Προς το περιεχόμενο

Canon 18-135 usm Nano Απόψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Για το ef-m το ριμάδι ξέρουμε τίποτα μιας και είσαι canon-ενημερωμένος; Έναν prime για πορτραίτα θα βγάλει; Εκτός του 22 f2.0 κάτι άλλο πολύ εντάξει έχουμε; Μου φαίνονται λιγάκι αργοί οι περισσότεροι (από διάφραγμα ε) ή κάτι έχω χάσει; Δεν μιλάω για manual focus τρίτων να διευκρινίσω. Τώρα με την eos m100 καινούργια, το ψάχνω λιγάκι έτσι να περάσει η ώρα, καλοκαιράκι.

Ορίστε, f1.4, με ισοδύναμο στα 51mm σε full frame:

https://www.skroutz.gr/s/16351775/Canon-32mm-f-1-4-STM-Canon-EF-M-Black.html?from=catspan

Αν μου πεις είναι ακριβός, η απάντηση είναι τα καλά πληρώνονται και η φωτογραφία είναι ακριβό χόμπι.

Εμένα έχουν αρχίσει να μπαίνουν στο μυαλό μου σκέψεις για big whites!!

Π.χ. αυτός από e-infin

https://www.e-infin.com/eu/item/187/canon_ef_70-300mm_f/4-5.6_l_is_usm_lens

 

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ορίστε, f1.4, με ισοδύναμο στα 51mm σε full frame:

https://www.skroutz.gr/s/16351775/Canon-32mm-f-1-4-STM-Canon-EF-M-Black.html?from=catspan

Αν μου πεις είναι ακριβός, η απάντηση είναι τα καλά πληρώνονται και η φωτογραφία είναι ακριβό χόμπι.

Εμένα έχουν αρχίσει να μπαίνουν στο μυαλό μου σκέψεις για big whites!!

Π.χ. αυτός από e-infin

https://www.e-infin.com/eu/item/187/canon_ef_70-300mm_f/4-5.6_l_is_usm_lens

Όχι ρε τι ακριβός, έχω συνηθίσει σε χειρότερες τιμές από τους fuji μου. Συμφωνώ ότι οι καλοί φακοί πληρώνονται. Τόσο περίπου είχα σκάσει για τον 35άρη 1.4 της fuji. Μου ξέφυγε μάλλον αυτός και δεν τον πήρα χαμπάρι όταν κοιτούσα. Ένας wide 10-μέχρι κάτι που έχει αξίζει έχεις ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα review του 32άρη:

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-M-32mm-f-1.4-STM-Lens.aspx

 

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όχι ρε τι ακριβός, έχω συνηθίσει σε χειρότερες τιμές από τους fuji μου. Συμφωνώ ότι οι καλοί φακοί πληρώνονται. Τόσο περίπου είχα σκάσει για τον 35άρη 1.4 της fuji. Μου ξέφυγε μάλλον αυτός και δεν τον πήρα χαμπάρι όταν κοιτούσα. Ένας wide 10-μέχρι κάτι που έχει αξίζει έχεις ιδέα;

Όχι, για τον ultra wide σε m δεν γνωρίζω δυστυχώς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ένας wide 10-μέχρι κάτι που έχει αξίζει έχεις ιδέα;

Υπάρχει ο EF-M 11-22 f4.5-5.6. Είχα δει δείγματα φωτογραφιών σε review που μου άρεσαν. Έχει και σταθεροποίηση.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Αντάπτορα για EF το σκέφτεσαι? Υπάρχουν περισσότερες επιλογές απλά χάνεις τη φορητότητα της mirοrless

Βρε συ η ιστορία είναι ότι την eos m100 την πήρα για την μικρή μου που της αρέσει η φωτογραφία. Ε είπα να κοιτάξω και για κανέναν έξτρα φακό προς Χριστούγεννα μεριά, να μείνει σχετικά φορητή όμως γιατί και η μικρή δεν θα μπορεί εύκολα να την κουβαλα μετά... Έχω ήδη fuji mirrorless με τον κιτ και έναν 35 f1,4 και 27 f2,8. Δεν θέλω πολλούς φακούς για την eos, ίσως τον 22 f2 για μέγιστη φορητότητα και κοιτούσα και έναν wide... Κάτι σαν τον κινεζικό στα 12mm f2 που υπάρχει για ένα κάρο συστήματα μου διαφεύγει το όνομα τώρα... Που είναι manual focus... Αλλά αν υπάρχει σε autofocus... Πολλά ζητάω μάλλον. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Κάτι σαν τον κινεζικό στα 12mm f2 που υπάρχει για ένα κάρο συστήματα μου διαφεύγει το όνομα τώρα... Που είναι manual focus... Αλλά αν υπάρχει σε autofocus... Πολλά ζητάω μάλλον. :-)

