεί αν δεν με συμφέρει το enter

Όταν έγραψα για "συγκρατημένη κατανάλωση" δεν είχα στο μυαλό μου 2.500, είχα υπόψιν κατανάλωση που δεν ξεπερνά τις 1.000-1.200 KWh ανά τετράμηνο. Τώρα το πόσο εύκολο/δύσκολο είναι για τον καθένα μας να το επιτύχει αυτό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Κατά τα άλλα εννοείται πως πρέπει να έχουμε το νου μας ώστε στη λήξη του συμβολαίου να αξιολογήσουμε ξανά την κατάσταση και αν χρειαστεί να μεταβούμε σε άλλο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

Δεν χρειάζεται να τους πεις τίποτα, απλά πας (για να μην τυχόν "μπλέξεις" με τα στραβά του econtract) σε κατάστημα ΔΕΗ (κλεισε ραντεβού από το σάιτ), οποτεδήποτε μετά την λήξη του συμβολαίου με Πρωτέργεια. 

Και εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι. Χρειάζεται κάτι περαιτέρω απο αυτά? (φώτο) Και αν τα έχω στο κινητό τα δέχονται ή θα τα θέλουν εκτυπωμένα λέτε? Μην πηγαίνουμε τσάμπα και χάσουμε το ραντεβού και καθυστερήσει μετά η αλλαγή 

IMG_20220529_231046.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lk24 είπε

Και εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι. Χρειάζεται κάτι περαιτέρω απο αυτά? (φώτο) Και αν τα έχω στο κινητό τα δέχονται ή θα τα θέλουν εκτυπωμένα λέτε? Μην πηγαίνουμε τσάμπα και χάσουμε το ραντεβού και καθυστερήσει μετά η αλλαγή 

IMG_20220529_231046.jpg

Τα θελουν να δουν εκτυπωμενα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...