Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^...δεν μπόρεσα να σε πολυπαρακολουθήσω - όμως εγώ δεν μίλαγα για μονομερή αλλαγή όρων. Για "φυγή" νομίζω μίλησες (μπορεί να κατάλαβα λάθος). Τεσπα αυτό που εννοούσα εγώ ήταν "δεν ισχύει το αζημίως για αποχώρηση από σταθερά" (μήπως δηλαδή και νόμιζες ότι δεν ισχύει μόνο για τα κυμαινόμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Γιατί να ισχύσει? Μου αλλάζεις μονομερώς έναν όρο της συμβασης που έχω, η οποια εχει και ποινη προωρης αποχώρησης από το πρόγραμμα και μου λες αν δε συμφωνεις με τη μονομερη αλλαγή μπορείς να φυγεις αζημιως, γιατι λοιπον να με χρεωσεις με ποινη προωρης αποχωρησης? Αν δε μου αλλαζες τον όρο δε θα εφευγα!!! Ετσι οπως το λες ειτε παω σε αλλο παροχο ειτε αλλαξω προγραμμα στη ΔΕΗ θα πρεπει να πληρωσω την ποινη κατι που δεν ισχυει αφου μετα την μονομερη αλλαγή μπορείς χωρις ΚΑΜΙΑ ποινή να φυγεις...

Επισης δεν εχει σχεση με σταθερο η κυμαινομενο αλλα με οποιοδηποτε αποτέλεσμα έχει η προωρη αποχωρηση η οποια φυσικα γινεται γιατι αλλαξε μονομερως η συμβαση!!! Αυτό ισχύε πχ και όταν έφυγαν από την προηγουμενη εταιρεία που είχε ποινη προωρης αποχωρησης οι δικοι μου.

Το ερωτημα μου ειναι επειδή ετσι οπως το γραφει η επιστολή η αζημιως αποχωρηση λεει ειναι για αλλαγή παρόχου και όχι γενικά η αλλαγή προγράμματος.

ΥΓ: Για να βαλω και ενα αλλο πρακτικό παραδειγμα, η ΔΕΗ μας εχει στο ENter με 0,18 τιμή. Αν αυριο το πρωι μονομερως που εχει και το δικαιωμα πει οτι σου παω την τιμη 0,30 και εσυ φυγεις από την εταιρεία ή αλλάξεις σε κυμαινομενο θα σου ζητησει την ποινη των 80ΕΥΡΩ επειδη εσπασες το πρόγραμμα?

τα εχεις μπερδεψει

δε σου αλλαζει τη συμβαση. Σου λεει οτι ΣΤΗ ΛΗΞΗ της συμβασης, αν δεν πας σε αλλο προμηθευτη η αλλο προγραμμα της ΔΕΗ, θα πας στο οπεν. Απο το οποιο μπορεις να φυγεις οποτε θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν μπόρεσα να σε πολυπαρακολουθήσω - όμως εγώ δεν μίλαγα για μονομερή αλλαγή όρων. Για "φυγή" νομίζω μίλησες (μπορεί να κατάλαβα λάθος). Τεσπα αυτό που εννοούσα εγώ ήταν "δεν ισχύει το αζημίως για αποχώρηση από σταθερά" (μήπως δηλαδή και νόμιζες ότι δεν ισχύει μόνο για τα κυμαινόμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λήγει τώρα, τις επόμενες μέρες δηλαδή,  το online/enter στείλτε email στο support να δείτε αν μπαίνετε στο open ή στις νέες φαρμακερές τιμές του προγράμματος που ήσασταν (άσχετα με το αν πήρατε επιστολή ή όχι)

ΥΓ. φυσικά όχι τηλέφωνα ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, korakios είπε

Για όσους λήγει τώρα, τις επόμενες μέρες δηλαδή,  το online/enter στείλτε email στο support να δείτε αν μπαίνετε στο open ή στις νέες φαρμακερές τιμές του προγράμματος που ήσασταν (άσχετα με το αν πήρατε επιστολή ή όχι)

ΥΓ. φυσικά όχι τηλέφωνα ....

