Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Doubt είπε

Κατάργηση θερμοσυσσωρευτή, όχι χθες.... Πέρσι.

Ανάποδα θα έπρεπε να είναι η χρήση, μόνιμα το A/C και στα μεγάλα κρύα Θ/Σ.

Τώρα διακανονισμός ... Και βλέπετε.

Και πως γινεται αυτο παιδιά? Δεν θελει 1 μερα τουλάχιστον να φορτώσει,  και απο την επομενη να βγαλει ζεστη? Τουλάχιστον αυτο ξερω για θερμοσυσσωρευτες του 1980 στην μάνα μου.

Αρα θα κρυωνει το σπιτι για μια μέρα καθε φορά?

Εκτος αν οι πιο καινούριοι ζεσταίνουν αμέσως. Μήπως αυτό γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, xraxra είπε

Και πως γινεται αυτο παιδιά? Δεν θελει 1 μερα τουλάχιστον να φορτώσει,  και απο την επομενη να βγαλει ζεστη? Τουλάχιστον αυτο ξερω για θερμοσυσσωρευτες του 1980 στην μάνα μου.

Αρα θα κρυωνει το σπιτι για μια μέρα καθε φορά?

Εκτος αν οι πιο καινούριοι ζεσταίνουν αμέσως. Μήπως αυτό γίνεται?

Βλέπεις στο smartphone την πρόγνωση καιρού και κανονίζεις, δείχνει ως 4-5 μέρες.

Επίσης καλή ιδέα

https://www.skroutz.gr/s/30466127/LogiLink-Μετρητής-Κατανάλωσης-Ρεύματος-EM0002A.html

Για να ξέρεις τι σου γίνεται στο περίπου, υπάρχει και smart με wifi.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, korakios είπε

μπα, μαύρα ήθελες , τώρα έμπλεξες

Σε επόμενα ποστ κάνω αναφορά για διαγραφή μιας και δεν έχει σχέση με το παρών θέμα , αν θες άνοιξε άλλο

Όχι μαύρα δεν ήθελα. Ο ιδιοκτήτης ήθελε.  

Όχι δεν είναι ειναι άσχετο διότι έχει σχέση με τη ρήτρα κτλ. 

Κάνω αναφορά κι εγώ για προσωπική επίθεση άνευ λόγου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως έχουμε κανένα νέο για τον καινούριο τρόπο χρέωσης;

Το έχω ξαναγράψει. Θέλω να κάνω αλλαγή ονόματος σε σπίτι που μου ανήκει (με Γ1 νυχτερινό), στο δικό μου όνομα αλλα αυτό συνεπάγεται και νέο συμβόλαιο, προφανώς με Γ1 νυχτερινό και πάλι - φαντάζομαι. Απλά με φοβίζει η δέσμευση.

Σταθερά (MyHomeEnter/Online) από την άλλη μπορεί να γίνουν ασύμφορα με τις τωρινές χρεώσεις, εαν στα προγράμματα με ρήτρα αυτή "απορροφηθεί". [κρατώΜΙΚΡΟκαλάθι]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . έλαβα εκκαθαριστικό από την " φυσικό αέριο " για μεταφορά στην ΔΕΗ. Θα ήθελα την εμπειρία σας από τα παρακάτω. Η περίοδος χρέωσης είναι  22 ημέρες και η κατανάλωση ρεύματος είναι 30€

Στις "λοιπές χρεώσεις" έχει στο ξεκαρφωτο ένα υποσύνολο με χρέωση 45€ , ξέρεις κανείς πώς προκύπτει ?

Η ποινή πρόωρης αποχώρησης επιβαρύνεται με ΦΠΑ. Μπορεί να έχει κάτι τέτοιο ΦΠΑ από την στιγμή που δεν αγοράζω παροχή ή υπηρεσία και είναι "εσωτερική χρέωση" όπως και η εγγύηση που επιστρέφεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satsok2 είπε

Σταθερά (MyHomeEnter/Online) από την άλλη μπορεί να γίνουν ασύμφορα με τις τωρινές χρεώσεις, εαν στα προγράμματα με ρήτρα αυτή "απορροφηθεί". [κρατώΜΙΚΡΟκαλάθι]

υπολόγισε χωρίς λοιπόν να απορροφηθεί , με δεδομένα Απριλίου (σε αναμονή ΦΕΚ Μαΐου ) στο 4ο φύλλο του excel της υπογραφής μου

Spoiler


52 λεπτά πριν, roykounas είπε

Η ποινή πρόωρης αποχώρησης επιβαρύνεται με ΦΠΑ. Μπορεί να έχει κάτι τέτοιο ΦΠΑ από την στιγμή που δεν αγοράζω παροχή ή υπηρεσία και είναι "εσωτερική χρέωση" όπως και η εγγύηση που επιστρέφεται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

είναι εκτός θέματος , δες αν σου κάνανε αυτόματη ανανέωση κάποια στιγμή και ζητάς τα λεφτά πίσω ή αλλιώς αμφισβήτηση λογαριασμού ζητώντας την αφαίρεση της ρήτρας αποχώρησης απο τη στιγμή που το πρόγραμμα είχε ρήτρα αναπροσαρμογής (ή και αμφισβήτηση της τελευταίας στο άλλο θέμα)

για το ΦΠΑ νομίζω πλέον το γράφουνε στους όρους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι στο περίεργο κενό του όπου και να πάω τρώω το ίδιο αγγούρι. 

