Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, popopo said:

Εγώ που έχω my home open με ακυρωμένο greenpass, εάν μεταβώ σε 4all άραγε ενεργοποιείται πάλι αυτόματα το green pass;

Να υποθέσω ναι;

Λογικά ναι, δε σου δίνει δικαίωμα να πας στο 4all χώρος green pass. Εγώ περιμένω να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός 4all και να τους στείλω να το ακυρώσουν όπως είπαν χτες εδώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Πες μου πόσοι , ακόμα και από δω μέσα , που υποτίθεται ότι τα ψάχνουμε αυτά το κανουν και μετά κανε αναγωγή στα εκατομμύρια των μετρητών και βγάλε ποσοστό  που είσαι και καλός στα εξελακια 

Εγώ δίνω μετρήσεις πάντως... Εκτός όταν έχω κάψει τα κέρατά μου στα κλιματιστικά πριν ανάψει ο λέβητας. Τότε το αφήνω να απλώσει στο τετράμηνο. 🤐

1 ώρα πριν, sosias είπε

doomnx πες μου στα κίτρινα έχεις μόνο το simply generous? βάλε και το simply guarantee home 

Σκεφτόμουν να κρατήσω το φθηνότερο κίτρινο κάθε εταιρείας, για να μην γίνει τεράστιος ο πίνακας. Στην αρχή είχα το guarantee με το όριο στα 18 λεπτά και μου φάνηκε καλύτερο το simply γιατί έβγαινε φθηνότερο και δεν είχε τον όρο της συνέπειας πληρωμής. Τώρα είδα ότι μπορείς να διαλέξεις guarantee χωρίς το όριο στο e-contract. Θα ξανακάνω τις συγκρίσεις.

1 ώρα πριν, sosias είπε

βλεπω διάφορες στα εξελ του κορακιος και του doomnx ,πρέπει να κάνετε συνεδρίαση ,αλλιώς θα το ρίξουμε στα ζάρια ,ευχαριστούμε πάντως τα παιδιά για την προσπάθεια τους

όσοι πάνε Ήρωνα για πενηνταρικο βλέπω να εξανεμίζεται εύκολα σε σχέση με τα άλλα προγράμματα 

Τι διαφορές βλέπεις; Ενδεχομένως να συγκρίνεις με διαφορετικές ΤΕΑ. Επίσης, στα δικά μου προγράμματα υιοθετώ μόνο την έκπτωση συνέπειας και το επισημαίνω στις σημειώσεις. Εκπτώσεις από e-bill και πάγια εντολή τις αφήνω εκτός, γιατί δεν προτίθενται όλοι να κάνουν και για να συγκρίνουμε επί ίσοις όροις. Τα δώρα τα υπολογίζω μόνο στα ετήσια σύνολα. Αν και το δώρο της Protergia στο κίτρινο που δίνεται τμηματικά κάθε μήνα μάλλον πρέπει να το ενσωματώσω στο μηνιαίο σύνολο.

Είναι ένα χάος τα κίτρινα παιδιά και είναι η πρώτη μου απόπειρα να βγει άκρη. Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω το εκτενές excel του korakiou. Συγκεντρώνω μόνο τα καλύτερα από κάθε κατηγορία και δεν αγγίζω καν τα επαγγελματικά, αλλά το προσφέρω απλόχερα για editing ή συμπλήρωση. Ωστόσο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αφού το ενημερώνω που το ενημερώνω για προσωπική χρήση.

  • Like 3
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εγώ δίνω μετρήσεις πάντως... Εκτός όταν έχω κάψει τα κέρατά μου στα κλιματιστικά πριν ανάψει ο λέβητας. Τότε το αφήνω να απλώσει στο τετράμηνο. 🤐

Σκεφτόμουν να κρατήσω το φθηνότερο κίτρινο κάθε εταιρείας, για να μην γίνει τεράστιος ο πίνακας. Στην αρχή είχα το guarantee με το όριο στα 18 λεπτά και μου φάνηκε καλύτερο το simply γιατί έβγαινε φθηνότερο και δεν είχε τον όρο της συνέπειας πληρωμής. Τώρα είδα ότι μπορείς να διαλέξεις guarantee χωρίς το όριο στο e-contract. Θα ξανακάνω τις συγκρίσεις.