7artisans ονομάζεται το brand που ψάχνεις. Έχω τον 55mm f1.4. Με το focus peaking που έχουν οι mirrorless για στατικά θέματα η εστίαση είναι παιχνιδάκι. Και επειδή αυτοί οι φακοί έχουν δακτυλίδι διαφράγματος, εξοικειώνεσαι ταχύτερα και ευχάριστα με την έννοια του βάθους πεδίου, που είναι καλό σα διαδικασία μάθησης για την κόρη σου.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

7artisans ονομάζεται το brand που ψάχνεις. Έχω τον 55mm f1.4. Με το focus peaking που έχουν οι mirrorless για στατικά θέματα η εστίαση είναι παιχνιδάκι. Και επειδή αυτοί οι φακοί έχουν δακτυλίδι διαφράγματος, εξοικειώνεσαι ταχύτερα κσι ευχάριστα με την έννοια του βάθους πεδίου, που είναι καλό σα διαδικασία μάθησης για την κόρη σου.

Πάντως και η μικρή αφού έβγαζε μέχρι τώρα με την x-e2 και τον κιτ (που έχει δαχτυλίδι διαφράγματος), τώρα ενώ της άρεσε η καινούργια της κάμερα μου είπε σήμερα "μπαμπάκα γιατί αυτός ο φακός δεν έχει αυτό που γυρνάμε και αλλάζει το f; Στην δικιά σου είναι πιο εύκολο"... Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως. Όμως προς το παρόν δεν θέλω να την βάλω σε manual focus καταστάσεις, είναι πολύ μικρή ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως και η μικρή αφού έβγαζε μέχρι τώρα με την x-e2 και τον κιτ (που έχει δαχτυλίδι διαφράγματος), τώρα ενώ της άρεσε η καινούργια της κάμερα μου είπε σήμερα "μπαμπάκα γιατί αυτός ο φακός δεν έχει αυτό που γυρνάμε και αλλάζει το f; Στην δικιά σου είναι πιο εύκολο"... Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως. Όμως προς το παρόν δεν θέλω να την βάλω σε manual focus καταστάσεις, είναι πολύ μικρή ακόμη.

Πόσο χρονό είναι η κόρη αν επιτρέπεται; Από τη μικρή μου εμπειρία με παιδιά και ανήψια η προσπάθεια μετάγγισης του ενδιαφέροντος για φωτογραφία έχει επιτυχία 33% 🙂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Πόσο χρονό είναι η κόρη αν επιτρέπεται; Από τη μικρή μου εμπειρία με παιδιά και ανήψια η προσπάθεια μετάγγισης του ενδιαφέροντος για φωτογραφία έχει επιτυχία 33% 🙂.

Μου αρέσει η ακρίβεια στο ποσοστό πάντως. 1 στα 3 σαν να λέμε δηλαδή. Πάντα ελπίζεις το 1 να είναι το δικό σου πάντως. Στα 7 της είναι και ως τώρα δείχνει ενδιαφέρον. Και αν δεν πάρει το μικρόβιο υγεία να υπάρχει και όλα τα άλλα βρίσκονται. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Μου αρέσει η ακρίβεια στο ποσοστό πάντως. 1 στα 3 σαν να λέμε δηλαδή. Πάντα ελπίζεις το 1 να είναι το δικό σου πάντως. Στα 7 της είναι και ως τώρα δείχνει ενδιαφέρον. Και αν δεν πάρει το μικρόβιο υγεία να υπάρχει και όλα τα άλλα βρίσκονται. 🙂

Ναι, η μια μου κόρη δείχνει ενδιαφέρον ενώ η άλλη καθώς και η ξαδερφούλα τους καθώς φαίνεται προς το παρόν ανθίστανται ☺. Το ποσοστό προσηλυτισμού το βρήκα παρόμοιο και για μεγάλα παιδιά σαν εμάς ☺.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...