Δεύτερος λογαριασμός στο HomeOnline με τα 0,17 + ΚΟΤ Β: για 660kw όλες εντός ορίου σε 34 μέρες~85€ χρεώσεις προμήθειας, δλδ αφαίρεσα ΥΚΩ, δημοτικά, ΕΡΤ. Για ένα πρόβλημα που έχω στον λογαριασμό θα το αναφέρω στο λήμα του ΚΟΤ. Αν είχα χρέωση 0,23 τότε βγαίνει ~125€ πάλι με ΚΟΤ. Αν έμενα στο Γ1 με τη ρήτρα Απριλίου + τις επιδοτήσεις ΚΟΤ Απριλίου θα πλήρωνα περίπου 105€. Με το σταθερό Online Νοε 21 (0,13€) χωρίς ΚΟΤ για χάρη της συζήτησης: 85 (ή 60 με ΚΟΤΒ). Με τιμές αρχών 2021 δλδ προ ρήτρας θα πλήρωνα κάπου 50€ 😭 (πάλι με ΚΟΤ). Αυτό είναι άλλη συζήτηση εκτός του παρόντος λήματος. 

Αυτή τη στιγμή η ρήτρα δεν έχει καταργηθεί, ισχύει ότι ψηφίστηκε με το ΦΕΚ Απριλίου. Αν καταργηθεί, θα καταργηθεί. "Αν" και "θα". Μόλις υπάρξει απτή ανακοίνωση δλδ νέο ΦΕΚ θα αλλάξουν τα παραπάνω αναλόγως. Συμπέρασμα: συνεχίζουμε με τα τωρινά δεδομένα + προσωποποιημένες συγκρίσεις για να βγει άκρη, τα υπόλοιπα είναι εκτός πραγματικότητας και φλερτάρουν με σενάρια επιστημονικής φαντασίας. 

Παρακαλω θα το πω για δεύτερη φορά. Μην κάνετε μικροπολιτική σε αυτό το ποστ. Μη βγάζετε συμπεράσματα ότι να ναι. Μην έρχεστε εδώ να τσακωθείτε. Μη σπαμάρετε το ποστ με νεύρα, κουλουβάχατες εκτιμήσεις και τα κομματικά σας. Παρακαλώ πολύ. Τα μισά ποστ καταλήγουν εκτός θέματος με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαστε όλοι. 

 

Επεξ/σία από JKrow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, JKrow είπε

Βρίσκομαι στο περίεργο κενό του όπου και να πάω τρώω το ίδιο αγγούρι. 

Δεύτερος λογαριασμός στο HomeOnline με τα 0,17 + ΚΟΤ: για 660kw όλες εντός ορίου σε 34 μέρες=106€ χρεώσεις προμήθειας, δλδ αφαίρεσα ΥΚΩ, δημοτικά, ΕΡΤ. Αν είχα χρέωση 0,23 τότε βγαίνει ~140€ πάλι με ΚΟΤ. Αν έμενα στο Γ1 με τη ρήτρα Απριλίου + τις επιδοτήσεις ΚΟΤ Απριλίου θα πλήρωνα περίπου 120€. Με το σταθερό Online Νοε 21 (0,13€): 85. Με τιμές αρχών 2021 δλδ προ ρήτρας θα πλήρωνα κάπου 55€ 😭. Αυτό είναι άλλη συζήτηση εκτός του παρόντος λήματος. 

Αυτή τη στιγμή η ρήτρα δεν έχει καταργηθεί, ισχύει ότι ψηφίστηκε με το ΦΕΚ Απριλίου. Αν καταργηθεί, θα καταργηθεί. "Αν" και "θα". Μόλις υπάρξει απτή ανακοίνωση δλδ νέο ΦΕΚ θα αλλάξουν τα παραπάνω αναλόγως. Συμπέρασμα: συνεχίζουμε με τα τωρινά δεδομένα + προσωποποιημένες συγκρίσεις για να βγει άκρη, τα υπόλοιπα είναι εκτός πραγματικότητας και φλερτάρουν με σενάρια επιστημονικής φαντασίας. 