Τι διαφορές βλέπεις; Ενδεχομένως να συγκρίνεις με διαφορετικές ΤΕΑ. Επίσης, στα δικά μου προγράμματα υιοθετώ μόνο την έκπτωση συνέπειας και το επισημαίνω στις σημειώσεις. Εκπτώσεις από e-bill και πάγια εντολή τις αφήνω εκτός, γιατί δεν προτίθενται όλοι να κάνουν και για να συγκρίνουμε επί ίσοις όροις. Τα δώρα τα υπολογίζω μόνο στα ετήσια σύνολα. Αν και το δώρο της Protergia στο κίτρινο που δίνεται τμηματικά κάθε μήνα μάλλον πρέπει να το ενσωματώσω στο μηνιαίο σύνολο.

Είναι ένα χάος τα κίτρινα παιδιά και είναι η πρώτη μου απόπειρα να βγει άκρη. Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω το εκτενές excel του korakiou. Συγκεντρώνω μόνο τα καλύτερα από κάθε κατηγορία και δεν αγγίζω καν τα επαγγελματικά, αλλά το προσφέρω απλόχερα για editing ή συμπλήρωση. Ωστόσο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αφού το ενημερώνω που το ενημερώνω για προσωπική χρήση.

ΜΜΜ μου έδωσες ιδέα κάψω δεν κάψω 500+θα δίνω μέτρηση για 500 ημερήσιες και στο εκκαθαριστικό ας είναι γλυτώνω έτσι κάτι;είναι εφικτό λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Andytse13 είπε

ΜΜΜ μου έδωσες ιδέα κάψω δεν κάψω 500+θα δίνω μέτρηση για 500 ημερήσιες και στο εκκαθαριστικό ας είναι γλυτώνω έτσι κάτι;είναι εφικτό λέτε;

Μιλάω για το app του ΔΕΔΔΗΕ, εκεί πάει ανά δίμηνο, μία εσύ, μία αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν έχω σκοπό να αντικαταστήσω το εκτενές excel του korakiou. Συγκεντρώνω μόνο τα καλύτερα από κάθε κατηγορία και δεν αγγίζω καν τα επαγγελματικά, αλλά το προσφέρω απλόχερα για editing ή συμπλήρωση. Ωστόσο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αφού το ενημερώνω που το ενημερώνω για προσωπική χρήση.

αντικατέστησε το excel του korakiou 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μιλάω για το app του ΔΕΔΔΗΕ, εκεί πάει ανά δίμηνο, μία εσύ, μία αυτοί.

Καλά εγώ λέω για το μηνιαίο στο e-bill.Δεν το έχω αναλύσει έτσι αλλά στον εκκαθαριστικό του 4μηνου θα χρεώνουν την διαφορά και στους 4 μήνες αναλογικά αν είναι 500+ή μόνο στον τελευταίο μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

αντικατέστησε το excel του korakiou 😁

Αν είναι έτσι, θα ανοίξω OnlyFans, θα το βρίσκετε εκεί 😂

3 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Καλά εγώ λέω για το μηνιαίο στο e-bill.Δεν το έχω αναλύσει έτσι αλλά στον εκκαθαριστικό του 4μηνου θα χρεώνουν την διαφορά και στους 4 μήνες αναλογικά αν είναι 500+ή μόνο στον τελευταίο μήνα;

Δεν έχει σημασία η ένδειξη πελάτη όταν γίνεται στον πάροχο. Πιάνεται ως έναντι. Στον εκκαθαριστικό πηγαίνει αναλογικά για το 4μηνο πάλι. Εκτός αν έχεις δηλώσει στο ΔΕΔΔΗΕ στο ενδιάμεσο, οπότε απλώνει την κατανάλωση σε 2 μόνο μήνες.

