Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, doomnx είπε

Βάλε την χρεωστική και φρόντιζε να έχει χρήματα στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Αν δεν βρει για 2 συνεχόμενους μήνες λεφτά να τραβήξει, τότε η πάγια εντολή ακυρώνεται.

Ευχαριστώ για την απάντηση...αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να το εξοφλώ εγώ (έστω νωρίτερα) παρά το γεγονός ότι θα υπάρχει πάγια εντολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, skoulas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση...αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να το εξοφλώ εγώ (έστω νωρίτερα) παρά το γεγονός ότι θα υπάρχει πάγια εντολή...

Υποθέτω πως αν το υπόλοιπό σου στον πάροχο είναι 0, τότε δεν θα τραβήξει κάτι η πάγια εντολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skoulas είπε

Αν βάλω μια χρεωστική κάρτα χωρίς χρήματα θα μπορώ να πληρώνω τον λογαριασμό online ή θα πρέπει αποκλειστικά να τα "τραβήξει" από εκείνη την κάρτα;

Screenshot 2023-12-24 165013.png

Επειδή προσπάθησα κι εγώ να βάλω χρεωστική (payzy) με χρήματα ενώ η πάγια έδειχνε ότι περνούσε, μετά από πέντε λεπτά μου ερχόταν μήνυμα από την payzy ότι η συναλλαγή απέτυχε. Αφού το προσπάθησα δυό φορές, στη συνέχεια έβαλα πιστωτική της eurobank και μετά από 5 λεπτά μου ήρθε ότι με χρέωσε 0.1 ευρώ και μετά από λίγο τα επέστρεψε. 

Πιστεύω ότι για να δοκιμάσεις πρέπει οπωσδήποτε να έχει ένα ευρώ η χρεωστική μέσα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσει.

Ακόμη έχω διαβάσει παλιότερα ότι σε πετούσε από το πρόγραμμα αν πλήρωνες νωρίτερα τρεις φορές συνεχόμενες. Δεν ξέρω γιατί έχουν τέτοιες βλακείες αλλά για να αλλάξει η ΔΕΗ πρέπει να φύγει όλο το παλιό δημόσιο από μέσα.

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skoulas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση...αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να το εξοφλώ εγώ (έστω νωρίτερα) παρά το γεγονός ότι θα υπάρχει πάγια εντολή...

Το έχουμε κάνει αρκετοί εδώ μεσα και ισχύει.Προσοχη ομως τουλάχιστον 5 μέρες εργάσιμες πριν για να λογιστοποιηθει η πληρωμή ώστε την μέρα που είναι να τραβήξει να έχει φανεί στο σύστημα ότι έχει ήδη πληρωθεί.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

Επειδή προσπάθησα κι εγώ να βάλω χρεωστική (payzy) με χρήματα ενώ η πάγια έδειχνε ότι περνούσε, μετά από πέντε λεπτά μου ερχόταν μήνυμα από την payzy ότι η συναλλαγή απέτυχε. Αφού το προσπάθησα δυό φορές, στη συνέχεια έβαλα πιστωτική της eurobank και μετά από 5 λεπτά μου ήρθε ότι με χρέωσε 0.1 ευρώ και μετά από λίγο τα επέστρεψε. 

Πιστεύω ότι για να δοκιμάσεις πρέπει οπωσδήποτε να έχει ένα ευρώ η χρεωστική μέσα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσει.

Ακόμη έχω διαβάσει παλιότερα ότι σε πετούσε από το πρόγραμμα αν πλήρωνες νωρίτερα τρεις φορές συνεχόμενες. Δεν ξέρω γιατί έχουν τέτοιες βλακείες αλλά για να αλλάξει η ΔΕΗ πρέπει να φύγει όλο το παλιό δημόσιο από μέσα.

Η payzy για την ώρα δεν δέχεται πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έπρεπε να το γράψω εδώ, δεν ξέρω. Όποιος θέλει ας το διαβάσει γιατί λέω και για τη ΔΕΗ.