Παρακαλω θα το πω για δεύτερη φορά. Μην κάνετε μικροπολιτική σε αυτό το ποστ. Μη βγάζετε συμπεράσματα ότι να ναι. Μην έρχεστε εδώ να τσακωθείτε. Μη σπαμάρετε το ποστ με νεύρα, κουλουβάχατες εκτιμήσεις και τα κομματικά σας. Παρακαλώ πολύ. Τα μισά ποστ καταλήγουν εκτός θέματος με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαστε όλοι. 

 

Κότ Α η κοτ Β είναι οι υπολογισμοί ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κότ Α η κοτ Β είναι οι υπολογισμοί ?

ΚΟΤ Β. Το διόρθωσα. Δικιά μου η παράλειψη. Πιστεύω δεν έκανα κάποιο άλλο λάθος. Εκανα κάποιες πρόσθετες διευκρινίσεις. Μικρός χαμούλης πια οι λογαριασμοί ρεύματος. 😅

edit: Ευχαριστώ τον φίλο που μου έστειλε πμ.Είχα τρία λάθη ακόμα στις τελικές τιμές γτ δεν αφαίρεσα 0,04500 αλλά 0,0400 την εκπτωση ΚΟΤ. Εχω λάθος έκπτωση ΚΟΤ στον λογαριασμό μου!

Επεξ/σία από JKrow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgewww είπε

Όχι δεν είναι ειναι άσχετο διότι έχει σχέση με τη ρήτρα κτλ. 

Spoiler

ναι αλλά εδώ είναι θρεντ για σταθερά....😜

Spoiler

ζούμε πάντως ιστορικές στιγμές τις τελευταίες μέρες.....ΚΟΧΛΑΖΟΥΜ' ΟΛΟΙ! (με φωνή Χίου το τελευταίο)

🤣

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά μήπως έχουμε κανένα νέο για τον καινούριο τρόπο χρέωσης;

Το έχω ξαναγράψει. Θέλω να κάνω αλλαγή ονόματος σε σπίτι που μου ανήκει (με Γ1 νυχτερινό), στο δικό μου όνομα αλλα αυτό συνεπάγεται και νέο συμβόλαιο, προφανώς με Γ1 νυχτερινό και πάλι - φαντάζομαι. Απλά με φοβίζει η δέσμευση.

Σταθερά (MyHomeEnter/Online) από την άλλη μπορεί να γίνουν ασύμφορα με τις τωρινές χρεώσεις, εαν στα προγράμματα με ρήτρα αυτή "απορροφηθεί". [κρατώΜΙΚΡΟκαλάθι]

Στο Γ1 δεν υπάρχει δέσμευση, κάνε την αλλαγή ονόματος υπογράφοντας για Γ1 και εάν δεις πως στο μέλλον σε συμφέρει κάτι διαφορετικό αλλάζεις πρόγραμμα ή και πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vali είπε

μιας καθώς γνωστών, φτηνότερο ρεύμα είναι αυτό που δεν καις.

Και φθηνότερο φαί αυτό που δεν τρως!

Που τα έχω ξανακούσει αυτά πρόσφατα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά μήπως έχουμε κανένα νέο για τον καινούριο τρόπο χρέωσης;

Το έχω ξαναγράψει. Θέλω να κάνω αλλαγή ονόματος σε σπίτι που μου ανήκει (με Γ1 νυχτερινό), στο δικό μου όνομα αλλα αυτό συνεπάγεται και νέο συμβόλαιο, προφανώς με Γ1 νυχτερινό και πάλι - φαντάζομαι. Απλά με φοβίζει η δέσμευση.

...νέο δεν υπάρχει, αλλά μη στεναχωριέσαι, όταν θα υπάρξουν τα σχετικά νέα, θα βουϊξει το σύμπαν...

...μάλλον ο φόβος σε φοβίζει, και όχι η δέσμευση. Διότι όπως σου είπε ο Josh, δεν υπάρχει δέσμευση στο Γ1, και το τονίζω κι εγώ για να πάψεις να,,,,φοβάσαι (το ότι "θα υπογράψεις συμβόλαιο", δεν σημαίνει ότι πάντα περιμένουν αφρίζοντας να σε κατασπαράξουν με το που θα στεγνώσει το μελάνι...;ρ).

ΑΛΛΟ πράγμα έχεις να φοβάσαι με την αλλαγή ονόματος : την (σχεδόν βέβαιη) περίπτωση, ΑΝ έχει λήξει το "πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου", να χρειαστεί (εντός 6μήνου από την σχετική ειδοποίηση που θα λάβεις από ΔΕΔΔΗΕ) να πληρώσεις για νέο (κι αν δεν είσαι Αττική που μπορείς να βρεις καλές προσφορές, ενδέχεται να είναι τσουχτερή φάση : πάνω από κατοστάρι) 

23 ώρες πριν, ΛεναΛενα είπε

Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. 