Πες μου αν δε βγάζει νόημα αυτό που γράφω, γιατί βλέπω ότι το γράφω κάπως αλλά δεν έχω το κουράγιο να το ξαναγράψω.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, korakios said:

αντικατέστησε το excel του korakiou 😁

Κορακας korakiou ματι (και εξελ) βγαζει? Δεν βγαζει.

29 ερευνητες προγραμματων ρευματος συνιστουν korakio αυτοι ξερουν...

O doomnx εχει την sneak peak εκδοση τυπου παρε κοσμε ματι και αν σου αρεσει βουρ για πατσα στου κορακιου

9 minutes ago, Andytse13 said:

Καλά εγώ λέω για το μηνιαίο στο e-bill.Δεν το έχω αναλύσει έτσι αλλά στον εκκαθαριστικό του 4μηνου θα χρεώνουν την διαφορά και στους 4 μήνες αναλογικά αν είναι 500+ή μόνο στον τελευταίο μήνα;

Παντως εχει αναφερθει παλαιοτερα αν δεν κανω λαθος στο thread των μετρητων οτι καποιος εδωσε παραπανω καταναλωση για να τιμολογηθει με τη φθηνοτερη χρεωση που ειχε εκεινο το μηνα αλλα πηγε και ο ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση και τελικα προφανως κρατησαν του ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν θεωρω οτι ειναι χαζοι. Αν δωσεις μια μετρηση Χ που θα αποκλινει απο ενα threshold που εχουν (μην ξεχναμε οτι εχουν ολα τα ιστορικα στοιχεια και ξερουν μεσοσταθμικα που πρεπει να κινεισαι ανα μηνα αναλογως εποχης - εντος ενος margin of error) τοτε ισως χτυπανε καμπανακια και στελνουν συνεργειο για επιτοπια εξακριβωση. Αν μαλιστα εχουν οντως μπει sim cards σε αρκετους μετρητες και ο ΔΕΔΔΗΕ μπορει να τραβηξει αν θελει εστω και μεμονωμενα ανα παροχη (οχι μαζικα προς το παρον) χωρις να στειλει ανθρωπο, ακομα ευκολοτερο για αυτον, χειροτερο για τον πελατη που θα θελει να δηλωσει διαφορετικο αποτελεσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Κορακας korakiou ματι (και εξελ) βγαζει? Δεν βγαζει.

29 ερευνητες προγραμματων ρευματος συνιστουν korakio αυτοι ξερουν...

O doomnx εχει την sneak peak εκδοση τυπου παρε κοσμε ματι και αν σου αρεσει βουρ για πατσα στου κορακιου

Παντως εχει αναφερθει παλαιοτερα αν δεν κανω λαθος στο thread των μετρητων οτι καποιος εδωσε παραπανω καταναλωση για να τιμολογηθει με τη φθηνοτερη χρεωση που ειχε εκεινο το μηνα αλλα πηγε και ο ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση και τελικα προφανως κρατησαν του ΔΕΔΔΗΕ.

Δεν θεωρω οτι ειναι χαζοι. Αν δωσεις μια μετρηση Χ που θα αποκλινει απο ενα threshold που εχουν (μην ξεχναμε οτι εχουν ολα τα ιστορικα στοιχεια και ξερουν μεσοσταθμικα που πρεπει να κινεισαι ανα μηνα αναλογως εποχης - εντος ενος margin of error) τοτε ισως χτυπανε καμπανακια και στελνουν συνεργειο για επιτοπια εξακριβωση. Αν μαλιστα εχουν οντως μπει sim cards σε αρκετους μετρητες και ο ΔΕΔΔΗΕ μπορει να τραβηξει αν θελει εστω και μεμονωμενα ανα παροχη (οχι μαζικα προς το παρον) χωρις να στειλει ανθρωπο, ακομα ευκολοτερο για αυτον, χειροτερο για τον πελατη που θα θελει να δηλωσει διαφορετικο αποτελεσμα.