52 λεπτά πριν, doomnx είπε

Με αφορμή αυτή την ερώτηση, ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση στα πράσινα.Oikiaka_Timologia_Reumatos_2024.Eidika.231224_page-0001.jpg.602e6f9c6ef71ce2729981e3bfa5b994.jpg

 

Η ΤΕΑ Δεκεμβρίου που θα καθορίσει τις τιμές του Ιανουαρίου δεν έχει κλειδώσει ακόμα, αλλά έχουμε το 80% των τιμών και ο μέσος όρος δεν αναμένεται να αλλάξει ριζικά.

Έχουμε 12 παρόχους λοιπόν, ο φθηνότερος φαίνεται να είναι η ΔΕΗ στα 0,138 €/kWh και ακριβότεροι ο ΗΡΩΝ και η Solar Energy στα 0,183 €/kWh. Η μέση τιμή όλων των παρόχων στο ημερήσιο κυμαίνεται στα 0,16 €/kWh. Να σημειωθεί ότι υπάρχουν ήδη τρία σταθερά προγράμματα σε αυτή την τιμή ή και μικρότερη.

Μεγάλη προσοχή σε όσους βρίσκονται σε Protergia, nrg και Volton και θα περάσουν αυτόματα στα πράσινα τιμολόγιά τους. Οι τιμές τους προϋποθέτουν έκπτωση συνέπειας. Ειδικά για Protergia και nrg, χωρίς την έκπτωση συνέπειας, τα προγράμματά τους βγαίνουν ακριβότερα όλων, στα 0,225 €/kWh και 0,218 €/kWh αντίστοιχα. Την έκπτωση συνέπειας τη χάνετε ακόμη και για έναν λογαριασμό έναντι που θα πληρωθεί εκπρόθεσμα, ενώ ενεργοποιείται πάλι στον επόμενο κύκλο καταμέτρησης, μετά τον εκκαθαριστικό.

Όσοι βρίσκονται στη ΔΕΗ, δεν θέλουν να αλλάξουν πάροχο και έχουν κατά κανόνα κατανάλωση μικρότερη από 900 kWh/μήνα, δεν έχουν λόγο να μην επιλέξουν το myHome 4All για τον Ιανουάριο. Πρόκειται για κίτρινο ex-ante τιμολόγιο, δηλαδή η τιμή του βγαίνει στην αρχή του μήνα όπως σε όλα τα πράσινα, και είναι ένα κλικ φθηνότερο από το Γ1 γιατί έχει καλύτερους συντελεστές μηχανισμού διακύμανσης.

Το PDF του πίνακα μπορείτε να το δείτε εδώ: 
https://nopaste.net/5lGr3PePhL
Αν θέλετε να παίξετε με την ισχύ της παροχής και τις καταναλώσεις για να δείτε ακριβώς το ποσό που θα πληρώσετε (χωρίς δημοτικά τέλη) μπορείτε να κατεβάσετε το εξελάκι εδώ: 
https://tmpsend.com/6LUivzAR
Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το εκτενές και αναλυτικό εξελάκι του korakios και τον ευχαριστώ γιατί αποτέλεσε έμπνευση να συγκεντρώσω καλύτερα οικιακά προγράμματα σε μια μεριά, μπας και βγάλω άκρη με τα χρωματιστά τιμολόγια.

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη δουλεια! με βολεψε να καταλαβω την διαφορα αναμεσα στο κιτρινο και πρασινο για την διακυμανση.και επιβεβαιωνεις αυτο που μου ειε η υπαλληλος της δεη οτι το κιτρινο στην δεη θα βγαινει στην αρχη οπως τα πρασινα.

https://www.energia.gr/article/213845/agora-hlektrismoy-ptosh-ths-meshs-tea-kai-anodos-ths-zhthshs

για να δουμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μετα θα το αλλαξουν?

Επισης στο κιτρινο εχει κ το green pass που αν θυμαμαι πριν λιγο καιρο απο οτι γραφοταν υπηρχε λιγο μπερδεμα με την απενεργοποιηση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

πολυ καλη δουλεια! με βολεψε να καταλαβω την διαφορα αναμεσα στο κιτρινο και πρασινο για την διακυμανση.και επιβεβαιωνεις αυτο που μου ειε η υπαλληλος της δεη οτι το κιτρινο στην δεη θα βγαινει στην αρχη οπως τα πρασινα.

https://www.energia.gr/article/213845/agora-hlektrismoy-ptosh-ths-meshs-tea-kai-anodos-ths-zhthshs

για να δουμε

Βέβαια έχει και το Open η ΔΕΗ που είναι κίτρινο ex-post, με τιμολόγηση στο τέλος του μήνα.