Αραγε το open χωρις παγια αρα και την εκπτωση συμφερει σε καποιες περιπτωσεις ?Απεχθανομαι τις παγιες εντολες.Ολα μεσα απο το internet λιγες μερες  5-10 πριν ληξουν .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα λήγει το διετές myhome την ερχόμενη εβδομάδα. Στην κυριολεξία μέσα σε δυο μέρες με πήραν 10 τηλέφωνα να πάω στο Γ1 και όχι στο open που θα με ρίχνανε. Και ερωτώ τώρα: Γιατί κόπτονται τόσο πολύ να μας βάλουν στο Γ1 που (έστω και λίγο) δεν τους συμφέρει; Και αν κόπτονται τόσο γιατί δεν αποφάσισαν να μας πετάξουν by default στο Γ1 στην λήξη του myhome να γλιτώσουν και τα τηλέφωνα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν είναι μόνο η ΔΕΗ που κόπτεται για να γυρίσει με,,,,οικοιοθελή βούληση ο κόσμος στο Γ1 (και παίρνουν και κόσμο που το σταθερό τους λήγει ακόμη και Απρίλη), είναι και οι υπάλληλοι που για κάθε αλλαγή συμβολαίου τσιμπάνε πόιντς (sic) για να πάρουν μπόνους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ειχαν μονοετες συμβολαιο με Home enter με χρεωση 0,18 ισως συφερει πιο καλα το Γ1 απο τωρα να το αλλαξουν. 

8 ώρες πριν, satyllas είπε

Εμένα λήγει το διετές myhome την ερχόμενη εβδομάδα. Στην κυριολεξία μέσα σε δυο μέρες με πήραν 10 τηλέφωνα να πάω στο Γ1 και όχι στο open που θα με ρίχνανε. Και ερωτώ τώρα: Γιατί κόπτονται τόσο πολύ να μας βάλουν στο Γ1 που (έστω και λίγο) δεν τους συμφέρει; Και αν κόπτονται τόσο γιατί δεν αποφάσισαν να μας πετάξουν by default στο Γ1 στην λήξη του myhome να γλιτώσουν και τα τηλέφωνα;;

Το Home open ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει ...Τις επομενες μερες μου ειπαν απο το 8009001000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 4:56 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Αν βαλεις 2% της παγιας ομως βγαινει 0,58898 

Έτσι πως γίνεται η τιμολόγηση στην Ελλάδα μάκρια από πάγιες εντολές...Δες στο νήμα πιο πίσω για διάφορους προβληματισμούς συμφουριτών σχετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, balarinio είπε

Έτσι πως γίνεται η τιμολόγηση στην Ελλάδα μάκρια από πάγιες εντολές...Δες στο νήμα πιο πίσω για διάφορους προβληματισμούς συμφουριτών σχετικά. 

Εγω εχω αναγκαστηκα παγια αλλα δεν εχω καποιο θεμα εως τωρα. Γενικα δε μου αρεσει ως ιδεα αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπίτι που είναι μέσα σε κλειστό συγκρότημα κατοικιών και για να δεί κάποιος το ρολόι πρέπει να του ανοίξουν, τί γίνεται οταν έρχονται απο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσουν και δεν μπορούν να μπούν;  Βγάζουν εκκαθαριστικό με την μέτρηση που δηλώνεις ο ίδιος στο ebill?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ΔΕΗ με "χρεωσε" σε 2 μηνιαιους εναντι λογαριασμους, 300 και 270 KWh αντιστοιχα. Περισυ το ιδιο 4μηνο  ειχα περιπου 600. Τι μπορει να συμβαινει? Δεν εχω προβλημα αφου εχω ακομη το 0.10 αλλα μου κανει εντυπωση.

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Σε σπίτι που είναι μέσα σε κλειστό συγκρότημα κατοικιών και για να δεί κάποιος το ρολόι πρέπει να του ανοίξουν, τί γίνεται οταν έρχονται απο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσουν και δεν μπορούν να μπούν;  Βγάζουν εκκαθαριστικό με την μέτρηση που δηλώνεις ο ίδιος στο ebill?

Το τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι στάνταρ, πάντως σίγουρα εκκαθαριστικός δεν βγαίνει βασισμένος σε ένδειξη που έχεις δώσει στο ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Γιάννης Platano said:

Αραγε το open χωρις παγια αρα και την εκπτωση συμφερει σε καποιες περιπτωσεις ?Απεχθανομαι τις παγιες εντολες.Ολα μεσα απο το internet λιγες μερες  5-10 πριν ληξουν .

βάλε την πάγια εντολή να τσιμπάς την έκπτωση και πλήρωνε τη στιγμή που θες, εγώ έτσι έχω την πάγια εντολή, παίρνω  την έκπτωση, αλλά πληρώνω τη στιγμή που μου έρχεται το SMS ότι εκδόθηκε λογαριασμός

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgav είπε

H ΔΕΗ με "χρεωσε" σε 2 μηνιαιους εναντι λογαριασμους, 300 και 270 KWh αντιστοιχα. Περισυ το ιδιο 4μηνο  ειχα περιπου 600. Τι μπορει να συμβαινει? Δεν εχω προβλημα αφου εχω ακομη το 0.10 αλλα μου κανει εντυπωση.

Σίγουρα είχες 600 στο τετράμηνο? 150 τον μήνα είναι σχετικά λίγο, μήπως οι περσινές 600 αφορούν 2μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...