Ακόμα και έτσι να είναι δεν μπορούν παρά να σε χρεώσουν κανονικά αν και δεν πιστεύω ότι ούτε στα αρχεία ούτε στις μετρήσεις με sim που δεν υπάρχουν θα βασιστούν.Δεν τους έχω για τόσο τυπολατρες 

5 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Ακόμα και έτσι να είναι δεν μπορούν παρά να σε χρεώσουν κανονικά αν και δεν πιστεύω ότι ούτε στα αρχεία ούτε στις μετρήσεις με sim που δεν υπάρχουν θα βασιστούν.Δεν τους έχω για τόσο τυπολατρες 

Αλλά είναι όπως τα λέει ο doomnx λογικά ο μηνιαίος είναι έναντι και στον εκκαθαριστικό θα τα πληρώνεις όλα μαζεμένα δεν έχει νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Vault13 said:

Ρολόγια με sim. Μπήκαμε στην ψηφιακη εποχη :)  

Κανονικα θα επρεπε να εχει ωριαια μετρηση και να σου στελνει και τιμες, στατιστικα και αναλυση στο app στο κινητο με προτασεις εξοικονομησης, αλερτς αν ξεπερασεις thresholds που εχεις ορισει ή παλαιοτερα ιστορικα trends ή αν πλησιαζεις τις 500 μηνιαιες ημερησιες κτλ.

A brave new world

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμενα και χρονια πολλα!

Εχω διαβασει κοντα τις τελευταιες 50 σελίδες..

Εχω 3 εξοχικες κατοικιες που δουλευουν σε βραχυχρονια μισθωση 4 μηνες την θερινη σεζόν μονο.

Με μια γρηγορη ματια που εριξα στους αναλυτικους τιμοκαταλογους βλεπω το πρασινο πακετο πολυ πιο συμφέρον οσον αφορα την χρεωση κιλοβατώρας.

Υπάρχει κατι που δε καταλαβαινω ή δεν εχω προσέξει , γιατι κανένας δεν τονίζει πως το πράσινο ειναι το πιο οικονομικο.
Μηπως δεν ειναι και κανω καποιο λαθος αν το επιλεξω;

Να σας τονισω πως το καλοκαίρι που μας πέρασε ημουν στο πακετο MyHomeOpen με 17,6 χρέωση.

Στους εκκαθαριστικους λογαριασμους 17/5 με 22/9 που τοσο περιπου διαρκει η σεζόν μου ειχα καταναλωση περιπου 1500 κιλοβατωρες.

Περιμενω τις γνώμες σας λιγο πριν κλεισει το έτος να δω τι θα ενεργοποιησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβγαλε τιμές η ΔΕΗ ,

https://www.dei.gr/media/1ponpcqe/g1_g1n_2024_jan24.pdf

https://www.dei.gr/media/bdvpl144/myhome4all_2024_jan24.pdf

 

@doomnx στο 4all έβαλε συντελεστή β μηδέν ,

άρα υπόλοιποι που είστε στο 4all κάντε καταγγελία στο myrae μπας και το διορθώσουν

πάει 0,12405 0,10367 (με πάγια εντολή πάντα 2% έκπτωσης) αντί 0,1204    0,1000 για μέρα και νύχτα αντίστοιχα

το 4all είναι κίτρινο , δεν υπάγεται στον ορισμό του ΦΕΚ για τα ειδικά τιμολόγια (πράσινα)

https://nomotelia.gr/photos/File/6600b-23.pdf

άρα και δε δύναται να είναι ο συντελεστής β μηδέν (αφορά μόνο Ιανουάριο και ειδικά τα πράσινα) , κανονικά ο συντελεστής β είναι ΤΕΑ του Μ-1 μείον Μ-2 όπως αναγράφεται στους όρους του προγράμματος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...