37 λεπτά πριν, john5757 είπε

γνωρίζει κάποιος πως μπορώ αν απενεργοποιήσω την υπηρεσια fixit στη ΔΕΗ, τελικά ειναι άχρηστη και μου παίρνει 2 ευρό το μήνα

Πάρε ένα τηλέφωνο, αλλά τσέκαρε και τους όρους, νομίζω ότι αν την απενεργοποιήσεις πριν περάσουν 6 μήνες, χρεώνεσαι τα υπόλοιπα πάγια; Τέλος πάντων, δεν είναι άσχημη υπηρεσία για υδραυλικό/ηλεκτρολόγο/κλειδαρά 24 ώρες το 24ωρο...

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος πάει στο 4all τον Ιανουάριο και ενεργοποιηθεί η βλακεία το Green Pass και μετά τον Φεβρουάριο πάει στο Γ1Ν τότε το Green Pass παραμένει η διακόπτεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, doomnx said:

Ίσως έπρεπε να το γράψω εδώ, δεν ξέρω. Όποιος θέλει ας το διαβάσει γιατί λέω και για τη ΔΕΗ.

Ευχαριστουμε για το εξελ

Νομιζω εχεις ενα λαθος στη γραμμη 26 το Γενικο Συνολο δεν λαμβανει υποψη τη γραμμη 19 (που ειναι η Χρεωση Ενεργειας και αυτο που πρακτικα μας νοιαζει) και ετσι βγαινει πλασματικα σημαντικα μικροτερο συνολο μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ευχαριστουμε για το εξελ

Νομιζω εχεις ενα λαθος στη γραμμη 26 το Γενικο Συνολο δεν λαμβανει υποψη τη γραμμη 19 (που ειναι η Χρεωση Ενεργειας και αυτο που πρακτικα μας νοιαζει) και ετσι βγαινει πλασματικα σημαντικα μικροτερο συνολο μηνα.

μαλον λαμβανει τη χρεωση προμηθειας που προσθετει και το παγιο στη γραμμη 20 οποτε ειναι σωστο η 19 ειναι χωρις το παγιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

Ευχαριστουμε για το εξελ

Νομιζω εχεις ενα λαθος στη γραμμη 26 το Γενικο Συνολο δεν λαμβανει υποψη τη γραμμη 19 (που ειναι η Χρεωση Ενεργειας και αυτο που πρακτικα μας νοιαζει) και ετσι βγαινει πλασματικα σημαντικα μικροτερο συνολο μηνα.

Το σύνολο προμήθειας είναι η χρέωση ενέργειας + το πάγιο, το ανταγωνιστικό σκέλος δλδ. Σκέτη η χρέωση ενέργειας ελέγχεται για να υπολογιστεί η ΕΡΤ μεταξύ άλλων.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doomnx said:

Το σύνολο προμήθειας είναι η χρέωση ενέργειας + το πάγιο, το ανταγωνιστικό σκέλος δλδ. Σκέτη η χρέωση ενέργειας ελέγχεται για να υπολογιστεί η ΕΡΤ μεταξύ άλλων.

Αααα οκ εχεις βαλει αλλη μια γραμμη που πρακτικα οπως ειναι μπερδευει. Ισως επρεπε να γινει bold και να φαινεται οτι ειναι υποσυνολο. Αλλιως προτεινω το παγιο να μετακινηθει και αυτο κατω, κατω απο τη Χρεωση Ενεργειας και να απαληφθει η γραμμη Συνολο Προμηθειας, εκτιμω οτι θα ειναι πιο πρακτικο. Καθως και το παγιο ειναι μερος της χρεωσης ενεργειας και δεν εχει πολυ νοημα να ειναι μονο του ξεκουδουνο κατω απο τις τελικες τιμες κιλοβατωρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...