Αν τυχόν δεν το γνωρίζεις, το ΚΟΤ έχει όριο κατανάλωσης (ανάλογα την συνθεση του νοικοκυριού), το οποίο όταν το ξεπερνάς, χάνεις και την έκπτωσή του, και τις μειώσεις στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Επίσης το "νυχτερινό" βοηθά να μην περνάς το όριο (δεν προσμετρούνται οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες), όπως και ανάλογα την εποχή (αλλά ΚΑΙ την περιοχή), τα ωράρια του νυχτερινού διαφέρουν (άρα αν τυχόν δεν τα γνωρίζεις 100%, μελέτα τα πχ στο σχετικό thread. Όπως επίσης υπάρχει σχετικό θρεντ για ΚΟΤ. Για περισσότερα, εκεί). Στα λέω αυτά επειδή οι θερμοσυσσωρευτές είναι πολύ ενεργοβόρες συσκευές και είναι αμαρτία να τυχόν χάνει κανείς την έκπτωση ΚΟΤ, όταν ταυτόχρονα έχει νυχτερινό. Σκεφτείτε την αγορά/εγκατάσταση επιπλέον κλιματιστικού, καλύτερα από τώρα (εντός Ιούνη θα ανοίξει και η πλατφόρμα για αντικατάσταση παλιών κλιματιστικών, δείτε αν μπορέσετε να το εκμεταλλευτείτε, αν πχ υπάρχει κάποιο άλλο που δεν είναι inverter), για να μην ανοίξετε τον χειμώνα τους θερμοσυσσωρευτές κι έτσι ίσως καταφέρετε να μην περάσετε το όριο κατανάλωσης του ΚΟΤ.

Και για κάτι,,,,ontopic : εκεί που είναι αυτή τη στιγμή οι τιμές των σταθερών, ακόμη και της ΔΕΗ, δεν λέει να βιαστείς να μπεις σε τέτοιο. Κρίμα που δεν το πήρατε χαμπάρι μερικούς μήνες πριν, να είχατε πάει σε σταθερό ΔΕΗ τότε που ήταν έως και σκοτωμένες οι τιμές τους (πριν τον χειμώνα). Καλύτερα στο Γ1, αναμονή και ενημέρωση τί ακριβώς θα παιχτεί τον Ιούνη με τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2022 στις 6:58 ΜΜ, SpirtouLisS είπε

Συνέβη σε μένα. Εξαφανίστηκε η αίτηση και μου έδωσε πάλι διαθεσιμη την επιλογή στο ebill. Από την υποστήριξη μου είπαν να το ενεργοποιησω ξανά και άλλοι δύο υπάλληλοι μετά αλλά και ένας από το τμήμα λογαριασμών με ενημέρωσαν ότι έχασα τις παλιές τιμές. Έκτοτε έχω επικοινώνησει τρεις φορές έκανα τρία αιτήματα για να κατοχυρώσω παλιές τιμές και άλλο ένα έγγραφα και ενυπόγραφα στο τοπικό κατάστημα.σιγην ιχθύος ούτε μέιλ ότι μελετάνε το θέμα μου..καλή τυχη

Μία από τα ίδια,στο τσακ γλύτωσα τα κατασταλτικά σκευάσματα.

Απαράδεχτοι,απαντούν για ν'απαντούν

Είχα κάνει αίτηση με 0.10/kw,και ύστερα από...στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε...αιτήθηκα ξανά με 0,17,αφού έφαγα τις ρήτρες αναπροσαρμογής και ενώ με διαβεβαίωναν ότι πρέπει να περιμένω εως ότου μου απαντήσουν

Φανταστείτε ότι ενώ εχω οικιακό τιμολόγιο,αυτοί έβλεπαν επαγγελματικό,κάτι που ίσχυε πριν 20 χρόνια,εκεί,είχαν μείνει(ήμουν σε άλλο πάροχο,έστειλα αντίγραφο,αναγράφοταν,οικιακό τιμολόγιο,το τυρί κουμπάρε,αυτοί)

Απογοήτευση

Υ.Γ:Η Ελλάδα έπαψε να είναι κράτος με τη δολοφονία Καποδίστρια, αρπαχτικά παντού

Επεξ/σία από leo1964
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε εκκαθαριστικος -3.00 €, νομιζω πλεον το κλειδι για να κρατησεις χαμηλα τους λογαριασμους ειναι να εισαι τακτικος στις αποστολες μετρησεων καθε μηνα μονος σου, αν το αφησεις σε αυτους θα πας ειτε σε υπερογκους εναντι ή σε φαρμακερους εκκαθαριστικους, εγω στελνω μονος μου μετρησεις καθε μηνα και το κραταω χαμηλα. Βεβαια δεν λεω οτι ετσι ειναι φτηνο το ρευμα αλλα δεν μου ερχονται 500ρικα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...